TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хоџа: И во моментов има Закон за продажба на земјоделско земјиште од 2013 година, кој има многу неусогласувања, ...

Бизнис Вести - 15.05.2021

Доколку државата цени дека не треба да се дозволи пренамена на земјиштето, доколку не е во согласност со законите, било кој и да биде министер или било која да биде Влада нема да се дозволи тоа, рече министерот за земјоделство, Аријант Хоџа синоќа ...

Хоџа: Државата ќе проценува кои парцели може да се пренаменат од земјоделски во градежни

Frontline

Хоџа: Пренаменувањето на земјоделското земјиште се предвидува со Законот за земјоделско земјиште, доколку ние како министерство го дозволиме тоа

Локално

Хоџа: Пренаменувањето на земјоделското земјиште се предвидува со Законот за земјоделско земјиште, доколку ние како министерство го дозволиме тоа

iPortal

Хоџа: Доколку купеното земјоделско земјиште не се користи за земјоделството, државата може да го одземе, а земјоделците ќе добијат шанса да го купат она кое сега го користат

Слободен Печат

Хоџа: Државата ќе проценува кои парцели може да се пренаменат од земјоделски во градежни

CivilMedia

Хоџа: Државата ќе проценува кои парцели може да се пренаменат од земјоделски во градежни

Либертас

Опсервер МКД +инфо Фокус Курир Независен Вечер Прес Нетпрес

Трипуновски: Законот за продажба на македонското земјоделско земјиште значи класична распродажба на македонско земјиште ...

Курир - 14.05.2021

Мислам дека вечерва е беспредметно да дискутираме за вакво законско решение затоа што ова ќе биде практично класична распродажба на македонското земјоделско земјиште, односно создавање на нови олигарси, вели Цветан Трипуновски, претседател на ...

Трипуновски: Законот за продажба на државното земјоделско земјиште ќе создаде нови олигарси

+инфо

Трипуновски: Законот за продажба на државното земјоделско земјиште значи класична распродажба на македонско земјиште и создавање на нови олигарси

24Инфо

Трипуновски: Законот за продажба на државното земјоделско земјиште значи класична распродажба на македонско земјиште и создавање на нови олигарси

Опсервер

Трипуновски: Законот за продажба на државното земјоделско земјиште е основа за создавање на нова олигархија

MakPress

Трипуновски: Со законот за продажба на државното земјоделско земјиште граѓаните ќе станат кираџии во сопствената држава

Курир - 14.05.2021

Цветан Трипуновски, претседател на републичката комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство во вечерашното гостување во емисијата Топ тема на ваша страна на телевизија Телма истакна дека со Законот за продажба на државното земјоделско ...

Трипуновски: Со законот за продажба на државното земјоделско земјиште граѓаните ќе станат кираџии во сопствената држава

Република

Трипуновски: Со законот за продажба на државното земјоделско земјиште граѓаните ќе станат кираџии во сопствената држава

МКД

Ќе се продава ли државно земјоделско земјиште за 1 евро квадрат?

Сител - 14.05.2021

Нацрт законот за продажба на државно земјоделско земјиште е ставен на ЕНЕР и повикана е цела јавност да учествува во најдобрите решенија на законот, а предвид ќе се земат сите аргументирани предлози, изјави министерот за земјоделие Арјанит Хоџа.

Државното земјоделско земјиште ќе се продава само за земјоделски цели, рече министерот Хоџа

Сакам да кажам

Вечерен преглед: Државното земјиште мора да се користи само за земјоделство, Заев одликуван од Атинската комора

Frontline - 14.05.2021

„Во ниту еден случај на земјоделците кои се корисници на земјиште во моментов нема да им се одземе тоа. Целта на законот за продажба на земјоделското земјиште е позитивна, дококлу сакаат да инвестираат ќе можат да го купат земјиштето“ изјави ...

Хоџа: На земјоделците им се дава шанса да инвестираат и да го купат земјиштето кое сега го користат

Frontline

Хоџа: На земјоделците им се дава шанса да инвестираат и да го купат земјиштето кое сега го користат

24Инфо