TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Однос кон медиумите – Политичарите мислат дека се центарот на светот

Алсат-М - 12.09.2019

Се врти ли целиот универзум околу политичарите или пак, станува збор за недостиг на професионален бон-тон? За односот на политичките елити кон медиумите оценка за Алсат даде аналитичарот Петар Арсовски.

Пазарења за закон за ЈО поради заштита на криминалот?

Р.С.Европа - 12.09.2019

Неуспехот на лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски да се договорат за законот за ЈО, според упатените, е поради партиското пазарење и недостигот од вистинска заложба за донесување законот, туку целта е исполнување на ...

Гаф: Заев ќе ја смени Мицкоска (ВИДЕО)

Expres - 12.09.2019

На социјалните мрежи се споделува видео-клип од вчерашната прес конференција на Зоран Заев, каде во еден момент премиерот прави ненамерен гаф. Говорејќи за шефицата на СЈО, Заев вели: „…сме одлучиле да ја смениме ...

Нема најава за нова средба Заев-Мицкоски

Вечер - 12.09.2019

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано специјалното јавно обвинителство, беа вчера премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ...

Што ќе ни се Собранието и пратениците кога на лидерски средби се решава судбината на СЈО и на државата?

еМагазин - 12.09.2019

Македонските граѓани веќе навикнаа најголемите политички партии во земјава предводени од двоецот СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ како вечен привезок на лидерски средби наместо во парламентот да решаваат за важни политички прашања какво што е и прашањето ...

КОМПЛИЦИРАНА СИТУАЦИЈА: „Рекет“ останува камен на сопнување за новиот закон за ЈО

Фактор - 12.09.2019

Ништо не бидна од договорот на двајцата опоненти Заев и Мицкоски. Состанокот на кој требаше да се усогласи новиот Закон за јавно обвинителство и идниот статус на СЈО заврши безуспешно. Не успеаа да најдат решение за клучните разидувања околу СЈО и ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пропадна лидерската, договор нема, Заев и Мицкоски си разменија остри зборови

Фактор - 11.09.2019

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски заедно со преговарачките тимови не успеале да најдат компромис околу Законот за ЈО. Ова е епилогот од средбата која траела речиси седум часа а од која немаше ниту една изјава за ...

Пропадната лидерска ја вжешти реториката

Deutsche Welle - 11.09.2019

Меѓусебни обвинувања на премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски по пропадната лидерска средба на која се бараше коммпромис за Законот за јавното обвинителство. Премиерот Зоран Заев е разочаран, опозицискиот лидер Христијан Мицкоски обвинува ...

Мицкоски за лидерската средба: Вчера видовме слика на очајник потопен во криминал и блед како крпа!

Фокус - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција, го изнесе својот став за синоќешната лидерска средба со владејачката СДСМ. Тој порача дека во иднина има простор за да се продолжат преговорите.

Мицкоски: Лаги од епски размери на пресот на Заев

Алсат-М - 11.09.2019

Лаги од епски размери, така лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја оценува прес конференцијата на премиерот Зоран Заев одржана денеска во владата на Република С.Македонија. Во своето излагање Мицкоски рече дека Заев на синоќешната средба се борел да ги заштити ...

Ајде па наредна лидерска во Идризово да ви е!

+инфо - 11.09.2019

„ВМРО бара да предложи обвинител на СЈО“. Наредно е ИСИС да излезе со свој кандидат за претседател на Америка. „Заев и Мицкоски се согласија дека СЈО е мртво“. Заев и Мицкоски се согласија дека сите криминали на СДСМ, ВМРО и ДУИ нема да се казнуваат.

Нема договор за Законот за Јавно обвинителство

Канал5 - 11.09.2019

Седум часа, траеше лидерската средба во Собранието на Македонија на која учествуваа премиерот Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски заедно со преговарачките тимови. Договор не е постигнат, за клучните разлики помеѓу власта и опозицијата во однос на ...

Заев им се извини на новинарите

Фокус - 11.09.2019

Им се извинувам на новинарите и жалам што завршивме до доцна во ноќта, рече Заев на денешната прес конференција за лидерската средба со опозицијата за новиот Закон за ЈО. „Ги знам реакциите на новинарите и го разбирам нивниот револт.

Предвремените избори не дошле на дневен ред на лидерската

Слободен Печат - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ иако не прифаќаше лидерска средба доколку главна точка не бидат предвремени парламентарни избори, денеска партискиот лидер Христијан Мицкоски рече дека оваа точка воопшто не дошла на дневен ред на вчерашните седумчасовните преговори.

Мицкоски: Заев си купи уште некој месец, но сега или потоа, одговорност ќе има

ТВ21 - 11.09.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ го искажа својот став околу вчерашната неуспешна лидерска средба со СДСМ и премиерот Зоран Заев. Тој рече дека токму Заев не сака да се донесе законот за ЈО, со тоа што ќе си купи уште малку време.

(ВИДЕО) Заев: ВМРО-ДПМНЕ побара да го заташкаме криминалот

А1 On - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција по синоќешната лидерска средба, рече дека жали што синоќа не постигнале договор за Законот за јавното обвинителство. Заев рече дека ВМРО-ДПМНЕ побарале предметите на СЈО пред 30 јуни 2017 година да ги ...

Мицкоски: Барањето на Заев е амнестија за сите (ВИДЕО)

PressingTV - 11.09.2019

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на вчерашните разговори со Зоран Заев единствена цел на премиерот била аменстија за сите негови луѓе за кои постојат сомневања дека се замешани во случаите со корупција.

Нема договор за законот за Обвинителство по синоќешната лидерска средба

Алсат-М - 11.09.2019

По седум часа лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски не успеаја да се договорат околу клучните разлики за законот за ЈО и за идниот статус на СЈО. Oстануваат клучните разлики околу статусот на СЈО и предметите што ги отвори ...

Заев разочаран од вчерашната средба со Мицкоски

Expres - 11.09.2019

„Разочаран сум од исходот на лидерската средба. Имав некоја надеж дека е можно да ја сменат матрицата и да излезат од заложбите на своите претходници. Се потрудивме да излеземе во пресрет и да бидеме попустливи, но кај Мицкоски се се сведува на едно ...

По неуспешната лидерска средба, Мицкоски најави прес-конференција

ТВ21 - 11.09.2019

После неуспешната лидерска средба во која двете најголеми политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не дојдоа до решение за Законот за ЈО, лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски денеска за 13 часот најави прес-конференција.

Лидерската средба не успеа, нема договор за измените во Законот за ЈО

МКД - 11.09.2019

Повеќе од 7 часа траеше синоќешната средба на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски и нивните тимови за измените во Законот за јавното обвинителство. Пред средбата сите беа оптимисти, но договор нема.

По неуспешната лидерска средба, виси двотретинското мнозинство за Законот за ЈО

MakPress - 11.09.2019

И по шест часа преговори лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски не најдоа решение за Специјалното јавно обвинителство и за предметите што ги отвори ова обвинителство.

Извори од преговарачкиот тим: Мицкоски побарал амнестија за Груевски, Камчев и Мијалков

Локално - 11.09.2019

Лидерската средба на којашто требаше да се разговара за Законот за ЈО односно за продолжување на функционирањето на СЈО во рамки на ЈО заврши без договор. Извори од средбата брифираат дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на ...

Заев: Сакате изјава или не мора? (ВИДЕО)

+инфо - 11.09.2019

Ми рекоа дека сакате изјава или не мора да ви дадам, им рече премиерот Зоран Заев синоќа на новинарите пред почетокот на лидерската средба во Собранието. Новинарите не побараа изјава по што тој се сврте и влезе во салата на закажаната средба со ...

Единствена Македонија: Шокантно, Заев синоќа ја нафрлил и темата за слобода на уставобранителите, Мицкоски одбил

Скопје1 - 11.09.2019

Синоќа на крајот на средбата меѓу Заев и Мицкоски имало неочекуван пресврт кога Заев револтирано прокоментирал дека ќе ја отворел ако треба и темата за слобода на уставобранителите само Мицкоски да го прифати законот за обвинителството со кој се ...

Предвремените избори не дошле на дневен ред на лидерската средба

Република - 11.09.2019

Опозициската ВМРО – ДПМНЕ иако бараше едно од темите на лидерската средба да бидат предвремени парламентарни избори, денеска партискиот лидер Христијан Мицкоски рече дека оваа точка воопшто не дошла на дневен ред на вчерашните седумчасовните ...

Заев во момент на искреност: Ако немам контрола врз обвинителството, ќе ме потрупате со обвиненија

Република - 11.09.2019

Зоран Заев пристиска по секоја цена обвинителката Вилма Рускоска да биде шефица на новото обвинителство, е една од информациите која излезе по лидерската средба во Собранието. На новинарското прашање дали е точно дека на снимките што се доставени ...

„Брифинзите од СДСМ за некаква борба за амнестија се лаги од епски размери“

Курир - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој го предводеше преговарачкиот тим на вчерашната лидерска средба, на прес-конференција денес оцени рече дека изјавите и брифинзите на СДСМ по лидерската средба се измислици кои имаат цел дефокусирање ...

Мицкоски откри дека Заев во момент на искреност признал: „Ако немам контрола, вие ќе ме потрупате со обвиненија“

Курир - 11.09.2019

Во еден момент Зоран Заев рече „А, па вие ќе нè потрупате со обвиненија, ако ова го прифатиме“-открива лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за вчерашната лидерска средба. -Човек што е сигурен во својата чесност, честитост, законито работење, ...

Главната борба на Заев беше за спас од одговорноста за криминалите на власта

Република - 11.09.2019

Главната борба на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на маратонската лидерска средба што се одржа вчера во Собранието била барање спас од одговорноста за криминалите на власта, изјави на денешната прес-конференција лидерот на опозициската ...

Заев инсистирал да се озакони рекетот: Помошниците на Јанева, според закон, треба да се вратат каде што биле, премиерот ...

Курир - 11.09.2019

Актуелниот закон наложува помошниците на Катица Јанева да си се вратат во матичните обвинителства, онаму каде работеле пред формирање на СЈО. Исто така, законот овозможува Јовески, доколку цени дека никој друг нема капацитет, ним да им ги делегира ...

Заев се понуди да даде изјава, новинарите не реагираа (ВИДЕО)

Expres - 11.09.2019

Пред почетокот на синоќешната лидерска средба, премиерот Зоран Заев им се обрати на новинарите кои чекаа во холот на Собранието, со прашање дали сакаат да им даде изјава. „Ми рекоа дека сакате изјава или не мора да ви дадам“, рече Заев кој, откако ...

Брифинзите на СДСМ за некаква борба за амнестија се лаги од епски размери

Република - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој го предводеше преговарачкиот тим на вчерашната лидерска средба, на прес-конференција во седиштето на партијата рече дека изјавите и брифинзите на СДСМ по лидерската средба се измислици кои имаат ...

Лидерската средба траела шест часа, новинарите револтирано си заминале откако не добиле изјави

Слободен Печат - 11.09.2019

Револтираните новинари поради тоа што состанокот помеѓу Заев и Мицкоски трае доцна по полноќ, а никој не дава изјави и информации, сложно го напуштиле настанот. По повеќе од шест часови чекање за изјави, новинарите кои ја следеле лидерската средба ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев по лидерската средба

Република - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата одговара на новинарски прашања по лидерската средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. ...

Лидерска Заев-Мицкоски: Во име на правдата или на партијата

IRL - 10.09.2019

Секоја лидерска средба во Македонија од независноста па до денес се најавува како историска. Лидерите на неколку политички партии зад затворени врати одлучуваат за судбината на сите граѓани.

Aлијанса за Албанците: Не можат Заев и Мицкоски сами да одлучуваат за судбината на СЈО

МКД - 10.09.2019

Како политички субјект сме за политички дијалог, консензус и компромис за одредени прашања од политички и државен интерес, но категорично се спротивставуваме на идејата за затворена средба помеѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ПДМНЕ, Христијан ...

Беџети: „ВМРО и СДСМ не можат да одлучуваат за албанците“

Алсат-М - 10.09.2019

ДУИ и партијата Алтернатива во текот на денот застнаа зад ставот на премиерот Заев. Имено и тие велат дека пред да се оди на евентуални предвремени избори, првин треба да заврши процесот за зачленување во НАТО и целосно да се имплементира договорот ...

По три часа разговори – Заев и Мицкоски се согласија само дека СЈО е мртва институција

Телма - 10.09.2019

Разговорите Заев – Мицкоски кои траат веќе три часа засега се без резултат. Премиерот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ преговараат за законот за јавно обвинителство, за чие усвоување е непоходно да гласаат две-третини од пратениците.

Два часа трае лидерската, копјата се кршеле околу контролата на обвинителството

МКД - 10.09.2019

Копјата се кршат околу напуштањето на механизмите за контрола на обвинителството. Власта ги гуши преговорите, очигледно не сака договор, преговорите се вртат во круг, брифираат за МКД.мк партиски извори од ВМРО-ДПМНЕ.

Нема напредок во разговорите меѓу Заев и Мицкоски

Канал5 - 10.09.2019

И по три и пол часа, речиси и да нема никакво поместување во ставовите меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски и нивните преговарачки тимови. Извори од преговорите велат дека најголема битка се води за тоа кој да го предложи шефот на ...

Седум часа не беа доволни власта и опозицијата да се нагодат околу законот за ЈО

Фактор - 11.09.2019

Заев и Мицкоски заедно со преговарачките тимови не успеале да најдат компромис околу Законот за ЈО. Ова е епилогот од средбата која траела речиси седум часа а од која немаше ниту една изјава за медиумите.

Почна лидерската средба – Заев и Мицкоски ги почнаа преговорите за Законот за обвинителаството

Канал5 - 10.09.2019

Точно во 20 часот премиерот Зоран Заев и претседател на СДСМ заедно со лидерот на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицкоски влегоа во Собранието , каде ја почнаа лидерската средба. Заев и Мицкоски на средбата пристигнаа со своите преговарачки тимови , ...

Почна лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски

Канал5 - 10.09.2019

Веста на денот ја очекуваме во Собранието, каде што по безмалку половина година, се одржува лидерска средба меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Мицкоски. Канал 5 има свои екипи, и во, и пред Собранието во исчекување на епилогот од ...

Два часа трае лидерската средба Заев – Мицкоски, можен ли е договор за СЈО?

Канал5 - 10.09.2019

Фокусот на денот и натаму е во во Собранието, каде што веќе два часа трае лидерска средба меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Канал 5 и во ова вклучување има свои екипи, и во, и пред Собранието во исчекување на епилогот од ...

Лидерска средба: Ден „Д“ за Законот за јавно обвинителство, на маса и предвремени избори- Отворено студио на Канал 5

Канал5 - 10.09.2019

По безмалку половина година, нова лидерска средба меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ,Мицкоски. Во фокусот на разговорите е Законот за јавно обвинителство, но и се погласните барања на опозицијата за предвремени избори..

Заев и Мицкоски без напредок

24 Вести - 10.09.2019

Нема напредок на лидерската помеѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски, брифираат извори од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Од власта велат дека нема напредок за ниедна точка. На истиот став е и опозицијата.

Три часа трае средбата на Заев и Мицковски за Законот за јавното обвинителство

Нова ТВ - 10.09.2019

Средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски на која присуствуваат и работните групи за Законот за јавното обвинителство трае веќе три часа. Преговарачките тимови направија пауза по што продолжија со разговорите.

Почна средбата меѓу Заев и Мицкоски на која ќе се решава судбината на СЈО

24 Вести - 10.09.2019

Во Собранието почна средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се обидат да најдат решение за Законот за јавно обвинителство, а со тоа и за статусот на Специјалното ...

ВИДЕО: Заев и Мицкоски пристигнаа на лидерската средба, ќе се бара излез за СЈО

А1 On - 10.09.2019

Почна лидерската средба меѓу власта и опозицијата на која повторно ќе се стави на дневен ред Законот за јавно обвинителство, со кој би се решила судбината на Специјалното јавно обвинителство.