TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Економски магазин“, минималната плата не може да се зголеми пред април

Алсат-М - 26.01.2022

Минималната плата не може да се зголеми пред април. Потребни се консултации и преговори со засегнатите страни. Новата министерка за труд и социјала Јована Тренчевска во „Економски магазин“ на Алсат кој ќе се емитува вечерва во 22 часот посочи дека ...

„До кога вака?“ – Минимални плати за максимални трошоци, остануваме на дното и со 18.000 денари минималец

ММС - 26.01.2022

Додека Сојузот на Синдикатите на Македонија (ССМ) и Владата никако да го договорат тајмингот кога ќе седнат и договорат минималната плата да се зголеми од 15.000 на 18.000 денари, а ССМ во деновиве предупредува на генерален штрајк, состојбата со ...

Еднакви плати само за третина од работниците?

Окно - 26.01.2022

Две третини од работниците и работничките во Европската унија се исклучени од мерките за транспарентност на платите според моменталниот предлог на Европската комисија, известува Европската конфедерација на синдикати (ЕТУЦ).

ССМ бара минималната плата да се зголеми, во спротивно се закануваат со штрајк

Канал5 - 25.01.2022

Минималец од 18 илјади или штрајк. ССМ се закани дека ако износот на минималната плата не се зголеми и не се усогласат и другите плати нагоре - ќе излезат на улица. Иако претходно владини министри најавија можно зголемување на минималецот во јуни ...

Синдикат: Владата до март да ја покачи минималната плата на 18.000 денари

Алсат-М - 25.01.2022

Минималецот да се зголеми на 18 илјади денари најдоцна до март, во спротивно работниците ќе штрајкуваат на работните места. Синдикалците велат дека од следниот месец повеќе од сто илјади граѓаните приматели на сегашната минимална плата од 15.500 ...

Ќе добијат ли работниците минималец од 18.000 денари?! Синдикатот спрема штрајк, Владата уверува дека ќе има решение

Телма - 25.01.2022

Ќе добијат ли работниците минимална плата од 18.000 денари? Бизнисот е против, владата тактизира, а синдикалците се спремаат за штрајк. Од Владата за Телма одговорија дека минималецот ќе стигне до 18.000 денари најбрзо што може годинава, но не ...

ССМ ОСТРО ДО СИТЕ ПРАТЕНИЦИ: Доста се препукувате за небитни закони, изгласајте го законот за повисока минимална плата

Фактор - 25.01.2022

Синдикатот им се обрати остро на народните избраници - наместо да се препукуваат за, како што велат, небитни закони, да го изгласаат законот според кој минималната плата би изнесувала најмалку 60 отсто од просечната плата во земјава, односно таа да ...

ССМ до пратениците: Приоритет се платите на работниците, а не закони за укинување апанажи, избори...

Скопје инфо - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

ССМ до пратениците: Приоритет се платите на работниците, а не закони за укинување апанажи, избори..

Бизнис Вести - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

ССМ до пратениците: Приоритет се платите на работниците, а не закони за укинување апанажи, избори..

Независен - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

ССМ до пратениците: Приоритет се платите на работниците, а не закони за укинување апанажи, избори..

Опсервер - 25.01.2022

– Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

ССМ побараа од пратениците приоритет да им биде Законот за минимална плата

MakPress - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

ССМ до пратениците: Приоритет се платите на работниците, а не закони за укинување апанажи, избори..

Бриф - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

ССМ со закана: Ако се одолговлекува покачувањето минимална плата, ние ќе го одолговлекуваме гласањето на следните ...

Република - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

ССМ до пратениците: Приоритет се платите на работниците, а не закони за укинување апанажи

Канал5 - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

ССМ ДО ПРАТЕНИЦИТЕ Помислете на работниците и минималната плата, а не на апанажите

+инфо - 25.01.2022

Според ССМ, доколку пратениците веднаш поднесат и изгласаат измени во Законот за минималната плата ќе докажат дека навистина се грижат за работникот и неговата егзистенција во услови на ковид, економска и енергетска криза.

ССМ до пратениците: Помислете на работниците и минималната плата, а не на апанажите

Нетпрес - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 отсто од просечната плата или 18.000 денари.

ССМ до пратениците: Приоритет се платите на работниците, а не закони за укинување апанажи, избори..

Frontline - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

ССМ до пратениците: Приоритет се платите на работниците, а не закони за укинување апанажи, избори..

Нова ТВ - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

Синдикатите бараат пратениците да дадат приоритет на зголемување на минималецот, а не на избори и апанажи

360 степени - 25.01.2022

За работниците, велат од ССМ, е нејасно зошто пратениците кои земаат плата за четири до пет пати поголема од минималната плата, веднаш не седнат во пратеничките клупи и не го предложат и поддржат законот односно не ја зголемат минималната плата на ...

ССМ до пратениците: Приоритет се платите на работниците, а не закони за укинување апанажи, избори..

Вечер Прес - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

ССМ: Ако се одолговлекува покачувањето минимална плата, ние ќе го одолговлекуваме гласањето на следните избори

Lider - 25.01.2022

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги повика пратениците да ја изгласаат нивната иницијатива за законското решение за пораст на минималната плата со износ од 60 проценти од просечната плата или 18.000 денари.

Минималец од 18.000 денари или ШТРАЈК

Курир - 25.01.2022

Минималец од 18 илјади или штрајк. ССМ се закани дека ако износот на минималната плата не се зголеми најдоцна до март и не се усогласат и другите плати нагоре – ќе излезат на улица. Иако претходно владини министри најавија можно зголемување на ...

Минималец од 18.000 денари или штрајк, се заканија од ССМ

Нетпрес - 25.01.2022

ССМ се закани дека ако износот на минималната плата не се зголеми најдоцна до март и не се усогласат и другите плати нагоре – ќе излезат на улица. Иако претходно владини министри најавија можно зголемување на минималецот во јуни годинава, од ССМ ...

ССМ до пратениците: Приоритет се платите на работниците, а не другите закони за апанажа и избори

Локално - 25.01.2022

Бараме политичките партии да не се препукуваат со поднесување на предлог закони кои не се од егзистенцијална важност за работниците во време на економска, енергетска и ковид криза и наместо да го трошат времето и да одржуваат седници за лични нивни ...

Минималец од 18.000 денари или штајк

Press24 - 25.01.2022

Минималец од 18 илјади или штрајк. ССМ се закани дека ако износот на минималната плата не се зголеми најдоцна до март и не се усогласат и другите плати нагоре – ќе излезат на улица. Иако претходно владини министри најавија можно зголемување на ...

ССМ: Минималната плата да зголеми на 18.000 најдоцна до март, во спротивно штрајкови

Zoom - 25.01.2022

ССМ се закани дека ако износот на минималната плата не се зголеми најдоцна до март и не се усогласат и другите плати нагоре – ќе излезат на улица. Иако претходно владини министри најавија можно зголемување на минималецот во јуни годинава, од ССМ ...