TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Италија воведува мерки поради навалата на мигранти

МКД - 18.09.2023

Италијанската влада, соочена со порастот на пристигнувања на мигранти, денес донесе мерки со кои го продолжува времето на нивното задржување и обезбедува враќање во татковината на поголем број луѓе кои немаат право на престој, соопштија владини ...

Италија носи поостри мерки за одвраќање на мигрантите

Нетпрес

Тајани: Ситуацијата со мигрантите не е експлозивна, таа експлодираше

МКД

Мелони го обвини Борел дека работи против постигнување решение за мигрантите во Европа

Локално

Тајани: Ситуацијата со мигрантите не е експлозивна, таа веќе експлодира

Бизнис Вести

Шефот на италијанската дипломатија смета дека ситуацијата со мигрантите „не е експлозивна, туку веќе е експлодирана“

Слободен Печат

Тајани: Ситуацијата со мигрантите не е експлозивна, таа веќе експлодира

Независен

Денешен Во Центар Канал5 Бриф 24Инфо Слободен Печат Независен Денешен

Италија воведува поостри мерки за мигрантите

Курир - 18.09.2023

Италијанската влада денеска се состана за да донесе нови мерки по ненадејниот и масовен прилив на мигранти на островот Лампедуза, каде што се побројни од локалното население. Премиерката Џорџа Мелони изјави дека во фокусот на мерките ќе бидат ...

Франција нема да прифаќа мигранти од Лампедуза

Нетпрес

Франција се премисли- нема да ги прифати мигрантите од италијанскиот остров Лампедуза

Канал5

Италијанската влада ќе разговара за ситуацијата на островот Лампедуза и ќе донесе одлука за нови правила за миграцијата

MakPress

Францускиот министер за внатрешни работи оди во Италија поради големиот прилив на мигранти

Бизнис Вести

Францускиот министер за внатрешни работи оди во Италија поради големиот прилив на мигранти

MakPress

Францускиот министер за внатрешни работи оди во Италија поради големиот прилив на мигранти

Либертас

Бриф Во Центар Слободен Печат Канал5 24 Вести Република Денешен Канал5

ВИДЕО: Мигранти бегаат од пренатрупан камп на италијанскиот остров Лампедуза

Слободен Печат - 18.09.2023

Италијанскиот остров Лампедуза, со секојдневев наплива на мигранти кои преку морето доаѓаат од Африка е вистински хаос. Стотина мигранти побегнаа од преполниот камп, прескокнувајќи ги високите огради и пробивајќи ги барикадите.

ФОТО | ОВА Е ВИСТИНСКИ ХОРОР – Хаотични сцени на Сицилија: Мигрантите бегаат во потрага по вода и храна, а властите признаваат дека условите во камповите се нехумани

Во Центар

Хаос во прифатен центар за мигранти на Сицилија, избегале стотина мигранти

Локално

ХАОС ВО ПРИФАТЕН ЦЕНТАР ЗА МИГРАНТИ НА СИЦИЛИЈА Стотина мигранти ја прекачиле оградата и побегнале

+инфо

Хаос во прифатен центар за мигранти на Сицилија, избегале стотина мигранти

24Инфо

Хаос во прифатен центар за мигранти на Сицилија, стотици бегаат преку ограда (ВИДЕО)

Канал5

Хаос во прифатен центар за мигранти на Сицилија, избегале стотина мигранти

MakPress

Лаен: Ние одлучуваме кој и под кои услови може да дојде во ЕУ, а не шверцерите

МКД - 17.09.2023

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен денеска вети брзо враќање на нерегуларните мигранти и сузбивање на „бруталниот бизнис“ со криумчарење луѓе, за време на посетата на островот Лампедуза, каде што за еден ден оваа недела ...

Шефот на Комисијата на ЕУ претстави план против нерегуларна миграција

Р.С.Европа

ЕВРОПСКИ ПРЕДИЗВИК КОЈ БАРА ЕВРОПСКИ ОДГОВОР Мелони им забележа на европските партнери за недоволната солидарност кон Италија

+инфо

Мигрантска криза: Фон дер Лaјен денеска на италиjанска Лампедуза

Нетпрес

ФОТО | ДРАМА ВО ИТАЛИЈА – Блокиран конвојот на претседателката на Европската комисија: Урсула фон дер Лајен и Џорџија Мелони го посетија островот каде пристигнуваат мигрантите во Европа

Во Центар

Фон дер Лајен и Мелони ја посетија Лампедуза по рекордниот прилив на мигранти

Нетпрес

Мелони предупредува дека мигрантската криза во Италија ќе ја погоди целата ЕУ

Локално

Zoom MakPress МКД Република 360 степени Слободен Печат 24Инфо 24Инфо