TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски не ги повика Албанците да гласаат за Силјановска

AKO - 14.03.2019

На ВМРО ДПМНЕ и на нејзиниот лидер Христијан Мицкоски,не им требаат гласовите на Албанците. Тој во повикот до сите етникуми да излезат на избори на 21 април и да гласаат за нивниот претседателски кандидат, ги испушти Албанците или во најмала рака ги ...

Силјановска непотребно го копира уличарскиот речник на Мицкоски

Фокус - 14.03.2019

Пишува: Ана ПАНОВСКА Кога ме прашаа во една неодамнешна ТВ-емисија што мислам, каков претседател треба да избереме на следниве претседателски избори, кратко си кажав дека е паметно кандидатите за претседател на државата да бидат – три-четири години ...

Силјановска-Давкова: Ромите нема да бидат заборавени од државата

Макфакс - 14.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова оствари средба со граѓаните во Општина Шуто Оризари и со претседателот на организацијата РОМ. „Благодарам за поддршката на Роми обединети од Македонија.

Силјановска: Со мене како претседател правото ќе важи за сите (ФОТО)

Press24 - 14.03.2019

Се сретнав со наши уметници и актери. Загрижени се од сите скандали во министерството за култура. Јас ви гарантирам дека како претседател ќе воспоставам еден основен принцип владеењето на право да важи за сите, секаде.

Силјановска-Давкова на средба со уметници и актери

Макфакс - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на државата, Гордана Силјановска-Давкова, денеска се сретна со уметници и актери со кои разговараше за актуелните случувања во областа уметноста. „Се сретнав со наши уметници и актери.

Заев: Ако Стево загуби од Силјановска ќе организираме предвремени парламентарни избори

Република - 14.03.2019

Одговарајќи на прашање во врска со претстојните претседателски избори, Зоран Заев најави дека е можно да бидат распишани и предвремени парламентарни избори, но дури по завршувањето на претседателските Ако кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски, загуби ...

Силјановска Давкова: Имаме шанса во првиот круг да покажеме дека победата ќе биде наша

Press24 - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните од Општина Валандово, каде што разговараше со нив но исто така им посочи дека сигурно овие избори ќе ги добие за да се зачекори ...

(Видео) Мицкоски: Коалицијата „За подобра Македонија“ комплетно ја поддржува Силјановска-Давкова

Макфакс - 13.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва соопшти дека Коалицијата „За подобра Македонија“ ја дава поддршката и комплетно застанува позади претседателскиот кандидат, професорката Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска-Давкова: До каде е случајот со Фондот за пензиско и иналидско осигурување

А1 On - 13.03.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со пензионерското друштво во Гевгелија, при што се осврна на секојдневните проблеми со кои се соочуваат пензионерите откако СДСМ дојде на власт.

Мицкоски по средбата со Коалицијата: Ќе победиме убедливо и да почне поразот на заевизмот

Нетпрес - 13.03.2019

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од најголемата опозициона и најголемата политичка партија во Република Македонија ВМРО-ДПМНЕ ја дава поддршката и комплетно застанува позади претседателскиот кандидат професорката Гордана Силјановска ...

Заев: Пендаровски е фаворит, сакаме да победи на кристално чисти избори

24Инфо - 13.03.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека власта ќе направи се претседателските избори да бидат кристално чисти и демократски, затоа што, како што потенцира нивниот кандидат е огромен фаворит и сакаат тој да победи на едни такви избори.

Функционална економија е правна држава, вели Силјановска

Скопје1 - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со претседателот на Стопанска комора на Македонија, г. Бранко Азески, во придружба на г. Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, г.

Силјановска во посета на граѓаните на Ѓорче Петров: Без правична и социјална држава, никој не може да зборува за ...

Курир - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес го посети пазарот во Општина Ѓорче Петров и оствари средби со граѓаните и таксистите. При средбата на Општина Ѓорче Петров, Силјановска Давкова појасни ...

Судиите не постапуваат според законот, туку за да избегнат јавен линч дуваат и на јогурт

Република - 13.03.2019

Во контекст на најновите случувања во правосудниот систем, правните експерти и новинари зборуваат за „политичка поплава“. Јас би рекла дека е ова цунами на политичко самоволие какво што досега не сме виделе, а кое резултира со правна несигурност, ...

Пендаровски и Силјановска – Давкова се подготвени да се соочат на ТВ дуел

Мета - 13.03.2019

Двајцата формално независни кандидати за претседател на државата зад кои застанаа најголемите партии од власта и опозицијата, се подготвени за ТВ дуел. Како што за „Мета“ изјавија и Стево Пендаровски и шефот на Изборниот штаб на Гордана Силјановска ...

Силјановска-Давкова: Ромите нема да бидат заборавени од државата

Точка - 14.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова оствари средба со граѓаните во Општина Шуто Оризари и со претседателот на организацијата РОМ. „Благодарам за поддршката на Роми обединети од Македонија.

Изборниот законик е само парче хартија: Пендаровски и Силјановска „си тераат“ предвремена кампања

еМагазин - 13.03.2019

Кандидатите за претседател од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова не големо тераат кампања преку јавно претставување, средби со граѓани и спонзорирани реклами на социјалните мрежи иако Изборниот законик предвидува ...

Силјановска, Пендаровски и Река во трката за претседател, уште два дена за увид во Избирачкиот список

Опсервер - 13.03.2019

И покрај тоа што кампањата за претседателските избори не е почната и до нејзиниот старт има половина месец, кандидатите за претседателската функција веќе се во неформална кампања, одржувајќи прес-конференции, средби со граѓани, објавувајќи статуси ...

Силјановска: Ќе започне уривањето на заевизмот кој се повеќе им нанесува штета на граѓаните на Република Македонија

Курир - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова оствари средба со уметници и актери со кои разговараше за актуелните случувања во областа уметноста. -Се сретнав со наши уметници и актери.

Ако Стево загуби од Силјановска ќе организираме предвремени парламентарни избори, најави Заев

Пулс24 - 14.03.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека е можно да бидат распишани и предвремени парламентарни избори, но дури по завршувањето на претседателските, одговарајќи на прашање во врска со претстојните претседателски избори.

Силјановска Давкова во Вицина на средба со граѓани

Курир - 12.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија г-ѓа. Гордана Силјановска Давкова вечерва оствари средба со граѓаните од Општина Виница каде објасни зошто е потребно да се излезе и да се гласа на овие претседателски избори.

Силјановска Давкова вечерва во посета на Карбинци

Курир - 12.03.2019

Интегрален текст од соопштението на Гордана Силјановска Давкова Кандидатот за претседател на Република Македонија г-ѓа. Гордана Силјановска Давкова вечерва оствари средба со граѓаните од Општина Карбинци каде што се дискутираше на актуелни теми кои ...

Силјановска Давкова на средба со здравствени работници и здруженија на пензионери од Велес

Нетпрес - 12.03.2019

Интегрален текст од сооптението на Гордана Силјановска Давкова Кандидатот за претседател на Република Македонија г-ѓа. Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со приватни здравствени работници и здруженија на пензионери во Општина Велес.

Даштевски: Граѓаните нема да гласаат за човек кој ги нарекуваше стока

Нетпрес - 12.03.2019

Професорот Александар Даштевски во своето вечерашно гостување во Само Вистина на Канал 5 посочи дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ води на сите анкети пред владеачката СДСМ. Според него поради големиот број киксови на власта, нејзината поддршка бележи ...

Силјановска: Ќе победам оти луѓе кои до сега не гласале, ми велат дека сега ќе гласаат

Скопје1 - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните од Општина Валандово, каде што разговараше со нив но исто така им посочи дека сигурно овие избори ќе ги добие за да се зачекори ...

(Видео) Мицкоски: Коалицијата „За подобра Македонија“ комплетно ја поддржува Силјановска-Давкова

24Инфо - 13.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва соопшти дека Коалицијата „За подобра Македонија“ ја дава поддршката и комплетно застанува позади претседателскиот кандидат, професорката Гордана Силјановска-Давкова.

Силјановска :Наместо да уживаат во плодовите на својата долгогодишна работа гледаат како нивните деца ги напуштаат ...

Press24 - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со пензионерското друштво во Гевгелија. При самата средба проф. д-р Гордана Силјановска Давкова се осврна на секојдневните проблеми со кои ...

Мицкоски по средбата со Коалицијата: Ќе победиме убедливо и да почне поразот на Заевизмот!

Курир - 13.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија.“ По средбата посочи дека целата коалиција ја дава поддршката и комплетно застанува позади претседателскиот кандидат ...

Заев: Сакаме победа на кристално чисти избори, Пендаровски ќе биде претседател на сите

Независен - 13.03.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека власта ќе направи се претседателските избори да бидат кристално чисти и демократски, затоа што, како што потенцира нивниот кандидат е огромен фаворит и сакаат тој да победи на едни такви избори.

Силијановска- Азеки: значаен дел во нејзината програма ќе биде посветен на економската дипломатија

Press24 - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со претседателот на Стопанска комора на Македонија, г. Бранко Азески, во придружба на г. Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, г.

Силјановска: Образовани луѓе возат такси, владее див запад

Макфакс - 13.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова, денеска го посети пазарот во Општина Ѓорче Петров и оствари средби со граѓаните и таксистите. „Имаме најобразовани таксисти во Европа, луѓе со кариери и образование кои маката ги натерала да го ...

Силјановска: Играњето „пинг-понг" со мерката притвор мора да запре

Press24 - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова во контекст на најновите случувања во правосудниот систем, правните експерти и новинари зборуваат за „политичка поплава“.

Силјановска: Со победата на заевизмот ќе дојдат подобри времиња за граѓаните но воедно и за уметниците и актерите

Press24 - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова оствари средба со уметници и актери со кои разговараше за актуелните случувања во областа уметноста. „Се сретнав со наши уметници и актери.

ЛИДЕР: Заев- Ќе организираме предвремени парламентарни избори ако Пендаровски загуби од Силјановска

Курир - 14.03.2019

Одговарајќи на прашање во врска со претстојните претседателски избори, Зоран Заев најави дека е можно да бидат распишани и предвремени парламентарни избори, но дури по завршувањето на претседателските, пишува порталот ЛИДЕР .

Силјановска: Нема ден да не се соочиме со скандал, нема ден да не се шокираме од некоја погрешна одлука

Press24 - 12.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија г-ѓа. Гордана Силјановска Давкова вечерва оствари средба со граѓаните од Општина Виница каде објасни зошто е потребно да се излезе и да се гласа на овие претседателски избори.

Силјановска: Успехот на претседателските избори значи вовед во предвремени парламентарни избори

Press24 - 12.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија г-ѓа. Гордана Силјановска Давкова вечерва оствари средба со граѓаните од Општина Карбинци каде што се дискутираше на актуелни теми кои ги засегаат сите жители.

Силјановска во Велес: Што стана со серискиот филм за Фондот, гледавме неколку епизоди, но епилог нема

Република - 12.03.2019

Во поглед на пензионерите ми се чини дека ветувањата не се исполнија, рече кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова на средба со приватни здравствени работници и здруженија на пензионери во Општина Велес.

Силјановска: Да ги добијам овие избори за да се отргне заевизмот од Македонија

А1 On - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните од Општина Валандово, каде што разговараше со нив но исто така им посочи дека сигурно овие избори ќе ги добие за да се зачекори ...

(видео) Мицкоски: Иден претседател на Република Македонија е Гордана Силјановска-Давкова !

Магазин - 13.03.2019

Ние цврсто веруваме и врз основа на целокупната онаа навигација којашто ја добиваме од терен, врз основа на сите оние мерливи мерења на јавното мислење дека иден претседател на Република Македонија е професорката Гордана Силјановска-Давкова“, рече ...

Силјановска Давкова: Наместо да се зголемуваат пензиите како што беше ветено, пензионерите секој месец се разочаруваат ...

Курир - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова, денес оствари средба со пензионерското друштво во Гевгелија. При самата средба таа се осврна на секојдневните проблеми со кои се соочуваат пензионерите откако СДСМ дојде ...

Мицкоски: Победата на Силјановска ја отвора вратата за предвремени избори

+инфо - 13.03.2019

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од најголемата опозициска и најголемата политичка партија во Република Македонија ВМРО-ДПМНЕ ја дава поддршката и комплетно застанува позади претседателскиот кандидат професорката Гордана Силјановска ...

Заев: Силјановска не го почитува Уставот, имаме нов Устав и готово

+инфо - 13.03.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека власта ќе направи сѐ претседателските избори да бидат кристално чисти и демократски, затоа што, како што потенцира нивниот кандидат е огромен фаворит и сакаат тој да победи на едни такви избори.

ФОТО: Силјановска во Ѓорче - Систем нема владее „див запад"

Press24 - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес го посети пазарот во Општина Ѓорче Петров и оствари средби со граѓаните и таксистите. При средбата на Општина Ѓорче Петров, Силјановска Давкова појасни ...

Силјановска за амнестирањето: Доста е од „виши цели“ за отворање на патот кон ЕУ

Скопје1 - 13.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова во контекст на најновите случувања во правосудниот систем, правните експерти и новинари зборуваат за „политичка поплава“.

Гордана Силјановска Давкова се сретна со наши уметници и актери

Скопје1 - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова оствари средба со уметници и актери со кои разговараше за актуелните случувања во областа уметноста. „Се сретнав со наши уметници и актери.

ЛИДЕР: Заев- Ќе организираме предвремени парламентарни избори ако Пендаровски загуби од Силјановска

Нетпрес - 14.03.2019

Одговарајќи на прашање во врска со претстојните претседателски избори, Зоран Заев најави дека е можно да бидат распишани и предвремени парламентарни избори, но дури по завршувањето на претседателските, пишува порталот ЛИДЕР .

Силјановска Давкова: Заев и Ахмети сакаат да ја поништат волјата на гласачите

Нетпрес - 12.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова вечерва оствари средба со граѓаните од Општина Виница каде објасни зошто е потребно да се излезе и да се гласа на овие претседателски избори.

Силјановска: Ако има бојкот на изборите, Џафери ќе биде претседател

+инфо - 12.03.2019

Ова не е референдумот, тогаш имавме право на молк и тоа на тивок молк, на тивкост која всушност која беше голема гласност зошто не сакавме да го легитимираме Преспанскиот договор. Но сега треба да ги делигитимираме.

Силјановска: Се ветуваше посебна грижа за пензионерите, а сега гледаме само негрижа

Макфакс - 12.03.2019

Кдидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова, оствари средба со приватни здравствени работници и здруженија на пензионери во Велес. На средбата таа го истакна својот став дека ветувањата кон пензионерите не се исполнети.

Силјановска со пензионерите: Тие се разочарани од пензиите

Скопје1 - 13.03.2019

​ Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со пензионерското друштво во Гевгелија . ​ При самата средба проф. д-р Гордана Силјановска Давкова се осврна на секојдневните проблеми со ...