TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иако „натоварен“ со критики, Цветковски по трет пат на чело на МРТ

Нова ТВ - 14.02.2018

Изборот на Марјан Цветковски за директор на МРТ наиде на разочарување во медиумската сфера. Тој доби нов мандат откако десет членови на Програмскиот совет на МРТВ гласаа за него. Ова е трет мандат за Цветковски, кој својата кариера на директорување ...

Цветковски: Заокружување на процесите за модернизација и развој на МРТ

МРТ - 14.02.2018

Директорот на МРТ, Цветковски во писмена изјава се заблагодарува за укажаната доверба и можноста и во идниот период да управува и да ги заокружи процесите кои ќе значат модернизација, професионализација, финансиска консолидација и создавање услови ...

Цветковски – Ефектите од мојата работа ќе се почувствуваат набрзо

Р.С.Европа - 14.02.2018

Директорот на МРТВ Марјан Цветковски, кој беше реизбран за трет тригодишен мандат, за Радио Слободна Европа вели дека одлучил повторно да се кандидира за да ги заокружи „започнатите процеси и реформи кои ќе значат издигнување на националниот сервис ...

Се чекаат законски измени за да го сменат Цветковски од директор на МРТ

Призма - 14.02.2018

Иако Владата крева раце од одговорност за резиборот на директорот на МРТ, Марјан Цветковски, долгиот период од речиси една година при носењето на измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и неможноста за договор меѓу ...

Изгубени во медиумските реформи

Р.С.Европа - 14.02.2018

Додека да се донесат медиумските реформи, стариот Програмски совет на МРТВ, го реизбра стариот директор Марјан Цветковски на чело на јавниот сервис. Владата вели – векот ќе му биде краток. Нова влада, стар директор на МРТВ.

ЗНМ: Изборот на Цветковски за директор на МРТ не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис

Макфакс - 14.02.2018

Здружението на новинарите на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радио-телевизија не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис и неговото ослободување од политичка контрола.

И покрај реизборот, Цветковски ќе остане директор на МРТВ до донесувањето на новиот Закон, најави Владата

Сакам да кажам - 14.02.2018

Владата се огради од повторниот избор на Марјан Цветковски за директор на Македонската радио телевизија (МРТ), додавајќи дека тоа е одлука на нејзиниот Програмски совет. „Владата нема никаква врска со овој избор, туку тоа е одлука на Програмскиот ...

СДСМ го реизбра главниот пропагандист на ВМРО-ДПМНЕ

Антропол - 14.02.2018

Марјан Цветковски е реизбран за директор на МРТ и со тоа му е продолжен мандатот за уште барем 3 години. Тој на оваа функција беше поставен во 2012 година од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Цветковски е реизбран пред да се донесе Законот за медиуми, што ...

Цветковски ќе директорува со МРТ додека Владата не го промени законот

Либертас - 14.02.2018

Директорот на МРТ, Марјан Цветковски, кому Програмскиот совет на МРТ му додели уште еден мандат, ќе биде на чело на јавниот сервис се додека Владата не го промени законот. Владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, денеска изјави дека Владата нема ...

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ од 13 пријавени кандидати

Мета - 14.02.2018

Актуелниот директор на Македонската радио телевизија (МРТ), Марјан Цветковски, во конкуренција од 12 пријави вчера е реизбран на чело на јавниот сервис, потврди за „Мета“ Смилка Јанеска – Саркањац, претседател на Програмскиот совет на МРТ.

Бејкова: Изборот на Цветковски е исмеjување и мајтапење со процедурата

Слободен Печат - 14.02.2018

Владата доцни со реформите во јавниот сервис, а изборот на Марјан Цветковски за старо-нов директор на МРТ е мајтапење и исмејување со законската процедура, вели Бијлана Бејкова од НВО Инфоцентар.

МРТ го реизбра Марјан Цветковски за директор

Press24 - 14.02.2018

Директорот на Македонската радио и телевизија, Марјан Цветковски, повторно е реизбран за директор на таа функција, која ја извршува од 2012. година. По објавениот конкурс за избор на нов директор, Програмскиот совет на МРТ повторно го избра ...

Кога џукелите завиваат!

CivilMedia - 14.02.2018

пишува: Голема е веројатноста дека за него никогаш не сте слушнале, доколку не сте член на раководството на партијата на Никола Груевски или ако, баш, не сте вработен во МРТВ. Да ви наредам десет фотографии за негово распознавање, претпоставувам, а ...

Прва не се менува - МРТ си остана со истиот директор

Фактор - 14.02.2018

Прва како што многумина граѓани ја викаа МРТ кога ја програмираа на бројот 1 на нивниот далеченски менувач. ја задржува традицијата на бавни и долговечни промени. Така актуелниот директор на МРТ Марјан Цветковски е повторно избран да ја извршува ...

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Канал 77 - 14.02.2018

Управниот одбор на Македонската Радио Tелевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ

еМагазин - 14.02.2018

Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија на седница за нов извршен директор го реизбра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. Мандатот на новиот директор и заменик-директор на МРТ трае три години со можност за реизбор.

Во МРТ ништо ново, Марјан Цветковски пак избран за директор

МКД - 13.02.2018

Марјан Цветковски, директорот на Македонската радио и телевизија од 2012, останува на таа функција уште три години. По објавениот конкурс за избор на нов директор, Програмскиот совет на МРТ повторно го избра Цветковски.

Марјан Цветковски останува директор на МРТ

+инфо - 13.02.2018

Мандатот на новиот директор и заменик-директор на МРТ трае три години со можност за реизбор. Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик ...

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Макфакс - 13.02.2018

Управниот одбор на Македонската Радио Tелевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски е реизбран за Генерален директор на МРТВ

AKO - 13.02.2018

Актуелниот директор на МРТВ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор.

ЗНМ: Изборот на Цветковски за директор на МРТВ не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис

Вечер - 14.02.2018

Здружението на новинари на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радиотелевизија не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис и неговото ослободување од политичка контрола.

МРТ го реизбра Марјан Цветковски за директор

Нетпрес - 14.02.2018

Директорот на Македонската радио и телевизија, Марјан Цветковски, повторно е реизбран за директор на таа функција, која ја извршува од 2012. година. По објавениот конкурс за избор на нов директор, Програмскиот совет на МРТ повторно го избра ...

Кога џукелите завиваат!

iPortal - 14.02.2018

Г осподинот Марјан Цветковски е реизбран за генерален директор на МРТВ, со одлука на Програмскиот совет на јавниот радиодифузер. Новиот мандат ќе му трае уште три години, иако на таа функција се наоѓа од 2012 година.

Марјан Цветковски останува директор на МРТ

МК News - 14.02.2018

Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекуваше во март годинава.

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Вечер - 13.02.2018

Стариот управен одбор на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ

Фокус - 13.02.2018

Актуелниот директор на МРТ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор.

ЗНМ: Реизборот на Цветковски за директор не оди во прилог на реформите на МРТ

Мета - 14.02.2018

Здружението на новинари на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радио-телевизија не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис и неговото ослободување од политичка контрола, се вели во реакцијата на ...

МРТ го реизбра Марјан Цветковски за директор

Точка - 14.02.2018

Директорот на Македонската радио и телевизија, Марјан Цветковски, повторно е реизбран за директор на таа функција, која ја извршува од 2012. година. По објавениот конкурс за избор на нов директор, Програмскиот совет на МРТ повторно го избра ...

Kога џукелите завиваат!

Либертас - 14.02.2018

Господинот Марјан Цветковски е реизбран за генерален директор на МРТВ, со одлука на Програмскиот совет на јавниот радиодифузер. Новиот мандат ќе му трае уште три години, иако на таа функција се наоѓа од 2012 година.

Марјан Цветковски реизбран за извршен директор на МРТ

ТВ21 - 14.02.2018

Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекуваше во март годинава.

Марјан Цветковски повторно избран за извршен директор на МРТ

А1 On - 13.02.2018

Стариот управен одбор на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

МРТ во следните три години останува со истиот директор

Нова ТВ - 13.02.2018

Актуелниот директор на МРТВ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор – објави порталот „ Актуелно “.

ЗНМ: Изборот на Цветковски за директор на МРТВ не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис

А1 On - 14.02.2018

Здружението на новинари на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радиотелевизија не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис и неговото ослободување од политичка контрола.

Кога џукелите завиваат!

Окно - 14.02.2018

Господинот Марјан Цветковски е реизбран за генерален директор на МРТВ, со одлука на Програмскиот совет на јавниот радиодифузер. Новиот мандат ќе му трае уште три години, иако на таа функција се наоѓа од 2012 година.

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Точка - 13.02.2018

Управниот одбор на Македонската Радио Tелевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ

Локално - 13.02.2018

Актуелниот директор на МРТ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор, објави порталот Актуелно.

Марјан Цветковски го реизбраа за директор поранешни пратенички на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 14.02.2018

Резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радио телевизија не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис и неговото ослободување од политичка контрола, велат од Здружението на новинари на Македонија.

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Поглед - 13.02.2018

Стариот управен одбор на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски повторно избран за директор на МРТ

Слободен Печат - 13.02.2018

Актуелниот директор на Македонската радио телевизија, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа позиција, откако на 26 јануари беше распошан конкурс за нов директор. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава, но конкурсот беше распишан пред ...

ЗНМ: Изборот на Цветковски не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис

+инфо - 14.02.2018

Изборот на Цветковски е резултат на притисокот што врз членовите на Програмскиот совет го правеа опозициската ВМРО-ДПМНЕ и владината ДУИ. Здружението на новинари на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската ...

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Република - 13.02.2018

Управниот одбор на Македонската Радио Tелевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Цветковски реизбран за директор на МРТВ

Стандард - 13.02.2018

Актуелниот директор на МРТВ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор.

ЗНМ: Изборот на Цветковски за директор на МРТВ не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис

Точка - 14.02.2018

Здружението на новинари на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радиотелевизија не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис и неговото ослободување од политичка контрола.

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно е избран за директор

Sky - 14.02.2018

Стариот програмски совет на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ

Либертас - 14.02.2018

Актуелниот директор на МРТ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26 јануари распиша конкурс за нов директор, објави порталот Актуелно.

ЗНМ: Реизборот на Цветковски не води кон реформирање на МРТ

Нова ТВ - 14.02.2018

Здружението на новинари на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на МРТ не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис и неговото ослободување од политичка контрола.

Во МРТ нема промени – Марјан Цветковски повторно избран за директор

Кајгана - 14.02.2018

Стариот програмски совет на Македонската радио-телевизија на одржаната седница за нов извршен директор повторно го избра Марјан Цветковски, а за негов заменик Харун Ибраими. На Цветковски мандатот му истекува во март годинава.

ЗНМ: Реизборот на Цветковски за директор не оди во прилог на реформите на МРТ

Либертас - 14.02.2018

Здружението на новинари на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радио-телевизија не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис и неговото ослободување од политичка контрола, се вели во реакцијата на ...

ЗНМ: Реизборот на Цветковски за директор не оди во прилог на реформите на МРТ

Локално - 14.02.2018

Здружението на новинари на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радио-телевизија не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис и неговото ослободување од политичка контрола, се вели во реакцијата на ...