TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од полноќ стапува на сила забраната за увоз на руски јаглен

24 Вести - 10.08.2022

Стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен за земјите членки на Европската Унија. Мерката е дел од четвртиот пакет санкции кои Еу ги усвоени против Москва а испораките од Русија ќе бидат заменети со други земји.

Од полноќ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен во ЕУ

Макфакс - 10.08.2022

Со завршувањето на преодниот период, стапи на сила пакетот санкции што земјите од ЕУ го усвоија во април, а кој вклучува забрана за увоз на јаглен од Русија. Така, се забранува купување, увоз или трансфер во ЕУ на јаглен и други цврсти фосилни ...

Забраната на ЕУ за рускиот јаглен ќе стапи во сила на полноќ

Р.С.Европа - 10.08.2022

Ембаргото на ЕУ за увоз на руски јаглен стапува во сила на полноќ кога завршува преодниот период договорен од членките на блокот пред четири месеци. Забраната е дел од петтиот пакет санкции на ЕУ за казнување на руската економија откако ...

Нема веќе увоз на руски јаглен во ЕУ

Deutsche Welle - 11.08.2022

Денеска во ЕУ стапува во сила ембаргото на јаглен од Русија. Јагленот отсега ќе се набавува од други извори, но дали тоа ќе успее? Од денеска (10.08.2022) во ЕУ веќе не смее да се увезува јаглен од Русија.

Забранет увоз на руски јаглен во земјите од ЕУ: Ембарго како дел од санкциите поради инвазијата на Украина

Локално - 10.08.2022

Од среда (10 август) е забранет увозот на руски јаглен во Европската унија. Ембаргото е дел од пакетот санкции со кои ЕУ сака да ја „присили“ Русија да ја прекине војната против Украина. Одлуката за прекин на увозот на руски јаглен беше донесена ...

ЕУ: Стапи на сила забраната за увоз на руски јаглен

Фактор - 10.08.2022

Земјите-членки на ЕУ повеќе нема да смеат да увезуваат јаглен од Русија по преодниот период кој завршува денеска на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции што ЕУ го договори во април и ќе стапи на сила од утре.

На полноќ во ЕУ стапува на сила забрана за увоз на руски јаглен

Независен - 10.08.2022

На државите членки на ЕУ повеќе нема да им биде дозволено да увезуваат јаглен од Русија по преодниот рок кој завршува денеска на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции за кој Европската Унија се договори во април и ќе стапи на сила од ...

Забраната на ЕУ за увоз на руски јаглен ќе стапи на сила

Слободен Печат - 10.08.2022

Од денеска стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен. Мерката беше одобрена како дел од четвртиот пакет санкции усвоени во април против Русија поради војната во Украина. Друга забрана за увоз од Русија треба да се имплементира ...

ЕУ од среда го суспендира увозот на руски јаглен

4NEWS - 10.08.2022

Велика Британија и Европската унија го прекинаа увозот на руски јаглен од 10 август како дел од санкциите воведени поради руската инвазија на Украина. Ограничувањата се насочени кон оштетување на руската економија, пренесува ТАСС.

На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен

А1 On - 10.08.2022

Од денеска стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен. Мерката беше одобрена како дел од четвртиот пакет санкции усвоени во април против Русија поради војната во Украина. Друга забрана за увоз од Русија треба да се имплементира ...

Забраната на ЕУ за увоз на руски јаглен ќе стапи на сила

Курир - 10.08.2022

Од денеска стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен. Мерката беше одобрена како дел од четвртиот пакет санкции усвоени во април против Русија поради војната во Украина. Друга забрана за увоз од Русија треба да се имплементира ...

Забраната на ЕУ за увоз на руски јаглен ќе стапи на сила

Нетпрес - 10.08.2022

Од денеска стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен. Мерката беше одобрена како дел од четвртиот пакет санкции усвоени во април против Русија поради војната во Украина. Друга забрана за увоз од Русија треба да се имплементира ...

Забраната на ЕУ за увоз на руски јаглен ќе стапи на сила

MakPress - 10.08.2022

Од денеска стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен. Мерката беше одобрена како дел од четвртиот пакет санкции усвоени во април против Русија поради војната во Украина. Друга забрана за увоз од Русија треба да се имплементира ...

Стапува во сила забраната на ЕУ за увоз на руски јаглен

Zoom - 10.08.2022

Од денеска стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен. Мерката беше одобрена како дел од четвртиот пакет санкции усвоени во април против Русија поради војната во Украина. Друга забрана за увоз од Русија треба да се имплементира ...

Од денеска стапува на сила Забраната на ЕУ за увоз на руски јаглен

Телма - 10.08.2022

Од денеска стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен. Мерката беше одобрена како дел од четвртиот пакет санкции усвоени во април против Русија поради војната во Украина. Друга забрана за увоз од Русија треба да се имплементира ...

На полноќ во ЕУ стапува на сила забрана за увоз на руски јаглен

Република - 10.08.2022

На државите членки на ЕУ повеќе нема да им биде дозволено да увезуваат јаглен од Русија по преодниот рок кој завршува денеска на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции за кој Европската Унија се договори во април и ќе стапи на сила од ...

Стапува во сила забраната на ЕУ за увоз на руски јаглен

Агротим - 10.08.2022

Од денеска стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен. Мерката беше одобрена како дел од четвртиот пакет санкции усвоени во април против Русија поради војната во Украина. Друга забрана за увоз од Русија треба да се имплементира ...

ЕУ: Стапи во сила забраната за увоз на руски јаглен

Frontline - 10.08.2022

Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции што ЕУ го договори во април и ќе стапи на сила во четврток. Земјите-членки на ЕУ повеќе нема да смеат да увезуваат јаглен од Русија по преодниот период кој завршува во среда на полноќ, пренесува Хина.

Во ЕУ од полноќ забрана за увоз на руски јаглен

Кумановски м. - 10.08.2022

Повеќе нема да биде дозволен увоз на јаглен од Русија во земјите членки на Европската унија по преодниот период кој завршува денеска на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции што ЕУ го договори во април и ќе стапи на сила од четврток.

На полноќ во ЕУ стапува на сила забрана за увоз на руски јаглен

Вечер Прес - 10.08.2022

На државите членки на ЕУ повеќе нема да им биде дозволено да увезуваат јаглен од Русија по преодниот рок кој завршува денеска на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции за кој Европската Унија се договори во април и ќе стапи на сила од ...

На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен

Макфакс - 10.08.2022

Земјите-членки на ЕУ веќе нема да смеат да увезуваат јаглен од Русија по преодниот период кој завршува денеска на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции што ЕУ го договори во април и ќе стапи на сила од четврток, пренесуваат светските ...

На полноќ во ЕУ стапува на сила забраната за увоз на руски јаглен

Алсат-М - 10.08.2022

Земјите-членки на ЕУ веќе нема да смеат да увезуваат јаглен од Русија по преодниот период кој завршува денеска на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции што ЕУ го договори во април и ќе стапи на сила од четврток, пренесуваат светските ...

Во ЕУ стапи на сила забраната за увоз на руски јаглен

Нетпрес - 10.08.2022

Земјите-членки на ЕУ повеќе нема да смеат да увезуваат јаглен од Русија по преодниот период кој завршува денеска на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции што ЕУ го договори во април и ќе стапи на сила од утре.

На полноќ во ЕУ стапува на сила забраната за увоз на руски јаглен

Точка - 10.08.2022

Земјите-членки на ЕУ веќе нема да смеат да увезуваат јаглен од Русија по преодниот период кој завршува денеска на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции што ЕУ го договори во април и ќе стапи на сила од четврток, пренесуваат светските ...

Од полноќ стапува на сила забраната за увоз на руски јаглен во ЕУ

А1 On - 10.08.2022

Со завршувањето на преодниот период, стапи на сила пакетот санкции што земјите од ЕУ го усвоија во април, а кој вклучува забрана за увоз на јаглен од Русија. Така, се забранува купување, увоз или трансфер во ЕУ на јаглен и други цврсти фосилни ...

Од полноќ стапува на сила забраната за увоз на руски јаглен во ЕУ

Press24 - 10.08.2022

Со завршувањето на преодниот период, стапи на сила пакетот санкции што земјите од ЕУ го усвоија во април, а кој вклучува забрана за увоз на јаглен од Русија. Така, се забранува купување, увоз или трансфер во ЕУ на јаглен и други цврсти фосилни ...

Од полноќ стапува на сила забраната за увоз на руски јаглен во ЕУ

ТВ21 - 10.08.2022

Велика Британија и Европската унија го прекинаа увозот на руски јаглен од 10 август како дел од санкциите воведени поради руската инвазија на Украина. Ограничувањата се насочени кон оштетување на руската економија, пренесува ТАСС.

Од полноќ стапува на сила забраната за увоз на руски јаглен во ЕУ

Канал5 - 10.08.2022

Со завршувањето на преодниот период, стапи на сила пакетот санкции што земјите од ЕУ го усвоија во април, а кој вклучува забрана за увоз на јаглен од Русија. Се забранува купување, увоз или трансфер во ЕУ на јаглен и други цврсти фосилни горива со ...

ЕУ: Стапува на сила забраната за увоз на руски јаглен

Денар - 10.08.2022

Земјите-членки на ЕУ повеќе нема да смеат да увезуваат јаглен од Русија по преодниот период кој завршува во среда на полноќ. Ембаргото е дел од петтиот пакет санкции што ЕУ го договори во април и ќе стапи на сила од четврток па натаму.