TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

54 часа се потребни да се заразите во авион, ако во него има заразен од ковид-19

Поглед - 18.10.2020

Ризикот од изложеност на коронавирусот за време на лет со авион е многу мал, се вели во студијата на Министерството за одбрана на САД. Кога пациент кој седи носи маска, просечно 0,003 проценти од честичките на воздухот во зоната на дишење околу ...

ПРЕДЛОГ ! Парите од прекршоците за маски и непочитување на мерките да се донираат во МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО !?

Во Центар - 17.10.2020

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистриран е 541 прекршок. Помина долго време од носењето на овој закон , но граѓаните сеуште не можат да се навикнат , ...

Маските ја немаат партиската книшка на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 17.10.2020

Една интересна фотографија ги распара очите деновиве. Министерот за здравство, Венко Филипче, на фејсбук објави слика, на која вели дека претставува состанок на ВМРО-ДПМНЕ, на кој се бара одговорност од власта за коронавирусот.

Послушајте го советот од Јапонките – Намалете 10 години со само една маска за лице

Слободен Печат - 17.10.2020

Оваа домашна маска за лице е типична за Јапонките, кои ја користат за да имаат нежна кожа без акни, промени во пигментација и црвенило. Состојките помагаат да се исчистат порите, но и да се зачува младоста и да се намалат знаците на стареење.

Србија добива корона-редари, задолжително маска ако одите во тоалет или излезете од ресторан

Локално - 17.10.2020

На седницата на Кризниот штаб за заштита на здравјето на населението во Република Србија од заразното заболување со Ковид 19, меѓу другото, беше донесена одлука дека од денес во секој сервисен објект мора да има лице одговорно за спроведување на ...

Ги прифаќаме новите навики, ама жалиме по старите

Н.Македонија - 17.10.2020

Последните пет-шест месеци, поради пандемијата на коронавирусот, животот на планетата пулсира поинаку. Едноставно ни се сменија животните навики, почитуваме некои нови правила и сите се трудиме, колку што можеме, помирно и посталожено да го живееме ...

Дали ги носите хируршка маска неколку пати? Експертите тврдат дека тие ги штитат заразените, а не здрави пациенти

Локално - 17.10.2020

Кризниот штаб препорачува маски да се носат и на отворено. Постојат неколку видови маски, а експертите објаснуваат колку е ефикасна секоја и кога треба да се носи. Хируршките маски најмногу ги користат хирурзите за да ги заштитат своите пациенти.

Д-р Кон: Состојбата со коронавирусот во Белград се влошува, маските ја заменуваат вонредната состојба и полицискиот час

Локално - 17.10.2020

Епидемиологот Предраг Кон вели дека носењето заштитни маски во моментов ја заменува вонредната состојба и полицискиот час.Тој посочи дека непријатностите поради употребата на маски се илјада пати помалку од непријатностите на болеста.

Конфузија во Србија околу обврската носење маски на отворено – маските на отворено сепак остануваат препорака прецизира ...

Frontline - 17.10.2020

Откако српските медиуми известија дека во Србија е воведена нова мерка за обавезно носење на маски и на отворено, а преку Македонската информативна агенција (МИА) таа вест ја пренесе и Фронтлајн, со наслов – Нова мерка во Србија: Сите граѓани мора ...

ВИДЕО: Тепачка во трамвај и тоа поради маска - хрватскиот актер се пресметал со маж, луѓето ги раздвојувале

Press24 - 16.10.2020

71-годишниот Божидар Кошчак во загрепски трамвај на 15. октомври во околу 12 часот реагирал штом видел дека еден господин не носи маска, па на крајот избила тепачка. -Само што излегував од трамвајот кога видов господин без маска.

Како да носите и кармин и маска?

Fashionel - 16.10.2020

Жените кои не можат да си го замислат излегувањето од дома без кармин, се соочија со проблем за време на пандемијата при носењето маски. Она што најмногу предизвикува нервоза е што ако ставите кармин, автоматски значи дека маската ќе ја извалкате, ...

Заштитни маски – најчести грешки: Колку долго штитат и кога треба да се фрлат маските за лице?

Pedijatar.mk - 16.10.2020

Медицинските маски смеат да се носат најмногу 3 часа, потоа треба да се фрлат и заменат, памучните маски треба да се извадат веднаш штом ќе се навлажнат, а пред повторно користење да се исперат на најмалку 60 степени или да се испеглаат на висока ...