TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новиот систем го открива вирусот преку глас и кашлица и ќе биде достапен и на балканот

Попара - 10.08.2020

Платформата, која ќе собира податоци и ќе биде лансирана во септември, ќе биде достапна на осум јазици: англиски, француски, германски, луксембуршки, шпански, руски, српски и арапски. Група истражувачи од Луксембург наскоро ќе започнат со систем за ...

Колку ја чини државата негувањето на еден пациент со „Ковид-19“?

Алсат-М - 09.08.2020

Болничкиот третман за еден пациент заразан од Ковид 19, го чини здравствениот систем илјадници евра. Почнувајќи од диагностицирањето со тест, клинички услуги, терапија со лекови и два други теста, до целосно лекување, просечниот трошок достигнува ...

Во пожар во коронавирусна болница за заразени со лесни симптоми загинаа 10 пациенти (ВИДЕО)

МКД - 09.08.2020

Најмалку десет пациенти загинаа во пожар што опфати привремена болница за пациенти заразени од коронавирус во Вијајавада, во југоисточна Индија. Пожарот избувнал утрово околу 5 часот по локално време во Сварна палас, односно хотелот во кој биле ...

Четворица пациенти починаа од корона вирус

Фокус - 09.08.2020

Министерството за здравство информираше дека во изминатите 24 часа се починати четири лица како последница на корона вирус. Два пациенти од Скопје (72г. и 84г.), пациент од Дебар (62г.), и пациентка од Штип (66г.).

Денес, недела, во Битола 4 новозаболени и 3 оздравени пациенти од ковид-19

Битола Њуз - 09.08.2020

Според информации на Министерството за здравство денес во Битола бележиме 4 нови случаи на заболени од ковид-19 и 3 оздравени битолчани. Во последните 24 часа се направени 1.188 тестирања, а регистрирани се 85 нови случаи на ковид-19 во Скопје 32, ...

Министерство за здравство се коригира: Оздравени се 42 лица, а не 45

360 степени - 09.08.2020

Министерството за здравство испрати корекција на бројот на оздравени пациенти во последниот дневен статистички извештај. Наместо 45 како што првично беше објавено, оздравени се 42 лица. „Точниот број е 42, не 45.

Во болница се лекуваат 376 пациенти со Ковид-19, на респиратор се шестмина

Независен - 09.08.2020

Фото: Б. Грданоски На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се три пациенти. Вкупно се хоспитализирани 79 пациенти. На кислородна поддршка се 41 пациент, а нема пациенти на механичка вентилација.

Во последното деноноќие четворица починале, а 85 се заразиле со коронавирус

Р.С.Европа - 09.08.2020

Во последните 24 часа четири лица починале од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти денеска Министерството за здравство. Во последните 24 часа се направени 1.188 тестирања, а регистрирани се 85 нови случаи на ...

Се намалува бројот на позитивни пациенти на Ковид-19 во Македонска Каменица

Опсервер - 09.08.2020

Македонска Каменица, 9 август 2020 () – Се намалува бројот на пациенти позитивни на вирусот Ковид-19 во Македонска Каменица. Во оваа општина, како што соопштија од здравствената станица, еден пациент е регистриран како оздравен со што моменталната ...

Седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус во Кичево

Опсервер - 09.08.2020

Кичево, 9 август 2020 () – Во Кичево денеска има седум нови лица заразени со КОВИД-19, а оздравени се исто така седум лица. Соред податоците од Министерството за здравство, вкупниот број на заразени со КОВИД-19 во оваа општина достигна 194 лица, од ...

Седум новозаразени од корона вирусот во Кичево

еМагазин - 09.08.2020

Во Кичево денеска има седум нови лица заразени со КОВИД-19, а оздравени се исто така седум лица. Соред податоците од Министерството за здравство, вкупниот број на заразени со КОВИД-19 во оваа општина достигна 194 лица, од кои 114 се активни, 71 се ...

Детален преглед: Колку заболени од корона вирусот има по македонските болници?

еМагазин - 09.08.2020

Министерството за здравство информира дека на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти заболени од корона вирусот. Вкупно се хоспитализирани 79 пациенти. На кислородна поддршка се 41 пациент, нема на механичка вентилација.

Регистрирани 85 нови случаи на ковид-19, оздравени се 45 пациенти, починаа 4 лица

Мета - 09.08.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.188 тестирања и се регистрирани 85 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-9, Дебар-3, Штип-9, Прилеп-1, Тетово-1, Велес-2, Битола-4, Кавадарци-6, Гостивар-7, ...

Убава вест: Оздравени 42 пациенти кои боледувале од корона вирусот

еМагазин - 09.08.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 42 оздравени пациенти кои боледувале од корона вирусот и тоа од: Скопје-1, Тетово-13, Велес-2, Битола-3, Демир Хисар-2, Делчево-1, Свети Николе-13, Кичево-7.

Корона вирусот во Тиквешијата не стивнува, две третини од позитивните не знаат од каде се заразиле!

Фокус - 09.08.2020

Корона вирусот во Тиквешијата зема замав и секојдневно се регистирираат нови позитивни пациенти во изминатите три недели. Денес, до овој момент во Кавадарци се регистрирани шест лица, на возраст од 38 до 63 години, а пак во Неготино позитивен е маж ...

Починаа уште четири лица од корона вирусот, вкупно 527

еМагазин - 09.08.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа починати се 4 лица заразени од корона вирусот, два пациенти од Скопје (72г. и 84г.), пациент од Дебар (62г.), и пациентка од Штип (66г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени 1188 тестирања, регистрирани се 85 нови случаи и 4 починати од ковид-19

Алфа - 09.08.2020

Во последните 24 часа се направени 1188 тестирања, а регистрирани се 85 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 32 -Куманово 9 -Дебар 3 -Штип 9 -Прилеп 1 -Тетово 1 -Велес 2 -Битола 4 -Кавадарци 6 -Гостивар 7 -Струмица 1 -Кочани 1 -Демир Хисар 1 -Виница ...

Кон: Намалувањето на бројот на пациенти оди побавно отколку што очекувавме

Локално - 09.08.2020

Постепен пад има во бројот на пациенти со Ковид 19 во болниците, а во Белград се забележува намалување на сомнителните случаи на Ковид по прегледите, но ова намалување е побавно од очекуваното во однос на отпуштањата во болници, рече епидемиологот ...

Четворица починати, 85 нови случаи на коронавирус

Expres - 09.08.2020

Во последните 24 часа, починале 4 лица од последици на коронавирус: Два од Скопје (72г. и 84г.), пациент од Дебар (62г.) како и пациентка од Штип на возраст од 66 години. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле ...

Како да се препознае кашлица предизвикана од Ковид-19

ММС - 09.08.2020

Главниот лекар на 40-тата болница во Комунарка, Денис Проценко, посочи како да направиме разлика на обичната кашлица од онаа предизвикана од коронавирусот. Тој истакна дека откако и самиот имал коронавирус, сега можел лесно да го идентификува овој ...

Клиниката за неврологија со „водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19“

Алсат-М - 09.08.2020

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија, кој содржи стручни препораки и насоки во однос на следење на одложени имунолошки посредувани компликации, невропсихолошки ...

Се запали привремена ковид болница во Индија, најмалку 7 загинати

Канал5 - 09.08.2020

Во југоисточна Индија во градот Вијајавади се запали привремена болница за заразени од ковид 19, во пожарот загинале најмалку седум лица. Според локалните медиуми, пожарот избил утрото околу 5 часот по локално време во хотелот во кој биле сместени ...

Русија: Досега излекувани скоро 700.000 пациенти од корона

Локално - 09.08.2020

Во Русија досега се опоравиле 693.422 пациенти дијагностицирани со Ковид-19. Бројот на починати опаѓа, од кои имало 77 во последните 24 часа во однос на 129 претходниот ден, така што вкупниот број на загинати е 14.931, објави денеска рускиот кризен ...

Ковид-19 во Македонија: Активни 3.609 случаи, во болнички кревет во моментот 372 лица

Нова ТВ - 09.08.2020

Со вчерашните 200 нови пациенти, Македонија во моментот има 3.609 активни случаи на Ковид-19 од кои 372 позитивни и суспектни лица на вирусот се хоспитализирани. Вкупниот биланс, пак, во државата од почетокот на пандемијата е 11.754 заболени ...

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Макфакс - 09.08.2020

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија. Пожарот избил утрото околу 5 часот по локално време во хотелот во кој биле сместени пациентите.

Се запали болница за ковид-19 во Индија, има загинати (ВИДЕО)

+инфо - 09.08.2020

Причината за пожарот не е позната и во тек е истрага. Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со ковид-19 во Вијајавади, во југоисточна Индија.

Вкупно 372 пациенти поврзани со ковид се лекуваат во болнички услови

360 степени - 09.08.2020

Според последните статистики за состојбата со ковид-19 во земјава, бројот на заразени се искачи за точно 200 лица, а во моментов вкупниот број на ковид-дијагностицирани изнесува 11 754. Од нив оздравени се 7.622, починале 523, а активни случаи има 3 ...

Водич за справување со невролошки заболувања во услови на КОВИД-19

Опсервер - 09.08.2020

Скопје, 9 август 2020 () – Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство. Водичот содржи стручни препораки и насоки за следење на одложени ...

Секој 22 македонски пациент позитивен на КОВИД-19 завршува со смрт – секој десетти тест е позитивен

Сител - 08.08.2020

Двајца пациенти помалку починале во последните 7 дена во однос на претходните. Седумдневниот број на починати пациенти како последица од Корона вирусот во текот на летните месеци покажува дека најголема била смртноста во текот на јуни.

Секој 22-ри пациент со Ковид-19 во Македонија умира , секој десетти тест е позитивен

Нетпрес - 08.08.2020

Двајца пациенти помалку починале во последните 7 дена во однос на претходните. Седумдневниот број на починати пациенти како последица од Корона вирусот во текот на летните месеци покажува дека најголема била смртноста во текот на јуни.

Секој 22 македонски пациент позитивен на КОВИД-19 завршува со смрт – секој десетти тест е позитивен

4NEWS - 08.08.2020

Двајца пациенти помалку починале во последните 7 дена во однос на претходните. Седумдневниот број на починати пациенти како последица од Корона вирусот во текот на летните месеци покажува дека најголема била смртноста во текот на јуни.

Во Македонија регистрирани вкупно 11 554 ковид случаи, властите на почетокот прогнозираа помеѓу 2000 и 2500 случаи

MakPress - 08.08.2020

Последните пет дена бројот на заразени од Ковид-19 во државата не надмина 10 проценти од направените тестови. Во некои денови од неделата стапката на новозаразени се намали и до пет проценти од вкупниот број тестирани пациенти.

Во Албанија 124 новозаразени, четворица починати од Ковид-19 во изминатиот ден

А1 On - 08.08.2020

Нови 124 случаи на заразени со Ковид-19, 41 оздравени и четири починати лица е билансот од епидемиолошката состојба во Албанија во последното деноноќие. -Во изминатите 24 часа направени се 500 тестови на сомнителни случаи, при што позитивен резултат ...

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

24Инфо - 08.08.2020

Нови 124 случаи на заразени со Ковид-19, 41 оздравени и четири починати лица е билансот од епидемиолошката состојба во Албанија во последното деноноќие. -Во изминатите 24 часа направени се 500 тестови на сомнителни случаи, при што позитивен резултат ...

Денес 200 новозаболени од Коронавирус, 4 починати

Порта - 08.08.2020

Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 65 – Куманово 14 – Дебар 6 – Штип 21 – Прилеп 3 – Тетово 12 – Струга 5 – Велес 12 – Битола 7 – Охрид 4 – Кавадарци 7 – Гостивар 14 – ...

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Кајгана - 08.08.2020

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на COVID-19 во земјава. По градови, новите случаи се во: - Скопје 65 - Куманово 14 - Дебар 6 - Штип 21 - Прилеп 3 - Тетово ...

Плажите во Албанија преполни но бројот на заразени од корона се зголемува

Република - 08.08.2020

Нови 124 случаи на заразени со Ковид-19, 41 оздравени и четири починати лица е билансот од епидемиолошката состојба во Албанија во последното деноноќие. -Во изминатите 24 часа направени се 500 тестови на сомнителни случаи, при што позитивен резултат ...

200 нови случаи на Ковид-19, починати 4 лица

24Инфо - 08.08.2020

Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 65 – Куманово 14 – Дебар 6 – Штип 21 – Прилеп 3 – Тетово 12 – Струга 5 – Велес 12 – Битола 7 – Охрид 4 – Кавадарци 7 – Гостивар 14 – ...

Состојба до 08.08.2020: Раст на бројката - 200 новозаболени

Црнобело - 08.08.2020

По неколку дена помал број на новозаболени, денес бројката повторно порасна, но зголемен е и бројот на тестови. Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 65 - Куманово 14 - Дебар 6 ...

Нови 200 заразени, четворица починати

Бриф - 08.08.2020

Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 65 – Куманово 14 – Дебар 6 – Штип 21 – Прилеп 3 – Тетово 12 – Струга 5 – Велес 12 – Битола 7 – Охрид 4 – Кавадарци 7 – Гостивар 14 – ...

Дури 200 новозаразени и четири починати од коронавирус за едно деноноќие

Centar - 08.08.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6, Штип-21, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-5, Велес-12, Битола-7, Охрид-4, ...

Загрижувачки бројки: 200 новозаразени, четворица починати

Република - 08.08.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6, Штип-21, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-5, Велес-12, Битола-7, Охрид-4, ...

МЗ: 200 нови случаи на Ковид-19, 4 починати и 15 оздравени во последните 24 часа

Радио МОФ - 08.08.2020

Министерството за здравство (МЗ) објави дека во последните 24 часа регистрирани се 200 нови случаи на Ковид-19, починале 4 пациенти, а оздравеле 15. Од починатите лица, еден бил пациент од Скопје (70г.), друг од Гостивар (58г.

Во Македонија 200 новозаразени со корона, во регионот на Гостивар 14 нови случаи

Gostivarpress.mk - 08.08.2020

Во новиот извештај на Министерството за здравство стои дека во последните 24 часа се направени 1.828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во земјава. По региони новозаболените се од: – Скопје 65 – Куманово 14 – Дебар 6 – Штип 21 ...

МЗ: Регистрирани се 200 нови случаи на Ковид-19, 15 оздравени и 4 починати

iPortal - 08.08.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 65 – Куманово 14 – Дебар 6 – Штип 21 – Прилеп 3 – Тетово 12 – Струга 5 – Велес 12 – Битола 7 – ...

Во Албанија 124 новозаразени со Ковид-19, направени 500 тестови

Frontline - 08.08.2020

Опозицијата и денеска ја обвини Владата за нетранспарентност околу податоците за бројот на заразени, како и малиот број тестови направени во текот на еден ден. Нови 124 случаи на заразени со Ковид-19, 41 оздравени и четири починати лица е билансот ...

ВИРУСОТ ПОВТОРНО ЗЕМА СИЛА: Денеска дури 200 нови случаи, четворица починати

Женски магазин - 08.08.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6, Штип-21, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-5, Велес-12, Битола-7, Охрид-4, ...

Од новите ковид-случаи најмногу во Скопје и Штип

Пулс24 - 08.08.2020

Според последните статистики за состојбата со ковид-19 во земјава, најмногу од новите регистрирани случаи се во Скопје и во Штип. Во Скопје има вкупно 65 нови случаи на ковид, а во Штип вкупно 21 пациент за последните 24 часа.

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со ковид-19

+инфо - 08.08.2020

Според неа активни на болеста се 2.814 лица, поголемиот процент се лекуваат амбулантски или во домашни услови. Нови 124 случаи на заразени со ковид-19, 41 оздравени и четири починати лица е билансот од епидемиолошката состојба во Албанија во ...

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Либертас - 08.08.2020

– Нови 124 случаи на заразени со Ковид-19, 41 оздравени и четири починати лица е билансот од епидемиолошката состојба во Албанија во последното деноноќие. -Во изминатите 24 часа направени се 500 тестови на сомнителни случаи, при што позитивен ...