TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Неплатени сметки“: од денеска Русија ја прекинува струјата за Финска

Еспресо - 14.05.2022

Финскиот оператор на електричната мрежа уверува дека може без увозот на енергија од Русија кој сочинува 10 отсто од вкупниот. Русија денеска го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска.

Од утре Русија нема да ја снабдува Финска со електрична енергија

Фактор

Русија од сабота нема да ја снабдува Финска со електрична енергија

Press24

Поради најавената кандидатура за НАТО: Финска од утре останува без струја од Русија

360 степени

Од сабота Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

А1 On - 13.05.2022

Русија ќе го прекине снабдувањето со електрична енергија за Финска овој викенд, соопшти денсека добавувачот во момент кога се зголемуваат тензиите околу кандидатурата на Хелсинки за НАТО поради воената кампања на Москва во Украина.

Од сабота Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

Курир

Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

Вечер Прес

Од сабота Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

365

Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

24Инфо

Од сабота Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

Опсервер

Од сабота Русија го прекинува снабдувањето со струја за Финска

Фокус

Сител Либертас Н.Македонија Lider MakPress еМагазин

Русија утре би можела да ѝ го прекине гасот на Финска

МКД - 12.05.2022

Финскиот државен врв е предупреден дека Русија би можела утре да ги прекине испораките на гас за соседната земја, јави финскиот весник Илталехти, повикувајќи се на неименувани извори. Весникот не прецизираше од каде дошло предупредувањето, а Ројтерс ...

МОСКВА СО КОНТРАМЕРКИ ЗА ХЕЛСИНКИ: Ако Финска влезе во НАТО, Русија ќе ги затвори вентилите за испорака природен руски гас?

Денешен

Русија ќе ја прекине испораката на гас за Финска?

Локално

Москва подготвена за одмазда: Ако Финска влезе во НАТО, Русија ќе ги затвори вентилите за испорака на гас?

Република

Русија од утре нема да извезува струја во Финска

Слободен Печат - 13.05.2022

Русија ќе го прекине снабдувањето со електрична енергија за Финска овој викенд, соопшти денсека добавувачот во момент кога се зголемуваат тензиите околу кандидатурата на Хелсинки за НАТО поради воената кампања на Москва во Украина.

БАЌУШКА ОД УТРЕ НЕ ДАВА СТРУЈА ЗА ФИНСКА Хелсинки во НАТО ќе влезе во темница?

+инфо

Откако Финска најави дека ќе влезе во НАТО Русија го прекина снабдувањето со струја

Република

КОНТРАМЕРКИ ОД МОСКВА: Русија поради НАТО од денеска го прекинува снабдувањето на Финска со струја

Денешен