TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Примероците од Марс треба да се вратат на Земјата: НАСА бара брзи и поевтини решенија

Денар - 16.04.2024

Американската агенција НАСА бара иновативни методи кои би можеле да помогнат примероците собрани од роверот Perseverance на Марс да се вратат побрзо и со помали трошоци. Роверот, кој слета на Марс во февруари 2021 година, собира примероци од езерото ...

НАСА бара поевтин начин да ги врати примероците од почвата собрани на Марс

Кумановски м. - 16.04.2024

НАСА бара поевтин, поедноставен пристап кон еден од нејзините врвни научни приоритети, испраќање скапоцени примероци од почвата собрани на Марс назад на Земјата, соопштија претставници на НАСА.

Астронаутите се подготвуваат да се вратат на Месечината

Точка - 15.04.2024

Во 2019 година, агенцијата НАСА претстави нови одела за космонаути за мисијата „Артемис“, а уште тогаш можевме да слушнеме дека опсегот на движење во нив ќе биде многу поголем. Подготовките се во полн ек, а покрај оделата има и роботи.

Месечината ќе добие своја временска зона

Н.Македонија - 15.04.2024

Белата куќа објави меморандум со кој бара од американската вселенска агенција НАСА да воспостави нов стандард за лунарното време до 2026 година. Лунарното координирано време ќе воспостави официјална референца за време, за да помогне во водење на ...

Астронаутите на НАСА се подготвуваат за враќање на Месечината (ВИДЕО)

Кумановски м. - 16.04.2024

Во март 2023 година, НАСА и Аксиом Спејс ги претставија новите одела за членовите на мисијата Артемис III. Меѓу новитетите се оние кои прават оделото да одговара на различни типови на тело.