TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Презентирана програмата за функционирање на ЈП Лајка

Press24 - 18.02.2020

Намален број кучиња на улиците, намален број каснувања од уличните кучиња, неодговорни сопственици, спречување потенцијално труење на улични кучиња, како и нивно масакрирање, опфаќа програмата за функционирање на Јавното претпријатие Лајка, што е ...

Ќе има хуман третман на уличните кучиња, правилата за евтаназија се многу строги, рекоа од „Лајка“ на презентацијата на ...

Сакам да кажам - 18.02.2020

Во преполната сала на Советот на Град Скопје попладнево се одржа расправа за новата програма на Јавното претпријатие (ЈП) „Лајка“ за третман на уличните кучиња, која беше усвоена на седницата на Советот минатиот вторник.

Шилегов: Програмата на „Лајка“ не е библија, па да не може да се смени

Слободен Печат - 18.02.2020

Здруженијата за заштита на животните, вечерва на презентацијата на програмата за ЈП Лајка на градоначалникот, Петре Шилегов јасно му дадоа до знаење дека во програмата не може да се интервенира, затоа што истата треба да се смени.

Шилегов ја бранеше програмата на „Лајка“, активистите бараат нова

Независен - 18.02.2020

Голем број активисти на невладините органзиации за заштита на животните вечерва ја исполнија салата на Советот на Скопје за расправата за Програмата за хуман третман и благосостојба на животните скитници на јавното претпријатие „Лајка“, која ...

Ужасна програма без никаква цел - Здруженијата за заштита на животните против „Лајка“

Сител - 18.02.2020

Со програмата за работа на Лајка на голема врата ќе има еутанизирање на половина од бездомните кучиња. На вечерашната јавна дебата во Советот на Град Скопје, здруженијата за заштита на животните се спротиставија на аргумените на градските власти за ...

Брза помош од „Лајка“ ќе им помага на каснатите од куче

Вечер - 18.02.2020

Град Скопје ја донесе Програмата за работа на ЈП „Лајка“ која треба да биде првата алка во синџирот за решавање на проблемот со кучињата скитници и значително намалување на нивниот број на улиците.

Презентација на програмата на ЈП „Лајка“ за грижа за бездомните кучиња

Канал5 - 18.02.2020

Во просториите на Град Скопје во тек е презентација на програмата на јавното претпријатие „Лајка“ кое ќе се грижи за бездомните кучиња . Презентацијата следи до низата реакции на здруженијата за заштита на животните кои спорат неколку точки од ...

Здруженијата за заштита на животните не се согласуваат со програмата на ЈП „Лајка“

Сител - 18.02.2020

Долгонајавуваниот стационар Лајка, нема да го реши проблемот со бездомите кучиња, реагираат невладините за заштита на животни.За активистите спорни се повеќе точки од програмата, особено делот со кој се предвидува евтаназија на бездомните кучиња.

Трипуновски ја критикува работата на Агенцијата за храна и ветеринарство

Канал5 - 18.02.2020

Напоменав дека годишните наредби и програми за мониторинг не се донесени, иако веќе втор месец од 2020 година тече, а кои се исклучително важни за заштита на јавното здравје, безбедноста на храната и здравствената заштита на животните.

Каков газда, таков миленик - кучињата попримаат особини од сопственикот

Црнобело - 18.02.2020

Кучињата живеат со луѓето повеќе од 30.000 години. Чувствителни се на емоциите на нивните сопственици и можат да ги рефлектираат истите. Кучињата можат да соберат информации за емоционалната состојба на луѓето и соодветно да го приспособат своето ...

По реакциите во јавноста, „Лајка“ ќе ја презентира програмата за работа денеска во 18 часот

Радио МОФ - 18.02.2020

Во салата на Советот на Град Скопје вечерва ќе се одржи презентација и дискусија за програмата за работа на ЈП „Лајка“. „Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

Град Скопје вечерва ќе ја презентира програмата за работа на „Лајка“

Слободен Печат - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка”, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. – Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

Колку кучиња гледате на сликата? Одговорот ќе ви открие многу за вашиот карактер

Скопје24 - 17.02.2020

Добро погледнете ја оваа слика и одговорете на прашањето – колку кучиња гледате? Минималниот број е 4, а некои успеваат да распознаат и до 7 кучиња. Според некои тврдења, оние кои успеваат во тоа се многу млади во душата, а нивната ментална старост ...

И милениците ќе се возат со жичница до Милениумски крст

Вечер - 17.02.2020

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ и јавното претпријатие „Лајка“ се погрижија домашните миленици безбедно да се возат со сопствениците на жичницата на Водно. Од Градот информираат дека се обезбедени транспортери со кои ќе може миленикот да ...

„Лајка“ ќе ја презентира програмата за работа по реакциите во јавноста

Скопје инфо - 18.02.2020

– По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка“, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. – Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

„Лајка“ ќе ја презентира програмата за работа по реакциите во јавноста

А1 On - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка“, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. – Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

„Лајка“ ќе ја презентира програмата за работа по реакциите во јавноста

Сител - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка“, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. – Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

„Лајка" ќе ја презентира програмата за работа по реакциите во јавноста

Канал5 - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка", вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. - Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

Eдна година откако е најавена, дури денеска ќе се зборува за програмата на „Лајка“

Република - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка“, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. се вели во поканата од Град Скопје. Во јавноста изминатиот период имаше реакции дека во програмата за работа ...

Милениците ќе се возат со жичница до Милениумски крст

Локално - 18.02.2020

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ и јавното претпријатие „Лајка“ се погрижија домашните миленици безбедно да се возат со сопствениците на жичницата на Водно. Од Градот информираат дека се обезбедени транспортери со кои ќе може миленикот да ...

„Лајка“ ќе ја презентира програмата за работа по реакциите во јавноста

MakPress - 18.02.2020

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка“, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. – Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата.

Трипуновски ја критикува работата на Агенцијата за храна и ветеринарство

Сител - 18.02.2020

Дополнителниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трупуновски информира дека денеска имал средба со директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов со кого, како што наведува во соопштение, разговарал за ...

Трипуновски ја критикува работата на Агенцијата за храна и ветеринарство

А1 On - 18.02.2020

Дополнителниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трупуновски информира дека денеска имал средба со директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов со кого, како што наведува во соопштение, разговарал за ...

Трипуновски ја критикува работата на Агенцијата за храна и ветеринарство

Press24 - 18.02.2020

Дополнителниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трупуновски информира дека денеска имал средба со директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов со кого, како што наведува во соопштение, разговарал за ...

Трипуновски на средба со Атанасов за слабата соработка и размената на информации со АХВ

24Инфо - 18.02.2020

Денеска остварив средба со директорот на АХВ Зоран Атанасов, со него разговарав за работата на Агенцијата, но и за слабата соработка и слабиот проток на информации, соопштува заменик министерот Цветан Трипуновски во МЗШВ.

Трипуновски ја критикува работата на Агенцијата за храна и ветеринарство

Опсервер - 18.02.2020

– Дополнителниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трупуновски информира дека денеска имал средба со директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов со кого, како што наведува во соопштение, разговарал за ...

Трипуновски: Повеќе од 6.000 кучиња скитници на скопските улици

Денешен - 18.02.2020

Дополнителниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трупуновски информира дека денеска имал средба со директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов со кого, како што наведува во соопштение, разговарал за ...

Трипуновски: Нема ден а да нема нападнати граѓани од кучиња

Фокус - 18.02.2020

Дополнителниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трупуновски информира дека денеска имал средба со директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов со кого, како што наведува во соопштение, разговарал за ...

Трипуновски: СДСМ вети дека ќе го реши проблемот со бездомните кучиња, а веќе 2 години е без прифатилиште и без ...

Курир - 18.02.2020

Дополнителниот министер за земјоделие Цветан Трипуновски денеска оствари средба со директорот на АХВ Зоран Атанасов со кого меѓу другото разговараше и за проблемот со бездомните кучиња. -Укажав и на проблемот со бездомните кучиња, особено проблемот ...

Трипуновски: Нотирани се неколку слабости во работата на АХВ

MakPress - 18.02.2020

Денеска остварив средба со директорот на АХВ Зоран Атанасов, со него разговарав за работата на Агенцијата, но и за слабата соработка и слабиот проток на информации. Напоменав дека годишните наредби и програми за мониторинг не се донесени, иако веќе ...

Презентирана програмата за функционирање на ЈП Лајка – „Анима мунди“ со забелешки

Либертас - 18.02.2020

Намален број кучиња на улиците, намален број каснувања од уличните кучиња, неодговорни сопственици, спречување потенцијално труење на улични кучиња, како и нивно масакрирање, опфаќа програмата за функционирање на Јавното претпријатие Лајка, што е ...

Презентирана програмата за функционирање на ЈП Лајка

Вечер - 18.02.2020

Намален број кучиња на улиците, намален број каснувања од уличните кучиња, неодговорни сопственици, спречување потенцијално труење на улични кучиња, како и нивно масакрирање, опфаќа програмата за функционирање на Јавното претпријатие Лајка, што е ...

Ужасна програма без никаква цел – Здруженијата за заштита на животните против „Лајка“

4NEWS - 18.02.2020

Со програмата за работа на Лајка на голема врата ќе има еутанизирање на половина од бездомните кучиња. На вечерашната јавна дебата во Советот на Град Скопје, здруженијата за заштита на животните се спротиставија на аргумените на градските власти за ...

ЈП „Лајка“ нема да го реши проблемот со бездомите кучиња, реагираат активистите за заштита на животните

Скопје инфо - 19.02.2020

Долгонајавуваниот стационар Лајка, нема да го реши проблемот со бездомите кучиња, реагираат невладините за заштита на животни.За активистите спорни се повеќе точки од програмата, особено делот со кој се предвидува евтаназија на бездомните кучиња.