TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австралиски сенатор: За масакрот во Нов Зеланд се виновни муслиманите

Канал5 - 15.03.2019

Додека целиот свет тагува по 49 верници , кои загинаа во две џамии во Нов Зеланд , во убиствениот напад на Австралијанецот , Брентон Таранд , австралиски сенатор за масакрот ги обвини муслиманите.

Австралиски политичар тврди дека муслиманите се одговорни за нападот врз џамиите во Нов Зеланд

МКД - 15.03.2019

Мсакрот во џамиите во Нов Зеланд е тема на денов во светот. 28-годишниот Австралиец Брентон Тарант упадна во две џамии и со автоматско оружје уби најмалку 49 луѓе. Од целиот свет пристигнуваат пораки на сочувство до Нов Зеланд, но сенаторот на ...

Белата куќа најостро го осуди нападот во џамија во Нов Зеланд: „грозоморен акт на омраза“

Глас на Америка - 15.03.2019

Потпретседателот Мајк Пенс изрази порака со сличен тон преку Твитер и најсилно ги осуди нападите врз верници. Американскиот претседател Доналд Трамп изрази сочувство и понуди помош за жителите на Нов Зеланд по смртоносните напади врз две џамии во ...

Реакции за масакрот во џамиите во Нов Зеланд

CivilMedia - 15.03.2019

Нападот кој се случи во џамијата Ал Нур во Нов Зеланд, во градот Крајстчерч, каде екстремист уби 49 луѓе додека се молеле, најмногу реакции предизвикаа кај граѓаните за тоа како медиумите известуваат за овој случај.

Трамп го осуди нападот во Нов Зеланд

Макфакс - 15.03.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп го осуди нападот врз двете џамии во Нов Зеланд, каде беа убиени 49 лица и кои Белата куќа го нарече зол чин на омраза, пренесе „Ројтерс“. Во масакрот за време на молитва беа повредени десетици луѓе.

Могерини за нападот во Нов Зеланд: Тоа се напади врз слободата на вероисповед и на изразување

24Инфо - 15.03.2019

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, во име на ЕУ, ги осуди терористичките напади во Нов Зеланд и испрати сочувство и понуди поддршка за луѓето и властите во таа држава. -ЕУ изразува искрено сочувство до семејствата и пријателите ...

Столтенберг остро ги осуди нападите на Нов Зеланд

24Инфо - 15.03.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска остро ги осуди нападите во двете џамии на Нов Зеланд, при кои, според последните податоци, загинаа 49 лица. – НАТО стои зад нашите пријатели и партнери од Нов Зеланд во одбраната на отвореното ...

Австралиски сенатор за нападите на Нов Зеланд ги обвини „муслиманските имигранти“

+инфо - 15.03.2019

Австралискиот сенаторот Фрејзер Анинг го навлече бесот на австралиската и новозеландската јавност поради неговите коментари дека „муслиманските имигранти“ се виновни за денешниот напад на две џамии, во кои загинаа најмалку 49 лица.

Франција и Британија со засилени мерки за безбедност околу верските објекти

Република - 15.03.2019

Француските власти денеска ги засилија безбедносните мерки околу верските објекти по нападите на две џамии на Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица, а ранети се 20 лица, изјави министерот за внатрешни работи на Франција, Кристоф Кастанер.

И Британците ги засилија безбедносните мерки кај џамиите и црквите

Макфакс - 15.03.2019

По Франција и Британија ги засили безбедносните мерки кај верските објекти. Британската антитерористичка полиција е подготвена да им помогне на своите колеги на Нов Зеланд во истрагата за нападите во две џамии во земјата, кога беа убиени 49 лица, ...

Британската антитерористичка полиција понуди помош на колегите во Нов Зеланд

Република - 15.03.2019

Британската антитерористичка полиција е подготвена да им помогне на своите колеги во Нов Зеланд да го истражат нападот во две џамии во таа земја, во кои се убиени 49 лица, изјави британскиот командант на антитерористичката единица Ник Басу.

Реакции на косовските лидери на терористичките напади на Нов Зеланд

24Инфо - 15.03.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и министерот за надворешни работи Беџет Пацоли ги осудија терористичките напади во две џамии во Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица и им изразија сочувство на семејствата на жртвите, јави ...

Десетици жртви во терористички напад во Нов Зеланд

Телма - 15.03.2019

49 лица загинаа а најмалку 20 се повредени при оружен напад врз две џамии во Красјчрч на Нов Зеланд. Полицијата уапси три лица, од кои само за еден утврдила дека го извршил нападот. Напаѓачот, австралиски државјанин, целиот напад го пренесувал во ...

Димитров: Заедно сме со луѓето од Нов Зеланд против насилството и омразата

CivilMedia - 15.03.2019

„Јас сум шокиран што дознав за болниот терористички напад врз џамијата во #Kрајстчрч. Ние стоиме заедно со луѓето од Нов Зеланд против насилството и омразата. Нашето најдлабоко сочувство“, напиша на Твитер, македонскиот министер за надворешни ...

Убиство на 11-годишно девојче причина за масакрот во Нов Зеланд, тврди терорист

+инфо - 15.03.2019

Тој ги опишал своите мотиви како одмазда за терористичките напади во Европа, а најмногу за 11-годишното девојче Еба, едно од пет убиени лица во терористички напад во Стокхолм во 2017 година.

Франција ги засили безбедносните мерки околу верските објекти

Макфакс - 15.03.2019

Француските власти ги зајакнаа денеска безбедносните мерки околу верските објекти, по терористичкиот напад на двете џамии во Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица, соопшти министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастанер.

Сведоштва за масакрот во џамиите: Насекаде имаше крв и мртви тела

Макфакс - 15.03.2019

Очевидците на масакрот во џамииите во Нов Зеланд во шок и вознемиреност, пред медиумите ги раскажаа првите впечатоци по терористичкиот напад за време на петочната молитва. Нур Хамза (54) од Малезија рече дека со други луѓе истрчал од џамијата кога ...

Мерсиха Смаиловиќ: Користењето на погрешни термини за масакрот во Нов Зеланд е поддршка на тероризмот

еМагазин - 15.03.2019

Мерсиха Смаиловиќ од организацијата „Легис“ апелира до медиумите да користат вистински термини за масакрот во Нов Зеланд, кој е класичен акт на тероризам. „Доколку продолжат да бидат неписмени, ќе ги опусменам со соодветни приговори, забелешки, ...

Австралиец меѓу напаѓачите: „Дојдов во Нов Зеланд за да го извршам нападот“

Макфакс - 15.03.2019

Австралискиот премиер, Скот Морисон потврди дека еден од четворицата уапсени напаѓачи во двете џамии во Нов Зеланд е државјанин на Австралија и за него рече дека е екстремист, деничар и насилен терорист.

Во живо масакар во џамија на Нов Зеланд: Над 40 мртви, а пукал и на деца-крвопролевањето го пренесувал на „Фејсбук“ ...

Press24 - 15.03.2019

Австралиски екстремист отворил оган во џамијата Ал Нур на Нов Зеланд.Пукал и на деца, а засега се утврдени околу 40 жртви. Сведоци велат дека 28- годишниот маж испукал повеќе од 50 куршуми.Тој се претставил како Брендон Тарант од Австралија.

Австралиски сенатор: Муслиманите се виновни за масакрот во Нов Зеланд

+инфо - 15.03.2019

Сенаторот од австралиската држава Квинсленд, Фрејзер Енинг го осуди масакрот , но рече дека тој е резултат на стравот од муслиманите кои живеат во Австралија и Нов Зеланд. – Вистинската причина за крвопролевањето на улиците на Нов Зеланд денеска е ...

На полицијата во Нов Зеланд и пукна филмот!

CivilMedia - 14.03.2019

На полицијата во Нов Зеланд и пукна филмот, по многуте пријави до нив дека Фејсбук и Инстаграм не фукнционираат, откако вчера беа мета на сајбер напад, па дел од корисниците не можеа да ги користат нивните услуги. „Знаеме.

Трамп го осуди нападот во Нов Зеланд

24Инфо - 15.03.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го осуди нападот врз двете џамии во Нов Зеланд, каде што беа убиени 49 лица и кои Белата куќа го нарече зол чин на омраза, пренесе „Ројтерс“. Во масакрот за време на молитва беа повредени десетици луѓе.

Западните лидери го осудија терористичкиот напад врз џамиите на Нов Зеланд

Либертас - 15.03.2019

Светските лидери се единствени во осудата на терористичкиот напад врз двете џамии на Нов Зеланд, при што загинаа 49 лица, а повредени се 20. Рускиот претседател Владимир Путин и изрази сочувство на новозеландската премиерка Џаинда Ардерн.

Столтенберг остро ги осуди терористичките напади на Нов Зеланд

Либертас - 15.03.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска остро ги осуди нападите во двете џамии на Нов Зеланд, при кои, според последните податоци, загинаа 49 лица. – НАТО стои зад нашите пријатели и партнери од Нов Зеланд во одбраната на отвореното ...

Австралиски сенатор ги обвини муслиманските имигранти за масакрот во Нов Зеланд

Фокус - 15.03.2019

Австралискиот сенаторот Фрејзер Анинг го навлече бесот на австралиската и новозеландската јавност поради неговите коментари дека „муслиманските имигранти“ се виновни за денешниот напад на две џамии, во кои загинаа најмалку 49 лица.

Франција и Британија со засилени мерки за безбедност околу верските објекти

Либертас - 15.03.2019

Француските власти денеска ги засилија безбедносните мерки околу верските објекти по нападите на две џамии на Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица, а ранети се 20 лица, изјави министерот за внатрешни работи на Франција, Кристоф Кастанер.

И Британците ги засилија безбедносните мерки кај џамиите и црквите

24Инфо - 15.03.2019

По Франција и Британија ги засили безбедносните мерки кај верските објекти. Британската антитерористичка полиција е подготвена да им помогне на своите колеги на Нов Зеланд во истрагата за нападите во две џамии во земјата, кога беа убиени 49 лица, ...

Британската антитерористичка полиција понуди помош на колегите во Нов Зеланд

MTM - 15.03.2019

– Британската антитерористичка полиција е подготвена да им помогне на своите колеги во Нов Зеланд да го истражат нападот во две џамии во таа земја, во кои се убиени 49 лица, изјави британскиот командант на антитерористичката единица Ник ...

Реакции на косовските лидери на терористичките напади на Нов Зеланд

MTM - 15.03.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и министерот за надворешни работи Беџет Пацоли ги осудија терористичките напади во две џамии во Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица и им изразија сочувство на семејствата на жртвите, јави ...

Десетици жртви во терористички напад во Нов Зеланд

OhridNews - 15.03.2019

49 лица загинаа а најмалку 20 се повредени при оружен напад врз две џамии во Красјчрч на Нов Зеланд, jавува „Телма“ Напаѓачот, австралиски државјанин, целиот напад го пренесувал во живо на социјалните мрежи преку камера поставена на неговата глава.

Франција ги засили безбедносните мерки околу верските објекти

24Инфо - 15.03.2019

Француските власти ги зајакнаа денеска безбедносните мерки околу верските објекти, по терористичкиот напад на двете џамии во Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица, соопшти министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастанер.

Сведоштва за масакрот во џамииите: Насекаде имаше крв и безживотни тела

24Инфо - 15.03.2019

Очевидците на масакрот во џамииите во Нов Зеланд во шок и вознемиреност, пред медиумите ги раскажаа првите впечатоци по пукањето за време на петочната молитва. Нур Хамза (54) од Малезија рече дека со други луѓе истрчал од џамијата кога почнало ...

Користењето на погрешни термини е поддршка на злосторства од омраза и тероризам

CivilMedia - 15.03.2019

ЈАС МЕРСИХА СМАИЛОВИЌ, АПЕЛИРАМ до медиумите во Македонија, ДА КОРИСТАТ вистински термини за масакров кој е класичен акт на ТЕРОРИЗАМ! ДОКОЛКУ продолжат да БИДАT НЕПИСМЕНИ, ќе ги ОПИСМЕНАМ со СООДВЕТНИ приговори, забелешки, жалби, тужби ДО ...

Австралијанец меѓу напаѓачите: „Дојдов во Нов Зеланд за да го извршам нападот“

Centar - 15.03.2019

Австралискиот премиер, Скот Морисон потврди дека еден од четворицата уапсени напаѓачи во двете џамии во Нов Зеланд е државјанин на Австралија и за него рече дека е екстремист, деничар и насилен терорист.

Трамп го осуди нападот во Нов Зеланд

Точка - 15.03.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп го осуди нападот врз двете џамии во Нов Зеланд, каде беа убиени 49 лица и кои Белата куќа го нарече зол чин на омраза, пренесе „Ројтерс“. Во масакрот за време на молитва беа повредени десетици луѓе.

Столтенберг и Могерини остро ги осудија нападите на Нов Зеланд

Независен - 15.03.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, во име на ЕУ денеска остро ги осудија нападите во двете џамии на Нов Зеланд, при кои, според последните податоци, загинаа 49 лица.

Столтенберг остро ги осуди нападите на Нов Зеланд

+инфо - 15.03.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска остро ги осуди нападите во двете џамии на Нов Зеланд, при кои, според последните податоци, загинаа 49 лица. – НАТО стои зад нашите пријатели и партнери од Нов Зеланд во одбраната на отвореното ...

Австралиски сенатор за нападите на Нов Зеланд ги обвини „муслиманските имигранти”

24Инфо - 15.03.2019

Австралискиот сенаторот Фрејзер Анинг го навлече бесот на австралиската и новозеландската јавност поради неговите коментари дека „муслиманските имигранти” се виновни за денешниот напад на две џамии, во кои загинаа најмалку 49 лица.

Франција и Британија со засилени мерки за безбедност околу верските објекти

Н.Македонија - 15.03.2019

Француските власти денеска ги засилија безбедносните мерки околу верските објекти по нападите на две џамии на Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица, а ранети се 20 лица, изјави министерот за внатрешни работи на Франција, Кристоф Кастанер.

И Британците ги засилија безбедносните мерки кај џамиите и црквите

Точка - 15.03.2019

По Франција и Британија ги засили безбедносните мерки кај верските објекти. Британската антитерористичка полиција е подготвена да им помогне на своите колеги на Нов Зеланд во истрагата за нападите во две џамии во земјата, кога беа убиени 49 лица, ...

Британската антитерористичка полиција понуди помош на колегите во Нов Зеланд

Независен - 15.03.2019

Британската антитерористичка полиција е подготвена да им помогне на своите колеги во Нов Зеланд да го истражат нападот во две џамии во таа земја, во кои се убиени 49 лица, изјави британскиот командант на антитерористичката единица Ник Басу.

Реакции на косовските лидери на терористичките напади на Нов Зеланд

А1 On - 15.03.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и министерот за надворешни работи Беџет Пацоли ги осудија терористичките напади во две џамии во Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица и им изразија сочувство на семејствата на жртвите, јави ...

Франција ги засили безбедносните мерки околу верските објекти

Точка - 15.03.2019

Француските власти ги зајакнаа денеска безбедносните мерки околу верските објекти, по терористичкиот напад на двете џамии во Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица, соопшти министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастанер.

Сведоштва за масакрот во џамиите: Насекаде имаше крв и мртви тела

Centar - 15.03.2019

Очевидците на масакрот во џамиите на Нов Зеланд во шок и вознемиреност пред медиумите ги раскажаа првите впечатоци по терористичкиот напад за време на петочната молитва. Нур Хамза (54) од Малезија рече дека со други луѓе истрчал од џамијата кога ...

Трамп го осуди нападот во Нов Зеланд

Centar - 15.03.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го осуди нападот врз двете џамии во Нов Зеланд, каде што беа убиени 49 лица и кои Белата куќа го нарече зол чин на омраза. Во масакрот за време на молитва беа повредени десетици луѓе.

Могерини за нападот во Нов Зеланд: Тоа се напади врз слободата на вероисповед и на изразување

+инфо - 15.03.2019

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, во име на ЕУ, ги осуди терористичките напади во Нов Зеланд и испрати сочувство и понуди поддршка за луѓето и властите во таа држава. -ЕУ изразува искрено сочувство до семејствата и пријателите ...

Столтенберг остро ги осуди нападите на Нов Зеланд

А1 On - 15.03.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска остро ги осуди нападите во двете џамии на Нов Зеланд, при кои, според последните податоци, загинаа 49 лица. – НАТО стои зад нашите пријатели и партнери од Нов Зеланд во одбраната на отвореното ...

Австралиски сенатор за нападите на Нов Зеланд ги обвини „муслиманските имигранти“

Локално - 15.03.2019

Австралискиот сенаторот Фрејзер Анинг го навлече бесот на австралиската и новозеландската јавност поради неговите коментари дека „муслиманските имигранти“ се виновни за денешниот напад на две џамии, во кои загинаа најмалку 49 лица.

Франција и Британија со засилени мерки за безбедност околу верските објекти

А1 On - 15.03.2019

Француските власти денеска ги засилија безбедносните мерки околу верските објекти по нападите на две џамии на Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица, а ранети се 20 лица, изјави министерот за внатрешни работи на Франција, Кристоф Кастанер.