TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мала пчеларска приказна што урна цел култ

Н.Македонија - 15.01.2020

Некаде пред истекот на крајниот рок за пријавување филмови во конкуренција за „оскарите“ (први октомври 2019-та, 17 часот по локално време, Лос Анџелес) напишав коментар за нашиот годинашен кандидат, филмот „Медена земја“ на режисерите Љубомир ...

Оскар за пчелите

Слободен Печат - 15.01.2020

Освен што е убав уметнички производ, филмот „Медена земја“ може да има огромна општествена улога за свртување на вниманието на светската јавност на судбината на пчелите – една голема планетарна тема, еднакво важна како глобалното затоплување или ...

(Full Documentary) ПРЕМИЕРНО ГЛЕДАЈТЕ ГО „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ – македонскиот документарец кој испиша историја!

Магазин - 15.01.2020

„Медена земја“ е филм за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија. Главна идеја на филмот е да се прикаже припадноста на човекот кон природата и нарушување на природната ...

Колективна радост за „Медена земја“: МКЦ организира групно гледање на Оскарите

Кајгана - 14.01.2020

„Оскари во МКЦ (пренос во живо)“ – вака е насловен настанот кој Младинскиот културен центар во Скопје го објави на социјалните мрежи, откако целата земја вчера ја израдува веста дека македонскиот документарец „Медена земја“ доби две номинации за ...

Историскиот успех на „Медена земја“ инспирација за уметниците

Сакам да кажам - 14.01.2020

Историскиот успех на македонскиот документарец „Медена земја“ со двете номинации за најпрестижната филмска награда Оскар ги поттикна македонските уметници на свој начин да го прослават успехот.

Поддршка за „Медена земја“: уметниците даваат свој придонес

Окно - 14.01.2020

Двојната номинација за Оскар на „Медена земја“, во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, предизвика општонародно воодушевување. Филмот е меѓу петте номинирани во две категории: за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм.

„Медена земја“ на насловните страни

24 Вести - 14.01.2020

Еуфоријата на македонската но и странската јавност, по историските две номинации за документарниот филм на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска сеуште не стивнуваат. Главна вест во земјата и регионот и понатаму е историскиот успех на ...

Успехот на „Медена земја“ и во српските медиуми

Фокус - 14.01.2020

Српски медиуми објавија за големиот успех на македонскиот докуметарен филм „Медена земја“ откако вчера доби две номиинации за престижната награда Оскар во категориите најдобар странски филм и најдобар документарец.

ЕУФОРИЈА ВО РЕГИОНОТ: Медиумите пишуваат за успехот на „Медена земја“

Фактор - 14.01.2020

Еуфорија има и во регионот, поради успехот на македонскиот документарен филм „Медена земја“ кој ќе се бори за Оскар. Српските медиуми пишуваат за двојната номинација на „Медена земја”. Филмот има две номиинации за престижната награда Оскар во ...

Симон Трпчески до екипата на „Медена земја“: Нови крилја за македонската кинематографија! Се гордееме со Вас!

Република - 14.01.2020

По повод двете номинации за наградата Оскар, маестро Симон Трпчески на својот фејсбук профил им честиташе на членовите на екипата за успехот. Честитки “Медењаци” на двојната оскаровска номинација! Нови крилја за македонската кинематографија! Се ...

Оскар и Медена земја: Како филмот од Македонија влезе во историјата на светскиот филм?

Точка - 14.01.2020

Документарниот филм Медена Земја е номиниран за Оскар во две категории. Филмот Медена земја е номиниран за најдобар документарец и најдобар странски долгометражен филм на 92-то издание на Оскарите - со што стана најуспешен филм од Македонија.

Документарецот „Медена земја“ во трка за два „оскара“

Н.Македонија - 14.01.2020

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во изборот за номинација за „оскар“ во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм.

Артистите за „Медена земја“ – уметност за уметност

Fashionel - 14.01.2020

Никој не е рамнодушен на историскиот успех што тимот на „Медена земја" го постигна со номинациите за Оскари во две категории. Заслужено ова е главната вест за која сите зборуваат и која вреди за целото внимание со оглед на тоа дека „Медена земја" е ...

(ВИДЕО) Атиџе се распеа„Чекор по чекор јас чекорам“

Скопје1 - 14.01.2020

Македонскиот филм „Медена земја“ успеа да добие две номинации за претстојните Оскари – за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм. „Медена земја“ ја раскажува приказната за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, ...

Оскари 2020: историски дуел на „Медена земја“ и „Паразит“, номинирани рекордни 62 жени

Сакам да кажам - 14.01.2020

Во 92-годишната историја на Оскарите не се случило документарец да биде номиниран за најдобар филм и „Медена земја“ вчера најмногу се доближи тоа. „Медена земја“, кој моментално е во понуда на стриминг гигантот „Хулу“, се запиша во филмската ...

Реакцијата на режисерскиот пар на „Медена земја“ по објавувањето на номинациите (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.01.2020

Љубомир Стефанов и Тамара Котевска деновиве се во Еквадор, каде што ги дочекаа среќните вести за номинациите. Вчера беа објавени номинациите за наградата Оскар, а македонскиот документарец „Медена земја“ е номиниран во две категории.

Во своето прво интервју Атиџе од Медена земја се пожали: Ми недостасуваат луѓе за муабет

+инфо - 14.01.2020

Со главниот лик на македонската гордост - филмот ’Медена земја’ - Атиџе Муратова, но и со дел од тимот, зборувавме во март минатата година. Тогаш Атиџе ни се пожали дека не ѝ недостасуваат телевизор и радио, туку луѓе за муабет.

Атиџе е икона на дваесет и првиот век затоа што е борец за баланс, како во еко – системот, така и во секојдневниот ...

Скопје1 - 14.01.2020

Атиџе е жена која не се заборава. Не се заборава грижата за мајка ѝ, лупењето на бананите, миењето на косата, не се заборава Атиџе на пазар, вечната борба со небрежноста на соседот, вкусот на медот и дефинитвно не се заборава пораката „пола за мене, ...

Историските номинации на „Медена земја“ ги уриваат оскаровските бариери

Н.Македонија - 14.01.2020

Двете номинации на „Медена земја“ за најдобар документарен филм и најдобар странски филм се доказ дека документарците не треба да бидат номинирани само во нивната категорија и се достојни да застанат рамо до рамо со наративните остварувања кои се ...

Цел ден мислам на Атиџе и на тоа како ЖИВОТОТ може да добие друга динезија – жена ХЕРОЈ кој го создава сценарието!

Магазин - 14.01.2020

Македонскиот филм „Медена земја“ успеа да добие две номинации за претстојните Оскари – за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм. Овој документарец наиде на позитивни критики од страна на македонската публика, секој Македонец е горд ...

МЕДЕНА ЗЕМЈА: Снимањето на филмот ги промени нашите животи

Слободен Печат - 14.01.2020

Документарниот филм „Медена земја“ со добивањето на две номинации за Оскар – за најдобар документарец и за најдобар странски филм, направи историски исчекор на македонската кинематографија.

Солзи радосници: Еве како тимот на „Медена земја“ ја прими веста за номинациите

Магазин - 14.01.2020

Цела Македонија се крена на нозе откако вчера македонскиот документарец „Медена земја“ беше номиниран во две конкуренции – најдобар документарен филм и долгометражен филм од друго говорно подрачје што се случува по првпат во историјата на ...

Ќе продолжиме да испишуваме историја, велат Котевска и Стефанов, режисерите на „Медена земја“ по двете номинации за ...

Сакам да кажам - 14.01.2020

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, режисерите на „Медена земја“ кој вчера освои историски две номинации за Оскар, за најдобар документарец и најдобар странски филм, велат дека за нив е најважно оти со ова официјално ги избришале границите меѓу ...

„Медена земја“: Препознат крикот на планетата, разнишани убедувањата дека радоста се крие во поседувањето

Кајгана - 14.01.2020

Неверојатна наративност и кинематографија со која се прикажува една заедница што живее на маргините на општеството и прераснува во фасцинантен портрет на една извонредна жена… Тоа е само еден од впечатоците во мноштвото светски рецензии што „Медена ...

„Медена земја“ ќе освои Оскар, тоа е сигурно

Слободен Печат - 14.01.2020

Филмскиот критичар Владо Галевски прогнозира дека документарниот филм „Медена земја“кој е номиниран за Оскар во две категории, ќе добие барем еден. „Конкуренцијата е сериозна кај странските филмови, кои се играни и таму фаворитите се други, но ...

Дали вака ќе изгледа новиот грб на Македонија!?

Panika.be - 14.01.2020

По прекрасните вести кои ни ги донесе филмот „Медена земја“, со двете номинации за најголемата престижна филмска награда Оскар, Милчо Велјаноски има предлог како да се поднови грбот на државата.

(ВИДЕО) Како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите? Возбуда, радост и солзи…

Екран - 14.01.2020

Македонија вчера беше среќна, весела, возбудена бидејќи забележа огромен успех на Оскарите… Имено, филмот „Медена земја“ е во две конкуренции – најдобар документарен филм и долгометражен филм од друго говорно подрачје што се случува по првпат во ...

Најчудните и непријатни говори на Оскарите низ годините (видео)

Црнобело - 14.01.2020

Оскарите се врвот на наградите, достигнување за кое секој актер се подготвува цела кариера. Но, сепак кога ќе дојде моментот, работите може да фатат погрешен правец. Во пресрет на Оскарите кои ќе се одржат на 9-ти февруари и двете номинации на ...

„Медена земја“ ја менува историјата на „Оскарите“ и на светската кинематографија

еМагазин - 14.01.2020

Македонија и светот брујат за успехот на „Медена земја“, македонскиот документарен филм кој вчера беше номиниран во две категории за наградата „Оскар“ – најдобар документарец и најдобар меѓународен филм.

Димитров: Колку повеќе се поддржуваме меѓусебно, толку повеќе ќе нѐ биде

Press24 - 13.01.2020

Македонскиот документарец „Медена земја“ е номиниран за Оскар во две категории, најдобар документарец и најдобар странски филм. Ова е историски успех, бидејќи „Медена земја“ е првиот македонски филм со две номинации за Оскар.

Тамара Котевска од „Медена земја“ меѓу ретките режисерки во трка за Оскар

Кајгана - 13.01.2020

Номинациите за Оскари 2020 беа соопштени денеска, а меѓу кандидатите за најпрестижната филмска награда е и македонскиот документарец „Медена земја“. Филмот на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов доби две номинации: за Најдобар документарец ...

„Медена земја“: Две историски номинации за Оскар

Deutsche Welle - 13.01.2020

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ е номиниран во две категории за најпрестижните филмски награди во светот: најдобар документарен филм и најдобар интернационален филм. Не една, туку две посебни причини ќе имаат македонските вљубеници во ...

„Ханиленд“ со две номинации за Oскар

Алсат-М - 13.01.2020

Дел од екипата на „Медена земја“ вака ја прими веста за двете номинации за Оскар на документарниот филм Медена Земја. Видеото на фејсбук го објави Самир Љума кој се потпишува како еден од снимателите на филмот кој изминатва година собраа дестици ...

„Медена земја“ со историски две номинации за Оскар

24 Вести - 13.01.2020

Приказната за последната одгледувачка на диви пчели , Атиџе, од селото Бекирлија, ја однесе Македонија во центарот на филмските остварувања. Медена земја се бори во две категории за најпрестижното филмско остварување, наградата Оскар .За прв пат, ...

Македонската гордост „Медена земја“ влезе и во историјата на Оскарите

Кајгана - 13.01.2020

Номинациите за Оскари 2020 беа соопштени денеска, а меѓу кандидатите за најпрестижната филмска награда е и македонскиот документарец „Медена земја“. Филмот на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов доби две номинации: за Најдобар документарец ...

„Медена земја“ влезе во трка за Oскар во две категории

Канал5 - 13.01.2020

Македонскиот документарец „Mедена земја“ испишува историја.. Попладнево американската филмска академија го номинира филмот во две категории за Oскар, за најдобар документарец и најдобар странски филм..

„Медена земја“ со две номинации за Оскар, за најдобар документарец и за странски филм, испиша историја

Сакам да кажам - 13.01.2020

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов доби две номинации за Оскар, за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Ова е првиот македонски филм со две номинации за Оскар, со што „Медена ...

„Медена земја“ испиша историја како прв документарец со две номинации за Оскар

Сакам да кажам - 13.01.2020

„ Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов испиша историја на македонската и на светската кинематографија, станувајќи прв документарец кој бил номиниран за Оскар во две категории.

„Медена земја“ доби две номинации за Оскар

Кајгана - 13.01.2020

Американската академија за филмска уметност и наука ги објави номинациите за наградата Оскар за оваа година. Македонскиот документарец „Медена земја“ кој веќе собра низа престижни филмски награди во текот на годинава, доби номинации за Оскар во две ...

„Медена Земја“ - две номинации за Оскар

Глас на Америка - 13.01.2020

Споделете „Медена Земја“ - две номинации за Оскар share Погледнете ги коментарите Print За најдобар документарец и за најдобар странски филм Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов доби две ...

„Медена земја“ со две номинации и официјално кандидат за Оскар

Телма - 13.01.2020

Македонскиот филм „Медена земја“ и официјално е кандидат за Оскар, откако Американската филмска академија го номинираше во двете категории, а најдобар документарец и за најдобар странски филм.

„Медена земја“ со две номинации за Оскар-за најдобар документарец и за најдобар странски

МКД - 13.01.2020

Македонскиот документарец „Медена земја“ е номиниран за Оскар во две категории, најдобар документарец и најдобар странски филм. ...

„Медена земја“ влезе во трка за „Оскар“ во две категории

Канал5 - 13.01.2020

Македонскиот документарец „Медена земја“ испишува историја. Пред малку американската филмска академија го номинира филмот во две категории за „Оскар“, за најдобар документарец и најдобар странски филм.Ова е првпат во историјата на македонската ...

Медена земја со две номинации и официјално во трката за Оскар

Нова ТВ - 13.01.2020

Македонскиот филм „Медена земја“ и официјално стана кандидат за Оскар, откако Американската филмска академија го номинираше во двете категории: За најдобар документарец и за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје.

„Медена земја“ испишува историја - прв македонски филм со 2 номинации за Оскар

Сител - 13.01.2020

Со две номинации Медена земја влезе во трката за Оскар. Македонскиот документарец за Атиџе Муратова, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, ќе се бори за најпрестижната филмска награда за најдобар документарец и најдобар странски филм.

Како екипата на „Медена земја“ реагираше на номинацијата за Оскар?

Кајгана - 13.01.2020

Информацијата дека македонскиот документарец „Медена земја“ доби две номинации за Оскар одекна низ нашата земја како долго чекана добра вест. Оваа радосна вест, секако, највозбудено ја дочека екипата на филмот.

„Медена земја“ номиниран за Оскар во две категории

Окно - 13.01.2020

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска е меѓу петте номинирани за наградата Оскар во две категории за најдобар документаре филм и за најдобар странски филм.

„Медена земја“ номиниран во две категории за „Оскар“

Фокус - 13.01.2020

Македонскиот филм „Медена земја“ е номиниран во две категории за најпрестижната награда „Оскар“. „Медена земја“ ќе се натпреварува за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Американската филмска академија денеска ги соопшти номинациите ...

Заев по номинациите на „Медена земја“: Историски успех на современиот македонски филм!

Фокус - 13.01.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитки за двете номинации на македонскиот документарец „Медена земја“ за наградата „Оскар“. Заслужени номинации за Honeyland за Оскар во категориите Најдобар документарен филм и Најдобар интернационален филм.

Испишавме историја! „Медена земја“ со две номинации за „Оскар“

Факултети - 13.01.2020

Филмот „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов e номиниран во две категории на наградите „Оскар“. Ова е првпат во историјата на македонската кинематографија еден филм да влезе на листата во две категории – за најдобар ...