TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Нова ТВ - 24.09.2021

Северна Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Бизнис Вести

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

24Инфо

Заев: Бугарската страна исто така треба да внимава да не предизвикува негативни чувства кај македонскиот народ

360 степени

Заев: И бугарската страна треба да внимава со своите потези да не предизвикува негативни чувства кај македонскиот народ

Нова ТВ

Заев: Бугарската страна исто така треба да внимава да не предизвикува негативни чувства кај македонскиот народ

Либертас

Бугарскиот народ сака да биде пријател со македонскиот народ, вели Заев

Локално

24 Вести ТВ21 +инфо Алсат-М Lider Сител Нова ТВ Канал5

Заев за тв 24: Нечесно е да се оквалификува една цела нација како фашистичка

24 Вести - 23.09.2021

Лидерот на СДСМ и премир Зоран Заев во емисијата 24 анализа во врска со релацијите со Софија истакна дека политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. Вели дека ако сака да се гради пријателство и добри односи, треба да се ...

НЕЧЕСНО Е ЕДНА ЦЕЛА НАЦИЈА ДА СЕ ОКВАЛИФИКУВА КАКО ФАШИСТИЧКА Заев е за пријателски амбиент со Бугарија

+инфо

Заев: Не смееме да обвинуваме цели нации за фашизам

360 степени

Не сме биле ниту Ние сите на страна на партизаните, имало И соработници на фашистите, рече Заев

Сакам да кажам

Не треба да му се дава етнички предзнак на фашизмот, вели Заев околу „бугарскиот фашистички окупатор“

Слободен Печат

Заев: Нечесно е цела нација да се квалификува како фашистичка

Press24

Заев: Нечесно е цела нација да се квалификува како фашистичка

24Инфо

Фокус ММС 365 Либертас 365 Опсервер 24 Вести Фокус

Заев: Не смееме да обвинуваме цели нации за фашизам - и кај нас имало соработници со окупаторот

Deutsche Welle - 23.09.2021

Неколкуте барања коишто ги испорача Бугарија, како услов да се тргне ветото и да се ослободи патот на Северна Македонија кон ЕУ, веќе неколку дена ја брануваат јавноста. Неколкуте барања коишто ги испорача Бугарија како услов да се тргне ветото и да ...

Заев: не се мешам во работата на историската комисија

Р.С.Европа

Заев: И во Македонија имало соработници на фашистите

Сител

историчарите контра Заев – историските факти не можат да се скријат

Телма

Заев: Не се мешам во работата на комисијата, именувањето на фашистичкиот окупатор е политика

Канал5

Атанасоски за СП: Наместо бугарски фашистички окупатор може да стои Фашистичка Бугарија

Слободен Печат

Заев се правда: И дел од Македонците им помагале на фашистите, не само Бугарите

Алфа

Фактор Нетпрес +инфо Lider Deutsche Welle Либертас 365 Независен

СЛЕДНО ШТО Е? ДЕКА ПАРТИЗАНИТЕ НЀ ОКУПИРАЛЕ ? Данева со прашање до Заев

+инфо - 23.09.2021

Професорката и поранешна пратеничка на СДСМ, Ана Павловска Данева на Фејсбук ја коментира изјавата на премиерот Зоран Заев дека во учебниците ќе има промени, и ќе се отстрани „бугарски“ пред фашистички окупатор.

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Фактор

Данева: Следно што е? Партизаните нѐ окупирале?

Нетпрес

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните нè окупирале, а Бугарите нè ослободиле“?

Курир

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Република

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Lider

Павловска Данева: Очекувам во блиско време да испадне дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле

MakPress