TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали најавениот комбиниран модел на настава е однапред осуден на неуспех?

24 Вести - 16.09.2020

Апсурди на македонската корона криза. Се функционира, само училиштата останаа затворени. Кога и дали ќе почнат учениците да одат на училиште? И најважното, како ќе се одвива наставата. Подготвени ли се професорите за онлајн предавања? Што од тоа ќе ...

Во мал број училишта ќе има настава со физичко присуство

Алсат-М - 15.09.2020

До петок, просветниот инспекторат ќе изврши увид во сите училишта што доставиле барање за настава со физичко присуство. На почетокот на следната недела комисијата ќе одлучи кои училишта се всушност подготвени за настава со физичко присуство.

Платформата за онлајн настава непознаница на само 2 недели пред почетокот на наставата

Сител - 15.09.2020

На две недели пред старт на учебната година, МОН сеуште ја нема презентирано нацуионалата платформа за онлајн настава. Неофицијално готова е пилот верзија, но деталите не ги откриваат. Дали и колку ќе треба да се обучуваат наставниците и учениците ...

Царовска: Понудениот модел за настава е најбезбеден со оглед на епидемиолошката состојба

Слободен Печат - 15.09.2020

Побезбедно и подобро е учебната година да почне со физичко присуство на учениците до трето одделение, а останатите со онлајн настава. Сметаме дека овој модел е најдобар во моментот со оглед на актуелната епидемиолошка состојба, изјави вечерва ...

Царовска за тв 24: Најдобро е настава со физичко присуство, но што ако ги затвориме училиштата после две недели?

24 Вести - 15.09.2020

Министерката за образование Мила Царовска во вечерашното гостување во 24 отворено зборуваше за почетокот на учебната година и како би се одвивала наставата Таа објасни дека пандемијата на некој начин не донесе во позиции дека да се изнајде решение ...

Царовска: Моделот што го нудиме е најбезбеден со актуелната епидемиолошка состојба

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Побезбедно и подобро е учебната година да ја започнеме со физичко присуство до трето одделение, а останатите со онлајн настава. Сметаме дека овој модел е најдобар во моментов со оваа епидемиолошка состојба, изјави ...

Царовска: Оценувањето на учениците ќе биде со физичко присуство

Локално - 15.09.2020

Учениците ќе имаат и физичко образование и ликовно, изјави министерката за образование Мила Царовска во вечерашното гостување во 24 отворено. -Се изработуваат програми од страна на Бирото за развој, учениците кои ќе бидат со физичко присуство ...

Започна учебната година во Бугарија, маските не се задолжителни за време на наставата

А1 On - 15.09.2020

Бугарските училишта денес ги отворија вратите за околу 717.000 ученици, а првото училишно ѕвонче го слушнаа и 59.000 првачиња, Министерството за образование и наука на Бугарија соопшти дека училиштата низ земјата биле отворени со засилени мерки ...

Панова: Владата без решение за згрижување на децата од 6 до 10 годишна возраст

Канал5 - 15.09.2020

Владата отсутна од реалноста: турка "нормалност" без решение за згрижување на децата од 6 до 10 годишна возраст Насилството на власта врз граѓаните е безмилосно. Некоординираноста создава небулозни состојби кои што на родителите на децата од ...

ГАЛЕРИЈА: Како ке изгледа „нормалната настава“ во училиштата!?

Во Центар - 15.09.2020

Физичко присуство или он-лајн настава? Тоа е дилемата која до денес ги мачеше дел од родителите. Дали да се остане дома за сметка на своето здравје или да се појде во училиште и да се ризикува здравјето за сметка на новото „нормално“ кое мораме да ...

Третина од наставниците велат дека интернет во македонските училишта имаат само на мобилен, покажува истражување

Радио МОФ - 15.09.2020

Недостаток на компјутери, интернет, обука и насоки за наставата се само дел од проблемите со кои се соочиле наставниците во македонските основни училишта при онлајн наставата изминатата учебна година, покажува истражувањето на Фондацијата ...

ВО ТЕК Е ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ НА СРЕДНОШКОЛЦИ СО ПОПРЕЧЕНОСТИ

Магазин - 15.09.2020

ВО ТЕК Е ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ НА СРЕДНОШКОЛЦИ СО ПОПРЕЧЕНОСТИ! Град Скопје ги потсетува граѓаните дела е во тек јавниот повик за доделување стипендии на средношколци со попречености, ученици во средните училишта на Град Скопје за ...

Панова: Владата нема решение за згрижување на деца од 6 до 10 годишна возраст

24 Вести - 15.09.2020

Некоординираноста на владата создава небулозни состојби кои на родителите на децата од предучилишна и возраст од 6 до 10 години, наместо да им излезе во пресрет, предизвикува хаос... Во истата влада се носат одлуки кои се контрадикторни со одлуките ...

Царовска: Постепено ќе ги враќаме учениците во училишните клупи

Локално - 15.09.2020

Од прво до трето одделени учениците ќе одат со физичко присуство, оваа одлука е донесена заедно со Комисијата за заразени болести доколку се отоври можност, ние постепено ќе ги враќаме учениците во училишните клупи, изјави министерката за ...

Во Велес и велешко сите училишта доставиле различни барања за изведување на наставата во новатаучебна година

Опсервер - 15.09.2020

Велес, 15 септември 2020 () – Сите основни и средни општински училишта испратиле барања за одобрување на реализација на наставата со физичко присуство до Министерството за образование и наука односно до Комисијата за разгледување на поднесените ...

Родители на деца до трето одделение реагираат: Наставниците бараат децата да следат физичка настава, иако имаме избор

Слободен Печат - 15.09.2020

Родителите на учениците до трето одделение имаат можност за избор – дали нивното дете да следи настава со физичко присуство или онлајн. Меѓутоа, многу родители бурно реагираат на однесувањето на дел од одделенските наставници, за кои тврдат дека ...

Во Албанија за една деценија 126.000 основци помалку

Опсервер - 15.09.2020

Тирана,15 септември 2020 () – Бројот на ученици во основните и средните училишта во Албанија рапидно се намалува и ова е поизразено во основното образование. Институтот за статистика, ИНСТАТ, објави дека бројот на ученици во основното образовение во ...

Кавадаречките училишта бараат настава со физичко присуство

ММС - 15.09.2020

Сите основни и средни училишта во општина Кавадарци бараат наставата да се одвива со физичко присуство на учениците. Од локалната самоуправа денеска рекоа дека училиштата имале услови, а се прават подготовки и за далечинско учење , доколку биде ...

Кои кумановски училишта побараа физичка, а кои онлајн настава?

Кумановски м. - 15.09.2020

Најголем дел од училиштата во урбана средина во Куманово се одлучиле за онлајн настава или комбиниран модел, додека речиси сите подрачни училишта во приградските и руралните средини се одлучиле за настава со физичко присуство, покажаа податоците на ...

Онлајн наставата дополнително ги зголемува трошоците на родителите

Курир - 15.09.2020

Владата на СДСМ заедно со министерството за образование и наука предводено од Мила Царовска сè уште немаат точно определен датум и ставови за тоа кога ќе стартува и како ќе се реализира учебната годината.

Кумановските училишта побарале онлјан, комбинирана и настава со физичко присуство

Опсервер - 15.09.2020

Куманово, 15 септември 2020 () – Најголем дел од училиштата во урбана средина во Куманово се одлучиле за онлајн настава или комбиниран модел, додека речиси сите подрачни училишта во приградските и руралните средини се одлучиле за настава со физичко ...

Делчевските училишта со барање за настава со физичко присуство и онлајн настава

Опсервер - 15.09.2020

Делчево, 15 септември 2020 () – Настава со физичко присуство на ученици, но и онлајн настава бараат сите делчевски училишта. Ова денеска го истакнаа директорите на трите образовни институции на состанокот одржан со делчевскиот градоначалник Горан ...

(ВИДЕО) Нема пари за инклузивно основно образование

360 степени - 15.09.2020

Двојно повеќе деца отколку што може да прими сакаат да учат во новото основно училиште „Киро Глигоров“ во скопски Капиштец. Освен што сè мириса на ново, се внимавало и објектот да биде пристапен за сите ученици.

Град Скопје стипендира 25 средношколци со попречености

Независен - 15.09.2020

Град Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек реализацијата на проект „Стипендирање на средношколци со попречености, ученици во средните училишта на Град Скопје“, со цел подигање на квалитетот на образованието на оваа категорија на ученици.

Измени на законите за основно и средно образование во собраниска процедура за прилагодување на пандемијата

Радио МОФ - 15.09.2020

Во собраниска процедура, по скратена постапка, се ставени измените на законите за основното и за средното образование преку кои треба да се извршат прилагодувања на образовниот процес поради пандемијата со Ковид-19.

Огромна помош за наставниците: Бесплатни дигитални алатки кои го олеснуваат учењето од далечина

Опсервер - 15.09.2020

Успешното спроведување на учењето од далечина е еден од најголемите предизвици пред кој се исправени училиштата во целиот свет во актуелната пандемија, вклучувајќи ги и училиштата во земјава.

Во основните училишта во ЕУ има 13,6 ученици на еден наставник, кај нас 15

Независен - 15.09.2020

Во основните училишта во Европската унија во просек има 13,6 ученици на еден наставник, додека кај нас 15. Најмногу ученици на наставник има Романија – 19,5, а најмалку Луксембург – девет.

Сите училишта од општина Кавадарци побарале настава со физичко присуство

Опсервер - 15.09.2020

Кавадарци, 15 септември 2020 () – Симулација на училишен ден се реализираше денеска во Основното општинско училиште „Тоде Хаџи-Тефов” во Кавадарци, во која учествуваа вработени, претставници на општината и други лица од воспитно образовниот процес, ...

Први во собраниска процедура законите од образованието

Сител - 15.09.2020

Собранието ја почнува законодавната функција прв пат откако е конституирано. Во собраниска процедура први влегоа измените на законите за основното и за средното образование со кои се регулира наставата во услови на епидемија, а поводот е корона ...

Италија ги отвори училиштата по најдолгите мерки во Европа: „Ќе има проблеми“

МКД - 15.09.2020

По шест месеци рестриктивни мерки, најдолгите во Европа, Италија во понеделникот ги отвори повеќето училишта, тестирајќи ги владините организациски вештини, трпеливоста на наставниците и самоконтролата на возбудените ученици.

Град Скопје: Во тек е јавниот повик за доделување стипендии на средношколци со попречености

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Градските власти ги потсетува скопјани дека е во тек реализацијата на проектот „Стипендирање на средношколци со попречености, ученици во средните училишта на Град Скопје“, чија цел е подигање на квалитетот на ...

Во Австрија 90 ученици заразени од коронавирус од почетокот на училишната година

Макфакс - 15.09.2020

Една недела од почетокот на школската година во источна Австрија – Виена, Долна Австрија и Бургенланд, од вкупно 456.000 ученици, 90 се позитивни на коронавирусот. Во случај на позитивно тестирање на еден ученик, цело одделение се испраќа во ...

Австрија: За една недела од почетокот на учебната година заразени 90 ученици

А1 On - 15.09.2020

Една недела по почетокот на новата учебна година на истокот на Австрија – Виена, Долна Австрија и Бургенланд, од вкупно околу 456.000 ученици, 90 се позитивни на новиот коронавирус. Во случај на позитивен тест на еден ученик, цело одделение е ...

(ВИДЕО) „Онлајн“ настава во „офлајн“ училишта – (не)еднаков пристап до квалитетно образование

360 степени - 15.09.2020

Meѓу стари напуштени и руинирани куќи во селото Цветово, во нов монтажен објект е сместено едно од петте подрачни училишта во општина Студеничани. Поради големиот број ученици, ова е единственото подрачно училиште во општината каде се подготвува ...

ООУ „Владимир Полежиноски” од Кичево подготвено ја пречекува новата учебна година

Опсервер - 15.09.2020

Кичево, 15 септември 2020 () – Раководните структури и вработените на ООУ “Владимир Полежиноски” во Кичево речиси цело лето работеле на подобрување на условите со уредување на просториите во и околу училиштето со цел да го прилагодат на барањата за ...

Измени на законите за основното и за средното образование во собраниска процедура по скратена постапка

Академик - 15.09.2020

Измени на законите за основното и за средното образование се во собраниска процедура по скратена постапка. Предложените законски измени се во врска со вирусот ковид-19 и одржувањето на наставата.

Д-р. Кон: Дојде до прво пренесување на вирусот помеѓу деца во едно основно училиште во Белград

Хаштаг - 15.09.2020

Цела група од тоа одделение сега е во изолација и следат онлајн настава... Дојде до првото пренесување на вирусот помеѓу деца во едно основно училиште во Нов Белград, ова утре соопшти епидемиологот Предраг Кон.

Комисијата пред тешка задача: Над 100 училишта бараат физичка настава

Deutsche Welle - 15.09.2020

Околу 20 проценти од сите основни и средни училишта во Северна Македонија испратиле барање за одржување физичка настава од 1 октомври, но прашање е колку ќе ги исполнат условите на Комисијата.

Најголемо постигнување за нас е успехот на нашите ученици

Н.Македонија - 15.09.2020

Веќе шеесет години, секој први септември се огласува училишното ѕвонче во ООУ „Кире Гаврилоски-Јане“ во Прилеп и ја најавува учебната година. Годинава на први септември беше некако тивко, без детски џагор, но беше достоинствено, празнично и свечено, ...

Технички аргументи на сметка на техничката влада

Н.Македонија - 15.09.2020

Изминатиов период во сите општествени сфери се доцнеше со работата и со остварувањето на планираните обврски. Една од клучните причини беше и битно намалената функционалност на егзекутивната власт, креирана по пржинскиот рецепт на „меѓународната“.

Комисијата пред тешка задача: Над 100 училишта бараат физичка настава

ММС - 15.09.2020

Околу 20 проценти од сите основни и средни училишта во Северна Македонија испратиле барање за одржување физичка настава од 1 октомври, но прашање е колку ќе ги исполнат условите на ...

Поради недостиг на клупи, наставата се одржува во црква

Опсервер - 15.09.2020

Рим, 15 септември 2020 () – Учениците од едно одделение во Торино на првиот училишен ден настава следеа во црква поради доцнење на доставата на дополнителни клупи потребни за физичка дистанца. – Немавме друг избор.

Набавуваат сапуни и дезинфициенси, варосуваат, чекаат појак интернет... Како се подготвуваат училиштата во кои може да ...

Факултети - 15.09.2020

Едни набавуваат средства за хигиена и дезинфекција, други варосуваат, трети чекаат појак интернет. Во училишните клупи или онлајн од дома, учебната 2020/2021 година секако ќе почне на 1 октомври Училиштата во Македонија се подготвуваат за новата ...

Вкупно 79 основни и 34 средни училишта се пријавиле за физичка настава, но Владата најверојатно поголем дел ќе одбие

Фактор - 15.09.2020

Вкупно 79 основни и 34 средни училишта до сега побарале одржување физичка настава од 1 октомври. Според податоците од Министерството за образование, станува збор за 20 отсто од сите основни и средни училишта во Македонија, која има вкупно 494 ...

Над 100 училишта бараат физичка настава очекувајќи ја одлуката на владата

Н.Македонија - 15.09.2020

Дозвола за одржување на физичка настава од 1 октомври, кога е закажан почетокот на учебната година, од Комисијата за заразни болести побарале 113 од вкупно 494 основни и средни училишта во Македонија, пренесува „Дојче веле“.

Ова финско глобално онлајн-училиште ги поместува границите на учењето на далечина

Деца - 15.09.2020

Учењето на далечина може да биде најдоброто нешто за непрекинато образование за учениците и од основно и од средно образование во 2020 година. Како родител, можеби размислувате за опцијата учење на далечина.

Училишта бараат настава во школки клупи

Expres - 15.09.2020

Дури, 113 од вкупно 494 основни и средни училишта во земјата побарале од владината Комисија да им дозволи одржување физичка настава од 1 октомври, кога треба да почна учебната година. Тоа значи дека секој 4-ти ученик новата учебна година ќе ја следи ...

Царовска: Пандемијата е можност со брз чекор да го осовремениме образованието

Вечер Прес - 14.09.2020

Пандемијата на Ковид-19, освен што предизвика проблеми го забрза осовременувањето на процесите во образованието, вели министерката за образование и наука Мила Царовска, во интервју за МЕТА.

113 училишта бараат да одржуваат настава со физичко присуство

Пулс24 - 14.09.2020

Здравствените инспектори ќе вршат контрола дали се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот и дали наставниците и учениците ги применуваат протоколите пропишани од Комисијата за заразни болести во училиштата каде ќе има физичка настава први ...

ЦАРОВСКА: Ковид-19 ни пружа одлична шанса со брз чекор да го модернизираме образованието

Денешен - 14.09.2020

Пандемијата на Ковид-19, освен што предизвика проблеми го забрза осовременувањето на процесите во образованието, вели министерката за образование и наука Мила Царовска, во интервју за МЕТА.