TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ГАЛЕРИЈА: Како помина носењето на Законот за јазици – Груевски го нападна Џафери

Либертас - 14.03.2018

Од галеријата на МИА погледнете како помина носењето на Законот за употреба на јазиците во Собранието. Пратеникот и поранешен премиер Никола Груевски го нападна претседателот на Собранието, Талат Џафери.

ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Џафери и нема да го признае Законот за јазици

AKO - 14.03.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека неговата партија не го признава Законот за јазици. Тој најави дека ќе поднесат кривична пријава за кршење на Деловникот против претседателот на Собрание, Талат Џафери, а кога ќе излезе ...

Законот за јазици изгласан во тензична атмосфера

Глас на Америка - 14.03.2018

За законот гласаа 64 пратеници. На гласањето не му претходеше амандманската расправа која ја бараше опозицијата. Собраниското обезбедување спречи поголем инцидент и физичка пресметка меѓу поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и спикерот ...

ПО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ: Кои пратеници го изгласаа Законот за јазици

Поглед - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазици без амандманска расправа. Еве кои пратеници гласаа за законот за ...

Кои пратеници гласаа „за“ законот за јазиците?

А1 On - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“, без ниту еден „против“ и „воздржан“, денеска беше изгласан Законот за ...

Законот за јазици донесен, тензиите останаа

Р.С.Европа - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците беше изгласан со 64 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан. Според ВМРО ДПМНЕ законот не бил донесен, а поранешниот премиер и лидер, а сега пратеник Никола Груевски најжестоко со бунтуваше, па на моменти ...

Груевски и во 2003 одзел картичка од претседател на Собрание

Слободен Печат - 14.03.2018

Одземањето на картичките на претседателите на Собранието на Република Македонија е потег кој Никола Груевски го има направено и во минатото, пред околу 15 години. Во 2003, кога претседател на Собранието беше Љупчо Јордановски, Груевски, исто така ...

СДСМ создаде прилика Груевски да се покаже себеси како „херој“

Антропол - 14.03.2018

Денес, со 64 гласа ЗА, Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прогласи за изгласан, по втор пат, Законот за јазиците. Џафери одби да се разгледуваат 35 000 амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, кои, иако на секого му е јасно дека се во толкав ...

Џафери: Нема да го коментирам однесувањето на Груевски

Фокус - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери на прес конференцијата по донесувањето на Законот за употреба на јазиците не сакаше да го коментира однесувањето на Никола Груевски кој тргна физички да се пресметува со него.

Собранието го усвои Законот за јазици

Deutsche Welle - 14.03.2018

Со 64 гласа „За“, Собранието попладнево го изгласа Законот за јазици и покрај силното противење на пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Собраниските служби спречија поголем инцидент. Во македонското Собрание го донесе Законот за јазици.

(ФОТО) Груевски во клинч со собраниското обезбедување

Фокус - 14.03.2018

Пораншниот премиер и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, а сега пратеник, Никола Груевски денеска тргна физички да се пресметува со претседателот на Собранието Талат Џафери. При второто напаѓање за време на самото гласање на Законот за јазиците, Груевски ...

Пресметка меѓу Груевски и Џафери, пак пауза (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 14.03.2018

Со вода беше испрскан претседателот на Собранието Талат Џафери од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кога спикерот почна да ја отвора раасправата за Законот за употребата на јазиците.

Собранието го изгласа Законот за јазиците во тензична атмосфера

Р.С.Европа - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, Собранието попладнево го изгласа Законот за јазиците во трето читање . За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

ВИДЕО: Груевски како опозиционер и во 2003 одзеде картичка од претседател на Собранието

Либертас - 14.03.2018

Денешните активности на поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не се случуваат првпат. Ова го направи и во 2003 кога претседател на Собранието беше Љупчо Јордановски.

По инцидентот Груевски – Џафери, донесен Законот за јазици

Нова ТВ - 14.03.2018

Со 64 гласови „ за“ пред малку беше изгласан Законот за јазици. Претседателот на Собранието Талат Џафери го стави Законот на гласање без да отвори дебата за амандманите подонесени од ВМРО ДПМНЕ.

Закон за јазици: Собранието на раб на инцидент

Deutsche Welle - 14.03.2018

Во Собранието полека зовриваат страстите по најавата на спикерот Талат Џафери дека се отвора расправа за законот за јазиците во трето читање. Пред парламентот протести, во него препукувања и блокади.

Законот за јазици донесен со 64 гласа „ЗА“, ниту еден против

Бриф - 14.03.2018

Собранието попладнето го изгласа Законот за јазиците во трето читање со 64 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, соопшти претседателот на Собранието Талат Џафери. Законот за употреба на јазиците првпат беше донесен на 11 јануари, а на 17 ...

Teнзии во Собранието, Груевски се качи на говорницата

Алсат-М - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери во продолжението на 32. седница ја отвори 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, но по реакција од претениците од опозицијата прогласи пауза од 15 минути.

ВИДЕО: Како Груевски го нападна Џафери

Фокус - 14.03.2018

Во тензична и напната атмосфера денеска со 64 гласа беше донесен законот за употреба на јазиците. На тоа и претходеше кавга меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски..

Инцидент меѓу Груевски и Џафери (фото-видео)

Алсат-М - 14.03.2018

За време на продолжението на 32. седница, и 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се качи на говорницата кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, бараше од него да прекине со ...

(ВИДЕО) Никола Груевски крена рака на Талат Џафери

Нова ТВ - 14.03.2018

Собраниското обезбедување попладнево интервенираше во пленарната сала во Собранието, откако Никола Груевски и уште неколку пратеници од ВМРО ДПМНЕ се втурнаа кон претседателот на Собранието Талат Џафери.

ГАЛЕРИЈА Во тензична атмосфера, со 64 гласа беше изгласан Законот за јазиците, Груевски „најбунтовен“

Фокус - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Во напната и тензична атмосфера заврши седницата, на која опозициските пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се приближија до претседателот на Собранието, Талат Џафери, барајќи од него да не ...

Парламентот на раб на инцидент

Р.С.Европа - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од 15 минути, откако ја започна расправата за Законот за употреба на јазиците, бидејќи пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараа процедурално да се изјаснат и оневозможија седницата да продолжи.

Џафери: Не отворив амандманска расправа врз основа на член од Деловникот

Независен - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

(Видео) Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27 април во Собранието

Макфакс - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не одговори дали ќе понесе одговорност доколку Законот за употреба на јазици, кој денеска го изгласа Собранието, биде прогласен за неуставен од страна на Уставниот суд, тврдејќи дека тоа не е негова работа.

(ВИДЕО) Џафери: Нема да дозволам нов 27. април

А1 On - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по завршувањето на 32. седница на која беше изгласан Законот за употреба на јазиците, изјави дека нема потреба да го коментира однесувањето на поранешниот премиер Никола Груевски, ...

Инцидент во Собранието: За влакно избегната физичка пресметка помеѓу Груевски и Талат Џафери

24 Вести - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му ја зема картичката на собранискиот спикер Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски се надвисна над него и во моментот кога Џафери го напушти столчето , Груевски се ...

СДСМ и Талат Џафери против Македонија и Уставот (ВИДЕО)

Курир - 14.03.2018

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник денес еднаш со интервенција пред говорницата на претседателот на Собранието Тачат Џафери го одложи гласањето на законот за двојазичност. Груевски излезе пред Џафери и се обиде да го спречи во ...

Физички контакт меѓу Џафери и Груевски на седницата на законот за јазици

Фокус - 14.03.2018

Откако Талат Џафери ја прекина собраниската седница, по спротиставувањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предводени од поранешниот лидер на партијата Никола Груевски, дојде до минимален физички контакт меѓу Џафери и Груевски.

Мнозинството го донесе Законот за јазиците

+инфо - 14.03.2018

Собранието со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Избегната тепачка меѓу Груевски и Џафери

Телма - 14.03.2018

За малку избегнат физички судир меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски му пристапи на Џафери зад грб, се наведна над наге, додека Џафери ја отвараше точката за јазиците.

ГАЛЕРИЈА Груевски застана до Талат Џафери, истури вода и му го исклучи микрофонот

Фокус - 14.03.2018

Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба на јазиците, вмровските пратеници се собраа на говорницата и почнаа да се караат со претседателот на Собранието Талат Џафери. Најжесток од сите беше екс премиерот Никола Груевски, кој истури ...

На Груевски не му успеа два пати иста “финта“ со картичките

Фактор - 14.03.2018

Денес во Собранието на Реупблика Македонија о позиционерот Никола Груевски се обиде да му ја земе картичката на спикерот Талат Џафери, најверојатно за да му го одвлече вниманието...токму истото ова го стори и во 2003 година кога успеа да му ја земе ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не одат на координација со Џафери, ќе му достават две писмени барања

Алсат-М - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат средба за време на получасовната пауза на 32. седница, на чиј дневен ред е законот за употреба на јазиците.

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27 април

ТВ21 - 14.03.2018

Спикерот на Собранието Талат Џафери нема да дозволи да се повтори насилството од 27 април, рече на денешната прес-конференција Џафери. На прашањето дали ќе понесе одговорност доколку Уставниот суд го оспори Законот, тој рече дека законот уште кога ...

Џафери на Албански ја почна прес конференцијата по донесувањето на Законот за јазиците

Канал5 - 14.03.2018

Претседателто на Собранието Талат Џафери на Албански нјазик ја почна прес конференцијата веднаш по донесувањето на Законот за јазиците. Претседателот на Собранието Талат Џафери прво се обрати на Албански јазик , а потоа продолжи за изнцидентот со ...

Законот за јазици по вторпат изгласан во Собранието, без поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 14.03.2018

Законот за јазици по вторпат изгласан во Собранието, без поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со 64 гласа Законот го помина собранискиот филтер. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека ова е неуставно.

(Видео) Груевски по вторпат го нападна Џафери

Макфакс - 14.03.2018

Пратеникот Никола Груевски по вторпат го нападна собранискиот спикер Талат Џафери.Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да го спречат тоа, а, пак, експремиерот Никола ...

ВИДЕО: Прес конференција на претседателот на Собранието, Талат Џафери

Либертас - 14.03.2018

Следете ја прес конференција на претседателот на Собранието, Талат Џафери по носењето на Законот за употреба на јазиците во тензична атмосфера, и без разгледување на амандманите од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Груевски му се спротивстави на Џафери при носењето на неуставниот закон

Курир - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му ја зема картичката на собранискиот спикер Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски се надвисна над него и во моментот кога Џафери го напушти столчето.

На сила изгласан Законот за двојазичност, без поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Расправија на Димовски и Џафери, седницата за јазиците не ни започна

Нова ТВ - 14.03.2018

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, пред почетокот на денешната собраниска седница, од говорницата му порача на претседателот на Собранието, Талат Џафери дека Законот за јазиците се носел противуставно.

Џафери ја прекина седницата за да оди на координација со ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 14.03.2018

Дел од пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата, откако претседателот на Собранието, Талат Џафери најави дека по изгласувањето на точките ќе оди на координација со координаторите на пратеничките групи.

Груевски: Немој на сила, немој на сила – СДСМ и ДУИ го донесоа Законот за јазиците (ВИДЕО)

Република - 14.03.2018

Собранието на Репшублика Македонија, по третото читање го донесе Законто за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на ...

Цела листа: Кои пратеници го изгласаа Законот за јазици

еМагазин - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

ВИДЕО: Законот за јазиците донесен без амандманска расправа, Груевски пак го нападна Џафери

Либертас - 14.03.2018

Предмалку во Собранието беше донесен Законот за употреба на јазиците со 64 гласа за. Претседателот на Собранието, Талат Џафери побара да се гласа за законот без разгледување на 35-те илјади амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Без разгледување на амандманите со 64 гласови „за“ изгласан Законот за јазиците

Сител - 14.03.2018

Претседателот на Собранието , Талат Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен по 15 минутната пауза по инцидентот. Без претходно прегледување на амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Џафери ги повика пратениците да гласаат и го прогласи ...

Џафери го прескокна Законот за јазици и даде пауза од еден час

Р.С.Европа - 14.03.2018

Кусо по почетокот на собраниската седницата на која на дневен ред е Законот за јазиците претседателот на Собрание, Талат Џафери даде пауза од еден час. Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ побара да се одржи состанок на мандатно-имунитетна ...

Донесен Законот за употреба на јазиците, во Собранието тензично

МРТ - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ донесен Законот за употреба на јазиците. Во Собранието, тензии, турканици, жестока реакција од опзициската ВМРО-ДПМНЕ која обвини за кршење на Деловникот и за носење на Законот на сила...