TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Честитки од меѓународната заедница

Н.Македонија - 14.06.2018

Веднаш по објавувањето на договорот за решавање на спорот за името во Скопје и во Атина, пристигнаа и првите реакции и честитки за двајцата премиери, Заев и Ципрас, но и со ветувања дека патот за Македонија кон ЕУ и кон НАТО сега е осигурен.

ПРОЧИТАЈТЕ ГО ЦЕЛИОТ ДОГОВОР СО ГРЦИЈА: Членовите 7 и 8 најскандалозни!

Таратур - 14.06.2018

Грчките медиуми веќе го објавија целиот договор за промена на нашето име, кој според она што може да се прочита е апсолутно недостоинствен, а порталот МКД.мк објави транскрипт на македонски јазик.

Колкави се шансите за спроведување на договореното меѓу владите на Заев и Ципрас?

Глас на Америка - 13.06.2018

Меѓународната заедница со честитки за храброста на лидерите, властите во Грција и во Македонија се еуфорични околу „историскиот договор“, но опозицијата во двете држави е децидно против договорот за надминување на деценискиот спор околу името.

Владата и Претседателот на различни линии за Северна Македонија

Глас на Америка - 13.06.2018

Напната политичка атмосфера во земјата по обелоденувањето на намерите на владата за договорот со Грција. Премиерот и шефот на дипломатијата дојдоа кај претседателот Иванов за само по неколку минути да си заминат.

Ексклузивно: Договорот меѓу Заев и Ципрас на дваесет страници

Република - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев тврди дека е државна тајна меѓународниот договор со Грција за името, а грчките медиуми го објавија во целост договорот. Во продолжение погледнете го договорот меѓу Заев и Ципрас напишан на 20 страници.

Што крие Заев: За македонската јавност сокриен договорот како класифициран документ, а грчката јавност го доби на увид

Курир - 13.06.2018

Што крие Заев? прашува македонската јавност откако во грчките медиуми се појави договорот за промена на името. За македонската јавност договорот е сокриен како класифициран документ, а грчката јавност го доби на увид.

Бачев: Ниту ќе дојде до промена на името ниту Македонија ќе стане членка на НАТО

Макфакс - 13.06.2018

Единствена Македонија одржа прес-конференција, за како што беше речено, приватната забава на Заев и Ципрас за некаков договор за промена на името. На прес-конференцијата, претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, изјави дека марионетската ...

Собранието не може да изврши ратификација на противуставен договор

Република - 13.06.2018

Договорот со Република Грција, склучен шверцерски и подмолно по телефон, кој денес еуфорично го обзнани Зоран Заев како „огромен успех“ е срамна капитулација и велепредавство. Toj таканаречен договор е противуставен и незаконит и таков договор не ...

Одисеја за името Македонија: Вести кои ни требаат

Нова ТВ - 13.06.2018

Пишува Димитар Бечев Балканските народи сакаат меѓусебно да се расправаат. Без разлика дали се работи за несогласувања од минатото или борби од сегашноста, постојат многу работи кои можат да ги скараат тамошните соседи.

Грчките медиуми пишуваат – „Заев има причина да триумфира“: Зачуван македонскиот идентитет

Либертас - 13.06.2018

Заштитата на македонските идентитетски прашања создадоа нервоза кај грчката опозиција, а дел од медиумите нотираат дека во оваа клучна сфера „Скопје извојувало победа“, пишува Дојче веле .

Фракција на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија доби нов кум во ликот и делото на Зоран Заев, Maкедонците на колена

МКД - 13.06.2018

Според Уставот на Република Македонија, според лично дадените гаранции при добивање на мандатот за мандатар, како и според изборната програма на СДСМ премиерот Зоран Заев нема мандат, легалитет ниту легитимитет во име на целата нација да договара ...

Договорот помеѓу Македонија и Грција топ тема во грчките и светските медиуми

Мета - 13.06.2018

Светските медиуми на своите веб-страници известуваат за постигнатиот договор на премиерите на Грција и Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, притоа пласирајќи ја веста најчесто меѓу првите три главни вести.

Заев и Димитров ќе го информираат претседателот за договорот со Грција

Макфакс - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот што оваа земја го има со уставното име на Македонија.

Македонците малцинства колатерална штета: За само една година Заев се откажа од Егејските Македонците и од Македонците ...

Курир - 13.06.2018

Премиерот на Република Македонија вчера ја информираше јавноста дека Република Македонија и Република Грција постигнале договор околу новото име на нашата држава, договорено е името Република Северна Македонија да биде за севкупна употреба, т.е.

Жестоки реакции на социјалните мрежи по договорот за промена на името меѓу Заев и Ципрас

Курир - 13.06.2018

Решението за спорот со името со Република Грција кои преку телефон го договорија премиерите на двете држави, Зоран Заев и Алексис Ципрас предизвика жестоки реакции во јавноста, особено на социјалните мрежи.

Денеска Заев и Димитров ќе го информираат Иванов за договорот со Ципрас

Локално - 13.06.2018

Јасно противење со договорот изразија само опозиционерите, и Иванов кои се креатори за „античкото македонство“ и кочничари на досегашните преговори. Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот ќе го ...

Кога името Северна Македонија ќе се употребува внатре во државата

еМагазин - 13.06.2018

Како што информираше премиерот Зоран Заев, новото име Република Северна Македонија ќе почне да се употребува на меѓународен план откако договорот со Република Грција ќе биде ратификуван од парламентите на двете земји.

Скопје и Атина се договорија за Република Северна Македонија

Нова ТВ - 12.06.2018

Република Северна Македонија со превод на сите јазици, за севкупна употреба, а ќе се регулира со амандман во Уставот, потврда на македонскиот јазик во ОН, македонски/macedonian, без фусноти, граѓани на Република Северна Македонија/ citizens of ...

Што содржи спогодбата меѓу Грција и Македонија?

Нова ТВ - 12.06.2018

Се укажува на тоа дека премиерите на Грција и Македонија се договориле за „Република Северна Македонија“ на македонски, да биде новиот назив на Македонија, озваничен со Уставот, а се оечкува и низа други поединости во спогодбата која Алексис Ципрас ...

Заев: Решението е Република Северна Македонија

Deutsche Welle - 12.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев попладнево на прес-конференција сопшти дека е постигнато решение за името. Тој ги повика на граѓаните на референдум наесен да ја „зграпчат шансата“. Името за кое е постигнат договор е Република Северна Македонија (на ...

(ВИДЕО) Република Северна Македонија ги отвора вратите за ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 12.06.2018

Република Северна Македонија со превод на сите јазици, за севкупна употреба, а ќе се регулира со амандман во Уставот, потврда на македонскиот јазик во ОН, македонски/macedonian, без фусноти, граѓани на Република Северна Македонија/ citizens of ...

Бачев: Името на една држава е прашање на внатрешната надлежност на секоја држава, а не на меѓународното право

Фокус - 12.06.2018

Претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев смета дека на меѓународен план постои основна претпоставка дека надворешната политика на државите ја водат стручно и политички висококфалификувани луѓе, но вели, за Македонија не е така, бидејќи ...

„Република Северна Македонија“ е решението на спорот со Грција

Глас на Америка - 12.06.2018

Договорот предвидува потврда на македонскиот јазик во Обединетите Нации а националноста македонска како граѓани на Република Северна Македонија. Кодовите за Македонија остануваат непроменети - „мк“ и „мкд“.

Од догодина со ново име – Република Северна Македонија за севкупна употреба

Телма - 12.06.2018

Од Нова Година, ако се оди по планот на премиерите Заев и Ципрас, ќе се преименуваме во Република Северна Македонија. Тоа е дефинитивното име што стои во договорот, финализиран со нивниот телефонски разговор доцна попладнево.

Северна Македонија со македонски јазик и идентитет - од словенско потекло, Заев за новото име ќе испрати писма до 190 ...

МКД - 12.06.2018

Договорот имал 20 страници и речиси сите детали биле веќе договорени, пишуваат денеска грчките медиуми пред, за денеска закажаниот нов телефонски разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Се за денешниот договор за името – што кажаа Заев и Ципрас, какви беа реакциите во двете земји и низ светот

Либертас - 12.06.2018

Хронологија на денешното објавување на договореното со Грција 18:00 – Грчкиот премиер Алексис Ципрас објави дека Атина и Скопје постигнале историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името.

(ВИДЕО) Заев: Ако денеска има договор, веднаш ќе ги соопштиме деталите

Нова ТВ - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува во денешниот телефонски разговор со неговиот грчки колега Алексис Ципрас да бидат заокружени сите аспекти и да биде постигнат договор за долгогодишниот спор за името.

Заев: Република Северна Македонија е име, предвидено за севкупна употреба

24 Вести - 12.06.2018

На дешната прес конференција, премиерот Заев ги информираше граѓаните за договорот со Ципрас. Потенцираше дека ссо договорот се потврдува македонскиот идентитет и гаранцијата за просперитетна иднина на државата.

Името е Република Северна Македонија

Р.С.Европа - 12.06.2018

“Договорот предвидува потврда на македонскиот јазик во Обединетите нации, македонски, Macedonian, без фусноти, националноста е македонска/ граѓани на Република Северна Македонија” рече Заев.

Република Северна Македонија дома ќе се употребува по отворање на секое поглавје од преговорите за членство во ЕУ

Сакам да кажам - 12.06.2018

Новото име Република Северна Македонија ќе почне да се употребува на меѓународен план откако договорот со Република Грција ќе биде ратификуван од парламентите на двете земји. На внатрешен план новото име на земјата ќе се употребува по отворање на ...

„Република Северна Македонија“, македонски јазик и македонски идентитет, за севкупна употреба

Глас на Америка - 12.06.2018

Грчките медиуми утрово објавија дека договорот е постигнат меѓу премиерите Заев и Ципрас и треба да се официјализира по телефонскиот разговор во текот на денот. Потпишувањето на договорот би требало да се случи викендов во Преспа „Република Северна ...

Заев: Договореното име Република Северна Македонија преведено на сите јазици

Канал5 - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот, што го постигнаа Македонија и Грција во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Заев и Ципрас го потврдија договорот – Македонија ќе го менува Уставот

Сител - 12.06.2018

Република Северна Македонија за дома и надвор- ова е решението за кое се спогодиле Заев и Ципрас. Спорот за името со овој договор е решен, соопшти Заев на прес конференција оценувајќи дека се работи за историско и вековно решение.

Ова е договорот што ќе го потпишат Заев и Ципрас?

+инфо - 12.06.2018

Во договорот кој ќе го потпишат македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе стои дека договореното име за „ерга омнес“ е Република Северна Македонија со превод на англиски (Republic of North Macedonia).

И би Северна Македонија!

Слободен Печат - 12.06.2018

Пишува: Мартин Богатиноски „Република Северна Македонија“ најверојатно е името за кое завчера телефонски се договориле премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, објавија грчките медиуми и посочија дека договорот ќе биде ...

Република Северна Македонија е исходот од договорот Заев-Ципрас

Н.Македонија - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција истакна дека е постигнат историски договор со Грција и е постигнато решение на 25-годишниот спор со Грција. Република Северна Македонија е решението, новото име за севкупна употреба кое ќе се прецизира со ...

Заев за отстапките на Грција: Ги прифатија македонскиот јазик и идентитет

Press24 - 12.06.2018

Зоран Заев денеска на новинарско прашање одговори дека во четврток веќе ќе биде доставен договорот за името, а утре е побарана средба со претседателот на државата. Референдумот е планиран на есен, а ако биде успешен потоа ќе се ратификува договорот.

Заев: Постигнавме договор – Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет

Локално - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот, што го постигнаа Македонија и Грција во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Српски медиуми: Скопје и Атина постигнаа договор, новото име е Северна Македонија

Курир - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

iPortal - 12.06.2018

Повеќе грчки медиуми претпладнево го објавија речиси комплетниот договор кој наводно го постигнале премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Во него во детаљи се дефинираат договорените измени и следните чекори, пренесе Дојче веле .

Грчките медиуми го објавија договорот кој наводно го постигнале Заев и Ципрас

Стандард - 12.06.2018

Атинскиот весник „Еифемерида“ и „Радио 24/7“ денеска објавија детаљи од договорот кој наводно го постигнале премиерите на Македонија и Грција – Зоран Заев и Алексис Ципрас и. Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia) е името за ...

Заев се надева дека денеска ќе има договор по разговорот со Ципрас

Точка - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев се надева дека денеска ќе биде постигнат договор за спорот за името по телефонскиот разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Заев не сакаше да потврди дали Република Северна Македонија ќе биде новото име повторувајќи ги ...

Заев: Грција го прифати македонскиот идентитет

Фактор - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев изјави на прес-конференија попладнево дека на есен ќе има референдум и дека граѓаните ќе треба да изберат иднина. Грција вели го прифати македонскиот идентитет. Заев вели дека со договорот со Грција ќе се отворат НАТО и ЕУ ...

Заев: Република Северна Македонија - име за иднината

Независен - 12.06.2018

Република Северна Македонија, како географска одредница, е дефинитивно името што е договорено меѓу владите на Грција и на нашата земја. Тоа предмалку и официјално го соопшти премиерот Зоран Заев, на прес-конференцијата во владата, по неговиот ...

Заврши разговорот Заев - Ципрас, се чекаат детали од договореното

Независен - 12.06.2018

Завршил денешниот телефонски разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, дознава „Независен весник“. Во секој момент се очекува, премиерот Заев да закаже термин за свое обраќање, за да ѝ ги соопшти на јавноста ...

ВО ЖИВО: Заев ќе соопшти детали што е договорено со Грција

Фактор - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев ќе се обрати до јавноста и ќе соопшти што е договорено со грчкиот премиер, Алексис Ципрас за постигнување договор за името. Денеска тие имаа телефонски разговор, при што детали ќе бидат соопштени на јавноста во двете земји.

Договорот меѓу Заев и Ципрас на дваесет страници

МК News - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев тврди дека е државна тајна меѓународниот договор со Грција за името, а грчките медиуми го објавија во целост овој документ за кој тврдат дека е токму договорот кои треба да го потпишат Заев и Ципрас.

Бачев: Заев не е овластено лице за случување на меѓународен договор

А1 On - 13.06.2018

Јанко Бачев од „Единствена Македонија“ денес одржа прес-конференција на која што рече дека владата силно го вознемирила македонскиот народ со големата лага дека има меѓународен договор за промена на името меѓу Македонија и Грција.

Грчките медиуми пишуваат – „Заев има причина да триумфира“: Зачуван македонскиот идентитет

Бриф - 13.06.2018

Заштитата на македонските идентитетски прашања создадоа нервоза кај грчката опозиција, а дел од медиумите нотираат дека во оваа клучна сфера „Скопје извојувало победа“, пишува Дојче веле. Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола ...

Наметнатото раководство на ДПМНЕ е за прифаќање на понижувачкиот договор, сметаат од Демократската фракција

Макфакс - 13.06.2018

Премиерот Заев, нема мандат, легалитет ниту легитимитет во име на целата нација да договара промена на нашето вековно име, велат од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ притоа повикувајќи се на член 119 став 1 и 2 од Уставот на Република Македонија, ...