TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп и Макрон се договорија заеднички да ја решат кризата со Северна Кореја

Алсат-М - 13.08.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп и францускиот претседател Емануел Макрон, остварија телефонски разговор, при што се договорија дека ќе соработуваат за решавање на кризата со Северна Кореја, соопшти Белата куќа.

Што треба да знаете за конфликтот меѓу Доналд Трамп и Ким Јонг Ун?

Факултети - 13.08.2017

Веќе неколку дена, Северна Кореја и американскиот претседател Доналд Трамп меѓусебено си разменуваат закани за нуклеарна војна, веројатно најостра досега. Откако „Вашингтон Пост“ објави текст во кој американските експерти тврдат дека Северна Кореја ...

Ракетите на Северна Кореја можат да стигнат и до Европа, Австралија, Канада... (ВИДЕО)

МКД - 12.08.2017

Северна Кореја со години го развива својот нуклеарен арсенал, но тензиите меѓу таа земја и САД никогаш не биле на нивото на кое се денес. Пјонгјанг повторно тестира ракети, а најновите планови покажуваат дека оваа земја кон средината на август би ...

Рејтингот на Трамп скокна заради Северна Кореја

Макфакс - 12.08.2017

Рејтингот на американскиот претседател, Доналд Трамп, скокна за 6 процентни поени откако навести можност за воена акција против Северна Кореја. Процентот на Американци кои го поддржуваат Трамп е зголемен од 39 на 45 отсто, покажува анкетата што ја ...

Зошто Северна Кореја толку ја мрази Америка?

Репортер - 12.08.2017

На Северна Кореја се фрлени повеќе бомби и напалм бомби, отколку во периодот низ целата Втора светска војна на Јапонија… Севернокорејското население веќе шеста деценија расте со омразата кон САД, пропагандата функционира, затоа што сеуште е живо ...

Џонсон: Лондон се стреми кон дипломатско решавање на кризата со Северна Кореја

А1 On - 12.08.2017

Британскиот министер за надворешни работи истакна денеска дека, режимот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун носи одговорност за „кризата“ меѓу Северна Кореја и САД. Џонсон увери дека работи заедно со неговите партнери за наоѓање на „дипломатско ...

Макрон: Пјонгјанг мора да се врати на патот на „безусловен дијалог“

+инфо - 12.08.2017

Макрон, изрази загриженост поради „нуклеарните закани на Северна Кореја“. Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди денеска за „ескалацијата на тензиите“ поради Северна Кореја, во момент кога се интензивира „вербалната војна“ меѓу Вашингтон ...

Сергеј Лавров: Ризикот од судир меѓу САД и Северна Кореја расте, една страна треба да направи чекор наназад пред да ...

Точка - 12.08.2017

Шефот на руската дипломатија се огласи во врска со тензиите на Корејскиот полуостров и порача дека една од сите страни мора да попушти, во спротивно сето тоа може да прерасне во голема војна.

Макрон изрази загриженост за нуклеарна закана од Северна Кореја

Стандард - 12.08.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон упати предупредување против „ескалацијата на тензиите“ околу Северна Кореја во условите на заострен тон меѓу Вашингтон и Пјонгјанг, пренесува AFP. Во изјавата Макрон изрази „загриженост за балистичка и ...

Џонсон: Севернокорејскиот режим е одговорен за кризата на Корејскиот полуостров

Стандард - 12.08.2017

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон изјави дека режимот на Ким Јонг Ун е одговорен за кризата со нуклеарната и ракетна програма на Северна Кореја, пренесува Belfast Telegraph.

Кина бара од Вашингтон и од Пјонгјанг да се воздржат од запалива реторика и акции

Мета - 12.08.2017

Кинескиот претседател Кси Џинпинг денеска ги повика Вашингтон и Пјонгјанг да се воздржат од „запаливата реторика и акции“ кои можат да ги зголемат тензиите на Корејскиот полуостров, јавуваат светските медиумите.

Северна Кореја: 3,5 милиони доброволци се јавиле во вооружените сили

+инфо - 12.08.2017

Резервисти доброволно се јавиле да и се приклучат на војската во борбата против САД Северна Кореја денеска соопшти дека речиси 3,5 милиони работници, членови на партијата и резервисти доброволно се јавиле да и се приклучат на војската во борбата ...

Путин: Севернокорејската криза се води под лажното знаме на глобалистите за почеток на Трета светска војна, со која се ...

Репортер - 12.08.2017

Владимир Путин предупреди дека севернокорејската нуклеарна криза, е оркестирана под „лажно знаме“ од страна на Новиот Светски Поредок, со цел отворање на голем глобален конфликт, кој брзо ќе ескалира во Трета светска војна.

Десет разлики меѓу Северна Кореја и Јужна Кореја

Кајгана - 12.08.2017

Меѓу Северна Кореја и Јужна Кореја постојат многу драстични различи, особено кога станува збор за животниот стил на луѓето и политичкото уредување на двете земји. Во ова видео ќе дознаете за десет разлики меѓу Северна Кореја и Јужна Кореја, држави ...

Шефот на руската дипломатија порача: Не прифаќаме Северна Кореја да располага со нуклеарно вооружување, развиваме план ...

Точка - 12.08.2017

Сергеј Лавров порача дека Русија не ја прифаќа Северна Кореја како земја која што ќе располага со нуклеарно вооружување и откри дека заедно со кинеските власти работат за план за „двојно замрзнување“.

Трамп и Макрон се договорија заеднички да ја решат кризата со Северна Кореја

Сител - 13.08.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп и францускиот претседател Емануел Макрон, остварија телефонски разговор, при што се договорија дека ќе соработуваат за решавање на кризата со Северна Кореја, соопшти Белата куќа.

Повеќе од три милиони севернокорејци се пријавиле во војска, тврди Пјонгјанг

Мета - 12.08.2017

Северна Кореја денеска соопштила дека речиси три и пол милиони работници, членови на партијата и војници доброволно се пријавиле во народната војска за да пружат отпор на новите санкции на Обединетите нации и за да се борат против САД, како резултат ...

УРНЕБЕСНО СМЕШНА ФОТКА: Трамп и Ким Јонг Ун во ДОСЕГА НЕВИДЕНО ИЗДАНИЕ! (ФОТО)

Exclusive.mk - 12.08.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп и диктаторот на Северна Кореја Ким Јонг Ун осамнаа на монтирана фотка која го обиколи цел свет, Фотката е особено смешна бидејќи политичарите наликуваат еден на друг во обратна верзија.

Трамп и Џинпинг: Северна Кореја треба да престане со провокативното однесување

Алсат-М - 12.08.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на кинеската држава Си Џинпинг ја потврдија заедничката желба за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров во телефонскиот разговор, што го водеа, соопшти Белата куќа.

Како да преживеете нуклеарна експлозија?

Факултети - 12.08.2017

Фото: Wikipedia Во четвртокот американскиот претседател Трамп ја заостри реториката кон Северна Кореја, велејќи дека неговиот претходен говор не бил доволно остар. Тој вети дека американскиот одговор на корејските провокации ќе биде таков каков што ...

Си Џинпинг на Трамп: Внимавај на зборовите со Пјонгјанг

Макфакс - 12.08.2017

Кинескиот претседател Си Џинпинг го повика американскиот претседател Доналд Трамп да избегнува “зборови и дела“ кои би ја влошиле ионака напнатата ситуација на Корејскиот полуостров, јави кинеската државна телевизија.

Рејтингот на Трамп скокна заради Северна Кореја

Вечер - 13.08.2017

Рејтингот на американскиот претседател, Доналд Трамп, скокна за 6 процентни поени откако навести можност за воена акција против Северна Кореја Рејтингот на американскиот претседател, Доналд Трамп, скокна за 6 процентни поени откако навести можност ...

Експерти: Како би изгледала војната меѓу САД и Северна Кореја?

Локално - 12.08.2017

Времето кое САД му го даде на лидерот на Северна Кореа Ким Џонг-ун да се откаже од интерконтинентални балистички ракети со нуклеарен полнеж истекува брзо и набљудувачите почнаа да ги анализираат воените опции за претседателот Доналд Трамп.

Извонредни фотографии од секојдневниот живот во Северна Кореја

Факултети - 12.08.2017

Фотографот Ед Џоунс поголем дел од годината поминал во Северна Кореја, правејќи фотографии од масовните воени паради и пропагандни настани, како и од секојдневниот живот на улиците на Пјонгјанг.

(ВИДЕО) Американците го поддржуваат Трамп да ја бомбардира Северна Кореја – Но, имаат проблем да ја најдат на карта

Репортер - 12.08.2017

Трагајќи за неа, на картата ги покажуваа Канада, Оман, Казахстан, Аргентина, Иран, Австралија, Бразил, Кина… Американската состојба на умот е специфична и не се снаоѓа подалеку од „сопствениот двор“.

Џонсон: Лондон се стреми кон дипломатско решавање на кризата со Северна Кореја

Телевизија Нова - 12.08.2017

Британскиот министер за надворешни работи истакна денеска дека, режимот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун носи одговорност за „кризата“ меѓу Северна Кореја и САД. Џонсон увери дека работи заедно со неговите партнери за наоѓање на „дипломатско ...

Дер Шпигел: Могерини повика на итен самит на ЕУ за тензиите на САД и Северна Кореја

Локално - 12.08.2017

Високиот претставник на Европската унија за прашањата за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини свика итна средба на амбасадорите на земјите од Европската унија по повод тензиите меѓу САД и Северна Кореја, за што светот беше ...

Макрон: Пјонгјанг мора да се врати на патот на „безусловен дијалог“...

Н.Македонија - 12.08.2017

Макрон: Пјонгјанг мора да се врати на патот на „безусловен дијалог“ Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди денеска за „ескалацијата на тензиите“ поради Северна Кореја, во момент кога се интензивира „вербалната војна“ меѓу Вашингтон и ...

Јапонците купуваат засолништа за наводна нуклеарна војна

Курир - 12.08.2017

Во Јапонија, заканите кои деновиве ги упати севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, се сфаќаат прилично сериозно, пишува „Индепендент“, наведувајќи дека продажбата на подземни бункери во случај на војна порасна за неколкупати.

Кина бара од Вашингтон и од Пјонгјанг да се воздржат од запалива реторика и акции

Локално - 12.08.2017

Кинескиот претседател Кси Џинпинг денеска ги повика Вашингтон и Пјонгјанг да се воздржат од „запаливата реторика и акции“ кои можат да ги зголемат тензиите на Корејскиот полуостров, јавуваат светските медиумите.

Северна Кореја не ги изработува ракетите сама

Deutsche Welle - 11.08.2017

Пјонгјанг со децении претставува закана со своите ракети. Но, колку тоа оружје е вистинска закана? Германски ракетен експерт не е импресиониран од нивната технологија. Тоа што се слуша од САД и од Северна Кореја звучи се’ поопасно : по заканите со ...

Северна Кореја: 3,5 милиони доброволци се јавиле во вооружените сили

Алсат-М - 12.08.2017

Северна Кореја денеска соопшти дека речиси 3,5 милиони работници, членови на партијата и резервисти доброволно се јавиле да и се приклучат на војската во борбата против САД и отпорот против новите санкции на Обединетите нации.

Реакции на заканите на Трамп – на Меркел ѝ е доста од караници, Русите се загрижени и бараат деескалација

МКД - 11.08.2017

Од светот пристигнуваат реакции на последните закани кои ги испрати американскиот претседател Доналд Трамп кон Северна Кореја. Германската канцеларка Ангела Меркел денес се спротивстави на „воено решение“ околу проблемот со Северна Кореја и ја осуди ...

Секретарот за одбрана на САД ги смирува тензиите со Северна Кореја

Нова ТВ - 11.08.2017

Секретарот за одбрана на САД, Џејмс Матис, тврди дека дипломатските напори за справување со заканата од Северна Кореја се успешни и се најповолното средство за решавање на кризата, пренесува CNN .

Лавров: Москва е загрижена за случувањата околу Северна Кореја

Алсат-М - 11.08.2017

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека има многу голем ризик од воен судир за севернокорејската ракетна програма, како и дека Москва е многу загрижена заради заканите со напад што си ги разменуваат Пјонгјанг и ...

Трамп: Имаме подготвени воени решенија за Северна Кореја

Алсат-М - 11.08.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска повторно се закани дека ќе употреби сила врз Северна Кореја. – Имаме целосно подготвени воени решенија, доколку Северна Кореја дејствува неразумно, напиша Трамп на неговиот Твитер налог.

Меркел не гледа воено решение за конфликтот со Северна Кореја

+инфо - 11.08.2017

Вербалната ескалација ја сметам за погрешен одговор, истакна германската канцеларка. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека е противник на употребата на каква било сила во решавањето на судирот со Северна Кореја, а тоа го порача ...

Трамп вели војската е „целосно подготвена, ако Северна Кореја делува неразумно“

МКД - 11.08.2017

Претседателот Трамп денес издаде уште едно, провокативно предупредување за воена акција против Северна Кореја, трето неделава, сугерирајќи дека е подготвен да ја нападне малата, изолирана азиска земја која развива нуклеарно оружје способно да стаса ...

Јапонија инсталира противвоздушна одбрана поради заканите од Северна Кореја

+инфо - 11.08.2017

Распоредувањето на противвоздушните системи ќе почне во текот на ноќта. Јапонското Министерство за одбрана денеска нареди распоредување на инсталации за противвоздушна одбрана Патриот ПАК-3 на територијата на префектурите Кори, Симане и Хирошима.

Си-Ен-Ен: Превентивен напад врз Северна Кореја не е победничко решение

Сител - 11.08.2017

Евентуален превентивен американски напад врз Северна Кореја не би претставувал победничко решение за САД, иако некои високи воени претставници ја промовираат оваа идеја, оценува американската телевизија Си-Ен-Ен.

САД- С.Кореја: Војна од една минута без победник

Канал5 - 11.08.2017

Не постои “победничка ситуација“ доколку САД извршат превентивен напад на Северна Кореја, иако тоа го замислуваат американските воени претставници, пишува „CNN”. „Таквата операција би содржела брз мултидимензионален напад, а борбата би можела да ...

Шпионски авион на РАФ над Северна Кореја ќе трага по нуклеарните бази

А1 On - 11.08.2017

Шпионски авион на британското воено воздухопловств (РАФ) ќе учествува во мисијата над Северна Кореја, во потрага по нејзините нуклеарни бази, пишува „Дејли Мирор“, повикувајќи се на свои извори во владата во Лондон.

Ефект Северна Кореја - Јапонците во бункери, Американците ја бараат на мапа

Канал5 - 11.08.2017

Заканите кои деновиве ги упати Северна Кореја за можен нуклеарен напад, драстично ја зголеми продажбата на подземни бункери во Јапонија. Доналд Трамп не ја омекнува реториката. Жестоката воена реторика на релацијата Вашингтон-Пјонг Јанг го вклучи ...

Кина ќе ги спречи САД први да ја нападнат Северна Кореја

Макфакс - 11.08.2017

Кина ќе ги спречи САД и Јужна Кореја да спроведат напади врз Северна Кореја и да се обидат да го соборат тамошното раководство, но ќе останат неутрални ако Пјонгјанг прв започне со ракети кон американските цели, објави државниот весник „Глобал ...

Заканата со оган и бес не беше доволно жестока, Трамп со ново предупреување за Северна Кореја

Сакам да кажам - 11.08.2017

Доналд Трамп испрати уште едно провокативно предупредување до Северна Кореја, сугерирајќи дека неговата закана да истури „оган и бес“ на земјата „не била доволно жестока“. Американскиот претседател изјави дека ако Северна Кореја не се поправи, „ќе ...

Меркел-Лавров: Не постои воено решение на спорот меѓу САД и Северна Кореја

Макфакс - 11.08.2017

Не постои воено решение на спорот меѓу САД и Северна Кореја, изјави германската канцеларка Ангела Меркел додавајќи дека „војната на зборови“ на овие две земји е сосема погрешен пристап. – Потребна е истрајна работа во Советот за безбедност на ОН, ...

ЕУ ги прошири санкциите кон Северна Кореја

Правдико - 11.08.2017

Европската Унија денеска ги прошири сакнциите кон Северна Кореја, додавјќи на црната листа неколкумина севернокорејски функционери и фирми, јавуваат светските агенции. Ваквата одлука на ЕУ следи по заострувањето на реториката меѓу Северна Кореја и ...

Матис оптимист дека проблемот со Северна Кореја ќе се реши по дипломатски пат

А1 On - 11.08.2017

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис изјави дека САД се уште се надеваат дека проблемот со Северна Кореја ќе се реши по дипломатски пат. Тој додаде дека војната би била катастрофална и дека дипломатијата дава резултати.

Сеул: Северна Кореја и САД треба да почнат дијалог

А1 On - 11.08.2017

Северна Кореја и САД треба да почнат дијалог за намалување на тензиите, изјави Чунг Еуи-јонг, советник на јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин, во интервју за весникот „Асахи“. – Доколку САД не се откажат од непријателската политика нема да има ...

ИОЦ ја следи корејската криза

SportMedia - 11.08.2017

Низата обвинувања меѓу Северна Кореја и САД се зголемија по тестирањето на две ракети во јули, а во вторникот, американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека Севернокорејците ќе бидат „пречекани со оган и гнев“ ако се закануваат на САД.