TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прво КЗ, па амнестија, сега власти прави измени во законот за помилување – што се крие зад кулисите?

Алфа - 04.10.2023

Измени во кривичниот законик, нов закон за амнестија па сега и промени во законот за помилување. Предлог – измените кои ги изготвило Министерството за правда се испратени до Владата која треба да ги разгледа на некоја од следните седници.

Правда го изготви предлог-законот за помилување: Претседателот ќе може да помилува само казнети, а не и лица под истрага

360 степени

Предлог Законот за помилување е доставен во владина процедура

4NEWS

За 8 месеци 500 кривични дела биле извршени од повторници

Либертас

Министерството за правда го достави Предлог Законот за помилување во владина процедура

Телма

Предлог Законот за помилување е доставен во владина процедура

Скопје инфо

Предлог-законот за помилување доставен во владина процедура

Макфакс

Опсервер Курир Фактор Локално 24Инфо Бизнис Вести Frontline А1 On

ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од намерата да го спречи носење нов Закон за амнестија

Канал5 - 04.10.2023

ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од намерата да го спречи носењето на новиот закон за амнестија. Откако тој вчера влезе во Собранието и е предвидено да се носи по скартена постапка, без европско знаменце, од партијата уште еднаш повторија дека ќе го ...

КОЛУМНА, АДВОКАТ ЗВОНКО ДАВИДОВИЌ: Амнестија или пак ни го сместија

Вечер Прес

Ковачевски за укинувањето на „20 отсто“: Потребна е согласност од сите потписници на Рамковниот договор

ТВ21

Законот за амнестија стигна во Собрание, власта уверува дека не е правен за личности

Сител

„Амандман за амнестија“: Помагачите по „тероризам, силување, убиство...“ да не се амнестираат

24 Вести

„Слободен печат“ дојде до амандманот за законот за амнестија: СДСМ нема да ги амнестира осудените за „Монструм“

Слободен Печат

Димитар не се согласува со Ковачевски: Претседателот на СДСМ ќе бара промени во законот предложен од премиерот

Алфа

Р.С.Европа Deutsche Welle Телма Канал5 ТВ21 360 степени А1 On МКД

Каевски: Со Законот за амнестија се ослободуваат тие со полесни дела, за да може тие со потешки кривични дела да лежат

Локално - 04.10.2023

„Ќе се направи анализа и пратеничката група на СДСМ е подготвена да поднесе амандмани на Законот за амнестија. Овој закон е за полесни кривични дела, кои ќе бидат ослободени од одлежување на затворската казна за моменталните капацитети да овозможат ...

Каевски за „Студио 10“: Законот за амнестија не е за конкретни лица и случаи

24 Вести

Каевски: Законот за амнестија е за растеретување на затворскиот систем, законот ќе се подобри согласно коментарите од експертите и јавноста

Рацин

Каевски: Законот за амнестија е за растеретување на затворскиот систем, законот ќе се подобри согласно коментарите од експертите и јавноста

Бриф

Каевски: Со Законот за амнестија се ослободуваат тие со полесни дела, за да може тие со потешки кривични дела да лежат

Бриф

За 8 месеци 500 кривични дела биле извршени од повторници

Deutsche Welle - 04.10.2023

При креирањето на предлогот на Закон за амнестија, ресорот правда не побарал анализа од МВР за бројката на повторници на кривични дела. Во првите 8 месеци од 2023 година извршени се 500 кривични дела од повторници, од кои најголемиот дел или 412 се ...

Законот за амнестија пристигна во Собранието по скратена постапка

Алсат-М

Мицкоски го повика Спасоски да ја напушти Владата ако е против законот за амнестија

Р.С.Европа

Политичките фактори и понатаму поделени околу предложениот закон за амнестија

Сител

Политичките фактори и понатаму поделени околу предложениот закон за амнестија

24 Вести

Политичките фактори и понатаму поделени околу предложениот закон за амнестија

24Инфо

Законот за амнестија не е правен за личности, туку за дела, вели Ковачевски

Фокус

+инфо Либертас 360 степени OhridNews MakPress Денешен Zoom Бизнис Вести

Панова: Владата се заплетка, за какво растеретување на затворите станува збор, кога предлагачот вели дека ќе се ...

Курир - 04.10.2023

Оваа Влада сака да затскрие сторен криминал и така помина Кривичниот законик, а законот за амнестија по скратена постапка пристигна вчера и пракса е веднаш да се на дневен ред но не беше ставен што е малку чудно.

РАСТОВАРУВАЊЕТО НА ЗАТВОРИТЕ Е САМО ИЗГОВОР Пратеничката Панова објаснува зошто ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира законот за амнестија

+инфо

ПАНОВА ЗА АМНЕСТИЈАТА: Ковачевски со амандмани, Спасовски е против, Лога е решен да помине оти ја ветиле на поединци

Денешен

За какво растоварување на затворите зборуваат, кога ќе се ослободуваат лица кои уште не почнале да отслужуваат казна

Expres

Панова: Владата се заплетка, за какво растеретување на затворите станува збор, кога предлагачот вели дека ќе се ослободат лица кои уште не почнале да отслужуваат затворска казна

Lider

Панова: Владата се заплетка, за какво растеретување на затворите станува збор, кога предлагачот вели дека ќе се ослободат лица кои уште не почнале да отслужуваат затворска казна

Република

Медиумите на албански јазик: Уставните измени, неопходни за интеграција во ЕУ

Frontline - 04.10.2023

Како известуваа медиумите на албански јазик за почетокот на дебатата во Собранието на Северна Македонија за уставните измени? Како се поставија албанските медиуми кон позициите на ВМРО ДПМНЕ? Колку медиумски простор доби албанската опозиција? Како ...

Застрашување со експлозија, а сега и со имплозија

Н.Македонија

До кога ќе се условуваат уставните измени: „Граѓаните Албанци нема да му простат на Касами ако ги стави партиските за сметка на државните интереси“

Локално

Албанската опозиција со вкупно 7 пратеници постави услов за поддршка на уставните измени

Сител

Јањатов: Албанските партии во моменти клучни за РМ користат уцени, за да извлечат погодности за Албанците, а тоа го прават само примитивните!

Expres

Медиумите на албански јазик: Уставните измени, неопходни за интеграција во ЕУ

CivilMedia

Мицкоски и натаму не прифаќа уставни измени под бугарски диктат

24 Вести - 03.10.2023

Продолжуваат интерните разговори во законодавниот дом околу уставните измени тврди и денеска премиерот Ковачевски кој одговарајќи на новинарски прашања апелираше до партиите да не го кочат овој процес со различни условувања бидејќи е премногу важен ...

“Се тенчи” подршката за уставни измени: Aко досега недостасуваа 8, сега им фалат 16 пратеници

Алфа

Ковачевски: Нема бришење на „20 отсто“ без широк консензус од потписниците на Рамковниот

Вечер Прес

Ковачевски: Процесот на уставни измени не треба да биде условуван

Канал5

Бугарската асимилација на Македонците е руски интерес

Алсат-М

Ковачевски: Без широк консензус нема промена на формулацијата „20 отсто“ со албански јазик

Слободен Печат

По најавите за минус 7 гласа за Уставни измени: Ковачевски смета дека албанската опозиција не треба да го условува процесот на Уставни измени

MakPress

365

СЕ БАРА ЗАКОНОТ ЗА АМНЕСТИЈА ДА ОДИ ПО СКРАТЕНА ПОСТАПКА - Џафери веќе го доставил до пратениците

Фактор - 03.10.2023

Од Собранието информираа дека го добиле Законот за амнестија од Владата, како и дека тој ќе оди по скратена постапка. „Претседателот на Собранието го достави Законот до пратениците. Законот е по скратена постапка“, информираат од Собранието.

Законот за аместија ќе се носи по скратена постапка и е доставен до Собранието

А1 On

Законот за амнестија стигна во Собрание и ќе се носи по скратена постапка

Локално

МИЦКОСКИ: Надвор од здрав разум е докажани криминалци да се ослободат, законот ќе се блокира, ако стават европско знаменце пратениците ја напуштаат работата на Собранието

Денешен

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира носењето на Законот за амнестија, а доколку биде ставено европско знаменце, ќе ја напушти работата на Собранието

Press24

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира носењето на Законот за амнестија

Канал5

Мицкоски на координација со пратениците: Ќе го блокираме законот за амнестија

MakPress

Курир Н.Македонија Алсат-М 24Инфо Zoom Република Нетпрес CivilMedia

Ковачевски: Предлог-законот за амнестија не е правен за личности

Канал5 - 03.10.2023

За законот, како што кажа, има различни мислења од кои дел се водат од хумани, а дел од рационални причини. Предлог-законот за амнестија е испратен во собраниска процедура без европско знаменце и не е правен за личности, туку за дела од помал обем, ...

Ковачевски: Потребни се 4000 места за да се сместат сите кои што чекаат за издржување затворска казна

Локално

Ковачевски: Предлог-законот за амнестија не е правен за личности

Zoom

Ковачевски: Предлог-законот за амнестија не е правен за личности

Република

Ковачевски: Законот за амнестија не е правен за личности

PressingTV

Ковачевски: Предлог-законот за амнестија не е правен за личности, туку за релаксирање на пренатрупаните капацитети во „Идризово“

Н.Македонија

Ковачевски: Предлог-законот за амнестија не е правен за личности

Независен

24 Вести Lider Фактор 24Инфо CivilMedia Рацин Нетпрес Денешен

Маричиќ не очекува нови бугарски блокади по уставните измени

Слободен Печат - 02.10.2023

Сите наши обврски со Бугарија се напишани на хартија и се вградени или во Преговарачката рамка или во заклучоците кои ги имаме од Советот на ЕУ од минатата година, така што она што можеме да го очекуваме е предвиливо, изјави денеска вицепремиерот за ...

„Уставни измени кога ќе се обезбедат бројките“ – Маричиќ не очекува нови блокади од Бугарија по овој процес

ТВ21

Маричиќ не очекува друга блокада од Бугарија, по уставните измени

Либертас

Маричиќ: Има време за да се обезбедат 80 пратеници за уставните измени

24 Вести

МАРИЧИЌ РАЗЛИЧНО ОД ОСМАНИ: Нема да има нови блокади од Бугарија по уставните измени

Денешен

Маричиќ: Не очекувам нови блокади од Бугарија по уставните измени

Мета

Маричиќ: Не очекувам нови бугарски блокади по уставните измени

Expres

MakPress

Албанската опозиција потсети на своите услови: Нема да гласаме за уставните измени додека не се смени формулацијата „20 ...

360 степени - 02.10.2023

Албанските опозициски партии – Движењето Беса, Алтернатива и Демократско движење нема да гласаат за уставните измени ако од Уставот не биде тргната формулацијата „20 проценти од граѓаните што зборуваат албански јазик“ и доколку не биде прифатен ...

Уште шестмина пратеници нема да гласаат за уставни измени?

Телма

Албанската опозиција одлучна: Нема да гласаат за уставните измени без да се исполнат нивните барања

ТВ21

Албанските опозициски партии го проблематизираат усвојувањето на уставните измени

Мета

Албанските опозициски партии нема да гласаат за уставните измени ако не се тргне формулацијата „20 отсто“

365

Ниту една албанска опозициска партија нема да гласа за уставните измени ако не се тргне формулацијата „20 отсто“

Денешен

Власта останува со минус 7 пратеници за уставни измени: Албанската опозиција нема да гласа Бугарите да влезат во Уставот

MakPress

Маричиќ: Сериозно треба да се разгледа предлог-законот за амнестија

Либертас - 02.10.2023

Ние имавме таков закон и во 2018 година и се додека целта на тој закон е оние коишто се казнети со помали казни, или оние коишто веќе издржале голем дел од својата казна, да можат да бидат ослободени мислам дека сериозно треба да се разгледа, ...

Маричиќ: Сериозно треба да се разгледа предлог-законот за амнестија

24Инфо

Маричиќ: Сериозно треба да се разгледа предлог-законот за амнестија

Бриф

Маричиќ: Сериозно треба да се разгледа предлог-законот за амнестија, ние имавме таков закон и во 2018 година

4NEWS

Маричиќ: Сериозно треба да се разгледа предлог-законот за амнестија

Канал5

Бојан Маричиќ: “Сериозно треба да се разгледа предлог-законот за амнестија“

Во Центар

Маричиќ: Сериозно треба да се разгледа предлог-законот за амнестија

Сител

ТВ21 Zoom 365

Мицкоски на средба со ПГ на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата: Надвор од здрав разум е докажани криминалци да се ослободат

Zoom - 02.10.2023

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска остварил средба со пратеничката група во Собранието предводена од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. На средбата, информираа од ВМРО – ДПМНЕ, се разговарало за актуелната политичка состојба, со посебен ...