TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мас: Германија ќе лобира за Македонија во ЕУ и НАТО

Телма - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас, го поздрави постигнатиот договор со Грција за името и изрази надеж дека во иднина и одлуките кои ќе бидат во однос на НАТО и ЕУ ќе бидат јасен сигнал за граѓаните на Мaкедонија.

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

А1 On - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Не сакаме други сили да ги остваруваат нивните планови во вашиот регион, кажа Германскиот министер Мас по средбата со ...

Сакам да кажам - 14.06.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас вели дека Македонија заслужува да добие признание од целата Европска унија за процесот на реформи и на тој начин да се спречи, како што кажа, некои други сили да ги остваруваат нивните планови во ...

Мас: Германија ќе лобира за Македонија во ЕУ и НАТО

А1 On - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас, го поздрави постигнатиот договор со Грција за името и изрази надеж дека во иднина и одлуките кои ќе бидат во однос на НАТО и ЕУ ќе бидат јасен сигнал за граѓаните на Мaкедонија.

Димитров: Немаме отворени прашања со соседите

Канал5 - 14.06.2018

Димитров во Берлин се сретна и со министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас. Македонија живее историски денови, на добар пат сме да затвориме еден децениски спор кој ни тежеше како камен и не чуваше во чекалната за влез во Европската ...

Димитров во Берлин: Нема веќе прашања кои сме и кој јазик зборуваме

Нова ТВ - 14.06.2018

Германија смета дека договорот меѓу Грција и Македонија е решение постигнато со заедничко разбирање кое ќе донесе промена кај граѓаните. Германскиот министер за надворешни работи Хајко мас, на прес конференцијата со министерот за надворешни работи ...

Берлин лобира за датум за почеток на ЕУ преговори за Македонија

Deutsche Welle - 14.06.2018

Во Берлин е клучот за надежите на Македонија, по договорот со Грција во спорот за името, да добие експресно ефектуирање на желбата за добивање датум за почеток на преговори со ЕУ. Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска во Берлин ...

Мас: Не сакаме други сили да ги остваруваат нивните интереси во вашиот регион

Слободен Печат - 14.06.2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, по денешната средба со нашиот министер за надворешни работи Никола Димитров рече дека Германија го поддржува договорот постигнат меѓу Македонија и Грција.

Во живо од Берлин: прес-конференција на министрите за надворешни работи на Германија и Македонија, Хајко Мас и Никола ...

Либертас - 14.06.2018

Во живо од Берлин: прес-конференција на министрите за надворешни работи на Германија и Македонија, Хајко Мас и Никола ...

Мас: Граѓаните на Македонија ќе го прифатат решението за името

Фактор - 14.06.2018

Хајко Мас, министерот за надворешни работи на Германија, по средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во Берлин истакна дека Германија ќе „ја турка“ Македонија кон членство во ЕУ и НАТО.

Германскиот шеф на дипломатијата: Светскиот поредок на кој навикнавме повеќе не постои

МКД - 13.06.2018

По овогодинешниот самит на Г7 едно нешто стана јасно – светските сили му го вртат грбот на Трамп, а разликите меѓу политиките на Европската Унија и САД се сѐ поголеми. Во деновите по самитот на Г7, но и историската средба на Трамп со ...

Димитров отпатува на средба со германскиот колега

Макфакс - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Германија. Како што информираат од Министерството за надворешни работи, Димитров ќе оствари средба со својот домаќин, германскиот министер за ...

Димитров утре и задутре во официјална посета на Берлин

Мета - 13.06.2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров денеска и утре ќе биде во посета на Берлин, каде што треба да се сретна со својот германски колега Хајко Мас. Како што информираат од министерството за надворешни работи, Димитров ќе се ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

Локално - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров оди за Германија на средба со Мас и членови на Бундестагот по поддршка за ЕУ

Сакам да кажам - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре во Берлин ќе се сретне со германскиот колега Хајко Мас, како и со членови на Парламентот. Ова ќе биде прва средба на Димитров и Мас, кој е шеф на германската дипломатија од март годинава, а ...

Димитров: Референдум затоа што парлaментот и претседателот не смеат да ја заменат волјата на граѓаните

Фокус - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Мас: Германија ќе лобира за Македонија во ЕУ и НАТО

Локално - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас, го поздрави постигнатиот договор со Грција за името и изрази надеж дека во иднина и одлуките кои ќе бидат во однос на НАТО и ЕУ ќе бидат јасен сигнал за граѓаните на Мaкедонија.

Димитров: Македонија живее историски денови, на добар пат сме

Вечер - 14.06.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Mас, на прес конференцијата со министерот за надворешни работи Никола Димитров во Берлин рече дека граѓаните го заслужуваат тоа и вети поддршка на тој процес.

Берлин лобира за датум за почеток на ЕУ преговори за Македонија

Слободен Печат - 14.06.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска во Берлин ќе побара поддршка од својот германски колега Хајко Мас за ефектуирање на ветувањата за добивање датум за почеток на преговори, јавува Дојчевеле .

Берлин лобира за датум за почеток на ЕУ преговори за Македонија (Видео)

1tv - 14.06.2018

Хајко Мас, министерот за надворешни работи на Германија, по средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во Берлин истакна дека Германија ќе „ја турка“ Македонија кон членство во ЕУ и НАТО.

Мас: Скопје и Атина денеска испишаа историја

Локално - 12.06.2018

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас го пзодрави договорот за за надминување на прашањето за името меѓу Македонија и Грција. – Скопје и Атина денеска испишаа историја. Дваесет и петходишниот спор за името на поранешната ...

Димитров во Берлин на средба со министерот Мас

МКД - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Германија. Од Министерството за надворешни работи информираат дека Димитров ќе се сретне со неговиот домаќин, германскиот министер за надворешни ...

Димитров на средба со Мас во Берлин

Слободен Печат - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска и утре ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

CivilMedia - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Мас: Германија ќе лобира за Македонија во ЕУ и НАТО

Кајгана - 14.06.2018

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас, го поздрави постигнатиот договор со Грција за името и изрази надеж дека во иднина и одлуките кои ќе бидат во однос на НАТО и ЕУ ќе бидат јасен сигнал за ...

Нема веќе прашања кои сме и кој јазик зборуваме

Тера - 14.06.2018

Германија смета дека договорот меѓу Грција и Македонија е решение постигнато со заедничко разбирање кое ќе донесе промена кај граѓаните. Германскиот министер за надворешни работи Хајко мас, на прес конференцијата со министерот за надворешни работи ...

Германскиот министер за надворешни работи вели дека лично се борел за решение во спорот за името

Фокус - 14.06.2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, вели дека во последните денови од преговорите за името лично се заложил за изнаоѓање решение и постигнување на договор. Мас во средата вечер одржа говор насловен „Храброст за Европа- Обединета ...

(ВИДЕО) Мас: Граѓаните ќе го прифатат решението за името

Независен - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, по средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во Берлин истакна дека Германија ќе „ја турка“ Македонија кон членство во ЕУ и НАТО.

Германскиот министер за надворешни работи го поздравува договорот

Нова ТВ - 12.06.2018

Министерот за надворешни работи на Германија, Хаико Мас го поздравува постигнувањето договор меѓу Скопје и Атина. Скопје и Атина денес напишаа историја. 25 години спорот за името на Поранешната југословенска Република Македонија стоеше меѓу ...

Димитров отпатува на средба со неговиот германски колега

Точка - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Германија. Како што информираат од министерството за надворешни работи, Димитров ќе оствари средба со неговиот домаќин, германскиот министер за ...

Министерот Димитров во Берлин на средба со колегата Мас

24 Вести - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: Македонија живее историски месеци, затвораме спор како камен

+инфо - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Мас: Германија ќе лобира за Македонија во ЕУ и НАТО

Либертас - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас, го поздрави постигнатиот договор со Грција за името и изрази надеж дека во иднина и одлуките кои ќе бидат во однос на НАТО и ЕУ ќе бидат јасен сигнал за граѓаните на Мaкедонија.

Германија смета дека Македонија заслужува признание од цела ЕУ

Мета - 14.06.2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Mас на прес-конференцијата со министерот за надворешни работи, Никола Димитров во Берлин рече дека Германија го поддржува договорот постигнат меѓу Македонија и Грција за кој смета дека е решение ...

Средба Димитров - Мас

24 Вести - 14.06.2018

Германија ќе „ја турка“ Македонија кон членство во ЕУ и НАТО, во меѓувреме ќе ги убедуваме нашите другари од Холандија и Франција да не стојат на патот на Македонија кон добивање датум за преговори за влез во ЕУ на претстојниот самит на лидери, како ...

Мас: Граѓаните на Македонија ќе го прифатат решението за името

24 Вести - 14.06.2018

Хајко Мас, министерот за надворешни работи на Германија, по средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во Берлин истакна дека Германија ќе „ја турка“ Македонија кон членство во ЕУ и НАТО.

Отстранета е клучната пречка за НАТО и ЕУ, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас

Сакам да кажам - 12.06.2018

Со решавањето на 25 годишниот спор за името остранета е клучната пречка за НАТО и Европската унија, изјави министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас. Мас изјави дека е одлична вест што двете страни најдоа решение и се согласија за ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

Press24 - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: Ние сме генерацијата која мора да ја заврши работата

Press24 - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Мас: Германија ќе лобира за Македонија во ЕУ и НАТО

+инфо - 14.06.2018

Во Македонија изминатите години има импресивен процес на реформи и кој, исто така, сега покажува резултати во самата земја и заслужува да добие признание од целата Европска унија. Затоа ве поддржуваме да покажувате решителност и понатаму и да ги ...

Мас: Скопје и Атина денеска испишаа историја

Канал5 - 12.06.2018

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас го поздрави договорот за за надминување на прашањето за името меѓу Македонија и Грција. - Скопје и Атина денеска испишаа историја. Дваесет и петходишниот спор за името на поранешната ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

А1 On - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...

Димитров: По договорот со Грција очекуваме почеток на преговорите со ЕУ и покана за НАТО

Кајгана - 14.06.2018

Берлин, 14 јуни 2018 (МИА) - Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, ...

Хајко Мас: Германија ќе лобира за Македонија во ЕУ и НАТО

МКД - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас, го поздрави постигнатиот договор со Грција за името и изрази надеж дека во иднина и одлуките кои ќе бидат во однос на НАТО и ЕУ ќе бидат јасен сигнал за граѓаните на Мaкедонија.

Хајко Мас: Скопје и Атина напишаа историја

Deutsche Welle - 12.06.2018

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас вечерва оцени дека договорот меѓу владите во Македонија и Грција е одлична вест и повика на негово спроведување во обете земји Одлична вест е дека двете страни најдоа решение и се согласија за името ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

Независен - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска и утре ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берли ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР ...

Димитров: Ние сме генерација што мора да ја заврши работата, се движиме кон ЕУ и НАТО

Независен - 14.06.2018

Многу е важно Македонија да добие политичка одлука од Европскиот совет кон крајот на јуни за почеток на преговори и за членство во НАТО бидејќи само така компромисот што го постигнавме ќе биде вин-вин за двете страни, изјави министерот за надворешни ...

Мас: Германија ќе лобира за Македонија во ЕУ и НАТО

24Инфо - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас, го поздрави постигнатиот договор со Грција за името и изрази надеж дека во иднина и одлуките кои ќе бидат во однос на НАТО и ЕУ ќе бидат јасен сигнал за граѓаните на Мaкедонија.

Германскиот шеф на дипломатијата ја повика македонската опозиција и претседателот да соработуваат во договорот со ...

Фактор - 13.06.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас ја повика опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, да соработуваат со македонската Влада во исполнувањето на договорот помеѓу Скопје и Атина за уставна ...

Димитров во Берлин на средба со Мас

Курир - 14.06.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојува во работна посета на Сојузна Република Германија. Димитров во Берлин ќе има средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, ...