TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папата упати молитви за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија

Опсервер - 08.02.2023

Папата Франциск денеска ги упати своите молитви за илјадниците жртви од земјотресот во Сирија и Турција и ја повика меѓународната заедница да продолжи да ги поддржува напорите за спасување.

Разорниот земјотрес хумано го мобилизираше Балканот: Македонците од срце им помагаат на Турција и Сирија

Слободен Печат

Семејство извлечено од урнатините во Сирија, луѓето навиваа од среќа: „Ова е вистинско чудо“ (Видео)

Фактор

Повеќе од 9.000 загинати во двата земјотреса во Турција и Сирија

Опсервер

Украина испрати спасувачи во Труција

А1 On

Војната ја растргна Сирија: Може ли непријателите да се договорат барем околу помошта по земјотресот?

Независен

Над 9.500 загинати во катастрофалниот земјотрес

Курир

Радио МОФ Слободен Печат А1 On Р.С.Европа Н.Македонија Црнобело Нова ТВ Телма

Речиси 10 000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

360 степени - 08.02.2023

Според податоците на Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) над 34 810 луѓе се повредени при уривањето на илјадниците згради во регионот Бројот на жртвите од земјотресите во Сирија и Турција продолжува да расте и според ...

Државите од НАТО, како и Финска и Шведска доставуваат помош на Турција по разорните земјотреси

Бриф

Зеленски му изрази сочувство на Ердоган поради разорниот земјотрес

Во Центар

Земјотресот однесе повеќе од 9.500 животи во Турција и Сирија

Макфакс

ФЕНОМЕН НА НЕБОТО НАД ТУРЦИЈА Луѓето забележале необичен феномен за време на разорниот ЗЕМЈОТРЕС, сите се прашуваат што е ова, науката нема објаснување

Во Центар

Зарем се потребни несреќи за човекот да ја покаже својата вистинска природа?

Н.Македонија

ФОТО: Сателитски снимки ги откриваат размерите на катастрофата – ПРЕД И ПОТОА

Курир

Макфакс Кумановски м. CivilMedia Курир Бизнис Вести Локално Кумановски м.

„Дојче Телеком“ нема да наплаќа за разговорите меѓу Германија, Турција и Сирија

Слободен Печат - 08.02.2023

Германскиот телекомуникациски гигант „Дојче Телеком“ објави дека нема да наплаќа за разговори меѓу Германија, Турција и Сирија до средината на февруари, со цел да ја олесни комуникацијата по страшниот земјотрес кој однесе илјадници животи.

КАВАДАРЦИ, КОЖУВЧАНКА и ФОНДАЦИЈАТА НИКОЛА ЈАНЧЕВ со донација за Турција и Сирија!

Фактор

Граѓански организации, Филхармонија, уметници: Македонскиот народ се организира за помош на настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Фактор

(Видео) Птици и кучиња предупредија за земјотресот во Турција и Сирија

еМагазин

Со едно минутно молчење оддадена почит на загинатите во земјотресите

Тера

Јанчев: Советот одобри 900.000 денари за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија

Канал5

Во знак на солидарност со жртвите од земјотресот во Турција и Сирија:Утре на Косово е ден на жалост

Вечер Прес

Во Центар Press24 Либертас Телма ТВ21 Фактор Курир Вечер Прес

Замокот „Газијантеп“ – историско наследство што беше уништено од силниот земјотрес

Н.Македонија - 08.02.2023

Замокот „Газијантеп“ беше еден од најдобрите примери на зачувани историски замоци (тврдини) во Република Турција. Се наоѓа во центарот на градот, на ридот што им го привлекува вниманието речиси на сите со својата величественост, на надморска ...

Земјотресот уништи бројни турски и сириски историски споменици

Во Центар

ВИДЕО: По земјотресот зголемено нивото на морето во областа Искендерун, згради и деловни објекти евакуирани

Zoom

Турскиот фудбал на пауза десет дена поради катастрофата во Газиантеп и регионот

Sport 1

Станковски: Огромна трагедија, за среќа бев во Скопје за време на земјотресот

Gol.mk

Станковски имал неверојатна среќа, раскажа како го избегнал земјотресот (ВИДЕО)

Sport 1

Фудбалерот Станковски во последен момент се спасил од разорниот земјотрес во Газиантеп

Сител

Екран 4NEWS Сакам да кажам Алсат-М Телма MakPress Спортски

ВИДЕО | Плоштадот Македонија полн со донациите за загрозените од земјотресот во Турција

Слободен Печат - 08.02.2023

Веднаш по катастрофалниот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија, на плоштадот Македонија во Скопје беше поставен пункт за донации , каде граѓаните донираат за семејствата погодени од земјотресот.

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Курир

СКОПЈЕ ЗНАЕ ШТО ЗНАЧИ СОЛИДАРНОСТ – граѓаните масовно донираат по разорниот земјотрес во Турција и Сирија, еве до кога ќе трае акцијата! (ФОТО)

Курир

На скопскиот плоштад отворен пункт за донации за погодените во земјотресите во Турција и Сирија

360 степени

Скопјани масовно донираат на пунктот на градскиот плоштад за населението погодено од земјотресите

Слободен Печат

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

24 Вести

Сојунчу побара помош за Турција, Лестер реагираше на најдобар можен начин (ВИДЕО)

SportMedia

Сител Скопје инфо Кумановски м. Република 4NEWS Опсервер Денешен Кајгана

Денеска Советот на Град Скопје ќе додели помош за настраданите во Турција и Сирија, Гази Баба веќе изгласа 500 илјади ...

Слободен Печат - 08.02.2023

Советот на Град Скопје во 13 часот ќе одржи вонредна седница на која треба да донесе одлука за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. Се предлага да се даде парична помош од по 3 000 000 денари за двете земји, ...

Сирија: Западните санкции ја влошуваат хуманитарната катастрофа по земјотресот

Кумановски м.

Сирија ја моли Европа за помош, санкциите голема кочница

Кумановски м.

Земјотресот во Турција и во Сирија погоди милиони бегалци

360 степени

Хуманоста на дело - помош од Македонија за погодените подрачја во Турција и во Сирија

24 Вести

УНЕСКО нуди помош за оштетеното светско наследство во Турција и Сирија

Р.С.Европа

С Македонија ќе испрати помош и за Сирија, се утврдува што е потребно

360 степени

Канал5 Во Центар Скопје инфо 4NEWS Фактор еМагазин Локално Макфакс

20 борци на ИСИС избегаа од затвор во Сирија по земјотресот

Фокус - 07.02.2023

Дваесет борци на „Исламска држава“ избегаа од затвор во северна Сирија, искористувајќи го хаосот предизвикан од разорниот земјотрес во областа на турско-сириската граница, јави ДПА. Цитирајќи ги затворските власти, Сириската опсерваторија за ...

Најмалку 20 џихадисти побегнаа од затвор во Сирија по разорниот земјотрес

Телма

Го искористија земјотресот и избегаа од затворот во Сирија – се знае и кој им помогнал

ТВ21

ПОРАДИ ЗЕМЈОТРЕСОТ ПУКАА ЅИДОВИ И ВРАТИ ВО СИРИСКИ ЗАТВОР: Избегаа најмалку 20 борци на ИСИС

Фактор

ОД ЗАТВОР ПОБЕГНАА НАЈМАЛКУ 20 ЏИХАДИСТИ ОД СИРИЈА Силниот земјотрес им го отвори патот

+инфо

Најмалку 20 членови на ИД избегале од сириски затвор по земјотресот

Слободен Печат

Во Сирија, по земјотресот, од затвор побегнаа 20-ина осомничени џихадисти

Макфакс

МКД Кајгана 24Инфо Република Скопје1 MTM Точка А1 On

Ердоган прогласи вонредна состојба во погодените региони, ќе трае 3 месеци

МКД - 07.02.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во 10 региони погодени од разорните земјотреси. Тој додаде дека, според владините податоци, бројот на загинати во Турција се искачи на 3.549 и дека 10 градови ќе бидат ...

Ердоган прогласи вонредна состојба на три месеци

Фокус

Воведена тримесечна вонредна состојба во 10 турски провинции погодени од земјотресот

360 степени

Ердоган: Прогласена тримесечна вонредна состојба во погодените региони

Во Центар

Ердоган прогласи вонредна состојба на три месеци

ТВ21

Ердоган: тримесечна вонредна состојба во зоната на земјотресот во Турција

Р.С.Европа

Ердоган прогласи вонредна состојба во 10 провинции погодени од земјотресот

OhridNews

Курир Кумановски м. MakPress Сител Опсервер Макфакс CivilMedia А1 On

Човечка мизерија на руската државна телевизија: Ние не сме Црвен крст (ВИДЕО)

Канал5 - 07.02.2023

Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Герашченко, на Твитер објави скандалозен клип од руската државна ТВ програма Русија 1. На снимката се гледа неименуван гостин кој зборува за последиците од двата силни земјотреси што го ...

(Видео) Скандалозна изјава на руската државна телевизија за земјотресот во Турција и Сирија: Не сме ние Црвен крст

Макфакс

Сирискиот Црвен крст бара од ЕУ да ги симне санкциите поради земјотресот

Нетпрес

Сирискиот Црвен крст бара ЕУ да ги укине санкциите против Дамаск поради разорниот земјотрес

Кумановски м.

Црвениот крст соопшти сметки и телефонски броеви за донации за настраданите во Турција и во Сирија

Факултети

Македонскиот Црвен крст отвори сметки за донација за Турција и Сирија

Република

Сирискиот Црвен крст од ЕУ побара укинување на санкциите по земјотресот

Макфакс

24Инфо Опсервер MakPress Бриф Точка ТВ21 Centar Либертас

(ВИДЕО) Русин на државна телевизија кажа дека тие не се Црвен Крст, затоа што ниту Сиријци, ниту Турци не се борат со ...

Фактор - 07.02.2023

Ние не сме Црвен Крст, вели гостин на емисија на руската државна телевизија за земјотресите во Турција и Сирија. Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Герашченко, на Твитер објави видео од руската државна ТВ програма Русија 1.

Тепачка во трговски центар на подрачјето на Гази Баба

Курир - 07.02.2023

На 06.02.2023 во 14.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека во трговски центар на подрачјето на Гази Баба, по претходна расправија, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Е.Е.(26) и Д.Ф.(35), двајцата од Скопје.

Помош од Битола за настраданите од земјотресите

Тера - 07.02.2023

Утре Советот на Општина Битола, ќе одржи вонредна седница на иницијатива на градоначалникот Тони Коњановски и претседателката на Советот, Габриела Илиевска на која ќе биде донесена Одлука за обезбедување средства од буџетот на општината, како ...

Во општина Центар Жупа седумдневна жалост за настраданите во земјотресот во Турција

MakPress

Петмина спасители од Битола ќе заминат на помош во Турција

Н.Македонија

Финансиска помош за семејствата на настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Тера

Спасувачки тим од Битола заминува во подрачјето погодено од земјотресите

Тера

Битола покрај порака со сочувство ќе испрати и пет членови во тимот за спасување во Турција

Битола Њуз

Петмина спасувачи од Битола заминуваат за Турција

MakPress

Опсервер А1 On Сител Бриф 24 Вести Локално 24Инфо Zoom

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

ТВ21 - 07.02.2023

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, свика итна вонредна седница на Советот во четврток за доделување хуманитарна помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција.

За в четврток свикана итна седница на Советот за доделување хуманитарна помош за настраданите во земјотресот во Турција

Вечер Прес

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Centar

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Макфакс

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Канал5

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Опсервер

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Press24

Скопје инфо А1 On CivilMedia 24Инфо MakPress Сител 24 Вести Република

ФОТО: 24 македонски армиски припадници и 2 кучиња заминаа за Турција, обучени се за претрага и спасување

4NEWS - 07.02.2023

24 припадници од Армијата на Макеоднија пред помалку од еден час заминаа за Турција. „Одлучни и спремни што поскоро да се вклучат и да помогнат во спасувањето на драгоцени животи во областите погодени од катастрофалниот земјотрес во Туркије“, ...

Армијата на Република Македонија испрати обучен тим за помош во Турција

MakPress

АРМ започна со подготовка на помошта за Турција

Курир

АРМ упатува тим во Турција за пронаоѓање и спасување

Локално

Армијата на Република Македонија испрати обучен тим за помош во Турција

Опсервер

Армијата на Република Северна Македонија испрати обучен тим за помош во Турција

Zoom

АРМ испрати обучен тим за помош во Турција

Канал5

Бриф Курир Слободен Печат ММС Независен 24Инфо Press24 еМагазин

Помош од општина Ѓорче Петров за Турција и Сирија

Курир - 07.02.2023

Oпштина Ѓорче Петров во наредните денови ќе обезбеди парични средства за семејствата на настраданите од земјотресот во Турција и Сирија, информираат од Општината. На иницијатива на градоначалникот Александар Стојкоски, а во координација со ...

Помош од општина Ѓорче Петров за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

24Инфо

Гази Баба не заборава:Општината ќе донира за настраданите во Турција и Сирија

Вечер Прес

Стефковски: Гази Баба ќе донира за настраданите во Турција и Сирија

MakPress

Помош од општина Ѓорче Петров за Турција и Сирија

Lider

Помош од општина Ѓорче Петров за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Опсервер

Ѓорче Петров ќе обезбеди парични средства за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Вечер Прес

Нетпрес Press24 MakPress Република Канал5

Во Халкбанк отворена сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

МКД - 07.02.2023

Во Халкбанк АД Скопје отворена е донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес што го погоди централното подрачје на Кахраманмараш-Пазарџик во Туркије. Сите кои сакаат да донираат средства, уплатата можат да ја направат на ...

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

Црнобело

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

Пари

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Турција

Макфакс

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

Фактор

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

ТВ21

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес

Канал5

24Инфо Опсервер Независен Вечер Прес +инфо

Стефковски: Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

Курир - 06.02.2023

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, денеска беше во посета на ЈКП Гази Баба каде имаше средба со вработените. Повод за средбата, беше одлуката за покачување на платите на вработените и сезонските работници во ЈКП Гази Баба.

Стефковски: Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

MakPress

Стефковски: Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

Press24

Повисоки плати за сезонските работници во ЈКП „Гази Баба“

Скопје инфо

Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

24Инфо