TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер се дочекува Стара нова година

Курир - 13.01.2018

По повод православната нова година и празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева ...

Вечерва се чека Православна нова година – Стара нова

Gostivarpress.mk - 13.01.2018

Новата година на 1-ви Јануари се слави според Грегоријанскиот календар, кој е и најприфатен во светот. Според Јулијанскиот календар пак вечерва на полноќ настапува Православната нова година или Стара нова како што е наречена меѓу народот.

Мазник со паричка за Василица

Тера - 12.01.2018

Со мазник со паричка и со познатите битолски бабари жителите на градот под Пелистер го одбележуваат доаѓањето на т.н. православна Нова година, како и празникот Св. Василиј Велики, познат меѓу народот како Василица.

Утре е Стара нова година а во недела Василица – ова задолжително треба да го направите

Маркукуле - 12.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар утре ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики ...

Зошто се меси лепче со паричка на Василица?

Скопје инфо - 11.01.2018

Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот.

Литургии за Св. Василиј Велики

OhridNews - 11.01.2018

Од Дебарско кичевската епархија информираат за одржувањето на литургиите на 14-ти јануари, по повод празникот Обрезание господово и Св. Василиј Велики, православна Нова година- Василица. Во недела, света василиева литургија ќе се служи во сите ...

Утре се слави Стара нова година, а во недела Василица

Вечер - 12.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар утре ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики ...

Зошто се меси лепче со паричка на Василица?

Курир - 12.01.2018

Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот.

Утре се слави Стара нова година, а во недела Василица

Скопје инфо - 12.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар утре ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики ...

Зошто се меси лепче со паричка на Василица?

Пулс24 - 12.01.2018

Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот.

Утре е Стара нова година

Нетпрес - 12.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар утре ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики ...

Вечер ќе ја пречекаме Старата нова година-Што велат обичаите за овој ден?

Женски магазин - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар вечер ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј ...

Во сабота е Василица - ова задолжително треба да се направи

Сител - 12.01.2018

Св. Василиј е роден во времето на царот Константин. Уште како некрстен петнаесет години во Атина ги изучуваше философијата, реториката, астрономијата и сите други светски науки на она време. Школски другари му беа Св.

Верниците вечерва ќе ја дочекаат Православната нова година

Скопје инфо - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат православната нова година, која почнува утре на Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на ...

Вечерва е Стара нова година, утре Василица

ТВ21 - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат православната нова година, која почнува утре на Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на ...

СТАРА НОВА ГОДИНА: Какви се обичаите за овој ден?

Скопје24 - 13.01.2018

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар вечер ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј ...

Вечер се дочекува Стара нова година

Макфакс - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечер се дочекува Стара нова година

Вечер - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечер се дочекува Стара нова година

Сител - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечерва се дочекува православната Нова година - утре ќе се крши погача со паричка

Press24 - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.

Вечерва е Стара нова година, а утре Василица

+инфо - 13.01.2018

Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го слават својот именден. Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечерва ќе ја пречекаат ...

Вечер се дочекува Стара нова година

Денар - 13.01.2018

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер се дочекува православната нова година, во народот позната уште како и Стара нова година, која почнува утре на Василица.