TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кирби не кажа дали Бајден побарал од Нетанјаху да се воздржи по нападот на Иран

MakPress - 16.04.2024

Координаторот на американскиот Совет за национална безбедност за стратешки комуникации Џон Кирби денеска не кажа дали претседателот Џо Бајден побарал од израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да покаже воздржаност во одговорот на Израел на нападот ...

Топ Тема (15.04.2024) Анализа на Иванов и Адамчевски- дали последниот судир Иран – Израел ќе остане изолиран?

Телма

Бајден: САД се посветени на безбедноста на Израел

Макфакс

Одење по „црвени линии“ на Блискиот Исток: Бајден ќе му чува грб на Израел, но има еден услов за Нетанјаху

Вечер Прес

Израел објави: Ќе одговориме на нападот

Макфакс

Блинкен: Вашингтон не сака ескалација со Иран, но ќе продолжи да го брани Израел

Локално

„Израел сака да спроведе акција против Иран во координација со САД“

Макфакс

Фокус МКД Нетпрес Слободен Печат Скопје1 Скопје1 Во Центар Канал5

Израелски доселеници убија двајца Палестинци на Западниот Брег

24Инфо - 15.04.2024

Израелски доселеници убија двајца Палестинци во окупираната провинција Наблус на Западниот Брег, изјави градоначалникот на Акраба за Салах Бани Џабер. „Околу 50 доселеници, од кои повеќето беа вооружени, ги нападнаа жителите на селото Кирбет ал ...

СО ЧАСОВИ ЧЕКААТ ЗА ОБРОК: Гладот ги мачи Палестинците во Газа

Фактор

Хуманитарна катастрофа – Луѓето во Газа со часови чекаат во ред за да добијат оброк

Во Центар

Иран го „разниша“ Израел: Одложена копнената офанзива во Рафах

Вечер Прес

Израел ветува дека ќе се фокусира на ослободување на заложниците во Газа

Глас на Америка

Хамас нуди договор за примирје без да ослободи заложници во првите 42 дена

Нетпрес

Израел ја одложи инвазијата на Рафах по иранскиот напад

Нетпрес

А1 On ТВ21 Слободен Печат Нетпрес Глас на Америка Глас на Америка MakPress MakPress

(видео)Адамчевски во Топ Тема: Нетанјаху не е човек од доверба

Телма - 15.04.2024

Може ли да се предвиди дали последниот судир Иран – Израел ќе остане изолиран? Како ќе продолжи децениската „војна во сенка“ и колку е одржлив регионалниот (не)мир? Вечерва во Топ Тема дебата со д-р Зоран Иванов, асистент професор по меѓународни ...

Нетанјаху го откажал нападот на Иран по разговор со Бајден

Оff.net

Бајден го предомисли Нетанјаху – Израел го откажа итниот одмазднички напад врз Иран

Слободен Печат

Кац: Рековме дека ако Иран го нападна Израел ние ќе го нападнеме Иран

Либертас

Њујорк тајмс: Нетанјаху го откажа итниот одмазднички напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Либертас

Нетанјаху го откажа итниот одмазднички напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Курир

Нетанјаху го откажал итниот одмазднички напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Фокус

Zoom 24Инфо Независен ММС Денешен Нетпрес Рацин Телма

Лидерите на Г7 разгледуваат нови санкции против Иран по нападот врз Израел

Курир - 15.04.2024

– Голем дел од светот денес стои со Израел, изјави портпаролот за национална безбедност на Белата куќа Џон Кирби. Лидерите на Групата седум размислуваат за нови санкции за ракетната програма на Иран, соопшти Белата куќа, по виртуелниот состанок со ...

Лидерите на Г7 го осудија нападот на Иран врз Израел, ќе работат на стабилизација во регионот

Вечер Прес

Г7 со заедничка изјава за поддршка за Израел

Р.С.Европа

Лидерите на Г7 на итен состанок за иранските напади

Р.С.Европа

Видео конференција на лидерите на Г7 во врска со иранскиот напад врз Израел

Курир

Лидерите на Г7 ќе одржат видео конференција заради нападите врз Израел

Телма

Италија закажа седницата на Г7 поради иранскиот напад врз Израел

24Инфо

Република Рацин Слободен Печат Нетпрес MakPress Канал5 MakPress

Си-Ен-Ен: Израел ги разгледа воените планови за одговор на Иран, но не е јасно дали е донесена одлука

Либертас - 15.04.2024

Израелскиот воен кабинет ги разгледа воените планови за потенцијален одговор против Иран за време на денешната речиси тричасовна средба, јави Си-Ен-Ен повикувајќи се на официјален претставник.

Си-Ен-Ен: Израел ги разгледа воените планови за одговор на Иран

Канал5

Си-Ен-Ен: Израел ги разгледа воените планови за одговор на Иран, но не е јасно дали е донесена одлукаСи-Ен-Ен: Израел ги разгледа воените планови за одговор на Иран, но не е јасно дали е донесена одлука

CivilMedia

Си-Ен-Ен: Израел ги разгледа воените планови за одговор на Иран, но не е јасно дали е донесена одлукаСи-Ен-Ен: Израел ги разгледа воените планови за одговор на Иран, но не е јасно дали е донесена одлука

Zoom

Си-Ен-Ен: Израел ги разгледа воените планови за одговор на Иран, но не е јасно дали е донесена одлука

MakPress

Бајден вели дека САД се „посветени“ на безбедноста на Израел и другите регионални партнери

Либертас - 15.04.2024

– Американскиот претседател Џо Бајден за првпат јавно се осврна на нападот на Иран против Израел во текот на викендот, велејќи дека останува фокусиран на безбедноста на Израел и постигнување примирје и договор за заложници додека работи на ...

Бајден вели дека САД се „посветени“ на безбедноста на Израел и другите регионални партнери

CivilMedia

Бајден вели дека САД се „посветени“ на безбедноста на Израел и другите регионални партнери

Frontline

Бајден вели дека САД се посветени на безбедноста на Израел и другите регионални партнери

Zoom

Бајден вели дека САД се „посветени“ на безбедноста на Израел и другите регионални партнери

Канал5

Бајден вели дека САД се „посветени“ на безбедноста на Израел и другите регионални партнери

MakPress

Блинкен: САД координираат дипломатски одговор за да се спречи ескалација

Макфакс - 15.04.2024

Државниот секретар Ентони Блинкен рече дека САД ги поминале изминатите 36 часа „координирајќи го дипломатскиот одговор за да се обидат да спречат ескалација“. „Силата и мудроста мора да бидат различни страни на иста монета“, рече Блинкен повикувајќи ...

Блинкен: САД координираат дипломатски одговор за да се спречи ескалација

Опсервер

Блинкен: САД координираат дипломатски одговор за да се спречи ескалација

Алсат-М

Заврши состанокот на израелскиот Воен кабинет

Либертас - 15.04.2024

Израелскиот воен кабинет го заврши состанок на кој се разговараше за одговорот на Израел на иранскиот напад, пренесе телевизијата „Канал 12“. „Канал 12“ објави дека на средбата се разговарало за неколку опции, а секоја од нив е „болен“ одмазднички ...

Заврши состанокот на израелскиот воен кабинет

Макфакс

Објавена е првата фотографија од состанокот на израелскиот воен кабинет

Макфакс

Состанок на воениот кабинети на Израел, ќе носи одлука за одговор на нападот

А1 On

Израелскиот безбедносен кабинет го овласти воениот кабинет да одлучи за одговор на иранскиот напад

MakPress

Израелскиот безбедносен кабинет го овласти воениот кабинет да одлучи за одговор на иранскиот напад

24 Вести

Објавена е првата фотографија од состанокот на израелскиот воен кабинет

Опсервер

Опсервер Рацин Слободен Печат Независен Канал5

Израелски весник тврди дека Хамас има предлог за прекин на огнот, познато е што бара од Израел

Макфакс - 15.04.2024

Палестинското милитантно движење Хамас им претстави контрапредлог на посредниците во преговорите за договор за размена на заложници во индиректните разговори за постигнување прекин на огнот во војната во Газа, објави израелскиот весник Хаарец.

Хамас дал противпредлог за договорот за размена на заложници, пишуваат медиумите

Нетпрес

Израелски весник тврди дека Хамас има предлог за прекин на огнот, познато е што бара од Израел

Опсервер

ХАМАС ИМА ПРЕДЛОГ ЗА ПРЕКИН НА ОГНОТ Еве што бара палестинското милитантно движење од Израел

+инфо

Израелски весник тврди дека Хамас има предлог за прекин на огнот, познато е што бара од Израел

MTM

Израелски весник тврди дека Хамас има предлог за прекин на огнот, познато е што бара од Израел

Точка

Хаарец: Хамас даде контрапредлог за договорот за размена на заложници

МКД

Centar Слободен Печат Канал5 MakPress

Потпретседателот на израелскиот парламент: Кнесетот е едногласен дека треба да има одговор на синоќешниот напад од Иран

МКД - 14.04.2024

Потпретседателот на израелскиот парламент и пратеник во Кнесетот, Ханок Милвидски, за Би-би-си изјави дека во израелската влада постои консензус дека треба да се одговори на синоќешниот напад на Иран со дронови и ракети на израелска територија.

Потпретседателот на израелскиот парламент објави: Владата е едногласна дека треба да има одговор на синоќешниот напад од Иран

ТВ21

Израелската влада е едногласна дека треба да одговори на нападот на Иран, вели потпретседателот на парламентот

Фокус

Рестриктивните мерки за граѓаните на Израел во сила до утревечер

Курир - 14.04.2024

Насоките забрануваат образовни активности на национално ниво и ги ограничуваат собирите на 1.000 луѓе. Командата на домашниот фронт на израелските безбедносни сили (ИДФ) соопшти дека ограничувањата за граѓаните издадени пред синоќешниот ирански ...

Командата на домашниот фронт соопшти дека Израелците повеќе не треба да престојуваат во близина на засолништа

MakPress

До утревечер во сила се рестриктивните мерки за граѓаните на Израел

Нетпрес

Ограничувањата за Израелците остануваат на сила до утревечер

Слободен Печат

Рестриктивните мерки за граѓаните на Израел остануваат во сила до утревечер

Рацин

Рестриктивните мерки за граѓаните на Израел остануваат во сила до утревечер

Н.Македонија

Рестриктивните мерки за граѓаните на Израел остануваат во сила до утревечер

MakPress

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Макфакс - 14.04.2024

Израел ќе победи откако ќе се одбрани од налетот на ирански беспилотни летала и ракети, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме“, рече Нетанјаху во кратка објава на мрежата Х.

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Опсервер

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Либертас

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Алсат-М

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Канал5

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Сител

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Точка

Кајгана Вечер Прес MTM Centar MakPress

САД координираат дипломатски одговор за да се спречи ескалација

Слободен Печат - 15.04.2024

Ентони Блинкен – државен секретар на САД изјави дека ги поминале изминатите 36 часа „координирајќи го дипломатскиот одговор за да се обидат да спречат ескалација“. Блинкен истакна дека е во контакт со колегите во регионот „и ќе продолжи да го прави ...