TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Полицијата ќе ги разгледува снимките од карневалот, па ќе утврдува евентуално прекршување

Канал5 - 14.01.2021

Ниту еден од василичарите, кои беа дел од вчерашниот карневал во Вевчани не е задржан во полициска станица. Од полицијата велат дека работат на расчистување на случајот и ги аналзираат снимките, по што ќе следуваат соодветни поднесоци.Повторуваат ...

Двојни аршини на полицијата: Едно во Вевчани, друго во Штип- остри реакции во јавноста, за власта ништо не е спорно

Алфа

Две теории за инцидентот во Вевчани, се проверуваат снимките: Дали член на ВМРО-ДПМНЕ ја провоцирал полицијата?

Слободен Печат

„Одете во Арачиново вака“, „Хунта сака, а и ќе направи војна“: Остри коментари на социјалните мрежи по апсењата во Вевчани

Република

Единствена Македонија до Спасовски: Тепаше во Вевчани, но не ти кажале дека пркосот на Вевчанци не е исклучок, туку е правило

Скопје1

Палката на Спасовски удри по Вевчанци, а многупати ја немаше да заигра за функционерите

Република

Вевчанци тераа карневал, полицијата апсеше

Алсат-М

Канал5 Независен Фокус 24 Вести Макфакс Expres Фактор

Вевчанскиот карневал организиран, па растурен?!

Вечер Прес - 14.01.2021

Иако претходно од општина Вевчани официјално се откажаа од организирање на Вевчанскиот карневал, сепак и во услови на пандемија, со по две маски, се случи 15-вековната традиција. Под силно полициско обезбедување и со по две маски, една за заштита од ...

МВР: Имаше договор за карневалот, полицијата интервенираше зошто не го испочитуваа

Press24

И покрај договорот да нема групирање, поголема група се собра во Вевчани и не ги почитуваше мерките, затоа интервениравме, велат од МВР

Република

Карневал во Вевчани: Василичарите не го исполниле ветувањето, интервенирала полицијата

Мета

Полицијата интервенираше во Вевчани по групирањето на откажаниот Вевчански карневал

Радио МОФ

Полицијата интервенираше во Вевчани по групирањето на Вевчанскиот карневал

Акцент

Видео: МВР го растури Вевчанскиот карневал, стотина полицајци упаднале поради непочитување на мерките

Точка

А1 On Сакам да кажам ТВ21 Frontline 24 Вести 24Инфо Сител 360 степени

Стоилковски: Заев удри врз народот, растури карневал заради исмевање на неговите политики

Сител - 14.01.2021

Нервозата на власта на Заев е очигледна. Вчера со полиција, насилно и брутално се растеруваа учесници на Вевчанскиот карневал, традиција долга илјадници години. Почитувани, Очигледно дека однародената власт на Заев не можеше да поднесе како преку ...

Стоилковски: Заев удри врз народот, растури карневал заради исмевање на неговите политики

Канал5

Стоилковски: Заев удри врз народот, растури карневал заради исмевање на неговите политики

Курир

Стоилковски: Заев удри врз народот, растури карневал заради исмевање на неговите политики

Скопје1

Стоилковски: Заев удри врз народот, растури карневал поради исмевање на неговите политики ВИДЕО

+инфо

Стоилковски: Заев удри врз народот, растури карневал заради исмевање на неговите политики

24Инфо

(ВИДЕО) Стоилковски: Заев удри врз народот, растури карневал заради исмевање на неговите политики

Опсервер

Press24 Нетпрес MakPress

Силјановска: Чуле ли некои актуелни политички милитантни ликови за Вевчанската република, или, само своите партиски ...

Курир - 14.01.2021

Оваа власт скокна како вол во купус. Не научила дека вевчанскиот гениј е вечен, вевчанскиот дух – непобедив, а вевчанскиот хумор – отровно револуционерен. Нека се распраша кај живите комунистички актер(к)и за „ Вевчанскиот случај“, документиран во ...

Силјановска Давкова: Само себеси и своите партиски содружници ги разбираат кога прават карневали?

Република

Силјановска: Вевчани – втор пат

Expres

Силјановска: Не можеше ли мирно да го решат соочувањето со исконската традиција во Вевчани?

Нетпрес

Силјановска-Давкова: Оваа власт скокна како вол во купус

Тера

Силјановска: Чуле ли некои актуелни политички милитантни ликови за Вевчанската република?

Press24

Силјановска Давкова: Само себеси и своите партиски содружници ги разбираат кога прават карневали?

24Инфо

Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал!

CivilMedia - 14.01.2021

пишува: Во Македонија секое дно е дупло: каква е таа ниска политичка страст да се злоупотребува и Вевчанскиот карневал за ситни политички поени, за некој локален партиски празноглавец да може да се слика дека „храбро“ дошол во „судир“ со „режимската ...

Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал!

Frontline

Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал!

Либертас

Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал!

Слободен Печат

Тргнете ги партиските валкани прстиња од Вевчанскиот карневал!

iPortal

Јовановиќ за Мицкоски: Манипулатор, жеден за слава и политички поени

iPortal - 13.01.2021

Кога Владата за своите во Штип е “мајка”, а за народот во Вевчани “маќеа”, вели Мицкоски. Во официјалното писмо на Василичарите во Вевчани не стои дека полицијата била злонамерна и тенденциозна да покаже насилство кон Вевчанци.

Мицкоски: Владата за своите во Штип е „мајка“, за вевчанци „маќеа“

Press24

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е „мајка“, а за народот во Вевчани „маќеа“

Република

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа, народе запомни го денот кога пуштија полиција на народ, пораз, па одговорност за сите од власта

Опсервер

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

Макфакс

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

Вечер

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа, народе запомни го денот кога пуштија полиција на народ

Скопје1

ММС +инфо Канал5 24Инфо Либертас Вечер MakPress

(ФОТО + ВИДЕО) Полицијата и ЕБР упаднаа на карневалот во Вевчани, жителите револтирани

ММС - 13.01.2021

Стоттина полицајци и припадници на Единицата за брзо распоредување упаднаа на традиционалниот василичарски карневал во Вевчани за да го растурат собирот. Пандемијата на коронавирусот и непогодните околности налагаа откажување од организацијата на ...

Полицијата интервенирала во Вевчани да спречи поголемо групирање

Press24

Димоски: Полицијата интервенирала во Вевчани да спречи поголемо групирање

Независен

Димоски: Полицијата интервенирала во Вевчани за да спречи поголемо групирање

iPortal

МВР СЕ ОГЛАСИ ЗА ТЕНЗИИТЕ ВО ВЕВЧАНИ - Сакале да спречат само поголемо групирање

Вечер

Димоски: Ќе бидат поднесени соодветни пријави против прекршителите во Вевчани

Локално

Димоски: Полицијата интервенирала во Вевчани да спречи поголемо групирање

Бриф

Кајгана Опсервер Слободен Печат Телма MakPress Либертас еМагазин Вечер Прес

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Курир - 13.01.2021

Власта на Заев со специјалци тепа граѓани на карневал, кои преку маски и хумор го исмеваат лошото владеење на СДСМ, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Прагот на толеранција кон секоја критика на СДСМ и на Заев е нула.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат неговото лошо владеење

Макфакс

ВМРО ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Настанот во Вевчани е приказ како функционира тоталитарен режим

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со специјалци тепа луѓе на карневал кои го исмеваат неговото лошо владеење

24Инфо

Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал, кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал,кои го исмеваат лошото владеење

Канал5

Денешен Press24 Либертас А1 On Вечер Прес Сител МКД

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Сител - 13.01.2021

Јавноста денеска уште еднаш беше сведок на неодговорно, незрело однесување на ВМРО-ДПМНЕ кое провоцира, подгрева тензии и делува опасно по јавното здравје. Група активисти, предводени од претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Нова ТВ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Press24

ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

24Инфо

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ намерно предизвика инцидент во Вевчани

Макфакс

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани

Канал5

СДСМ го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека ги испровоцирала тензиите во Вевчани

Независен

AKO Либертас МКД Тера

Вевчанци ја продолжија традицијата, василичарите продефилираа и покрај полицијата

Канал5 - 13.01.2021

„Бугарски фашистички окупатор", руската вакцина „Спутник", служба за дезинфекција, легална продажба на марихуана, мексиканци, пирати, специјалци, беа дел василичарските маски, кои продефилираа низ вевчанските улици.

Вевчанци излегоа на карневал и покрај полицијата

Press24

Вевчанци ја продолжија традицијата, василичарите продефилираа и покрај полицијата

Сител

Видео I Вевчански карневал: Василичарите продефилираа со маски, се судрија со полицијата, има и приведени

Слободен Печат

Вевчански карневал 2021 во време на пандемија

Бриф

Василичарите во Вевчани ја продолжија традицијата, продефилираа и покрај полицијата

Кајгана

(Видео) Тензично во Вевчани, полицијата со специјалци го растури Вевчанскиот карневал

MakPress

Вечер Прес еМагазин Вечер Прес МКД

Полицијата интервенираше на карневалот во Вевчани, мештаните огорчени

OhridNews - 13.01.2021

Без вообичаената музичка и културна програма и пропратни манифестации вевчанци и во време на пандемија ја продолжија вековната традицијата за празникот Василица. Поради епидемијата со Ковид-19, општината и двете василичарски друштва Горна и Долна ...

И покрај апелите да нема собири, низ вевчанските улици полека се собираат маскирани лица

Сител

И покрај апелите да нема собири, низ вевчанските улици полека се собираат маскирани лица

Канал5

И покрај апелите да нема собири, низ вевчанските улици полека се собираат маскирани лица

Слободен Печат

И покрај апелите, вевчанци не се откажуваат од вековната традиција за одржување на Вевчанскиот карневал

ТВ21

И покрај апелите да нема собири, низ вевчанските улици полека се собираат маскирани лица

Либертас

И покрај апелите да нема собири, низ вевчанските улици полека се собираат маскирани лица

Скопје24

Нетпрес Курир Press24 PressingTV

Василичарите на Фејсбук: Полицијата не беше злонамерна кон Вевчанци

Либертас - 13.01.2021

ОФИЦИЈАЛНА ИЗЈАВА ЗА МЕДИУМИТЕ ОД ВАСИЛИЧАРИТЕ (објавена на Фејсбук страната Мое Вевчани) Одредени структури на полицијата очигледно направиле погрешна проценка, односно пратија преголема бројка полициски службеници на Св.Василја Вевчани.

Мое Вевчани, официјално: Инцидентот го предизвикаа (не)луѓе на кои им е битна фотелјата и рејтингот

Frontline

Официјално од Василичарите: Претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ изигруваше жртва, сакајќи да покаже наводна полициска бруталност

Локално

Официјално од Василичарите: Претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ изигруваше жртва, сакајќи да покаже наводна полициска бруталност

24Инфо

Василичарите: Претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ изигруваше жртва, сакајќи да покаже наводна полициска бруталност

Нова ТВ

ОФИЦИЈАЛНА ИЗЈАВА ЗА МЕДИУМИТЕ ОД ВАСИЛИЧАРИТЕ (на литературно)

Centar

ОФИЦИЈАЛНА ИЗЈАВА ЗА МЕДИУМИТЕ ОД ВАСИЛИЧАРИТЕ (на литературно)

Бриф

Милошоски: Акцијата на полицијата на Заев во Вевчани, покажа дека единствениот карневал кој што е дозволен во оваа ...

Курир - 13.01.2021

-Она што се случи денеска во Вевчани, еден карневал кој е традиција веќе 1400 години, кој не бил забранет ниту во Османлиско време ниту во било која окупација, ниту во било која администрација – што би рекол еден премиер, е само лице на власта која ...

Милошоски: Акцијата на полицијата на Заев во Вевчани, покажа дека единствениот карневал кој што е дозволен во оваа држава е само карневалот во Владата

Опсервер

Милошоски: Изгледа единствениот карневал дозволен во државава е само карневалот во Владата

Нетпрес

Милошоски: Единствен карневал кој што е дозволен во оваа држава е само карневалот во Владата

Република

Милошоски: Акцијата на полицијата на Заев во Вевчани, покажа дека единствениот карневал кој што е дозволен во оваа држава е само карневалот во Владата

MakPress

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев ги надмина сите окупаторски власти, со ќотек и полиција ги растера учесниците во Вевчанскиот ...

Курир - 13.01.2021

Власта на Заев ги надмина сите окупаторски и поробувачки власти кои Македонија ги имала. Со ќотек брутално го спречи Вевчанскиот карневал, традиција долга илјада години, само затоа што преку хумор и маски ја критикуваат власта и појавите во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев ги надмина сите окупаторски власти, со ќотек и полиција ги растера учесниците во Вевчанскиот карневал

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев ги надмина сите окупаторски власти, со ќотек и полиција ги растера учесниците во Вевчанскиот карневал

+инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Со ќотек и полиција ги растераа учесниците во Вевчанскиот карневал кои ја исмејуваа владата

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со ќотек и полиција ги растера учесниците во Вевчанскиот карневал

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев ги надмина сите окупаторски власти, со ќотек и полиција ги растера учесниците во Вевчанскиот карневал

MakPress

КОГА МАСКИТЕ ПАЃААТ ВО ВЕВЧАНИ: По 20 души во едно комбе сте се напикале, а браќа од иста куќа со пендреци ги делите на ...

Денешен - 13.01.2021

По 20 души во едно комбе сте се напикале, на браќа од иста куќа ги делите со пендрек да чувале дистанца, гласи еден од илјадниците коментари на социјалните мрежи за денешното растурање на Вевчанскиот карневал со специјалци од МВР.

Лешоски: По 20 души во едно комбе сте напикале, а со пендрек ги бркате браќата од иста куќа дека се групирале

MakPress