TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со црвена зелка победете ја хипертензијата, проблемите со варењето и ракот

+инфо - 12.02.2019

Оваа супер здрава намирница чија прекрасна виолетова боја укажува на богатството на антоцијанин содржи тиамин, фолати, калциум, манган, магнезиум, железо и калиум, витамини Ц, А, Е и К, диетални влакна и витамини од групата Б.

Правилна исхрана може да го спречи опаѓањето на косата

Panacea.mk - 12.02.2019

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои губат коса имаат недостаток на некои витамини и минерали, најчесто Б6 и Е, како и железо и цинк И стражувањата покажуваат дека луѓето кои губат коса често имаат недостаток на некои витамини и минерали, ...

Намирници кои го „билдаат“ имунитетот

Panacea.mk - 12.02.2019

Ако сакате да му помогнете на организмот да се одбрани од настинките и грипот, кои особено демнат во овој период од годината обидете се во исхраната да вклучите намирници кои го одржуваат имуниот систем јак. Л ук – познат е како „убиец“ на вирусите.

Кои се најважните витамини за здрава и блескава кожа?

Скопје инфо - 11.02.2019

Сите треба да се трудиме да ја одржуваме нашата кожа и да се ослободиме од состојките кои негативно влијаат на неа. Постојат витамини кои треба да ги вклучиме во нашата исхрана кои гарантирано ќе го подобрат здравјето и структурата на нашата кожа, ...

За дијабетес, хормоните и срцето – овој витамин е најважен за телото

Gotvi.mk - 11.02.2019

Витаминот Д е многу важен, помага за многу болести и состојби, а некои научници веруваат дека дури делува и како хормон. Го одржува здравјето на коските, помага за дијабетес од типот 2. Помага и за кардиоваскуларни заболувања, како и за депресија.

10 совети за природнa зимска нега на кожата

Убавина и Здравје - 11.02.2019

Консумирајте Омега-3 масти Зимската нега на кожата може да трае и до Април. Иако доаѓа пролет сеуште ќе има ладни денови во кои ќе имаме потреба од зголемена и соодветна нега. За да не ги почувствувате ефектите од студеното време и ветерот, ...

Витамини и минерали што ви се потребни после 30-тата година од животот

Кафе пауза - 11.02.2019

Брзиот начин на живот и недостатокот од време за планирање на оброците ја зголемуваат популарноста на додатоците во исхраната. Сè повеќе луѓе земаат витамини за да го надополнат недостатокот од нивниот начин на исхрана.

Магнезиумот како природен лек за многу здравствени проблеми

Кафе пауза - 11.02.2019

Човечкото тело го користи магнезиумот за многу телесни функции. Скелетот, кардиоваскуларниот систем и дигестивниот систем имаат потреба од магнезиум. Доколку во вашето тело постои недостаток од овој минерал, можат да се појават многу проблеми.

Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!

Убавина и Здравје - 11.02.2019

Дознајте кои се здравствените придобивки на киселите краставички Не постојат многу луѓе што не обожаваат кисели краставички, па затоа тие редовно се наоѓаат на нашето мени. Киселите краставички содржат голема количина на вода, протеини, многу малку ...

Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето

Скопје24 - 11.02.2019

Не постојат многу луѓе што не обожаваат кисели краставички, па затоа тие редовно се наоѓаат на нашето мени. Киселите краставички содржат голема количина на вода, протеини, многу малку маснотии и многу прехранбени влакна.

Најдобра детоксична маска за кожа!

Divian Arts - 11.02.2019

Најдовме рецепт за чистење на лицето кое ќе ја направи вашата кожа сјајна и мазна. Ви требаат јогурт, кафе и куркума. Куркумата е егзотичен зачин кој се грижи за здравиот сјај на вашата кожа, ја смирува иритацијата и ги ублажува акните.

Недостатокот на цинк го загрозува целиот организам

Panacea.mk - 10.02.2019

Здравите возрасни жени имаат потреба од осум милиграми цинк на ден, бремените жени, 11 милиграми, а доилките 12 милиграми цинк. Ц инкот е минерал во траги, што значи дека нашето тело бара многу мали количини на цинк за да функционира правилно.

Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани

Centar - 11.02.2019

Бананите се добри за срцето и нервите бидејќи содржат големи дози калиум. Калиумот го чува срцето, но го оджува во добра форма и нервниот систем. Калиумот исто така е важен за контракција на мускулите, добар е за бубрезите и коските.

Го штитат црниот дроб и помагаат во регулирање на шеќерот

MTM - 10.02.2019

Само мал број луѓе не сакаат кисели краставици, затоа тие често се наоѓаат на менито. Киселите краставици содржат голема количина на вода, протеини, многу масти и влакна за храна. Покрај тоа, постои богат извор на минерали, вклучувајќи калиум, ...

Ова се најважните витамини за здрава и блескава кожа

Република - 11.02.2019

Сите треба да се трудиме да ја одржуваме нашата кожа и да се ослободиме од состојките кои негативно влијаат на неа. Постојат витамини кои треба да ги вклучиме во нашата исхрана кои гарантирано ќе го подобрат здравјето и структурата на нашата кожа, ...

Ова се најважните витамини за здрава и блескава кожа

Сител - 12.02.2019

Сите треба да се трудиме да ја одржуваме нашата кожа и да се ослободиме од состојките кои негативно влијаат на неа. Постојат витамини кои треба да ги вклучиме во нашата исхрана кои гарантирано ќе го подобрат здравјето и структурата на нашата кожа, ...