TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Може ли да се комбинираат различните вакцини против ковид-19? Еве што велат експертите

Факултети - 24.09.2021

Во моментов во светот има повеќе достапни вакцини против ковид-19, а додека тече вакцинирањето со една или две дози, многумина се прашуваат дали има потреба од трета доза која би понудила поголема заштита од болеста.

Од понеделник трета доза за лицата над 60 години, здравствените работници и хронично болни

Канал5

Од понеделник боцкање со трета доза вакцина против корона

Алсат-М

Администрацијата за храна и лекови на САД, одобри трета доза од вакцината на Фајзер

Глас на Америка

Од понеделник почнува вакцинација против ковид со трета доза – дозволена е само Фајзер

Телма

Од понeделник трета доза вакцина за лица над 60 години,здравствените работници и хронично болни

Канал5

И во Македонија трета доза вакцина против ковид, но не за сите

Р.С.Европа

Иновативност

Од понеделник трета доза вакцина и во Македонија

Вечер Прес - 24.09.2021

И кај нас да се воведе трета доза вакцинација за сите лица кои се над 60 години, а кои пред шест месеци ја примиле втората доза, препорача Комитетот за имунизација. Трета доза се препорачува и за здравствените работници без разлика на нивната ...

Од понеделник и кај нас трета доза вакцина за лица над 60 години и за здравствените работници од ковид-центрите

МКД

Од понеделник трета доза вакцина и во Македонија

Акцент

Од понеделник трета доза вакцина против ковид 19

24 Вести

Филипче: Имаме препорака за трета доза кај граѓаните над 60 години, здравствените работници и кај тие со имунокомпромитирана состојба

360 степени

Се препорачува трета доза на вакцина за граѓаните над 60 години и за сите здравствени работници без разлика на возраста

Сакам да кажам

Препорака за трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, за здравствените работници и пациентите со имунокомпромитирана состојба

Нова ТВ

Бриф Вечер Прес 365 Кајгана Канал5 Курир Денешен Нетпрес

Од понеделник трета доза вакцина и во Македонија

Локално - 24.09.2021

Третата доза вакцина којшто ќе почне да се дава од понеделник, треба да биде „Фајзер”, без оглед која е претходно примената вакцина.Таа ќе биде наменета за граѓаните на возраст над 60 години, сите здравствени работници без оглед на возарста и сите ...

Филипче: Трета доза вакцина за постари од 60 години и за сите здравствени работници

МКД

Трета вакцина може да се прими без разлика на типот на првата вакцинација, вели Филипче

Алсат-М

Филипче: Се препорачува трета доза вакцина за граѓани над 60-годишна возраст

Слободен Печат

Филипче: Препорака за трета доза вакцина за граѓани над 60 години, здравствени работници и хронично болните

Сител

Филипче: Трета доза вакцина за лица над 60 години, здравствените работници и хронично болните

Фокус

ФИЛИПЧЕ НАЈАВИ ТРЕТА ДОЗА Еве кои граѓани ќе треба да ја примат и од која вакцина

+инфо

Press24 Либертас Lider Локално Локално Република

Се препорачува трета доза на вакцината за лицата над 60 години, здравствените работници и хронично болните

ТВ21 - 23.09.2021

Од понеделник граѓаните ќе можат да ја примат и третата доза на вакцина против Ковид-19. Засилувачката (Бустер) дозата се препорачува за сите граѓани кои имаат здравствени проблеми независно на возраста.

Од понеделник трета доза на вакцина за лицата над 60 години и за здравствените работници

Вечер Прес

Третата доза ќе биде со „Фајзер“, без разлика која вакцина е претходно примена

Слободен Печат

ТРЕТА ДОЗА НА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ДАВА ОД ПОНЕДЕЛНИК: Препораката е за луѓе над 60 години и за сите граѓани со имунокомпромитирана состојба

Фактор

Од понеделник почнува вакцинацијата со трета доза, најави Филипче

ММС

Филипче: Се препорачува трета доза од вакцината против ковид-19 – еве за кои граѓани

ТВ21

Филипче: Се препорачува трета доза на вкцина со „Фајзер“, ќе има скриниг за корона и во училиштата

OhridNews

Денар Lider Независен Скопје инфо Точка Zoom Женски магазин Скопско Ехо

Од понеделник трета доза вакцина и во Македонија

Сител - 23.09.2021

Од понеделник трета доза вакцина против Ковид можат да примат граѓаните над 60 години, сите здравствени работници и пациентите со сериозни имунолошки заболувања. Ваква препорака даде Комитетот за имунизација.

Здравствените власти одлучија - ќе има трета доза вакцина против Ковид 19

Глас на Америка

Од понеделник трета доза вакцина и во Македонија

Република

Најавија и трета доза вакцини, но што со лекувањето, со големата смртност, со…?

Скопско Ехо

Филипче: Трета доза вакцина ќе примат сите постари од 60 години, здравствени работници и имунокомпромитирани пациенти

4NEWS

Филипче: Трета доза вакцина ќе примат сите постари од 60 години, здравствени работници и имунокомпромитирани пациенти

Centar

Започнува вакцинацијата со трета доза, граѓаните ќе добиваат термин преку СМС порака

Кумановски м.

Тера Мета