TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Медиуми во ЕУ: Резолуцијата за Сребреница изнудена во поделеното Генерално собрание на ОН

Либертас - 25.05.2024

Усвојувањето на резолуцијата на ОН за геноцидот на Сребреница е „дипломатско фијаско“ за Западот, тоа е „национална жешка тема и нешто најдобро што можеше да му се случи на претседателот Александар Вучиќ во овој момент“, тоа беше и „изнуден чин на ...

Небензја: Усвојувањето на резолуцијата за Сребреница не придонесува за помирување, туку за поделби

А1 On

Сребреница: На Вучиќ му одговара „изгубеното гласање“

Deutsche Welle

Захарова: Резолуцијата за Сребреница е опасност за Балканот

Нетпрес

Реакции во Србија по усвојувањето на Резолуцијта за геноцид во Сребреница

Либертас

Одлуката на ОН за Сребреница, Таравари: Да не потсети дека ничија слобода не треба да се нарушува

Во Центар

Амбасадата на САД во БиХ го поздрави усвојувањето на резолуцијата за Сребреница

ТВ21

Zoom 4NEWS Либертас Frontline 365 24Инфо Бриф Пулс24

Српските власти продолжуваат да реагираат на гласањето за резолуцијата за Сребреница во Обединетите нации

Алсат-М - 25.05.2024

Српскиот претседател Александар Вучиќ изрази разочарување од Македонија, поради тоа што гласаше „за“ резолуцијата на Обединетите нации со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

С. Македонија и Црна Гора направија силен исчекор на патот кон големоалбанска интеграција, вели Вулин за резолуцијата за Сребреница

Локално

Вучиќ: Најмногу вложив во односите со нашите браќа Македонци, ме погоди што Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Макфакс

Црногорскиот премиер: Ниту ние, ниту регионот ќе видат некаква корист или штета од Резолуцијата за Сребреница – Доста е од национализам!

Пулс24

САД: Прогласување на независност ќе означи крај на Република Српска

24 Вести

Шефот на хрватската дипломатија: Реакцијата на раководството на Србија покажува дека се далеку од соочување со минатото

Макфакс

Резолуцијата за геноцид во Сребреница мета на реакции меѓу политичарите на домашна и светска сцена

Телма

Lider Фокус Канал5 Zoom Локално Опсервер Опсервер А1 On

Како се носат одлуките во Обединетите нации: Технички може двајца да гласаат „За„ а еден „против“ и тоа ќе биде ...

PressingTV - 25.05.2024

Гласањето за Резолуцијата за геноцид во Сребреница во Генералното собрание на Обединетите нации го покажа недемократскиот чин на одлучување во Светската организација. Одлуките таму се носат со мнозинство од присутните во салата а притоа воздржаните ...

Тешко ме погоди тоа што Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница, кажа Вучиќ

Сакам да кажам

„Геноцидот во Сребреница“ поставен на официјалниот календар на ОН

Канал5

Вучиќ: Зошто вршевте толкав притисок врз мала земја

Антропол

Конго, Руанда, Јасеновац: Oва се најпознатите геноциди за кои немаше резолуции

PressingTV

Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Радио МОФ

„Геноцидот во Сребреница“ поставен на официјалниот календар на ОН

Фактор

Кајгана Deutsche Welle 365 Канал5 МКД Слободен Печат Во Центар Нетпрес

Дачиќ: Многумина разбраа дека резолуцијата за Сребреница не е за злосторства, туку за политизација

Слободен Печат - 25.05.2024

Потпретседателот на Владата на Србија и министер за вицепремиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ оцени дека многу земји разбрале дека воопшто не станува збор за злосторства, ниту за грижа за муслиманите или Бошњаците, туку дека се работи ...

Дачиќ: Резолуцијата за Сребреница е незаконска во два случаи, нејзините ефекти ќе бидат ограничени по обем

Скопје1

„ВО РЕЗОЛУЦИЈАТА НЕМА НИТУ ЗБОР ЗА СРБИТЕ“ Утре ќе им пречи и облачен ден, коментираше хрватскиот претседател

+инфо

Милановиќ: Во Реозлуцијата нема ниту збор за Србите

Фокус

Милановиќ: Резолуцијата за Сребреница не ги допира ниту Србите, ниту Србија

Либертас

Дачиќ: На Западот му требаше резолуцијата за Сребреница за да ја оправда својата агресијата во 1999 година

Фокус

При гласањето за резолуцијата за Сребреница најмалку се гласаше за природата на злосторството, вели Дачиќ

Макфакс

Опсервер Либертас Точка Вечер Прес Канал5 Република Нетпрес

Еврокомесарот О’Флаерти: Со резолуцијата за Сребреница светот се залага за правата на жртвите

Локално - 25.05.2024

„Означувањето на 11 јули за Меѓународен ден на размислување и сеќавање на геноцидот во Сребреница во 1995 година е знак дека светот нема да ја сврти главата пред лицето на негирањето и дека ќе се залага за човековите права на жртвите и преживеаните“.

РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА Е ОДБРАНА НА ПРАВАТА НА ЖРТВИТЕ Комесарот за човекови во Советот на Европа права предлага одбележување на 11 јули

+инфо

Комесар на СЕ: Со Резолуцијата за Сребреница, светот се залага за правата на жртвите

Канал5

Комесар на СЕ за човекови права: Со Резолуцијата за Сребреница, светот се залага за правата на жртвите

Сител

Комесар на СЕ за човекови права: Со Резолуцијата за Сребреница, светот се залага за правата на жртвите

Курир

Од Советот на Европа велат дека со Резолуцијата за Сребреница, светот се залага за правата на жртвите

Слободен Печат

Со Резолуцијата за Сребреница, светот се залага за правата на жртвите, вели комесарот на СЕ за човекови права

Нетпрес

Најмногу ме погоди што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница, најмногу вложив во односите со нашите браќа ...

еМагазин - 25.05.2024

Во интервју за српската телевизија Прва, српскиот претседател рече дека е разочаран што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница и дека тоа најмногу го погодило. „Најмногу вложив во односите со нашите браќа Македонци, но тоа не е фер.

Вучиќ: Многу ме погоди тоа што Македонија гласаше за Резолуцијата

Фокус

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница

PressingTV

„МЕ ПОГОДИ КАКО ГЛАСАШЕ МАКЕДОНИЈА“ Многу вложив во односите со нашите браќа, вели Вучиќ

+инфо

Ме погоди тоа што Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Нетпрес

Вучиќ: Многу ме погоди тоа што Македонија гласаше за Резолуцијата

Либертас

Вучиќ: Многу ме погоди тоа што Македонија гласаше за Резолуцијата

Антропол

Скопје1 Во Центар Република

Вучиќ: Ме погоди гласањето на Северна Македонија за резолуцијата

Бизнис Вести - 25.05.2024

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание на Обединетите нации (ГС ОН), бидејќи „најмногу инвестирал“ во односите со ...

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница

Слободен Печат

Вучиќ: Ме погоди гласањето на Северна Македонија за резолуцијата

Локално

Вучиќ: Ме погоди гласањето на Северна Македонија за резолуцијата

Сител

Вучиќ: Ме погоди гласањето на Северна Македонија за резолуцијата

Бриф

Вучиќ: Многу ме погоди гласањето на Скопје за резолуцијата

ТВ21

„Многу ме погоди гласањето на Скопје за резолуцијата“, вели Вучиќ

4NEWS

360 степени Вечер Прес Нетпрес Канал5 Денешен Zoom Р.С.Европа Press24

Партиите на Бошњаците и Србите во Македонија со поделени мислења за усвоената Резолуција за геноцидот во Сребреница

Сител - 24.05.2024

Усвоената резолуција за геноцидот во Сребреница, за која Македонија гласаше ЗА и беше коспонзор, предизвика реакции од различните заедници во земјава. Партиите на бошњаците и србите во Македонија со поделени ставови.

Република Српска се заканува со отцепување откако беше изгласана Резолуцијата за Сребреница

Алфа

Брнабиќ за Резулуцијата за Сребреница: Ќе ми биде тешко да соработувам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на резолуцијата

Вечер Прес

Брнабиќ: Ќе ми биде тешко да соработувам со земјите коспонзори на резолуцијата за Сребреница

Р.С.Европа

Брнабиќ: Ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на таа Резолуција

24 Вести

Брнабиќ: Ќе биде тешко да соработуваме со земјите коспонзори на Резолуцијата за Сребреница

ТВ21

Брнабиќ: Ќе ми биде тешко да соработувам со земјите што беа спонзори и коспонзори на резолуцијата за Сребреница

360 степени

МКД Нетпрес Локално Локално Канал5 Нетпрес Скопје1 24Инфо

Брнабиќ за усвојувањето на Резолуцијата за Сребреница: Србија покажа како се бори за своите интереси

А1 On - 24.05.2024

Србија во Њујорк не дозволи нејзиниот народ да биде стигматизиран, вели претседателката на парламентот Ана Брнабиќ откако Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за Сребреница. Таа посочува дека Србија покажа како се бори за своите ...

По усвојувањето на срамната резолуција за Сребреница: „Извинувајќи и се на Србија, сенката на предавството паѓа и на нашето лице – Српска куќа “

Во Центар

Реакции во Србија по усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Р.С.Европа

Вучиќ: Повеќе од две третини од светското население не гласаше за резолуцијата за геноцид во Сребреница

Курир

Вучиќ по гласањето на резолуцијата за Сребреница: „Се гордеам со Србија“

Слободен Печат

Колони возила со српско знаме во Белград и Косовска Митровица за поддршка на Вучиќ

Макфакс

Направија се за да ја понижат Србија, а ние се издигнавме до височините, истакна Вучиќ

Н.Македонија

Фактор Република Локално Press24 Во Центар Локално Пулс24 Опсервер

Русија: Резолуцијата за Сребреница е опасна за мировниот процес во Босна и Херцеговина

Макфакс - 24.05.2024

Високиот претставник за Босна и Херцеговина Кристијан Шмит го поздрави усвојувањето на резолуцијата со која Генералното собрание на ОН го прогласи 11 јули за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот извршен во Сребреница, додека руската амбасада во ...

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Во Центар

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Пулс24

Шмит ја поздрави Резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Слободен Печат

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Канал5

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

24 Вести

Русија: Резолуцијата за Сребреница е опасна за мировниот процес во Босна и Херцеговина

Опсервер

Денешен MakPress

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Бриф - 24.05.2024

Портпаролот на Европската унија (ЕУ) Петер Стано изјави дека ЕУ не е членка на Обединетите нации, поради што не може да го коментира поединечното гласање на земјите-членки на ОН за резолуцијата за геноцидот во Сребреница.

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

CivilMedia

Стано: ЕУ не е членка на ОН, но отфрламе и осудуваме секаков вид на фрлање сомнеж на фактот дека се случи геноцид во Сребреница

Слободен Печат

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Курир

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Frontline

Стано: Не можеме да коментираме за поединечно гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Канал5

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

MakPress

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Макфакс - 24.05.2024

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за Сребреница претставува „пирова победа и фаул на големите западни сили“. Во ОН членуваат 193 земји, а Резолуцијата за Меѓународниот ден на ...

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Фокус

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Опсервер

Брнабиќ: Ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори на Резолуцијата за Сребреница

Независен

Брнабиќ за Резулуцијата за Сребреница: Пирова победа, ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на таа резолуција

Либертас

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Press24

„ПИРОВА ПОБЕДА НА ЗАПАДОТ“ Српскиот народ не дозволи да биде жигосан со Резолуцијата, вели Брнабиќ

+инфо

Република Точка Денешен Слободен Печат

МНР Конаковиќ во Советот на министри на БиХ најави протестни ноти до земјите што беа против резолуцијата за Сребреница

CivilMedia - 24.05.2024

Министерот за надворешни работи во Советот на министри на БиХ, Елмедин Конаковиќ најави дека ќе испрати протестна нота до земјите членки на Генералното собрание на ОН што гласаа против резолуцијата за Сребреница.

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Либертас

Конаковиќ: БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Локално

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата

Курир

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Канал5

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои гласаа против резолуцијата за Сребреница

24Инфо

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Република

Слободен Печат MakPress Либертас Сител Слободен Печат Денешен Канал5 MakPress

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Точка - 23.05.2024

Претставникот на Унгарија денеска соопшти дека таа земја гласала против резолуцијата за Сребреница и му се заблагодари на претседателот на Србија Александар Вучиќ за тоа што унгарската заедница секогаш може да смета на него.

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Опсервер

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

MTM

Унгарија за гласот против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

24Инфо

УНГАРИЈА ГЛАСАШЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Денешен

Унгарија за гласот против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Република