TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Високите температури ја зголемија појавата на влекачи

Телма - 21.06.2024

Високите температури ја зголемија појавата на влекачи, а во отсуство на специјализирана служба за нивно безбедно отстранување, поединци им помагаат на луѓето да се справат со змиите кои некогаш им доаѓаат на гости во дворовите или во домовите.

Високите температури ги привлекоа змиите во населени подрачја

Слободен Печат

Змии се шетаат низ Скопје, Град Скопје нема служба за нивно заловување, алармира Апостолов

Скопје инфо - 21.06.2024

Змиите веќе неколку дена се главна тема меѓу граѓаните, со оглед, на високите температури. Надлежниите предупредуваат дека почнале да се појавуваат и во населени места, а од Центарот за управување со кризи велат дека нема бесплатно заловување на ...

Момче каснато од змија отровница, надлежните апелираат на внимателност

Канал5 - 21.06.2024

Покрај непријатните средби, зачестуваат и каснувањата од змии во урбана средина. Двајца граѓани каснати од отровници во Скопје. Првиот случај е во близина на скопска кафеана покрај Вардар, а вториот и посвеж случај е во центарот за обука во ...

Момче каснато од змија отровница, надлежните апелираат на внимателност

Курир

Двајца мажи каснати од змија во Скопје

24 Вести

Прв случај на каснување од змија во Скопје: 50-годишен маж хоспитализиран на Инфективната клиника

360 степени - 21.06.2024

„За отстранување на змиите не постојат специјализирани институции, туку има физички лица, но и граѓански асоцијации за заштита на животните, кои можат да им помогнат на граѓаните за безбедно отстранување на змии и други влекачи од објекти и ...

Прв случај на каснување од змија во Скопје, ЦУК со апел да се внимава при прошетки во природа

24 Вести

Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност за време на летото

Либертас - 21.06.2024

Итната медицинска помош во Скопје го евидентираше првиот случај на каснување од змија. Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) редовно информираат за пријави за змии во населени места, а надлежните апелираат да се внимава во текот на летото, со цел ...

ВНИМАВАЈТЕ: Се повеќе пријави за змии низ Македонија

4NEWS

Внимавајте: Прв случај на каснување од змија во Скопје

24Инфо

Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност за време на летото

Бриф

Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност за време на летото

Агротим

Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност за време на летото

Локално

Прво каснување на змија во скопскиот регион

Канал5

Во Центар Zoom

Има доволно серум против каснување од змии во Куманово, велат од болницата

Kumanovo News - 21.06.2024

Доволни количини на серум против каснување од змии се испорачани во Општа болница од Куманово во текот на месецот, вели директорката Биљана Ивановска. „На време спроведовме тендер за набавка на серум анти виперинум, испорачана е договорената ...

ТЕЖОК ЗА РАЗБИРАЊЕ, НО ИЗВОНРЕДЕН: Петерсон за змиите што Бог им ги пушти на Израелците и за значењето на Библијата

Денешен - 20.06.2024

Џордан ПЕТЕРСОН Евангелската приказна е лудо комплицирана. Тоа е лудо – ќе ти раскажам приказна, ти кажи ми дали мислиш дека некој можел да го смисли ова, во ред? Добро, кога Мојсеј ги води Израелците низ пустината на крајот на приказната, тие се ...

Ако плаќаме за змиите, зошто не плаќаме и за спасувачките акции по планините?

Денар - 20.06.2024

Во секоја држава, услугите за спасување и интервенции во кризни ситуации се од суштинско значење за безбедноста на граѓаните. Изјавата на директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, дека граѓаните кои имаат потреба од ...

„Природата нема заштитни огради како во Зоолошка градина“ – Се повеќе пријави за змии, а нема специјализирана служба за нивно заловување!

ТВ21

Се повеќе змии низ Македонија – бидете внимателни, нема специјализирана служба за нивно заловување!

4NEWS

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Макфакс - 20.06.2024

На секои неколку денови има пријава за видени змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во земјата нема специјализирана служба за нивно заловување и безбедно отстранување.

Се’ повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Опсервер

Граѓаните сè повеќе пријавуваат присуство на змии, ЦУК апелира за внимателно движење во природа

Press24

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Centar

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Точка

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

24Инфо

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Кајгана

ЗМИЈА КАСНА ПЕДЕСЕТ ГОДИШЕН МАЖ ВО СКОПЈЕ: надлежните апелираат „бидете особено внимателни кога шетате во природа“

Женски магазин - 21.06.2024

Педесет годишен маж од Скопје е каснат од змија во селото Идризово, каде престојувал, по што со Итната медицинска помош бил пренесен на Инфективната клиника за понатамошно лекување. Докторите апелираат граѓаните да бидат особено внимателни летово ...

Во Скопје: Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност за време на летото

А1 On - 21.06.2024

Итната медицинска помош во Скопје го евидентираше првиот случај на каснување од змија. Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) редовно информираат за пријави за змии во населени места, а надлежните апелираат да се внимава во текот на летото, со цел ...

Прв случај на каснување од змија во Скопје

ТВ21

Итната медицинска помош го евидентираше првиот случај на каснување од змија во Скопје

4NEWS

Прв случај на каснување од змија во Скопје

Курир

Маж заврши во болница откако бил каснат од змија во Скопје

Скопје инфо

Прв случај на каснување од змија, надлежните апелираат на внимателност за време на летото

Градска

Прв случај на каснување од змија во Скопје

Нетпрес

Press24 +инфо Алсат-М Телма Независен Денешен Вечер Прес ММС