TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЕСО ќе поднесе кривична пријава против СОНК

Радио МОФ - 14.02.2018

Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) најави дека ќе поднесе кривична пријава против Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) поради испратено писмо до директорите на училиштата со кое се врши притисок врз вработените кои се членови ...

Затворени училиштата во Словенија поради штрајк на наставниците

Макфакс - 14.02.2018

Повеќето училишта во Словенија ги затворија вратите, откако 38.000 наставници во земјата одлучија да излезат на еднодневен штрајк, барајќи повисоки плати, објави „Ројтерс“. Повеќе од 15.000 наставници се очекува да се соберат во центарот на Љубљана ...

Штрајк на просветните работници во Словенија

Алфа - 14.02.2018

Во организација на Синдикатот на вработените во образованието и науката (СВИЗ) денеска во Словенија се одржува штрајк на професорите, наставниците и останатите работници во образовниот сектор.

Штрајк на просветните работници во Словенија

Радио МОФ - 14.02.2018

Во Словенија денеска се одржува штрајк на професорите, наставниците и сите работници во образовниот сектор, а училиштата утринава останаа затворени. Според Синдикатот на вработените во образованието и науката , кој е организатор на штрајкот, во него ...

Штрајк на просветните работници во Словенија

А1 On - 14.02.2018

Во организација на Синдикатот на вработените во образованието и науката (СВИЗ) денеска во Словенија се одржува штрајк на професорите, наставниците и останатите работници во образовниот сектор.

Штрајк на полицајците во Словенија

Орбис - 14.02.2018

Полицајците и други вработени во Министерството за внатрешни работи на Словенија почнаа штрајк, со барање за зголемување на платите за околу 15 насто, што е прв во бранот штрајкови во јавниот сектор најавени за оваа недела.

На државните службеници ќе им се исплати степенот на кариера

Телма - 13.02.2018

Владата се согласи да го исплати степенот на кариера на илјадници државни и јавни службеници. На оние кои се решиле стекнато право на додаток да го остваруваат со тужба, ќе им се понуди спогодба со што ќе им се признае степенот на кариера што го ...

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од Министерство за културата

Курир - 13.02.2018

СОНК апелира до Министерството итно да продолжат преговорите за потпишување на Колективниот договор, како и обезбедување на средства за негова имплементација. Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) ...

МЕСО ќе поднесе кривична пријава против СОНК...

Н.Македонија - 14.02.2018

МЕСО ќе поднесе кривична пријава против СОНК Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) најави дека ќе поднесе кривична пријава против Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) поради испратено писмо до директорите на училиштата со кое се ...

Затворени училиштата во Словенија поради на наставниците

Вечер - 14.02.2018

Повеќето училишта во Словенија ги затворија вратите, откако 38.000 наставници во земјата одлучија да излезат на еднодневен штрајк, барајќи повисоки плати, објави „Ројтерс“. Повеќе од 15.000 наставници се очекува да се соберат во центарот на Љубљана ...

Штрајк на просветните работници во Словенија

CivilMedia - 14.02.2018

Во Словенија денеска се одржува штрајк на професорите, наставниците и сите работници во образовниот сектор, а училиштата утринава останаа затворени. Според организаторите, Синдикатот на вработените во образованието и науката, на штрајкот се вклучиле ...

Штрајк на просветните работници во Словенија

+инфо - 14.02.2018

СВИЗ се закани со радикализација на штрајкот, доколку Владата не прифати преговори за синдикалните барања. Во организација на Синдикатот на вработените во образованието и науката (СВИЗ) денеска во Словенија се одржува штрајк на професорите, ...

Техничка грешка или промена на ставот на ССМ за старосната граница за пензии

24 Вести - 12.02.2018

Дали службите во Сојузот на синдикати направиле техничка грешка или пак претседателот Дарко Димовски за само два дена го смени мислењето? Викендов ССМ објави дека дава поддршка за постепено зголемување на старосната граница за пензионирање, како ...

УПОЗ:Манчевски ни укажа дека сите административци ќе останат на работа

Нова ТВ - 12.02.2018

Сите вработени во администрацијата ќе ги задржат своите работни места, а доколку анализата којашто се прави покаже дека во одредени случаи постои превработеност, одреден број вработени исклучиво со нивна согласност, би биле преземени кај работодавач ...

Средба на Сидикатот на УПОЗ и министерот Манчевски: Сите вработени во администрацијата ќе ги задржат работните места

А1 On - 12.02.2018

На барање на Синдикатот на УПОЗ, Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, денеска одржа работна средба со претставници на Синдикатот. Оваа средба која претставува продолжување на воспоставениот социјален дијалог со ...

Штрајкува полицијата во Словенија, бара поголема плата

+инфо - 12.02.2018

Во моментов просечната плата на полициските службеници е околу 1.400 евра, а тие бараат зголемување за 200 до 220 евра. Барајќи зголемување на платите за околу 15 отсто, денеска на штрајк излегоа полицајците и останатите вработени во министерството ...

Во Словенија почна штрајк на полицијата

Локално - 12.02.2018

Во Словенија од понеделникот утрото започна ткн. „бел“ штрајк на полицискиот персонал, но се претпоставува дека овој израз на незадоволство ќе се одвива така што нема да бидат загрозени основните должности и обврски во заштитата на граѓаните и ...

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од културата...

Н.Македонија - 13.02.2018

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од културата Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) денеска реагира за расределбата на средствата од буџетот на Република Македонија, преку Министерството ...

МЕСО ќе поднесе кривична пријава против СОНК

А1 On - 14.02.2018

Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) најави дека ќе поднесе кривична пријава против Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) поради испратено писмо до директорите на училиштата со кое се врши притисок врз вработените кои се членови ...

Затворени училиштата во Словенија поради штрајк на наставниците

Точка - 14.02.2018

Повеќето училишта во Словенија ги затворија вратите, откако 38.000 наставници во земјата одлучија да излезат на еднодневен штрајк, барајќи повисоки плати, објави „Ројтерс“. Повеќе од 15.000 наставници се очекува да се соберат во центарот на Љубљана ...

Уверување од Манчевски до УПОЗ: Административците ќе ги задржат работните места

+инфо - 12.02.2018

Ако има превработеност, работниците ќе се преземат од работодавач од реалниот сектор. Сите вработени во администрацијата ќе ги задржат своите работни места, а доколку анализата којашто се прави покаже дека во одредени случаи постои превработеност, ...

Барањата на УПОЗ во врска со отворените прашања што постојат во јавната администрација

Академик - 14.02.2018

Претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани на РМ Пецо Грујовски, генералниот секретар на УПОЗ Трпе Деаноски и претседателот на Одборот на административни службеници Зоран Георгиевски остварија ...

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од културата

А1 On - 13.02.2018

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) денеска реагира за расределбата на средствата од буџетот на Република Македонија, преку Министерството за култура на име за проекти, на кои конкурираат организации ...

Поради штрајк на наставниците затворени училиштата во Словенија

Денар - 14.02.2018

Повеќето училишта во Словенија ги затворија вратите, откако 38.000 наставници во земјата одлучија да излезат на еднодневен штрајк, барајќи повисоки плати, објави „Ројтерс“. Повеќе од 15.000 наставници се очекува да се соберат во центарот на Љубљана ...

УПОЗ добил уверување од МИОА: Сите вработени во администрација ќе ги задржат своите работни места

Press24 - 12.02.2018

Сите вработени во администрацијата ќе ги задржат своите работни места, а доколку анализата којашто се прави покаже дека во одредени случаи постои превработеност, одреден број вработени исклучиво со нивна согласност, би биле преземени кај работодавач ...

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од Министерство за културата

Нетпрес - 13.02.2018

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) денеска реагира за распределбата на средствата од буџетот на Република Македонија, преку Министерството за култура на име за проекти, на кои конкурираат организации ...

УПОЗ добил уверување од МИОА дека административците ќе ги задржат работните места

Либертас - 12.02.2018

Сите вработени во администрацијата ќе ги задржат своите работни места, а доколку анализата којашто се прави покаже дека во одредени случаи постои превработеност, одреден број вработени исклучиво со нивна согласност, би биле преземени кај работодавач ...

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од културата

+инфо - 13.02.2018

СОНК реагира на, како што се наведува, нефукционалното трошење државни пари, обезбедени преку Министерството за култура за дел од проектите Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) денеска реагира за ...

СОНК: Огромно разочарување од распределбата на парите од Министерството за клутура

еМагазин - 13.02.2018

(СОНК) денеска реагира за расределбата на средствата од буџетот на Република Македонија, преку Министерството за култура на име за проекти, на кои конкурираат организации од граѓанскиот сектор.

СОНК: Државните пари се трошат нефукционално

Мета - 13.02.2018

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК), се огласи со реакција на распределба на буџетските пари во културата на граѓанските организации. Велат дека станува збор за нефукционално трошење државни пари во ...

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од културата

Слободен Печат - 13.02.2018

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) денеска реагира за расределбата на средствата од буџетот на Република Македонија, преку Министерството за култура на име за проекти, на кои конкурираат организации ...

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од културата

Макфакс - 13.02.2018

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) денеска реагира за расределбата на средствата од буџетот на Република Македонија, преку Министерството за култура на име за проекти, на кои конкурираат организации ...

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од културата

Точка - 13.02.2018

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) денеска реагира за расределбата на средствата од буџетот на Република Македонија, преку Министерството за култура на име за проекти, на кои конкурираат организации ...

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од културата

Денар - 13.02.2018

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) денеска реагира за расределбата на средствата од буџетот на Република Македонија, преку Министерството за култура на име за проекти, на кои конкурираат организации ...

СОНК реагира за распределбата на пари за проекти од културата

Идивиди - 13.02.2018

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) денеска реагира за расределбата на средствата од буџетот на Република Македонија, преку Министерството за култура на име за проекти, на кои конкурираат организации ...

СОНК: Државните пари се трошат нефукционално

Локално - 13.02.2018

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК), се огласи со реакција на распределба на буџетските пари во културата на граѓанските организации. Велат дека станува збор за нефукционално трошење државни пари во ...