TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрон го осуди извртувањето на неговите изјави за карикатурите

Нетпрес - 01.11.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон го осуди во саботата „манипулирањето на некои политички и верски челници“ со неговите изјави за карикатурите на пророкот Мухамед, кои наведуваат на заклучокот дека тие кариктури „доаѓаат од француската влада“ и ...

(Видео) Макрон: Се залагам за слобода на изразување и не прифаќам оправдување на насилство

Макфакс - 31.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ги разбира чувствата на муслиманите кон навредливите карикатури од пророкот Мухамед, но нагласи дека неговата влада не стои зад тие карикатури и дека не прифаќа оправдување на насилството.

“Карикатура не може да биде оправдување за отсекување на глава"

Точка - 31.10.2020

Изјавата на Макрон предизвикала критики ширум исламскиот свет. Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека ги разбира чувствата на муслиманите кон навредливите карикатури на пророкот Мухамед, но нагласил дека неговата влада не стои зад тие ...

Емануел Макрон вели дека разбира дека карикатурите можат да „шокираат“, но го осудува насилството

Слободен Печат - 31.10.2020

Шефот на француската држава Емануел Макрон даде интервју за телевизијата Ал Џезирa, во контекстот на непријателски настроените демонстрации кон Франција во неколку земји од муслиманскиот свет.

Трудо контра Макрон и во одбрана на муслиманите

Канал5 - 31.10.2020

Канадскиот премиер Џастин Трудо ја бранеше слободата на изразување, велејќи дека тоа не е „без граници“ и дека не треба „произволно и непотребно да се повредуваат“ одредени заедници. „Ние секогаш ја браниме слободата на изразување“, рече канадскиот ...

Руската православна црква: Да се забранат карикатури на Мухамед

Локално - 31.10.2020

Претседателот на Одделот на Руската православна црква за надворешни односи, митрополитот волоколамски, Иларион, изјави дека ќе биде најдобро ако Франција, како и другите земји, го воведат законот што го има Русија во врска со навредувањето на ...

Трудо против Макрон, слободата на изразување има свои граници треба да се трудиме никого да не повредиме

МКД - 31.10.2020

Канадскиот премиер Џастин Трудо во петокот ја бранеше слободата на изразување истовремено велејќи дека таа „не е без граници" и дека не би требало „произволно и непотребно да се повредуваат" одредени заедници.

Џастин Трудо: И слободата на говорот има граници!

Expres - 31.10.2020

Канадскиот премиер Џастин Трудо ја брани слободата на изразување, но вели дека таа „не е без граници“ и дека не треба „произволно и непотребно да повредува“ одредени заедници. „Ние секогаш ја браниме слободата на изразување“, рече канадскиот премиер ...

Емануел Макрон вели дека разбира дека карикатурите можат да „шокираат“, но го осудува насилството

Либертас - 31.10.2020

Шефот на француската држава Емануел Макрон даде интервју за телевизијата Ал Џезирa, во контекстот на непријателски настроените демонстрации кон Франција во неколку земји од муслиманскиот свет.

Емануел Макрон вели дека разбира дека карикатурите можат да „шокираат“, но го осудува насилството

Вечер Прес - 31.10.2020

Шефот на француската држава Емануел Макрон даде интервју за телевизијата Ал Џезирa, во контекстот на непријателски настроените демонстрации кон Франција во неколку земји од муслиманскиот свет.

Руската православна црква побара да се забранат карикатури на Мухамед

Република - 31.10.2020

Претседателот на Одделот за надворешни односи на Руската православна црква, митрополитот волоколамски Иларион, изјави дека ќе биде најдобро ако Франција, како и другите земји, го воведат законот што го има Русија во врска со навредувањето на ...

(Видео) Макрон: Се залагам за слобода на изразување и не прифаќам оправдување на насилство

Опсервер - 31.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ги разбира чувствата на муслиманите кон навредливите карикатури од пророкот Мухамед, но нагласи дека неговата влада не стои зад тие карикатури и дека не прифаќа оправдување на насилството.

(Видео) Макрон: Се залагам за слобода на изразување и не прифаќам оправдување на насилство

Вечер - 31.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ги разбира чувствата на муслиманите кон навредливите карикатури од пророкот Мухамед, но нагласи дека неговата влада не стои зад тие карикатури и дека не прифаќа оправдување на насилството.

(Видео) Макрон: Се залагам за слобода на изразување и не прифаќам оправдување на насилство

24Инфо - 31.10.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ги разбира чувствата на муслиманите кон навредливите карикатури од пророкот Мухамед, но нагласи дека неговата влада не стои зад тие карикатури и дека не прифаќа оправдување на насилството.

(Видео) Макрон: Се залагам за слобода на изразување и не прифаќам оправдување на насилство

Centar - 01.11.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ги разбира чувствата на муслиманите кон навредливите карикатури од пророкот Мухамед, но нагласи дека неговата влада не стои зад тие карикатури и дека не прифаќа оправдување на насилството.

Десетици илјади муслимани на протести поради карикатурите на пророкот Мухамед

Канал5 - 30.10.2020

Десетици илјади луѓе денеска повторно протестираа во неколку муслимански и арапски земји против Франција заради карикатурите на пророкот Мухамед. Протестите избувнаа по изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за застапување на слободата ...

Нови протести против Франција во арапско-муслиманските земји

Нетпрес - 30.10.2020

Десетици илјади луѓе повторно протестираа во петокот во меколку муслимански и арапски земји против Франција поради нејзиното заложување за објавување на карикатури на пророкот Мухамед како израз на слободата на изразувањето.

Нови протести против Франција во муслиманските земји

Локално - 30.10.2020

Десетици илјади луѓе повторно протестираа во петокот во неколку муслимански и арапски земји против Франција за карикатурите на пророкот Мухамед. Протестите избувнаа по изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон, коj се залага за слободата да ...

Анти-француски протести во Бангладеш

Р.С.Европа - 30.10.2020

Десетици илјади муслимани одржаа протести во Бангладеш, нарекуваќи го францускиот претседател Емануел Макрон „најголемиот терорист во светот“, во услови на растечки гнев кај муслиманите врз Франција поради одбраната на правото да објавуваат ...

Протест на муслиманите во Бангладеш: Макрон е најдоглемиот терорист во светот

Акцент - 30.10.2020

Десетици илјади муслимани протестираа во Бангладеш по терористичкиот напад во Франција и заканата на францускиот лидер Емануел Макрон дека ќе ги брани вредностите и слободите во европската земја, информира „Ројтерс“.