TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повеќе од 9.000 загинати во двата земјотреса во Турција и Сирија

Опсервер - 08.02.2023

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес во Турција се зголеми на 6.957, соопшти Управата за вонредни состојби. Повредени се 38.224 лица, јави Анадолија. Тешко е да се потврди бројот на загинати во Сирија, но нејзините државни медиуми и спасувачките ...

Речиси 10 000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

360 степени

Земјотресот во Турција и Сирија е најсмртоносен во последната деценија – досега загинале над 9.500 лица

Радио МОФ

Земјотресот однесе повеќе од 9.500 животи во Турција и Сирија

Макфакс

Зимските услови и последователните потреси ги отежнуваат спасувачките напори во Турција и Сирија

Р.С.Европа

Зарем се потребни несреќи за човекот да ја покаже својата вистинска природа?

Н.Македонија

Бројот на жртви по земјотресот во Турција и Сирија надмина 9.500

А1 On

Фактор Н.Македонија Нова ТВ Телма Сакам да кажам Бизнис Вести Макфакс 360 степени

Припадниците на Армијата на Северна Македонија заминаа на помош во Туркије

Во Центар - 08.02.2023

Припадниците од Баталјонот за специјални сили на Армија на Северна Македонија заминаа на помош во пријателска Туркије, по разорниот земјотрес кој ја погоди земјата. Припадниците од Баталјонот за специјални сили на Армија на Северна Македонија ...

Видеа од кои навираат солзи на очите – Спасени дечиња од под урнатините во Турција и Сирија

Црнобело

ФОТО: Сателитски снимки ги откриваат размерите на катастрофата – ПРЕД И ПОТОА

Курир

(Видео) Птици и кучиња предупредија за земјотресот во Турција и Сирија

еМагазин

Сирија: Западните санкции ја влошуваат хуманитарната катастрофа по земјотресот

Кумановски м.

Солидарност на дело: Македонските граѓани оставаат донации за најпогодените од земјотресот во Турција (ФОТО)

Локално

Ердоган ќе ги посети подрачјата погодени од земјотресот

Кумановски м.

Sport 1 Сакам да кажам 360 степени 24 Вести Р.С.Европа 360 степени Во Центар Телма

ВИДЕО | Плоштадот Македонија полн со донациите за загрозените од земјотресот во Турција

Слободен Печат - 08.02.2023

Веднаш по катастрофалниот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија, на плоштадот Македонија во Скопје беше поставен пункт за донации , каде граѓаните донираат за семејствата погодени од земјотресот.

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Курир

СКОПЈЕ ЗНАЕ ШТО ЗНАЧИ СОЛИДАРНОСТ – граѓаните масовно донираат по разорниот земјотрес во Турција и Сирија, еве до кога ќе трае акцијата! (ФОТО)

Курир

Скопјани масовно донираат на пунктот на градскиот плоштад за населението погодено од земјотресите

Слободен Печат

Сојунчу побара помош за Турција, Лестер реагираше на најдобар можен начин (ВИДЕО)

SportMedia

На скопскиот плоштад отворен пункт за помош на настраданите семејства во Турција и Сирија

Скопје инфо

Ограбувале луѓе во Турција и им продавале ќебиња пет пати поскапо

Кумановски м.

Република Фокус +инфо Либертас Макфакс Телма 24Инфо Точка

Грција испраќа втор спасувачки тим во Турција

Слободен Печат - 08.02.2023

Грција денеска испраќа втор спасувачки тим во Турција за дополнително да помогне во спасувачката акција по силниот земјотрес од понеделникот, објавија грчките медиуми. Според истите информации, од Солун заминува тим од 15 пожарникари од специјалната ...

Сирија ја моли Европа за помош, санкциите голема кочница

Кумановски м.

Бројот на загинати од земјотресот во Турција надмина 8.300: Помош пристигнува од сите страни на светот

Еспресо

Хуманоста на дело - помош од Македонија за погодените подрачја во Турција и во Сирија

24 Вести

С Македонија ќе испрати помош и за Сирија, се утврдува што е потребно

360 степени

Ковачевски: Ќе има помош и за Сирија, но треба да видиме кои потреби ги имаат

Фактор

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

24 Вести

еМагазин CivilMedia 360 степени Сител Кумановски м. 4NEWS MakPress MakPress

Денеска Советот на Град Скопје ќе додели помош за настраданите во Турција и Сирија, Гази Баба веќе изгласа 500 илјади ...

Слободен Печат - 08.02.2023

Советот на Град Скопје во 13 часот ќе одржи вонредна седница на која треба да донесе одлука за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. Се предлага да се даде парична помош од по 3 000 000 денари за двете земји, ...

Советот на Општина Кавадарци одобри 900 илјади денари за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Press24

Тетово донира 1 милион денари за Турција и за Сирија

Макфакс

Гази Баба ќе испрати 500.000 денари помош на Турција и Сирија

Скопје инфо

Куманово одвои милион денари за Турција и Сирија

Курир

Еден милион денари парична помош од Општина Куманово за настраданото население од земјотресот во Турција и Сирија

Република

Шестотини илјади денари ќе донира Општина Охрид за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

OhridNews

Kumanovo News Кумановски м. Слободен Печат Скопје инфо Kumanovo News Бизнис Вести Скопје инфо MakPress

20 борци на ИСИС избегаа од затвор во Сирија по земјотресот

Фокус - 07.02.2023

Дваесет борци на „Исламска држава“ избегаа од затвор во северна Сирија, искористувајќи го хаосот предизвикан од разорниот земјотрес во областа на турско-сириската граница, јави ДПА. Цитирајќи ги затворските власти, Сириската опсерваторија за ...

Најмалку 20 џихадисти побегнаа од затвор во Сирија по разорниот земјотрес

Телма

Го искористија земјотресот и избегаа од затворот во Сирија – се знае и кој им помогнал

ТВ21

ПОРАДИ ЗЕМЈОТРЕСОТ ПУКАА ЅИДОВИ И ВРАТИ ВО СИРИСКИ ЗАТВОР: Избегаа најмалку 20 борци на ИСИС

Фактор

ОД ЗАТВОР ПОБЕГНАА НАЈМАЛКУ 20 ЏИХАДИСТИ ОД СИРИЈА Силниот земјотрес им го отвори патот

+инфо

Најмалку 20 членови на ИД избегале од сириски затвор по земјотресот

Слободен Печат

Во Сирија, по земјотресот, од затвор побегнаа 20-ина осомничени џихадисти

Макфакс

МКД Кајгана 24Инфо Република Скопје1 MTM Точка А1 On

Ердоган прогласи вонредна состојба во погодените региони, ќе трае 3 месеци

МКД - 07.02.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во 10 региони погодени од разорните земјотреси. Тој додаде дека, според владините податоци, бројот на загинати во Турција се искачи на 3.549 и дека 10 градови ќе бидат ...

Ердоган прогласи вонредна состојба на три месеци

Фокус

Воведена тримесечна вонредна состојба во 10 турски провинции погодени од земјотресот

360 степени

Ердоган: Прогласена тримесечна вонредна состојба во погодените региони

Во Центар

Ердоган прогласи вонредна состојба на три месеци

ТВ21

Ердоган: тримесечна вонредна состојба во зоната на земјотресот во Турција

Р.С.Европа

Ердоган прогласи вонредна состојба во 10 провинции погодени од земјотресот

OhridNews

Курир Кумановски м. MakPress Сител Опсервер Макфакс CivilMedia А1 On

Човечка мизерија на руската државна телевизија: Ние не сме Црвен крст (ВИДЕО)

Канал5 - 07.02.2023

Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Герашченко, на Твитер објави скандалозен клип од руската државна ТВ програма Русија 1. На снимката се гледа неименуван гостин кој зборува за последиците од двата силни земјотреси што го ...

(Видео) Скандалозна изјава на руската државна телевизија за земјотресот во Турција и Сирија: Не сме ние Црвен крст

Макфакс

Сирискиот Црвен крст бара од ЕУ да ги симне санкциите поради земјотресот

Нетпрес

Сирискиот Црвен крст бара ЕУ да ги укине санкциите против Дамаск поради разорниот земјотрес

Кумановски м.

Црвениот крст соопшти сметки и телефонски броеви за донации за настраданите во Турција и во Сирија

Факултети

Македонскиот Црвен крст отвори сметки за донација за Турција и Сирија

Република

Сирискиот Црвен крст од ЕУ побара укинување на санкциите по земјотресот

Макфакс

24Инфо Опсервер MakPress Бриф Точка ТВ21 Centar Либертас

Советот на Општина Маврово и Ростуше одобри 500 илјади денари за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија! ...

Во Центар - 07.02.2023

Советот на Општина Маврово и Ростуше денес на вонредна седница одобри 500 илјади денари пари од општинскиот буџет за настраданите од земјотресите во Туркије и Сирија. На седницата беа предложени две точки на дневен ред и тоа: -Донесување на одлуката ...

Центар Жупа прогласи седум дневна жалост за настраданите во Турција и Сирија

Либертас

Помош за Турција се собира во Дебарско

Курир

Денови на жалост во Маврово Ростуше и парична помош за погодените од земјотресот

Gostivarpress.mk

Општина Маврово и Ростуше одвои 500.000 денари за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија, прогласи и денови на жалост

Zoom

Во општина Центар Жупа седумдневна жалост за настраданите во земјотресот во Турција

MakPress

Турција прогласи седумдневна национална жалост, расте бројот на жртви

MakPress

Опсервер Курир Lider Press24 Нетпрес Вечер Прес MakPress ТВ21

Волонтери од Македонија, заминаа за Турција

Алсат-М - 07.02.2023

Поради силните земјотреси кои ја погодија Турција, многу пожарникари и спасувачки екипи итно се мобилизираа за да и помогнат да се справи со последиците од оваа природна катастрофа. „Денеска ја испраќаме екипа на пожарникари, спасувачи од Тетово, на ...

Тетовски пожарникари заминаа за Турција да помогнат во справувањето со последиците од земјотресот

Сакам да кажам

Девет пожарникари од Тетово ќе помагаат во подрачјата погодени од земјотрес во Турција

Сител

Општина Гостивар испрати спасувачки тим во Турција

Опсервер

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Gostivarpress.mk

Девет пожарникари од Тетово ќе помагаат во подрачјата погодени од земјотрес во Турција

Опсервер

Девет пожарникари од Тетово ќе помагаат во подрачјата погодени од земјотрес во Турција

MakPress

Zoom Скопје инфо 24Инфо Бриф Канал5 Вечер Прес CivilMedia Во Центар

(ВИДЕО) Русин на државна телевизија кажа дека тие не се Црвен Крст, затоа што ниту Сиријци, ниту Турци не се борат со ...

Фактор - 07.02.2023

Ние не сме Црвен Крст, вели гостин на емисија на руската државна телевизија за земјотресите во Турција и Сирија. Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Герашченко, на Твитер објави видео од руската државна ТВ програма Русија 1.

Тепачка во трговски центар на подрачјето на Гази Баба

Курир - 07.02.2023

На 06.02.2023 во 14.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека во трговски центар на подрачјето на Гази Баба, по претходна расправија, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Е.Е.(26) и Д.Ф.(35), двајцата од Скопје.

Еден милион денари ќе добијат турскиот и сирискиот народ од општина Тетово

ТВ21 - 07.02.2023

Советот на општина Тетово на вонредната седница одржана денеска додели средства во вредност од 1 милион денари во овие тешки денови за турскиот и сирискиот народ. Како што соопштуваат, дополнително е изгласан и предлог за формирање на Комисија за ...

Тетово ќе донира еден милион денари за турскиот и сирискиот народ

4NEWS

За в четврток свикана итна седница на Советот за доделување хуманитарна помош за настраданите во земјотресот во Турција

Вечер Прес - 07.02.2023

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски поднесе иницијатива за свикување на итна вонредна седница во четврток за доделување хуманитарна помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција.

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

ТВ21

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Centar

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Макфакс

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Канал5

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Опсервер

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Press24

Скопје инфо А1 On CivilMedia 24Инфо MakPress Сител 24 Вести Република

Во Халкбанк отворена сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

МКД - 07.02.2023

Во Халкбанк АД Скопје отворена е донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес што го погоди централното подрачје на Кахраманмараш-Пазарџик во Туркије. Сите кои сакаат да донираат средства, уплатата можат да ја направат на ...

Стари фотографии прикажани како да се од земјотресот во Туркије

CivilMedia

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

Црнобело

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

Пари

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Турција

Макфакс

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

Фактор

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

ТВ21

Канал5 24Инфо Опсервер Независен Вечер Прес +инфо

Турска авиокомпанија не наплаќа за летови од погодените области

Локално - 07.02.2023

Турската авиокомпанија „Пегазус“ денес соопшти дека летовите од погодените подрачја ќе бидат бесплатни во следните пет дена, по катастрофалниот земјотрес што го погоди југоисточниот дел на Турција.

„Пегазус“ нема да наплаќа за летови од погодените области во Турција

Нетпрес

Стефковски: Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

Курир - 06.02.2023

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, денеска беше во посета на ЈКП Гази Баба каде имаше средба со вработените. Повод за средбата, беше одлуката за покачување на платите на вработените и сезонските работници во ЈКП Гази Баба.

Стефковски: Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

MakPress

Стефковски: Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

Press24

Повисоки плати за сезонските работници во ЈКП „Гази Баба“

Скопје инфо

Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

24Инфо