TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски објави доказ од Јанша за словенечката помош

+инфо - 05.04.2020

Во овие тешки моменти на голема криза, наместо да имаат на мисла како да спасат животи, тие смислуваат лажни вести. Но, вистината победува. И уште една голема благодарност до премиерот на Словенија и пријател на Македонија, Јанез Јанша, пишува ...

Јанша дообјаснува како дошло до помошта на Словенија

Независен - 05.04.2020

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, на Твитер соопшти како дошло до испорачување на помошта за Македонија во рамките на Механизмот за цивилна заштита на ЕУ. И дека лидерот на македонската опозиција, Христијан Мицкоски, му се јавил на телефон, при што ...

Мицкоски тврди дека СДСМ не ја говори вистината и на својот FB профил нуди доказ

Канал5 - 05.04.2020

На FB постот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ поставен е и скриншот од твитер пост на премиерот на Словенија, Јанез Јанша , на кој тој вели дека бил контактиран од страна на Мицкоски. Зарем е толку важно кој донел помош?! Последниве два дена почна една ...

Јанша ги разреши дилемите: Помошта за Македонија ја испратив по барање на Мицкоски

PressingTV - 05.04.2020

Премиерот на Словенија Јанез Јанша, преку својот официјален твитер профил објави дека помошта во заштитни маски и медицински ракавици ја испратил во Македонија по барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Јанша: По повик од Мицкоски пративме помош за Македонија во рамките на механизмот на ЕУ за цивилна заштита

360 степени - 05.04.2020

Словенечкиот премиер Јанез Јанша, во објава на „Твитер“, се дообјаснува за контекстот во кој е испратена помошта од неговата земја за македонското Министерство за внатрешни работи. Откако вчера Владата на Словенија и Министерството за одбрана ...

Јанша: По повикот на Мицкоски и во рамките на Механизмот за цивилна заштита на ЕУ, испративме помош

Локално - 05.04.2020

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша на својот Твитер профил сподели дека помошта која словенечката влада и Министерството за одбрана ја даде во рамките на Механизмот за цивилна заштита на ЕУ е по повикот на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски.

Јанез Јанша ги разреши дилемите: Помошта од Словенија е испратена по барање на Мицкоски

365 - 05.04.2020

Ден откако словенечката влада и словенечкото Министерство за одбрана соопштија дека ѝ испратиле помош на земјава „по барање на Северна Македонија“ во рамки на Механизмот за цивилна заштита на ЕУ и координацијата на сојузниците во НАТО, што дел од ...

Јанша пресече-На повик на Мицкоски испративме помош

Фактор - 05.04.2020

На повик на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја известив Владата на Словенија и испративме помош на оваа пријателска земја, пишува денеска на твитер словненечкиот премиер Јанез Јанша.

Јанша: По повикот на Мицкоски испративме помош во пријателската земја

AKO - 05.04.2020

По вчерашното официјално соопштение на словенечкото министерство за одбрана во врска со помошта што оваа земја ја испрати со воен авион во Македонија, се огласи премиерот Јанез Јанша. Тој вели дека реагирал откако му се јавил лидерот на ВМРО ДПМНЕ, ...

Јанша потврди: По повикот на Мицкоски испративме помош

Expres - 05.04.2020

Словенечкиот премиер Јанез Јанша потврди дека по телефонскиот разговор со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ реагирал и од Словенија во Македонија неделава пеше испратена помош во заштитни маски и ракавици.

Верзијата на Словенија за помошта за Македонија е поинаква од верзијата на Мицкоски

360 степени - 04.04.2020

Словенија, преку механизмот на ЕУ за спречување на ширење на ковид-19, одговорила на барањето на нашата земја за помош во опрема за лична заштита. Оваа информација е објавена на официјалната веб-страница на словенечката влада, преку тамошното ...

Официјално Словенија објави дека помошта за Македонија ја доставиле преку механизам на ЕУ, Мицкоски си ја препиша ...

Фокус - 04.04.2020

На официјалниот сајт на Министерство за одбрана на Република Словенија е објавена информација дека вчера, со специјален лет е доставена хуманитарна помош за Македонија преку механизамот на ЕУ со цел спречување на пирењето на болеста.

Муцунски со благодарност за донацијата од Словенија: Тешките времиња ги откриваат вистинските пријатели

Курир - 04.04.2020

Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук му се заблагодари на словенечкиот премиер Јанез Јанша за донацијата во нашата земја. -Hvala Slovenija, Hvala Janez Janša Тешките времиња ги откриваат вистинските пријатели.

Словенија објави дека помошта била испорачана на барање на македонската влада

Независен - 04.04.2020

Министерството за одбрана на Словенија објави дека помошта во медицинска опрема за борба против корона вирусот вредна 110.000 евра била испорачана на барање на македонската влада. Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, вчера тврдеше дека ...

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Фактор - 04.04.2020

На чие барање Словенија испрати помош за Македонија. Ова станува најактуелна дебата на социјалните медиуми моментно. Имено Министерството за одбрана на Словенија соопшти дека помошта е испратена во земјава на барање на Македонија, а вчера лидерот на ...

НИКОЛОСКИ ЗА ПОМОШТА ОД СЛОВЕНИЈА: Вака се сака и и се помага на Македонија!

Денешен - 04.04.2020

Александар Николоски на својот фејсбук профил се заблагодари на Словенија за помошта испратена вчера. Огромна благодарност за нашите пријатели од Словенија! ВМРО-ДПМНЕ и од опозиција помага на Македонија! СДС Словенија е сестринска партија на ...

Мицкоски: Од Словенија обезбедивме 100.000 маски и 100.000 ракавици помош

Опсервер - 03.04.2020

– Од Словенија обезбедивме 100.000 маски и 100.000 ракавици помош, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето на „Само интервју“ на Канал 5 телевизија, потенцирајќи дека лично му се јавил на премиерот на Словенија, Јанез Јанша.

Мицкоски не би го задржал Венко Филипче за министер

Независен - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за Канал 5 посочи дека се обидува преку своите контакти надвор од нашата држава да донесе што е можно повеќе. Мицкоски додаде дека во вторникот имал телефонски разговор со Јанша, премиерот на Словенија и ...

Мицкоски: Помогна Јанша, а во понеделник стига помош од уште една пријателска земја на Македонија

Курир - 03.04.2020

Во емисијата „Само Интервју“, гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека како претседател на опозициона партија се обидува преку телефонски разговори со претседатели на сестрински партии на ВМРО-ДПМНЕ да обезбеди ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ обезбеди 100.000 маски и ракавици од Словенија

Република - 03.04.2020

Христијан Мицкоски во емисијата „Само вистина“ откри дека ВМРО-ДПМНЕ од Словенија обезбедила да пристигне помош од Словенија. Мицкоски објасни дека лично му се јавил на премиерот на Словенија Јанез Јанша и тој се согласил да испрати 100.000 маски и ...

Зошто Мицкоски одби да одговори од која друга сестринска партија обезбедил помош?

Frontline - 03.04.2020

Од Словенија обезбедивме 100.000 маски и 100.000 ракавици помош, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето на „Само интервју“ на Канал 5 телевизија, потенцирајќи дека лично му се јавил на премиерот на Словенија, Јанез Јанша и ја ...

Мицкоски: Побарав помош од Јанез Јанша, му благодарам што толку брзо ни ја испрати

MakPress - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил упати јавна благодарност до Република Словенија и премиерот Јанез Јанша за помошта која Словенија и ја испраќа на Македонија иако и тие се во голема корона криза.

Нема ни благодарам од Димитров за помошта од Словенија, забележува Силјановска

Expres - 03.04.2020

Професорката Гордана Силјановска Давкова реагира за неискажаната јавна благодарност од шефот на дипломатијата Никола Димитров за помошта од Словенија за Македонија. „Во услови на пандемија, очекува(в)м, веднаш, министерот за надворешни работи да се ...

Mицкоски обезбеди помош од Словенија во вредност од 110 илјади евра: На аеродромот во Скопје слета првиот авион!

Струмица Денес - 03.04.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук објави дека по разговор со премиерот на Словенија обезбедил помош за справување со пандемијата во Македонија. “Во вторникот остварив телефонски разговор со премиерот на Република Словенија и лидер на нашата ...

Мицкоски: Побарав од Јанша помош, денес пристигна авион

Локално - 03.04.2020

„Во вторникот остварив телефонски разговор со премиерот на Република Словенија и лидер на нашата сестринска партија СДС, Јанез Јанша. Разменивме мислења и информации за актуелната политичка состојба, а пред се се осврнавме на заедничките предизвици ...

Мицкоски: Помогна Јанша, а во понеделник стига помош од уште една пријателска земја на Македонија

Нетпрес - 03.04.2020

Во емисијата „Само Интервју“, гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека како претседател на опозициона партија се обидува преку телефонски разговори со претседатели на сестрински партии на ВМРО-ДПМНЕ да обезбеди ...

В понеделник пристигнува помош од уште една пријателска земја на Македонија

Република - 03.04.2020

Во емисијата „Само интервју“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, соопшти дека се обидува преку телефонски разговори со претседатели на сестрински партии на ВМРО-ДПМНЕ да обезбеди помош за медицинските лица во Македонија да не се борат ...

Мицкоски: Во понеделник стига помош од уште една пријателска земја на Македонија

Слободен Печат - 03.04.2020

Мицкоски образложи дека исто таква помош ќе пристигне од исто така од блиска и пријателска држава од претседател на партија која што е сестринска партија на ВМРО-ДПМНЕ. И навести тоа се надева дека ќе се случи во понеделник.

Мицкоски: Помогна Јанша, а во понеделник пристигнува помош од уште една пријателска земја на Македонија

Канал5 - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше на „Само интервју“ каде што посочи дека како претседател на најголема опозициона партија се обидува да помогне на медицинските лица во Република Македонија.

Силјановска: Нема ни благодарам од Димитров за помошта од Словенија

Курир - 03.04.2020

Професорката Гордана Силјановска Давкова реагира за неискажаната јавна благодарност од шефот на дипломатијата Никола Димитров за помошта од Словенија за Македонија. „Во услови на пандемија, очекува(в)м, веднаш, министерот за надворешни работи да се ...

Силјановска: Нема ни благодарам од Димитров за помошта од Словенија

Нетпрес - 03.04.2020

Професорката Гордана Силјановска Давкова реагира за неискажаната јавна благодарност од шефот на дипломатијата Никола Димитров за помошта од Словенија за Македонија. „Во услови на пандемија, очекува(в)м, веднаш, министерот за надворешни работи да се ...

Мицкоски: И покрај кризата во Словенија, премиерот Јанша и излезе во пресрет на Македонија

MakPress - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше на „Само интервју“ каде што посочи дека како претседател на најголема опозициона партија се обидува да помогне на медицинските лица во Република Македонија.

Мицкоски: Од понеделник ќе пристигне помош за Македонија уште од една сестринска партија на ВМРО-ДПМНЕ

MakPress - 04.04.2020

Од Словенија обезбедивме 100.000 маски и 100.000 ракавици помош, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето на „Само интервју“ на Канал 5 телевизија, потенцирајќи дека лично му се јавил на премиерот на Словенија, Јанез Јанша.

СИЛЈАНОВСКА ЗА ДИМИТРОВ: Пусти поданички статус, поважна му е Венецуела, од помошта од Словенија

Денешен - 04.04.2020

Гордана Силјановска Давкова реагира за неискажаната јавна благодарност од шефот на дипломатијата Никола Димитров за помошта од Словенија за Македонија. „Во услови на пандемија, очекува(в)м, веднаш, министерот за надворешни работи да се заблагодари ...

Силјановска: Добро ќе беше Димитров да упати благодарност до Словенија место да се грижи за Венецуела

MakPress - 04.04.2020

Откако Република Словенија и донираше на Македонија заштитна медицинска опрема во вредност од 110.000 евра, професорката Гордана Силјановска Давкова на својот твитер профил изреагира за неискажаната јавна благодарност од шефот на дипломатијата ...

Словенија објави дека помошта за Македонија ја доставиле преку механизам на ЕУ, Мицкоски си ја препиша заслугата

Мак. Весник - 04.04.2020

На официјалниот сајт на Министерство за одбрана на Република Словенија е објавена информација дека вчера, со специјален лет е доставена хуманитарна помош за Македонија преку механизамот на ЕУ со цел спречување на пирењето на болеста.

Словенија помошта ја доставила преку механизам на ЕУ, заслугата не е на Мицкоски

24Инфо - 04.04.2020

Министерство за одбрана на Република Словенија на официјалниот сајт објави информација дека вчера, со специјален лет е доставена хуманитарна помош за Македонија преку механизамот на ЕУ со цел спречување на пирењето на болеста.

Ладен туш за СДСМ, Јанша со твит: Помошта е по барање на Мицкоски

Курир - 05.04.2020

Пред неколку дена на скопскиот аеродром слета првиот авион од Словенија со хуманитарна помош од стотина илјади заштитни маски и ракавици за македонските институции, и тоа е единствената помош која што Република Македонија ја добила од друга земја за ...

Ладен туш за СДСМ, Јанша со твит: Помошта е по барање на Мицкоски

Република - 05.04.2020

Пред неколку дена на скопскиот аеродром слета првиот авион од Словенија со хуманитарна помош од стотина илјади заштитни маски и ракавици за македонските институции. Tоа е единствената помош која што Македонија ја добила од друга земја за време на ...

(ФОТО) Јанша: По барање на Мицкоски помогнавме на македонското МВР

Нетпрес - 05.04.2020

Премиерот на Словенија Јанез Јанша на Твитер напиша дека по барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја испратил помошта за македонското МВР. „Веднаш по разговорот со Христијан Мицкоски во кој ме извести за сериозната ситуација во Македонија во врска со ...

Јанша: По повик од Мицкоски пративме помош за Македонија во рамките на механизмот на ЕУ за цивилна заштита

Мак. Весник - 05.04.2020

Словенечкиот премиер Јанез Јанша, во објава на „Твитер“, се дообјаснува за контекстот во кој е испратена помошта од неговата земја за македонското Министерство за внатрешни работи. Откако вчера Владата на Словенија и Министерството за одбрана ...

ЈАНША ТВИТНА: Авионот со помош од Словенија за Македонија е испратен по барање на Мицкоски

Денешен - 05.04.2020

Пред неколку дена на скопскиот аеродром слета првиот авион од Словенија со хуманитарна помош од стотина илјади заштитни маски и ракавици за македонските институции, и тоа е единствената помош која што Република Македонија ја добила од друга земја за ...

Јанша твитна: Ракавиците и маските помош за МВР ги испратил откако Мицковски му се пожалил

Либертас - 05.04.2020

Словенечкиот премиер Јанез Јанша, во објава на „Твитер“, се дообјаснува за контекстот во кој е испратена помошта од неговата земја за македонското Министерство за внатрешни работи. Откако вчера Владата на Словенија и Министерството за одбрана ...

Јанша: По повик од Мицкоски пративме помош за Македонија

Сител - 05.04.2020

Словенечкиот премиер Јанез Јанша, во објава на „Твитер“, се дообјаснува за контекстот во кој е испратена помошта од неговата земја за македонското Министерство за внатрешни работи. Откако вчера Владата на Словенија и Министерството за одбрана ...

Јанша: По повик од Мицкоски пративме помош за Македонија во рамките на механизмот на ЕУ за цивилна заштита

24Инфо - 05.04.2020

Словенечкиот премиер Јанез Јанша, во објава на „Твитер“, се дообјаснува за контекстот во кој е испратена помошта од неговата земја за македонското Министерство за внатрешни работи. Откако вчера Владата на Словенија и Министерството за одбрана ...

Јанша: По повик од Мицкоски пративме помош за Македонија

МКД - 05.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на својот Фејсбук профил ги коментираше обвинувањата од СДСМ дека лажел кога рекол дека донацијата од Словенија била добиена по негово барање. „Во овие тешки моменти на голема криза, наместо да имаат на мисла како да ...

Јанша: По повик од Мицкоски пративме помош за Македонија во рамките на механизмот на ЕУ за цивилна заштита

Канал5 - 05.04.2020

По дебатата за тоа кој ја договорил помошта од Словенија, на Твитер се огласи словенечкиот премиер Јанез Јанша.. „Веднаш по повикот од Христијан Мицкоски, кој ја извести владата на република Словенија за крајно лошата состојба во Македонија со ...

Јанша: По повик од Мицкоски пративме помош за Македонија, во рамки за механизмот на ЕУ за цивилна заштита

Слободен Печат - 05.04.2020

Словенечкиот премиер Јанез Јанша, во објава на „Твитер“, се дообјаснува за контекстот во кој е испратена помошта од неговата земја за македонското Министерство за внатрешни работи. Откако вчера Владата на Словенија и Министерството за одбрана ...

Мицкоски го цитира Јанша од Твитер за да докаже дека не лажел за помошта

Фокус - 05.04.2020

Опозицискиот лидер Христијан Мицкоски, по обвинувањата на СДСМ дека лажел дека токму тој ја издесјтвувал помошта за заштитна опрема од Словенија, на Фејсбук објави твит од неговиот пријател, словенечкиот премиер, Јанез Јанша, како доказ дека тој ...

Јанша: По повик од Мицкоски пративме помош за Македонија во рамките на механизмот на ЕУ за цивилна заштита

Press24 - 05.04.2020

Словенечкиот премиер Јанез Јанша, во објава на „Твитер“, се дообјаснува за контекстот во кој е испратена помошта од неговата земја за македонското Министерство за внатрешни работи. Откако вчера Владата на Словенија и Министерството за одбрана ...