TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Една намирница го менува вкусот на оризот – Без мака до деликатес

Gotvi.mk - 29.05.2020

Ако сакате оризот да не биде само обично јадење, има еден мал и лесен трик со кој добива супер арома. Кога го варите додадете пиво во водата. Верувајте ќе има супер вкус. Целата постапка е вообичаена, две шолји вода на една ориз, се вари и само се ...

Ќофтиња од компир – Нема јајца во смесата а не се распаѓаат

Gotvi.mk - 29.05.2020

Направете брзи ќофтиња од компир, без јајца во смесата. Состојки: 1 кг. компири 1 лажица сол 1 лажиче нане 1 лажиче бибер масло за пржење кисело млеко за сервирање Подготовка: Се одбираат мали компири, се мијат и варат.

Проја на стар начин: Посен рецепт за почетници

Gotvi.mk - 28.05.2020

Вкусна посна проја по стар рецепт… Состојки: 1,5 чаша палента 1,5 чаша пченкарно брашно 1,5 чаша бело брашно сол прашок за печиво 1/2 чаша масло 3 чаши кисела вода сусам Начин на подготовка: Измешајте ги брашната, па додајте лажичка сол, прашок за ...

СОВЕТИ ПРИ КУПУВАЊЕ – Бабите знаат дали зеленчукот е свеж: Морковите се ГРЕБАТ, зелката се слуша, еве што да правите со ...

Екран - 28.05.2020

На пазарот треба да се користат сите пет сетила, затоа што зеленчукот мора да се види, мириса, вкуси, допира, но и да се слуша. Првото правило е дека на пазарот треба да се концентрирате на она што е на тезгите.

Сочни кременадли со сланина и компири

Gotvi.mk - 28.05.2020

Вкусен ручек, брза подготовка… Состојки: 500 гр компири 50 гр суви сливи 400 гр печурки 100 гр сланина Пекабеско 4 свински кременадли 1 лажица маст сол бибер зачин Начин на подготовка: Исчистете ги компирите со средна големина, исечкајте ги на ...

Рецепт на денот: Пита со спанаќ

Кајгана - 28.05.2020

Француски специјалитет кој го обожаваат сите. Состојки: Тесто 3 шолји брашно 150 гр. путер 2 јајца 3 лажици студена вода ½ лажичка сол 1 лажичка оригано или босилок Фил 300 гр. смрзнат спанаќ 3 шолји исечкано фета сирење 3 јајца 1 лажичка прашок за ...

Деликатесно месо: Шницли во доматен сос

Gotvi.mk - 28.05.2020

Вкусни свински шницли со доматно пире. Состојки: 4 свински шницли 4 домати од конзерва 2 главици кромид 150 гр. печурки маслиново масло, сол, бибер и ловоров лист Подготовка: Се сече кромидот, се става на загреано масло на тава, се додаваат сечени ...

Тиквички полнети со кашкавал и домат – За неколку минути добивате вистинска фантазија што се топи во уста!

Нане - 28.05.2020

За оваа посна фантазија со тиквички не ви се потребни премногу состојки, но резултатот едноставно не остава никого рамнодушен! Еве како лесно да ги приготвите уште ...

Како компирите да не ви проникнат кога стојат подолго?

Црнобело - 28.05.2020

Компирите се намирници кои стојат долго доколку се чуваат правилно. Но, после некое време ако не се на соодветна температура, тие проникнуваат и омекнуваат. Како да го спречите нивното проникнување и омекнување? Еден начин е да ставите јаболко во ...

Компирот брзо ви из’ртува? Еве што треба да ставите во кесата за да остане свеж подолго време

NMD - 28.05.2020

Во македонската кујна компирот е еден од најзастапените намирници и се приготвува на најразлични начини. Некои го сакаат пржен, некои печен, некои варен или како пире, како мусака или во комбинација со зеленчук… Списокот оди во недоглед.

(Рецепт) Фрижидерот е празен? Време е за „Гренадир марш!“

Екран - 27.05.2020

Ова војничко јадење е совршен оброк во време кога во фрижидерот нема ништо, затоа што сите во куќата имаат макарони и компири. Компири и неколку макарони се основните состојки на ова јадење, а секоја куќа ги има.

Диета со брокула – до 7 килограми помалку во 10 дена

Таратур - 27.05.2020

Диетата со брокула претставува промена на начинот на исхрана во период од 10 дена, кога треба да забележите драстична промена во тежината. Оваа диета ќе ви помогне да изгубите 5-7 килограми за краток период.

Рестован компир со колбаси

Gotvi.mk - 27.05.2020

Комплетен ручек кој ќе го обожавате! Состојки: 600 гр компири 1 главица кромид 2 пара колбаси масло црвена пипер сол бибер Начин на подготовка: Згответе ги компирите. Исечкајте ги на коцки.

Омлет со тиквици и бејби спанаќ: Доручек кој ќе ве наполни со енергија

Gotvi.mk - 27.05.2020

Овој вкусен омлет ќе ви даде енергија за здрав почеток на денот. Состојки: 1 средна тиквица 1 шолја бејби спанаќ 4 јајца морска сол маслиново масло пармезан Начин на подготовка: Изрендајте ги тиквиците во голема чинија, посолете ги и оставете ги да ...

Полнети печурки – одличен нов рецепт

Gotvi.mk - 27.05.2020

Рецепт кој ќе го обожавате! Вкусни полнети печурки. Состојки: 4-5 големи шампињони 2 јајца 4 листови спанаќ 1 домат 150 гр меко сирење 2 чешниња лук сол 50 мл масло Начин на подготовка: Измешајте масло, три прстофати сол и лук.

Трик за да не ви проникне компирот од долго стоење: Само ставете го ова во кеса со нив и не грижете се!

Убавина и Здравје - 27.05.2020

Многу едноставен и ефикасен трик Компирот е исклучително застапена намирница на македонската трпеза, што ја приготвуваме речиси со сите јадења. Поради тоа, често го купуваме во поголеми количини, но ако купиме многу, а ни стои подолго време, постои ...