TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Медиуми - Уставни измени, протести и УБК

Р.С.Европа - 06.12.2018

Медиумите пишуваат за јавната дебата за нацрт уставните амандмани. Информираат за протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ, за тврдењата на обвинети за 27 април дека УБК е организаторот, како и за намалувањето на довербата во СЈО.

Заев: Нема да бидеме северномакедонци, а нема да го носиме ни срамот на фиромци

Press24 - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев, денеска на Факултетот ФОН учествуваше на втората јавна дебата за нацрт амандманите за уставните измени, во рамки на серијата јавни дискусии организирани со експертската јавност, граѓанските организации и останатите ...

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на уставот

24 Вести - 06.12.2018

Северномакедонци или народ со зацврстен идентитет? Дел од присутните на втората јавна дебата за уставните амандмани го прашаа премиерот како ќе се нарекуваат идните генерации. Иако повеќето од присутните на дискусијата даваа конкретни забелешки, ...

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на уставот

Сител - 06.12.2018

Непоканети граѓани го нарушија концептот на вториот ден од јавната расправа за уставните измени. Помеѓу стандардното фалење на договорот од Преспа, граѓаните го прашаа премиерот Заев дали ден по обезбеденото дво третинско мнозинство во Собранието, ...

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

Сител - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има ...

Втора јавна дискусија – Граѓаните контра Заев за уставните амандмани

Алфа - 06.12.2018

Со новото име Северна Македонија, веќе никој од меѓународната заедница нема да не понижува, а ние конечно ќе добиеме грутка земја која ќе биде признаена во светот – со овие зборови премиерот Заев и денеска убедуваше колку промената на Уставот ќе ...

Во ФОН јавна расправа за уставни измени

Алсат-М - 06.12.2018

Со уставните измени во личните документи ќе може да се определи и етничката припадност. Премиерот Зоран Заев на денешната јавна дебата за уставните измени нагласи дека на тој начин би се отстраниле дилемите за националната припадност.

Граѓаните во конфликт со Заев за уставните амандмани

Телма - 06.12.2018

Граѓаните кои беа присутни на јавната расправа побараа одговор од премиерот Заев, дали со уставните амандмани се брише националниот идентитет и историјата. Дали е сигурен дека Грција ќе ги исполни своите обврски.

Заев: Никогаш нема да станеме "Северномакедонци"

MTM - 06.12.2018

"Ниту јас, ниту вие, ниту моите деца ќе бидат "северномакедонци". Ова го изјави македонскиот премиер Зоран Заев. Според него иако терминот e "севернa", населението во Македонија останува од Македонци и истакна дека нема друга држава со тоа име, ...

Ќе влезе ли и Кресненското востание во Преамбулата на Уставот?

+инфо - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната дебата за нацрт аманданите на Уставот потсети дека и пратеници од опозицијата имале свои предлози за подобрување на нацрт амандманите на Уставот, но дека мислењата на експертите се поделени за некои од нив, посебно ...

Заев: Имаме праведно и фер решение, Македонија ќе биде признаена од цел свет

+инфо - 06.12.2018

Коку и да е голема болката во градите, имаме фер и праведно решение, а најсуштествена предвидена промена во Устаот е во амандамнот 32 според кој секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, освен во членот 36 ...

Заев: Нема веќе понижувања, ни јас ни моите деца нема да бидеме „северномакедонци“

Press24 - 06.12.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев на вториот ден од јавната дискусија за промената на уставните амандмани рече дека меѓународните фактори нема повеќе да ја понижуваат Македонија . - Во досегашната пракса кај европските политичари и во извештаите на ...

Заев: Нема да бидеме „северномакедонци“ и нема да го носиме срамот на „фиромци“

+инфо - 06.12.2018

Ниту јас, ниту вие, ниту моите деца ќе бидат „северномакедонци“, имаме додавка северна, ние остануваме Македонија, нема друга држава со тоа име, долу е Грција, одговори премиерот Зоран Заев на прашање „како се чувствувал утрото кога во парламентот ...

Колкава јавност опфаќаат јавните дебати

Н.Македонија - 06.12.2018

Што претставуваат и каква цел остваруваат серијата јавни дебати што ги најави Владата и се однесуваат на веќе усвоените амандмани во Собранието за промена на Уставот, а во насока на спроведување на спогодбата со Грција.

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

А1 On - 06.12.2018

На Универзитетот ФОН попладенво се одржува втората од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани. Говорници ќе бидат премиерот Зоран Заев, ректорот на Универзитетот Нано Ружин, универзитетскиот професор Темелко Ристовски, а воведничар ...

Заев: Нема веќе понижувања со „вашата земја“

Фактор - 06.12.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев на вториот ден од јавната дискусија за промената на уставните амандмани во согласност со Преспанскиот договор што се организираше на ФОН универзитетот рече дека меѓународните фактори нема повеќе да ја понижуваат ...

Јавна дебата за уставните измени на ФОН во ЖИВО

+инфо - 06.12.2018

Втората јавна дебата за уставните измени според преспанскиот договор ќе се одржи денеска напладне на Универзитетот ФОН. Говорници ќе бидат премиерот Зоран Заев, ректорот на Универзитетот Нано Ружин и универзитетскиот професор Темелко Ристовски, а ...

Солза Грчева повикува на бојкот на јавните дискусии за уставните измени

Макфакс - 06.12.2018

,,Денеска, во организација на владата започна караван наречен Јавни дискусии во врска со нацрт амандманите за измени на Уставот на Република Македонија. Јавното соочување на стручњаците и политичарите со народот, како носител на суверенитетот на ...

Солза Грчева повикува на бојкот на јавните дискусии за уставните измени

24Инфо - 06.12.2018

Денеска, во организација на владата започна караван наречен Јавни дискусии во врска со нацрт амандманите за измени на Уставот на Република Македонија. Јавното соочување на стручњаците и политичарите со народот, како носител на суверенитетот на ...

Фрчкоски: Рамковниот да се одвои од другите документи на кои се повикува Уставот

Алсат-М - 06.12.2018

Најголем дел од вчерашната дебата во рамки на јавната расправа за уставните амандмани беше посветена на преамбулата. Според експертите, таа треба да има посеопфатен карактер. Премиерот останува на ставот дека е отворен за подобрување на текстот на ...

ОМД повикува на отпор против уставните измени

Макфакс - 06.12.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) ги осудува ,,континуираните предавнички и антидржавни активности на пратениците од СДСМ и останатите пратеници кои ги подржуваат амандманите за промена на името на Република Македонија”.

Заев ќе учествува на втората јавна дискусија за нацрт-амандманите за уставни измени

Макфакс - 06.12.2018

Денеска со почеток во 12 часот, во свечениот амфитеатар 1 во Универзитетот ФОН, премиерот Зоран Заев ќе учествува и ќе се обрати на втората јавна дискусија за нацрт-амандманите за измени на Уставот на Република Македонија.

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

Н.Македонија - 06.12.2018

На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната јавност и невладиниот ...

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

ТВ21 - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати на втората од петте јавни дискусии за уставните измени. Дискусијата ќе се одржи на Универзитетот ФОН, каде говорници ќе бидат и ректорот на Универзитетот Нано Ружин и универзитетскиот професор Темелко ...

(ВИДЕО) Како помина првата дебата за нацрт амандманите за уставните измени согласно договорот со Грција

еМагазин - 06.12.2018

Во Владата на Република Македонија вчера се одржа првата од серијата дебати во рамките на јавната дискусија за нацрт амандманите за уставни измени. Овој процес е резултат на Договорот од Преспа меѓу Република Македонија и Република Грција и според ...

Се консултираме со Грција, некои предлози на опозицијата се прифатливи да ги ставиме во нацрт-амандманите за промена на ...

Сакам да кажам - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев рече дека сите прифатливи предлози кои ќе произлезат од јавната расправа за нацрт- амандманите за промена на Уставот би можеле да станат дел од нив. Првата јавна дискусија за нацрт-амандманите се одржа во Владата, а ја отвори ...

Јавната дебата за уставните измени стартува во владата

Сител - 05.12.2018

Владата ја стартуваше првата од петте јавни расправи за уставните измени. Премиерот Заев вели дека е задоволен што расте јавната поддршка за Договорот од Преспа и што граѓаните стануваат свесни дека неговата имплементација ќе ги отвори преспективите ...

Преамбулата отвори бројни дилеми, ќе има ли простор за промена на амандманите?

Телма - 05.12.2018

Предлози и бројни дилеми за Преамбулата на Уставот. Универзитетските професори Љубомир Фрчкоски и Владо Попоски ги презентираа на јавната расправа своите ставови за нацрт текстот на амандманите.

Прва јавна дебата за уставните промени

24 Вести - 05.12.2018

Професори, аналитичари и граѓански здруженија своите забелешки и предлози околу интервенциите во Уставот кои произлегуваат од преспанскиот договор, ги образложија на првата јавна расправа во Владата пред премиерот Зоран Заев.

Јавни дискусии на Владата за измените на Уставот

Академик - 05.12.2018

Владата на Република Македонија ги разгледа заклучоците на Собранието на Република Македонија, донесени на шеесет и четвртата седница, одржана на 3.12.2018 година, по повод утврдувањето на Нацртот на амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на ...

Прва јавна дебата за уставните измени

Канал5 - 05.12.2018

Во Владата почнува првата од најавените пет јавни дебати околу уставните амадмани, со што почнува третата фаза од постапката за уставните измени. Денешента дебата ја отвори премиерот Зоран Заев, се вклучуваме директно од Владата.

(ВИДЕО) Фрчкоски: Треба да се вметне Охридскиот договор во амандманите, но не заедно со историските документи

А1 On - 05.12.2018

Предлагачот на амандманите да нагласи дополнително три компоненти: дека не се загрозува граѓанскиот карактер на Уставот, да се потенцираат идентитетските одредници и дека решенијата се во рамки на уставните стандарди и не се се измислени само за ...

Запазување на процедурата – козметички или суштински измени

Н.Македонија - 05.12.2018

По тридневна расправа во македонското собрание, каде што беа утврдени нацрт-амандманите со кои би требало да бидат направени измени на Уставот во согласност со спогодбата од Преспа, официјално заврши втората фаза од процедурата за уставните измени.

Владата ги отвори јавните расправи за амандманите само со поддржувачи на Преспанскиот договор

Макфакс - 05.12.2018

Владата ги отвори јавните расправи за амандманите само со поддржувачи на Преспанскиот договор. На вечерашната прва од петте јавни расправи кои ќе се одржуваат во следните денови говореа премиерот Заев и универзитетските професори Љубомир Фрчкоски и ...

Почна јавната расправа за уставните измени, опозицијата протестира

24 Вести - 05.12.2018

Преку јавни дискусии со експерти и со граѓани власта ги почнува серијата дебати за уставните измени. Првата јавна дискусија попладнево во владата ја отворија премиерот Зоран Заев, и професорите Владо Попоски и Љубомир Фрчковски.

Владо Поповски побара да се интервенира во предложената Преамбула

Независен - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт-амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Независен - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Паѓаат предлози за Преамбулата на Уставот на првата јавна дебата

+инфо - 05.12.2018

На првата јавна расправа за уставните амандмани која денеска се одржа во Владата, професорот Љубомир Фрчкоски предложил три компоненти дополнително да нагласи предлагачот на амандманите: дека не се загрозува граѓанскиот карактер на Уставот, да се ...

„Јавна расправа“ за уставните измени – како беа бирани експертите „кои дебатираат“?

Алфа - 05.12.2018

„Транспарентнoста е важна работа, џабе работиме ако граѓаните за тоа не знаат„ оваа изјава на премиерот е повторена неколку пати, но во пракса денешната јавна дискусија за уставните измени е само уште еден доказ дека важи но селективно – кога се во ...

Бошњаковски: На дебатите за уставните амандмани може секој да учествува

Независен - 05.12.2018

Дебатите за уставните амандмани се отворени и јавни и секој може да учествува и да го каже својот став, истакна денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски во однос на дебатите што од денеска до понеделник ги организира Владата.

(ВИДЕО) Прва јавна дискусија за нацрт-амандманите за измени на Уставот на РМ

Либертас - 05.12.2018

Во тек е првата јавната расправа за нацрт-амандманите за измени на Уставот. Зборуваат премиерот Зоран Заев и професорите Владо Попоски и Љубомир ...

(Видео) Заев: Се консултираме и со Грција, некои предлози од опозицијата се прифатливи

Макфакс - 05.12.2018

Се консултираме и со Грција, некои предлози од опозицијата се прифатливи, порача премиерот Зоран Заев на првата од петте јавни расправи што ги организира Владата за уставните амандмани. Тој ги потенцира предлозите на Панчо Минов за постепена ...

(Видео) Поповски предлага во преамбулата да стои – граѓани на Северна Македонија, македонски народ

Макфакс - 05.12.2018

На јавната расправа за уставните амандмани денеска зборуваше и професорот Владо Поповски, кој предложи во преамбулата, во новиот текст веднаш по граѓаните на Република Северна Македонија да стои македонскиот народ.

Прва јавна расправа за нацрт амандманите во Владата

ТВ21 - 05.12.2018

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа првата од серијата дебати во рамките на јавната расправа за нацрт амандманите за уставни измени. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев се заблагодари за големиот број присутни ...

(Видео) Почна првата јавна дебата за Уставните измени

Независен - 05.12.2018

Во Владата почна првата дебата во рамки на јавната расправа за уставните измени, согласно со договорот од Преспа. Своите ставови во врска со четирите нацрт-амандмани на Уставот, покрај премиерот Зоран Заев, ќе ги изнесат и универзитетските професори ...

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Вечер - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната ...

Во Владата прва јавна расправа за нацрт-уставните амандмани

Слободен Печат - 05.12.2018

Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски денеска изјави дека дебатите за уставните амандмани се отворени и јавни и секој може да учествува и да го каже својот став. Во Владата попладнево започна првата од петте јавни расправи за четирите ...

Владата организира пет јавни расправи за уставните измени

Мета - 05.12.2018

Владата соопшти дека почнувајќи од денеска, ќе организира серија јавни дискусии со експертската јавност и со граѓаните за нацрт-амандманите за измени на Уставот. Првата јавна расправа ќе се одржи денеска со почеток во 16:30 часот, во Свечената сала ...

Поповски: Синтагмата македонски народ после граѓаните е неопходна

Фактор - 05.12.2018

Републиката се грижи за дијаспората треба да стои, без македонска, албанска, смета професорот Љубомор Фрчкоски, кој учествува попладнево на првата дебата во рамки на јавната расправа за уставните измени.

Заев: Нема да бидеме северномакедонци, а нема да го носиме ни срамот на фиромци

Макфакс - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев, денеска на Факултетот ФОН учествуваше на втората јавна дебата за нацрт амандманите за уставните измени, во рамки на серијата јавни дискусии организирани со експертската јавност, граѓанските организации и останатите ...