TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АКЦЕЛЕРАТОР СОБИРАЛ ПРАШИНА 10 ГОДИНИ ВО БОЛНИЦАТА ВО БИТОЛА Ревизорите откриле и дека на немедицински кадар му се ...

+инфо - 04.10.2023

Ревизорите во битолската болница откриле дека не функционира ниту системот „Мој термин“ и дека болницата не ги наплаќа редовно извршените услуги. Акцелераторот за третман на онколошки пациенти повеќе од 10 години стои неупотребен.

Ревизорите утврдиле низа неправилности во Битолската болница, работеле во друга, а добивале пари за дежурство

Сител

Незаконски исплати, недозволена прекувремена работа, акцелератор што фаќа прашина, ненаплатени долгови, кои се пред застарување – Ревизорите влегоа во битолската болница

Телма

Ревизија во Битолската болница: Не се користи акцелераторот вреден 172 милиони денари, незаконски исплати за дежурства и прекувремена работа

360 степени

Ревизија во битолската болница: Задолжителните здравствени услуги недостапни за граѓаните, онколошкиот акцелератор не се употребува откако е набавен

Слободен Печат

Ревизори во Битолската болница: Акцелераторот стои во бункер

Локално

Објавен ревизорскиот извештај за битолската клиничка болница

24 Вести - 03.10.2023

Само 39% од законски задолжителните термини биле достапни за пациентите во битолската болница минатата година, а во овој графикон се прикажани одделите кои креирале помалку од 50% од задолжителните термини.

Хаос во битолската болница – ревизорите открија низа неправилности во работењето и третманот на пацинети

Алфа

Ревзорите за битолската болница: Неправилности се утврдени при исплата на приближно 7 милиони денари за прекувремена работа

Скопје1

600 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ДЕЖУРСТВА, А ДЕЖУРА И НЕМЕДИЦИНСКИ КАДАР: Што откриваат ревизорите за Клиничка болница Битола

Фактор

Незаконски исплати, недозволени дежурства, акцелератор во бункер – Ревизија за болницата во Битола

А1 On

Само 39 отсто од услугите преку „Мој термин“ лани биле достапни во битолската болница, утврди ревизијата

Сакам да кажам

БИТОЛСКА БОЛНИЦА: Незаконски исплати, недозволена прекувремена работа, апарати за најтешко болните за кои се платиле огромни суми стојат со прашина…!

Денешен

Битола Њуз

Во битолската болница се плаќале дежурства на лекари и кога не работеле

Независен - 03.10.2023

БИТОЛА – Државните ревизори пронајдоа многу неправилности во работата на битолската клиничка болница, што е дополнителн удар за медицинската установа по неколкуте трагични настани што се случија во неа.

Нелогичности и пропусти покажа ревизијата во битолската Клиника

Expres

Ревизорите констатирале неправилности во работењето на Болницата за 2022 година

Тера

Ревизори на ДЗР укажуваат да се извади од бункер акцелераторот во Клиничка болница-Битола

Бизнис Вести - 03.10.2023

Ревизори на Државниот завод за ревизија, по извршената ревизија во ЈЗУ Клиничка болница-Битола, информираат дека во просториите на Болницата во посебен објект, бункер, сместен е линеарен акцелератор кој не се користи и не е внесен во ...

Во посебен бункер во болницата во Битола има акцелератор кој не се користи и го нема во евиденција, откри извештајот на Државниот завод за ревизија

Република

Ревизори на ДЗР открија неправилности во болницата во Битола – укажуваат да се извади од бункер акцелераторот наменет за онколошки заболувања

ТВ21

Ревизори на ДЗР укажуваат да се извади од бункер акцелераторот во Клиничка болница-Битола

24Инфо

ДЗР откри низа неправилности во битолската клиника: Имале акцелератор наменет за третман на онколошки заболувања, но не го користат!

4NEWS

Ревизори на ДЗР укажуваат да се извади од бункер акцелераторот во Клиничка болница-Битола

Канал5

Ревизори на ДЗР укажуваат да се извади од бункер акцелераторот во Клиничка болница-Битола

Zoom

Н.Македонија Тера МКД Независен Сител MakPress