TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Воздухот во Сараево најзагаден на светот – виновна била кебапчилница

Канал5 - 06.12.2018

Додека Сараево секој ден е на листата на градови со најзагаден воздух на светот , властите обвинија кебапчилница за загадувањето. Меѓу мерките , кои од вторникот се на сила , е забраната за движење на возила низ градот , кои не ги исполнуваат минум ...

Три македонски града меѓу петте најзагадени на Балканот

Алфа - 06.12.2018

Од црната листа на пет најзагадени балкански градови, три се од Македонија, покажува извештајот на Светската здравствена организација. Скопје, Тетово и Битола се македонските црни претставници на градови со најлош квалитет на воздух, во друштво со ...

Гостиварската младина со порака: паркови-наместо бекатонки, велосипеди-наместо автомобили (видео)

Gostivarpress.mk - 06.12.2018

Средношколците од гостиварската гимназија и економското училиште го кренаа гласот против загадувањето на воздухот. Своите пораки ги испратија на креативен начин, преку танц театар пред зградата на општината.

Стојаноска: Жалам што половина од мерните станици во државава не ни функционираат

Курир - 06.12.2018

Со амандманот предлагаме да се обезбедат средства во висина од милион денари за набавка и поставување на мобилна мерна станица во општина Гостивар, изјави Дафина Стојаноска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, при заседавање на ...

Четири града средно загадени, другите дишат

Фактор - 06.12.2018

Четири града денеска во земјава се средно загадени, а другите дишат. Ова може да се забележи од податоците од мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање. Средно загадени се Куманово, Тетово, Кичево и Струмица.

Загадување: Се трошат и заштедите за прочистувачи на воздух

Deutsche Welle - 06.12.2018

Загадувањето во Скопје и други градови во Македонија има драматичен ефект врз здравјето на луѓето. Во репортажа на агенцијата Франс Прес се наведува дека никогаш повеќе ученици не биле болни во Скопје.

Од 10 најзагадени градови во Европа, пет се на Балканот а три во Македонија

Фактор - 06.12.2018

Со доаѓањето на зимата земјите од западен Балкан се гушат во смог , пишува агенцијата АП. Како што се наведува, единствени што тријат раце се продавачите на пречистувачи на воздух. Според Светската здравствена организација на списокот 10 најзагадени ...

(Видео) Темелковски вети станица за мерење на загаденоста на воздухот, но не ја изгради

Макфакс - 06.12.2018

Во предизборниот период Филип Темелковски како кандидат за градоначалник на општина Кисела Вода вети изградба на мерна станица за проверка на загаденоста на воздухот. „Жителите на Скопје и на општина Кисела Вода директно ги чувствуваат ефектите од ...

Од 10 најзагадени градови во Европа, три се во Македонија

Локално - 06.12.2018

Со доаѓањето на зимата земјите од Западен Балкан се гушат во смог од издувните гасови на старите автомобили и илјадниците оџаци, пишува АФП. Како што наведува агенцијата, единствени што задоволно тријат раце се продавачите на прочистувачи на воздух.

СДСМ: Континуирано се спроведуваат мерки за почист воздух

А1 On - 06.12.2018

„Последиците од 11 годишното игнорирање на проблемот со загадувањето и системското уништување на зеленилото и животната средина од страна на ВМРО-ДПМНЕ се уште се чувствуваат. За разлика од таквиот неодговорен и игнорантски однос на криминалната ...

Дури пет градoви од регионот се меѓу десетте најзагадени во Европа

Макфакс - 06.12.2018

Според Светската здравствена организација (СЗО), на листата на 10-те најзагадени градови во Европа има пет од Балканот, и тоа Тузла (БиХ), Плевља (Црна Гора) и Скопје, Тетово и Битола (Македонија).

Балканските градови се гушат во смог, решенија нема

Н.Македонија - 06.12.2018

Со доаѓањето на зимата, градовите на Западен Балкан се гушат во смог поради издувните гасови во добар дел од старите автомобили и илјадниците оџаци, а единствените што задоволно ги тријат рацете се продавачите на прочистувачи на воздухот, пишува ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се покажа како апсолутно неспособна да го реши проблемот со аерозагадувањето

Курир - 06.12.2018

Единствена надеж за граѓаните дека ќе дишат чист воздух е да дува ветер или да чекаат да заврне. СДСМ се покажа како апсолутно неспособна да го реши проблемот со аерозагадувањето, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Сараево со најзагаден воздух во светот? Ма не, до ќебапите било

365 - 06.12.2018

На итната седница на Собранието на кантонот Сараево, кое Американската амбасада пред неколку дена го прогласи за град со најголемо загадување на воздухот во светот, надлежните дискутираа и за тоа колку се релевантни податоците од мерниот инструмент ...

Ќе побудалиме ли од загадениот воздух? Која е врската помеѓу загадувањето и менталното здравје?

Црнобело - 06.12.2018

Загадувањето на воздухот придонесува за појавата на различни здравствени состојби. Добро позната ни е врската помеѓу загадувањето и респираторните и кардиоваскуларните проблеми. Но, последните истражувања се занимаваат со следната теза – дали ...

Ќебапите го загадуваат воздухот

Пулс24 - 06.12.2018

Бидејќи и Босна и Херцеговина исто како и Македонија никако да се справи со загадениот воздух вчера беше свикана итна седница. И замислете само, како едни од главните загадувачи на воздухот во БиХ беа наведени локални ќебапчилници.

ВМРО-ДПМНЕ: Срамен е фактот што власта го игнорира енормното загадување, проблем кој годишно зема илјадници животи

Курир - 06.12.2018

Срамен е односот на власта кон најгорливиот проблем на граѓаните, загадувањето на воздухот. Срамен е фактот што власта го игнорира енормното загадување, проблем кој годишно зема илјадници животи.

Овој „бисер" долго ќе се памети: За загадениот воздух се криви ќебапите

Press24 - 06.12.2018

И Босна како и Македонија мака мачи со загадениот воздух. На итната седница која се одржа вчера во БиХ како едни од главните виновници за загадениот воздух беа наведени локални ќебапчилници, а тоа предизвика хит реакции на социјалните мрежи и ...

Балканот се гуши во отровен воздух, Скопје меѓу најзагадените градови

Локално - 06.12.2018

Со доаѓањето на зимата, градовите од Западен Балкан се гушат во смог поради високата концентрација на издувни гасови од стари автомобили и чад од фабрички оџаци, а единствени кои „тријат раце“ се продавачите на прочистувачи за воздух, пишува ...

Ветерот помогна – конечно чист воздух во Скопје и во Македонија

Алфа - 05.12.2018

Тоа што требаше да го направи Власта го направи ветерот. Во Скопје утрово силниот ветер го растера загадениот воздух и скопјани се разбудија во бран кислород. Концентрациите на опасните ПМ10 честички утрово во најголем дел од земјата беа на граница ...

O2 Иницијатива: Не работат вкупно 20 мерни инструменти

Радио МОФ - 05.12.2018

На тема мерни инструменти добиваме многу прашања деновиве. Што работи, што не работи. Од вкупно 18 станици во цела држава, на 10 не работат дали еден, дали повеќе инструменти. Што значи дека повеќе од пола мерни станици во Македонија имаат по барем ...

Затворете ги устите, се задушивме

Независен - 05.12.2018

Ерол Ризаов Она во што сите здраворазумски луѓе се сомневаа, а на судската истрага ѝ требаа докази, почна да се одмотува во судот. Сведоштвата за злосторствата на 27 април лани излегуваат на виделина како работела подмолната организација со ...

„О2“: Од Макрадули чекаме точни анализи и статистики, а не брза пропаганда

Мета - 05.12.2018

Каква е оваа статистика, кога од неа се исклучени станиците кои покажуваат историски највисоки вредности, најголема загаденост со ПМ10, Лисиче и Гази Баба?, го прашуваат екологистите од Иницијативата „О2“ заменик министерот за животна средина, Јани ...

Дишењето убива

Deutsche Welle - 05.12.2018

Кога зимата ќе пристигне во Западниот Балкан, градовите се обвиени од смог, тешко се дише, а видливоста е едвај неколку метри. Но годинава, степенот на загаденост е највисок во светски рамки, а јавниот бес расте.

Со зелен билет до почист воздух во Софија

Н.Македонија - 05.12.2018

Градската управа на Софија вчера го пушти во продажба зелениот билет по цена од еден лев за сите видови јавен превоз, поради високото ниво на загадување на воздухот во последните денови. Завчера нивото на фините честички во воздухот во главниот град ...

Во Владата ќе се дебатира, пред Владата ќе се протестира

Deutsche Welle - 05.12.2018

Додека во Владата ќе трае првата јавна расправа за нацрт-амандманите на Уставот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи нов протест на „Илинденска“ 2. Акцентот е ставен на неспособноста на власта да се справи со загаденоста на воздухот.

Мапа за загаденоста во Европа на 3 декември: Македонија е со најтемна боја со најзагаден воздух (ФОТО)

Курир - 05.12.2018

Институтот Беркли објави мапа за загаденоста од Европа на која се гледа дека Македонија е најзагадена држава во целиот континент. Како што можете да видите, најзагадените подрачја се означени со најтемна боја, а зелената, како и обично, означува ...

СДСМ: Сите институции работат на решавање на проблемот што 11 години беше игнориран

А1 On - 05.12.2018

„Проблемот со аерозагадувањето 11 години беше игнориран од ВМРО-ДПМНЕ, партијата којашто ја интересираа само криминали и лични богатења. Зголемувањето на загадувањето на воздухот во тие 11 години а се рефлектира и денеска, е резултат токму на такво ...

Не спиете добро? Причина е загадениот воздух

Скопје инфо - 05.12.2018

Скопјани се селат во Сопиште, Соње, Визбегово… во потрага по чист воздух и подобар сон Текстот е препорачан од Комплекс Ветрило Најновата студија на научниците од МЕСА во САД открива дека доколку имате проблеми со спиењето, лошо или недоволно ...

Пред и во Владата – едни ќе расправаат, други ќе протестираат

CivilMedia - 05.12.2018

Во Владата денеска ќе се расправа за уставните промени, а пред неа ќе се протестира против загадувањето. Додека Владата, како предлагач ќе се обиде јавно да аргументира за нацрт -амандманите што поминаа во Собранието, ВМРО -ДПМНЕ ќе се обиде да ...

Дувна ветре разбисмогче

Скопје инфо - 05.12.2018

Не поминаа ниту 24 часа откако власта поради аларматното загадување издаде препораки до граѓаните да седат дома, а во Скопје утрово ветрот го растера загадениот воздух и скопјани се разбудија во бран кислород.

Ветерот го исчисти воздухот

Нова ТВ - 05.12.2018

Концентрациите на опасните ПМ10 честички утрово во најголем дел од земјата се на граница или под максималната граница на дозволеното. Единствено мерните станици во Струмица, Тетово, Кичево и Кочани регистрираат високи концентрации на ПМ10 честички.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема план да го реши загадувањето на воздухот

Нетпрес - 05.12.2018

„СДСМ нема план, ниту волја да го реши загадувањето на воздухот“, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ, од каде додадоа дека наместо набавка на луксузен мебел и автомобили, парите треба да се пренамет за мерки против загадувањето.

Скопјани утрово дишат чист воздух – северниот ветер го исчисти градот

Денар - 05.12.2018

Утрово мерните станици во главниот град покажуваат ниска концентрација на ПМ10 честички во воздухот. Ветерот од северниот правец го исчисти градот. Скопјани ќе можат денеска слободно да излезат и да се изнадишат чист воздух, од утре не се знае.

Загадување: Се трошат и заштедите за прочистувачи на воздух

Либертас - 06.12.2018

Загадувањето во Скопје и други градови во Македонија има драматичен ефект врз здравјето на луѓето. Во репортажа на агенцијата Франс Прес се наведува дека никогаш повеќе ученици не биле болни во Скопје.

Ветрот и се насмеа на власта: Излезете надвор, во Скопје се дише

еМагазин - 05.12.2018

Не поминаа ниту 24 часа откако власта поради аларматното загадување издаде препораки до граѓаните да седат дома, а во Скопје утрово ветрот го растера загадениот воздух и скопјани се разбудија во бран кислород.

ВИДЕО: Темелковски вети станица за мерење на загаденоста на воздухот, но не ја изгради

А1 On - 06.12.2018

Во предизборниот период Филип Темелковски како кандидат за градоначалник на општина Кисела Вода вети изградба на мерна станица за проверка на загаденоста на воздухот. „Жителите на Скопје и на општина Кисела Вода директно ги чувствуваат ефектите од ...

Контраспин: Загадувањето е дело на „здружени напори“ на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ

Окно - 05.12.2018

ВМРО-ДПМНЕ како опозиција се обидува да лови ситни поени во зима, кога загадувањето е природно најголемо, заборавајќи дека практично не направило ништо повеќе освен на хартија цели 11 години.

СДСМ: После 11 годишно игнорирање, континуирано се спроведуваат мерки за почист воздух

iPortal - 06.12.2018

Соопштение за јавност Последиците од 11 годишното игнорирање на проблемот со загадувањето и системското уништување на зеленилото и животната средина од страна на ВМРО-ДПМНЕ се уште се чувствуваат.

Дури пет градoви од регионот се меѓу десетте најзагадени во Европа - на листата се Скопје, Тетово и Битола

Скопје инфо - 06.12.2018

Според Светската здравствена организација (СЗО), на листата на 10-те најзагадени градови во Европа има пет од Балканот, и тоа Тузла (БиХ), Плевља (Црна Гора) и Скопје, Тетово и Битола (Македонија).

ВМРО-ДПМНЕ: Единствена надеж за граѓаните дека ќе дишат чист воздух е да дува ветер

А1 On - 06.12.2018

„Единствена надеж за граѓаните дека ќе дишат чист воздух е да дува ветер или да чекаат да заврне. СДСМ се покажа како апсолутно неспособна да го реши проблемот со аерозагадувањето. Власта наместо да создава паркови и зеленило како што ветуваше, ...

Протест на ВМРО-ДПМНЕ в недела во Кочани

Макфакс - 06.12.2018

ВМРО-ДПМНЕ најави протест за в недела во Кочани. Од таму порачаа дека време е Заев да замине во политичка пензија. „Срамен е односот на власта кон најгорливиот проблем на граѓаните, загадувањето на воздуухот.

Бисер на денот: Во Босна за загадениот воздух се виновни ќебапите

Таратур - 06.12.2018

Босна и Херцеговина, еднакво како и Македонија, си има сериозен проблем и мака мачи со загадувањето на воздухот. Поради тоа, вчера во БиХ се одржа итна седница за аерозагадувањето на која како едни од главните виновници за загадениот воздух беа ...

Град ќе плати висока казна поради аерозагадувањето

Фактор - 04.12.2018

Градот Њу Делхи е казнет со 3,5 милиони долари за загадување на воздухот. Индиската агенција за животна средина му изрече казна од 3,5 милиони долари на градот Њу Делхи поради тоа што не ги спроведува прописите за намалување на загадувањето на ...

(ВИДЕО) ЕКО ПАТРОЛА ВО ЛИСИЧЕ: Сами измерија колку е загадено, еве го податокот

Фактор - 04.12.2018

Мерење на аерозагадувањето со рачен мерач PICO кај нефункционалната мерна станица во Лисиче, спроведоа од Еко патрола и објавија на социјалните мрежи. Ако не можат надлежните, ќе мериме сами!, порачуваат тие.

Куманово се гуши во загаден воздух, како да се заштитиме?

Кумановски м. - 05.12.2018

Воздухот во Куманово од почетокот на месецов е загаден и дневните концентрации во просек изнесуваат над 100 микрограми ПМ10 честички на метар (100 µg/m 3 ). Најлошо било на 2. декември кога просекот за целиот ден изнесувал 166µg/m 3 , иако ...

Во Македонија не работат 20 мерни инструменти, замената би чинела 1/3 од буџетот за борба против аерозагадувањето

365 - 05.12.2018

Од вкупно 18 мерни станици во целата држава, во 10 станици не работат по еден или повеќе мерни инструменти. Значи, во повеќе од половината мерни станици во Македонија, има барем по еден инструмент кој не функционира и не дава податоци, велат од ...

„О2“: Од Макрадули чекаме точни анализи и статистики, а не брза пропаганда

Либертас - 06.12.2018

Каква е оваа статистика, кога од неа се исклучени станиците кои покажуваат историски највисоки вредности, најголема загаденост со ПМ10, Лисиче и Гази Баба?, го прашуваат екологистите од Иницијативата „О2“ заменик министерот за животна средина, Јани ...

Дишењето убива

Либертас - 05.12.2018

Кога зимата ќе пристигне во Западниот Балкан, градовите се обвиени од смог, тешко се дише, а видливоста е едвај неколку метри. Но годинава, степенот на загаденост е највисок во светски рамки, а јавниот бес расте.

Во Владата ќе се дебатира, пред Владата ќе се протестира

Либертас - 05.12.2018

Додека во Владата ќе трае првата јавна расправа за нацрт-амандманите на Уставот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи нов протест на „Илинденска“ 2. Акцентот е ставен на неспособноста на власта да се справи со загаденоста на воздухот.