TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прилеп подготвен за меѓународниот карневал „Прочка 2018“

МРТ - 14.02.2018

Прилеп е подготвен за 17-тото издание на меѓународниот карневал „Прочка 2018“. Тридневните карневалски свечености ќе донесат многу оригинални поединечни и групни маски од земјава и странство, многу мајтап, иронија и отсликување на состојбите во кои ...

Прилеп подготвен за Меѓународниот карневал „Прочка 2018“

Шеталиште - 14.02.2018

„Прилеп е подготвен за 17. издание на Меѓународниот карневал „Прочка 2018“, истакна на денешната прес конференција градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски. На карневалската манифестација која што од четврток 15 февруари, па до недела 18 февруари, ...

Почна струмичкиот карневал, В сабота парада на 42 групи

Сакам да кажам - 14.02.2018

Со предавањето на клучот на градот од градоначалникот Коста Јаневски на струмичките карневалци стартуваа осумдневните активности од годинашново издание на струмичкиот карневал . Клучот го примија организаторите кои до следната треба да ги ...

Градоначалникот на Струмица го предаде клучот од градот на карневалџиите

Press24 - 14.02.2018

Со симболично предавање на клучот на градот од страна на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов, официјално беше означен почетокот на годинашниве карневалски ...

Прилепските прочкари Горан и Коста – мајстори за маскирање, но и мајтап

Слободен Печат - 14.02.2018

Двајцата се познати мајстори на групните маски во Прилеп. Откако пред 17 години почна меѓунарониот прилепски карневал „Прочка“ тие се неизбежни креатори на успешните и, пред се, оригинални групни маски.

Танцување во ритамот на самбата и шаренило од костими на карневалот во Рио

Среќа.mk - 14.02.2018

Карневалот во Ри де Жанеиро е најмасовниот карневал во светот, каде повеќе од два милиони луѓе танцуваат во ритамот на самбата и шаренилото од костими. Карневалот започнал да се одржува пред повеќе од 150 години, кога доселениците од Португалија ...

Деветтата по ред изложба „Карневалски слики 2017“

А1 On - 14.02.2018

Деветтата по ред изложба „Карневалски слики 2017“ ќе се реализира како една од првите карневалски активности во четврток, 15 февруари 2018 година во просториите на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, со почеток во 19:30 часот.

Двајца загинати при експлозија на карневал во Боливија

Сител - 14.02.2018

Најмалку дев лица загинаа, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во боливискиот град Оруро. Министерот за внатрешни работи на Боливија, Карлос Ромеро изјави дека во врска со инцидентот се уапсени три лица, ...

ФОТО: Адријана Лима лудо се забавува на карневалот во Рио

Фемина - 13.02.2018

Адријана Лима отпатува во Рио де Жанеиро за да биде дел од карневалското лудило. 36-годишниот ангел на Victoria's Secret танцуваше и се забавуваше со своите колешки Лаис Рибеиро, Џасмин Тукс и Барбара Фиало.

Засилени контроли на трговските субјекти и угостители во струмица за време на карневалот

24 Вести - 13.02.2018

Сите трговски објекти, угостителски капацитети и продавници ќе бидат мета на инспектори на УЈП за време на карневалот на кој се очекуваат десетици илјади посетители. Ќе контролираат дали даночните обврзници кои вршат промет на добра и услуги ги ...

Рамос и неговиот стил станаа хит на карневалите (галерија)

TopSport - 13.02.2018

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос е препознатлив по својот екстравагантен начин на облекување, но неговиот последен „хит“, синото палто кое наликуваше на работничко стана хит на карневалите во Шпанија. „Вистинско задоволство.

Една од најјаките селфи фотки на карневалот во Рио (видео)

Таратур - 13.02.2018

Ако се обидете да опишете во што е „облечена“ – тешко ќе ви оди. Полесно и побрзо ќе наброите што сè не носи на неа. Затоа и селфи фотката е екстра атрактивна. Поточно, неколкуте што ги направи за најсреќните од публиката.

Прилеп интензивно се подготвува за карневалот „Прочка 2018“...

Н.Македонија - 13.02.2018

Прилеп интензивно се подготвува за карневалот „Прочка 2018“ Општината Прилеп, како организатор на меѓународниот карневал „Прочка 2018“, кој годинава ќе го има своето 17-то издание, ги прави последните подготовки за одржувањето на оваа значајна ...

Во Рио насекаде голотија, спектакл од карневал! Разголени убавици танцуваат по улиците, градоначалникот ужаснат

Точка - 13.02.2018

Иако Марсело Кривела, градоначалник на Рио де Жанеиро и припадник на влијателната евангелистичка црква, ги укинал 1,5-те милиони долари за парадата, и овогодинешниот карневал бил фантастичен! Најпознатиот карневал на светот започнал во петокот во ...

Фотографија на денот: Карневалски спектакл во Рио

Либертас - 13.02.2018

Два дена на прочуениот Самбадром траеше дефилето на најдобрите самба училишта во Рио Де Женеиро. Парадата која има натпреварувачки карактер е централен момент на карневалот во Рио Де Женеиро. Најголемата забава на светот.

Струмица се загрева за карневалот

+инфо - 13.02.2018

В сабота е главниот настан на карневалот. Во 18:30 часот ќе почне да се движи поворка од над две илјади маскирани учесници по улиците на Струмица. Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве ...

Карневалот во Сао Паоло

Кајгана - 13.02.2018

Танцување, музика, маски… училиштата за самба се натпреваруваат кој ќе изгледа поспектакуларно на традиционалниот карневал во Сао Паоло, кој на некој начин е загревање пред многу попознатиот во Рио де ...

Комерцијална банка ќе биде генерален спонзор на Струмичкиот карневал

Банкарство.мк - 13.02.2018

Комерцијална банка АД Скопје, традиционално, и оваа година ќе ја поддржи манифестацијата Струмички карневал како Генерален спонзор. Струмичкиот карневал се одржува во рамки на „Тримерските празнувања“ (празникот на армасаните девојки), а во него ...

Градоначалникот на Струмица го предаде клучот од градот на карневалџиите

Канал5 - 14.02.2018

Со симболично предавање на клучот на градот од страна на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов, официјално беше означен почетокот на годинашниве карневалски ...

Двајца загинати при експлозија на карневал во Боливија

ТВ21 - 14.02.2018

Најмалку дев лица загинаа, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во боливискиот град Оруро. Министерот за внатрешни работи на Боливија, Карлос Ромеро изјави дека во врска со инцидентот се уапсени три лица, ...

Илјадници се собраа во Келн за „Розевиот понеделник“ (ВИДЕО/ФОТО)

Стандард - 12.02.2018

Илјадници луѓе се собраа во германскиот град Келн за традиционалната парада. Карневалската поворка која помина низ центарот на градот вклучува 100 платформи и 10.000 учесници. Од платформите беа фрлени вкупно 300 тони бонбони кон гледачите, дел од ...

Адријана Лима се забавуваше на карневалот во Рио

ЗаЗабава - 14.02.2018

Адријана Лима отпатува во Рио де Жанеиро за да биде дел од карневалското лудило.36-годишниот ангел на Victoria’s Secret танцуваше и се забавуваше со своите колешки Лаис Рибеиро, Џасмин Тукс и Барбара ...

Прилеп се подготвува за карневалот „Прочка 2018“

Тера - 13.02.2018

Општината Прилеп, како организатор на меѓународниот карневал „Прочка 2018“, кој годинава ќе го има своето 17-то издание, ги прави последните подготовки за одржувањето на оваа значајна манифестација.Според најавите, на 17 февруари ќе се одржи ...

Струмица се загрева за карневалот

Слободен Печат - 13.02.2018

Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани. Првиот е закажан во 12 часот.

Градоначалникот на Струмица го предаде клучот од градот на карневалџиите

+инфо - 14.02.2018

Вечерва со почеток во 18 часот со Детскиот маскенбал почнуваат маснифетациите на Струмичкиот карневал. Со симболично предавање на клучот на градот од страна на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на претседателот на Организациониот одбор на ...

Двајца загинати при експлозија на карневал во Боливија

А1 On - 14.02.2018

Најмалку дев лица загинаа, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во боливискиот град Оруро. Министерот за внатрешни работи на Боливија, Карлос Ромеро изјави дека во врска со инцидентот се уапсени три лица, ...

Струмица се загрева за карневалот

Сител - 13.02.2018

Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани. Првиот е закажан во 12 часот.

Експлозија на карневал во Боливија: Две лица ги загубиле животот

Канал 77 - 14.02.2018

Најмалку две лица загинаале, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во боливискиот град Оруро. Министерот за внатрешни работи на Боливија, Карлос Ромеро изјавил дека во врска со инцидентот се уапсени три ...

Струмица се подготвува за традиционалниот Струмички карневал

Press24 - 13.02.2018

Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица, пренесе МИА. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани. Првиот е закажан во 12 часот.

Двајца загинати при експлозија на карневал во Боливија

Алфа - 14.02.2018

Најмалку дев лица загинаа, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во боливискиот град Оруро. Најмалку дев лица загинаа, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во ...

Струмица се загрева за карневалот

Курир - 13.02.2018

Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани. Првиот е закажан во 12 часот.

Струмица се загрева за карневалот...

Н.Македонија - 13.02.2018

Струмица се загрева за карневалот Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани.

Струмица се загрева за карневалот

ТВ21 - 13.02.2018

Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани. Првиот е закажан во 12 часот.