TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не запираат реакциите кон министерството за култура

24 Вести - 13.02.2018

Не стивнуваат реакциите за годишната програма на министерството за култура. Големо незадоволство во јавноста од избраните проекти, но и поплаки од проектите кои не беа избрани. Финансирањето според многумина е проблематично, дел од нив прашуваат ...

Детската амбасада Меѓаши со реакција до Министерството за култура

Женски магазин - 13.02.2018

Не стивнуваат реакциите за годишната програма на Министерството за култура. Големо незадоволство во јавноста има од избраните проекти, но и поплаки од проектите кои не беа избрани. Финансирањето според многумина е проблематично, дел од нив прашуваат ...

Бурни реакции за повторното доделување на државни пари на музичари

24 Вести - 12.02.2018

Годишната програма на министерството за култура и годинава мета на критики. За програмата пристигнале повеќе од 5.000 пријави, сепак финансиски средства ќе добијат само половина од нив. Околу 4,5 милиони денари или 73 илјади евра министерството ќе ...

Министерството за култура дели пари на профитабилни музички компании, наместо на професионални уметници и млади таленти

Алфа - 12.02.2018

Сите професионални и аматерски уметници кои не го прочитаа своето име на списокот на проекти од национален интерес во културата ќе мора да го почекаат следниот конкурс за да евентуално да добијат субвенции за идната 2019 година Сите професионални и ...

Скандалозна годишна програма во културата (ОБНОВЕНО)

Канал5 - 12.02.2018

Виган Максути од Тетово, кои во својата дискографија има песни за УЧК и Адем Јашари ќе добие 200 000 денари од министерството за култура. Првично објавената сума од 300 000 била превид, велат од министерството на прашање на Канал 5.

Дете-талент од Тетово, пеејќи за Исмет Јашари и УЧК доби субвенција од Министерство за култура(видео)

Press24 - 12.02.2018

„Виган Максути е албанскиот талент од Тетово, кој со сигурни чекори оди кон успех. Тој е ветувачки талент, нова ѕвезда која почнува да свети. Од 2013 година како 7 годишен ученик учествува на детскиот фестивал Блејат, каде што ја освоил третата ...

Министерство за култура: Адем Јашари не е никако поврзан со историјата на Македонија

Слободен Печат - 12.02.2018

Министерството за култура децидно кажува дека нема да финансира проекти кои поттикнуваат раздор или нетрпеливост меѓу граѓаните на Македонија, се вели во реакцијата на Министерството откако беше објавено дека субвенционирале изведувач кој пеел песни ...

Бурни реакции за повторното доделување на државни пари на музичари

Локално - 12.02.2018

Годишната програма на министерството за култура и годинава мета на критики. За програмата пристигнале повеќе од 5.000 пријави, сепак финансиски средства ќе добијат само половина од нив. Околу 4,5 милиони денари или 73 илјади евра министерството ќе ...

Бурни реакции: Пари за профитабилни музички компании, наместо на професионални уметници и млади таленти

Скопје инфо - 13.02.2018

Младите, но сепак амбициозни уметници останаа разочарани откако не го прочитаа своето име на списокот на проекти од национален интерес во културата . Не гледаат логика во тоа што парите се доделуваат кај трговците на музика, односно фирмите и ...

Државата финансира детски воени песни за УЧК (видео)

Република - 12.02.2018

Министерството за култура додели 300.000 денари на здружение кое облекува дечиња Албанци во воени униформи и ги тера да пејат песни за командантите на УЧК. Едно од дечињата кои пеат за УЧК е Виган Максути, кој ја има отпеано песната „Гулаб на ...

На талентот Виган Максути по грешка му доделиле повеќе пари

+инфо - 12.02.2018

Се работи за превид, односно техничка грешка кај објавената сума за висината на побараните и одобрените средства. Таа ќе се коригира, вели Сарачини. Министерството за култура се огласи во врска со реакциите во јавноста дека во годинешните проекти од ...

Дете-талент пеејќи за Исмет Јашари и УЧК доби субвенција од Министерство за култура (ВИДЕО)

Курир - 12.02.2018

За него има повеќе видео записи со детски песнички, но и еден ваков запис, во кој малиот Виган е облечен во маскирна униформа на УЧК и пее песна каде се величи делото на командантот на некогаш паравоена УЧК-Исмет Јашари-Куманова.

На “талентот на УЧК“ по грешка му доделиле повеќе пари

Вечер - 12.02.2018

Се работи за превид, односно техничка грешка кај објавената сума за висината на побараните и одобрените средства. Таа ќе се коригира, вели Сарачини. Министерството за култура се огласи во врска со реакциите во јавноста дека во годинешните проекти од ...

Дете-талент пеејќи за Исмет Јашари и УЧК доби субвенција од Министерство за култура (ВИДЕО)

Вечер - 12.02.2018

Виган Максути е албанскиот талент од Тетово, кој со сигурни чекори оди кон успех. Тој е ветувачки талент, нова ѕвезда која почнува да свети. Од 2013 година како 7-годишен ученик учествува на детскиот фестивал "Блејат", каде што ја освоил третата ...

Меѓаши: Министерството за култура дозволува деца да се вклучуваат во активности со воени и политички обележја

Курир - 14.02.2018

Првата детска амбасада во светот Меѓаши според својата определба и мисија не поддржува вклучување и користење на деца во активности кои имаат воени и политички обележја, напротив, остро ги осудува, се вели во реакцијата од детската амбасада Меѓаши ...

Министерство за култура: Техничка грешка е доделената сума за Виган Максути од 300.000 денари за носач на звук

AKO - 12.02.2018

Министерство за култура испрати одговор на барањето на АКО.мк во однос на доделената сума од 300.000 денари за носач на звук за Виган Максути, 12 годишно дете од Тетово, кое настапува со песни на фестивали и за кое исто така се доделени и 300.000 ...

Дете-талент од Тетово, пеејќи за Исмет Јашари и УЧК доби субвенција од Министерство за култура(видео)

Sky - 12.02.2018

„Виган Максути е албанскиот талент од Тетово, кој со сигурни чекори оди кон успех. Тој е ветувачки талент, нова ѕвезда која почнува да свети. Од 2013 година како 7 годишен ученик учествува на детскиот фестивал Блејат, каде што ја освоил третата ...

Меѓаши: Со деца во воени униформи нема градење мир

Нетпрес - 14.02.2018

Првата детска амбасада во светот Меѓаши според својата определба и мисија не поддржува вклучување и користење на деца во активности кои имаат воени и политички обележја, напротив, остро ги осудува, се вели во реакцијата од детската амбасада Меѓаши ...

БРУКА: ”Ако пееш за УЧК, добиваш субвенции?! За македонскиот јазик 0 денaри за две години?!”

Маркукуле - 12.02.2018

,,Виган Максути е албанскиот талент од Тетово, кој со сигурни чекори оди кон успех. Тој е ветувачки талент, нова ѕвезда која почнува да свети. Од 2013 година како 7 годишен ученик учествува на детскиот фестивал “Блејат”, каде што ја освоил третата ...

Меѓаши: Министерството за култура злоупотребува деца воени и политички обележја

Република - 14.02.2018

Првата детска амбасада во светот Меѓаши според својата определба и мисија не поддржува вклучување и користење на деца во активности кои имаат воени и политички обележја, напротив, остро ги осудува, се вели во реакцијата од детската амбасада Меѓаши ...

Пеел и за УЧК, а сега добил и субвенции од министерството за култура: Кое е 12 годишното дете од Тетово?

Бизнис Вести - 13.02.2018

„Виган Максути е албанскиот талент од Тетово, кој со сигурни чекори оди кон успех. Тој е ветувачки талент, нова ѕвезда која почнува да свети. Од 2013 година како 7 годишен ученик учествува на детскиот фестивал Блејат, каде што ја освоил третата ...

Меѓаши: Министерството за култура дозволува деца да се вклучуваат во активности со воени и политички обележја

Сител - 14.02.2018

Првата детска амбасада во светот Меѓаши според својата определба и мисија не поддржува вклучување и користење на деца во активности кои имаат воени и политички обележја, напротив, остро ги осудува, се вели во реакцијата од детската амбасада Меѓаши ...