TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрон со поддршка за Светската здравствена организација

Р.С.Европа - 09.04.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон го поддржа генералниот директор на СЗОТедрос Адханом Гебрејезус, при што наведе дека “одбива да ја види таа организација притисната меѓу Кина и Соединетите држави”.

СЗО: Политизацијата на корона кризата мора да запре

Локално - 09.04.2020

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, повика на единство и крај на „политизација“ на глобалната здравствена криза, конкретно повикувајќи ги Кина и САД да покажат „чесно лидерство“, пренесува ...

Хронологија на ширењето на коронавирусот: Како се промени светот од 8 јануари до денес?

Факултети - 09.04.2020

Ова се главните фази откако Светската здравствена организација на 8 јануари објави дека новиот коронавирус може да биде причина за непознатата епидемија што се појави во Кина. Од вирусот досега починаа повеќе од 80.000 луѓе во светот.

Политиката ставете ја во карантин, му порача претседателот на СЗО на Трамп

ММС - 09.04.2020

Директорот на Светската здравстевена организација Тедрос Адхан Гебрејесус побара пандемијата од коронавирусот да не се политизира и предупреди дека се приближуваме на бројот од 100.000 умрени.

Трамп посакува економски бум во САД после епидемијата на Ковид-19

Опсервер - 09.04.2020

Вашингтон, 9 април 2020 () – Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека посакува со „биг бенг“ да ја рестартира американската економија, но дека претходно е потребно да се намали стапката на смртност од коронавирусот.

100 Дена од појава на коронавирусот

Фактор - 09.04.2020

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом, потсети дека денеска е 100-от ден од појавата на новиот коронавирус, поточно 100-от ден од кога кинеските власти прв пат ја известија Свестката здравствена организација дека идентификувале избивање на мистериозна ...

Шефот на СЗО му одговори на Трамп: Не го политизирајте вирусот

МКД - 08.04.2020

Шефот на Светската здравствена организација Тедрос Адханом Гебрејесус побара денес да не се политизира пандемијата, откако американскиот претседател Доналд Трамп ја обвини агенцијата на Обединетите нации дека е премногу блиска со Кина и дека лошо ...

Сенаторот Грам до СЗО: Нема повеќе пари за вас, вие сте бранители на Кина

А1 On - 08.04.2020

Американскиот советник на претседателот Трамп и сенатор на сојузната држава Јужна Каролина, Линдзи Грам соопшти дека СЗО не треба повеќе да биде финансирана од САД за време на сегашното лидерство обвинувајќи ја организацијата за прикривање на ...

Шефот на СЗО му одговори на Трамп: Не политизирајте го вирусот

Макфакс - 08.04.2020

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, побара денес да не се политизира пандемијата на коронавирусот кога американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера ја обвини агенцијата на ООН дека е премногу блиску до Кина ...

СЗО ги повика САД и Кина да се обединат во борбата против корона вирусот

Канал5 - 08.04.2020

Светската здравствена организација вечерва ги повика САД и Кина да ги обединат своите сили во борбата со пандемијата од коронавирусот. СЗО ова го упати како своевиден одговор на критиките на Трамп дека СЗО лошо се справува со пандемијата и оти ...

СЗО: САД и Кина да се обединат во борбата против Ковид-19

А1 On - 08.04.2020

Светската здравствена организација ги повика САД и Кина да ги обединат своите сили во борбата со пандемијата од коронавирусот, соопштувајќи дека ќе има „многу повеќе жртви без меѓународното единство“.

Трамп размислува за замрзнување на американското финансирање на СЗО

+инфо - 08.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека размислува за замрзнување на американското финансирање на Светската здравствена организација (СЗО) затоа што не беше во можност да го спречи новиот коронавирус на време, објави „Блумберг“.

Тедрос му одговори на Трамп: Не го политизирајте вирусот

Press24 - 08.04.2020

Шефот на Светската здравствена организација Тедрос Адхан Гебрежезус денеска побара пандемијата од коронавирусот да не се политиза откако американскиот претседател Доналд Трамп ја обвини СЗО дека е наклонета кон Кина и оти лошо управува со кризата.

Директорот на СЗО: Добога, изгубивме 60.000 луѓе во светот, што правиме? ВИДЕО

+инфо - 08.04.2020

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адханом ги повика политичарите да престанат да политизираат со коронавирусот. Тој ја бранел работата на Организацијата откако претседателот на САД Доналд Трамп упати критики до СЗО и ...

СЗО: Сто дена од појавата на коронавирус

ТВ21 - 08.04.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус потсетува дека утре се навршуваат 100 дена од појавата на коронавирусот, поточно од денот кога кинеските власти го известија СЗО дека идентификувале избивање на ...

СЗО: Опасно е да се мисли дека се приближуваме до крајот на пандемијата

Макфакс - 08.04.2020

Светската здравствена организација денеска предупреди дека пандемијата на коронавирус и натаму е опасна за Европа, односно дека малото снижување на бројот на регистрирани инфекции и смртни случаи е сè уште „на стаклени нозе“.

ЦИА предупредуваше, Трамп игнорираше – Сега ја плаќа цената со човечки животи

Слободен Печат - 08.04.2020

Наместо да им верува на своите луѓе, Трамп му поверувал на кинескиот претседател Си Џипинг околу состојбата со епидемијата на вирусот во Кина. “Господине претседателе, епидемијата се шири и ќе биде се полошо.

Трамп ги откри главните виновници за ширењето на пандемијата: Им се закани со најостри мерки!

Точка - 08.04.2020

Според Доналд Трамп, Светската здравствена организација потфрлила и се закани дека Соединетите Американски Држави ќе се повлечат од финансирањето на СЗО. Американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше Светската здравствена организација и ја ...

Трамп изгубил милијарда долари поради коронавирусот

Сакам да кажам - 08.04.2020

Богатството на Доналд Трамп се намалило за една милијарда долари во изминатиот месец откако пандемијата на коронавирусот затвори деловни и трговски центри, хотели и голф терени што се во негова сопственост.

Трамп се закани дека ќе сопре со финансирање на СЗО

Локално - 08.04.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО) и ја обвини дека е премногу „лабава“ кон Кина и дека давала лоши совети на почетокот на епидемијата. „СЗО навистина ги згреши работите.

Трамп откачи: Менува противници, ја нaпaднa СЗО, ја пофали ќерка му, не знаел дека 100 милиони Американци ќе зaбoлат од ...

365 - 08.04.2020

На најцpниот ден дотогаш од појавата на Ковид-19 во САД – со 1344 пoчинати во 24 часа, американскиот претседател Доналд Трамп вчера одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, каде направи сѐ освен да им влее утеха и да ги смири ...

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Макфакс - 08.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот ден во САД од појавата на коронавирусот од што досега починаа најмалку 1.344 луѓе.

Над 1.800 мртви од КОВИД-19 во САД, најмногу во еден ден во која било земја досега

Сакам да кажам - 08.04.2020

Во САД во изминатите 24 часа починале повеќе од 1.800 луѓе од КОВИД-19, што е најмногу во еден ден во која било земја досега. САД во исто време ја надминаа бројката од 400.000 заразени. Ова следува откако Доналд Трамп и здравствените власти ...

Коронавирусот е најлошиот разузнавачки неуспех во историјата на САД

Независен - 08.04.2020

Економистите се загрижени дека досега преземените херкулски напори нема да бидат доволни доколку кризата продолжи по јуни Во септември минатата година се сретнав со потпретседателот за ризици на една од 100-тер најдобри компании во Вашингтон, кој ...

Андоновиќ: Вината за лошата проценка околу коронавирусот Трамп ја префрла кон СЗО и Кина

Слободен Печат - 08.04.2020

Во светот секојдневно расте бројот на инфицирани од Ковид-19 вирусот. Според денешната статистика бројот на заболени во светот изнесува над 1.400.000 , а починаа 82.805 лица. Најголема бројка на заболени има во САД, над 400.000 заразени и повеќе од ...

Трамп бара жртвено јагне, се нафрли врз СЗО

Независен - 08.04.2020

Доналд Трамп се заканува дека ќе го повлече финансирањето на СЗО Негирањето на кризата со корона вирусот во првите месеци му се враќа како бумеранг на Трамп додека расте бројот на жртвите Доналд Трамп е во лов на ново жртвено јагне во френетичниот ...

Трамп: Мислам дека се приближуваме до врвот на падемијата

Опсервер - 08.04.2020

Вашингтон, 8 април 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД можеби се близу до врвот на пандемијата на новиот коронавирус. Трамп повтори дека сака американската економија што поскоро да се отвори кон остатокот од светот.

Трамп: СЗО ја утна работата

Expres - 08.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО) и ја обвини дека била премногу „лабава“ кон Кина и дека дава лоши совет по и за време на избувнувањето кризата со коронавирусот.

Советник на Трамп предупредил за опасноста од коронавирус уште во јануари

А1 On - 07.04.2020

Питер Наваро, советник за трговија во Белата куќа, на 29 јануари испратил меморандум до раководството на земјата со предупредување дека коронавирусна криза може да ја чини американската економија билиони долари и дека милиони Американци може да ...

Трамп ја обвини Светската здравствена организација дека лошо управува со пандемијата

МКД - 07.04.2020

Американскиот претседателот Доналд Трамп остро ја нападна Светската здравствена организација (СЗО) и ја обвини дека е преблиска до Кина и дека лошо управува со пандемијата на коронавирусот.

Трамп - „СЗО навистина ја оплеска“

Р.С.Европа - 07.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп остро ја критикуваше Светската здравствена организација, обвинувајќи дека се премногу фокусирани на Кина и дека даваат лоши совети за време на пандемијата од коронавирус.

Трамп ја обвини СЗО : Ние ве плаќаме , а вие сте свртени кон Кина

Канал5 - 07.04.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, остро ја нападна Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека е премногу блиска до Кина и лошо ја управува пандемијата на коронавирус. „СЗО навистина потфрли“, напиша претседателот на Твитер ...

Зошто не бевме подготвени за епидемијата на коронавирусот

Н.Македонија - 07.04.2020

Организациите одговорни за предупредувања поврзани со опасностите што се закануваат – вклучувајќи ги и разузнавачките агенции, претставуваат само еден дел од системот за рано предупредување за можни закани. Вториот дел ги вклучува т.н.

Коронавирусот поголем неуспех отколку 11 септември, сите во САД знаеле, но ги игнорирале предупредувањата со месеци

Репортер - 07.04.2020

За известувачките разузнавчки агенции во САД, пандемијата со коронавирусот и начинот на кој властите се справуваат со истата претставува поголем неуспех, од најголемите терористички напади во 2001 година врз кулите близначки на 11 септември.

Лошата проценка на Трамп ги доведоа САД пред колапс од коронавирусот

Слободен Печат - 07.04.2020

На пописот на забелешките кон Трамп се посочува и неговиот неуспех да воведе строги мерки и така да го ограничи ширењето на вирусот низ територијата на САД. САД ги живеат можеби најтешките моменти во поновата историја.

Трамп: СЗО навистина „ја оплеска“

Press24 - 07.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше Светската здравствена организација и ја обвини дека била премногу опуштена кон Кина и оти давала лоши совети на почетокот на епидемијата. -СЗО навистина „ја оплеска“.

Доналд Трамп изгубил една милијарда долари за еден месец поради кризата со короната

Независен - 07.04.2020

Хотелот „Трамп интеренешенел“ во Лас Вегас Хотелот „Трамп интеренешенел“ во Лас Вегас Богатството на американскиот претседател опадна од проценетите 3,1 милијарди американски долари на 1 март на 2,1 милијарди американски долари на 18-ти март (во ...

Трамп: СЗО ја утна работата

360 степени - 07.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп преку неговиот Твитер-налог ја искритикува Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека и давала лоши ...

Помош од 1,1 милиони долари од САД за справување со корона кризата во Северна Македонија

Иновативност - 07.04.2020

Владата на Соединетите американски држави (САД) обезбеди 1,1 миллион американски долари за намалување на ширењето на COVID-19 во Северна Македонија. Преку Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД), САД овие средства ги доделува на Светската ...

Светски ден на здравјето

Глас на Америка - 07.04.2020

„Лекциите коишто се надевам светот ќе ги научи од КОВИД-19 е дека мора да инвестираме во заштита на здравствените работници - медицинските сестри, докторите, фармацевтите...“, изјави првиот човек на СЗО.

Трамп: СЗО навистина ја утна работата

Опсервер - 07.04.2020

Вашингтон, 7 април 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека и давала лоши совети.

Трамп: СЗО навистина ја утна работата

+инфо - 07.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека и давала лоши совети. – СЗО навистина ја утна работата.

Трамп: СЗО навистина ја утна работата

Слободен Печат - 07.04.2020

Трамп додаде дека тој „за среќа го отфрлил” советот на СЗО границата со Кина и натаму да биде отворена на почетокот на епидемијата и се запраша зошто оваа организација давала „ толку погрешни препораки”.

Трамп: СЗО ja утна работата

Независен - 07.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека и давала лоши совети. „СЗО навистина ја утна работата.

Трамп со критики до Светската Здравствена Организација: Тие навистина ја утнаа работата

А1 On - 07.04.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека и давала лоши совети. „СЗО навистина ја утна работата.

Трамп со критики до СЗО: Навистина ја утнавте работата

Локално - 07.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека и давала лоши совети. „СЗО навистина ја утна работата.

Трамп: СЗО навистина ја утна работата

24Инфо - 07.04.2020

– Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека и давала лоши совети. „СЗО навистина ја утна работата.

Трамп: СЗО навистина ја утна работата

Либертас - 07.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека и давала лоши совети. „СЗО навистина ја утна работата.

Трамп: СЗО ја утна работата

Нетпрес - 07.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека и давала лоши совети. – СЗО навистина ја утна работата.

ТРАМП: СЗО навистина ја утна работата

Денешен - 07.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека и давала лоши совети. „СЗО навистина ја утна работата.