TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПРОНАЈДЕНО ЧЕТВРТО ИСТЕКУВАЊЕ НА ГАСОВОДИТЕ СЕВЕРЕН ТЕК- Сомнежите насочени кон Кремљ

Пари - 29.09.2022

Шведската крајбрежна стража откри дека пронашла четврто истекување гас на оштетените цевководи Северен тек оваа недела, изјави портпаролот за весникот „Свенска дагбладет“. Европската Унија се сомнева дека зад истекувањето на гасот на подморските ...

Пријавено четврто истекување гас на Северен тек

Кумановски м.

„Северен тек“ како швајцарско сирење – откриено и четврто истекување во Балтичкото море

360 степени

Шведска алармира: Откривме четврта дупка на гасоводот „Северен тек“

Нова ТВ

СЕВЕРЕН ТЕК „ДИШЕ“ УШТЕ НА ЕДНО МЕСТО ВО ШВЕДСКА Две од четирите протекувања се во ексклузивната економска зона

+инфо

Швеѓаните откриле четврто протекување на гас од Северен тек, ЕУ ветила силен одговор

Точка

Пронајдена е четврта дупка oд која протекува гас на „Северниот тек“

А1 On

Алсат-М Независен 4NEWS Р.С.Европа Кумановски м. Кумановски м. Точка 4NEWS

Дали Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници во предизвикување експлозии на „Северен тек“?

Макфакс - 29.09.2022

Три крајбрежни линии на рускиот гасовод „Северен тек“, кој ја снабдува Германија, претрпеа „невидена“ штета во понеделникот, што резултираше со големо истекување на гас под вода. Шведските сеизмолози подоцна објавија дека регистрирале две експлозии ...

ОТКРИЕНА 4 ДУПКА НА СЕВЕРЕН ТЕК? Европски разузнувачи тврдат дека виделе руски бродови кај местото каде што истекува гас

Фактор

Кој го саботираше Северен тек?

ТВ21

ЦИА уште летоска предупредувала за Северен тек? Американски разузнавачи укажувале дека руски подводни дронови можат да го разнесат гасоводот

Точка

Нова теорија за несреќата на гасоводот: Русија смислила сѐ за да ја зголеми цената на гасот?

Локално

Кој го саботираше Северен тек? Во интерес на многумина е да не функционира, многумина имаа можност…

4NEWS

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

Фактор

Република

Русија: Запрашајте се кој има корист од саботажата на „Северен тек“

Локално - 29.09.2022

Со оглед на карактерот на нападот врз руските гасоводи „Северен тек“, повеќето аналитичари се согласуваат дека само државните служби можеле да го изведат тоа. Од друга страна, Русија сака да ја префрли вината на САД.

САД: Прерано е да се каже дали има саботажа против Северен тек

4NEWS

Истекувањата од руските гасоводи се под истрага, рече Блинкен

Глас на Америка

Русија бара свикување итна седница на Советот за безбедност на ОН за „Северен тек“

Макфакс

Советот за безбедност на ОН на вонредна седница ќе расправа за оштетувањата на гасоводот „Северен поток“

Слободен Печат

На барање на Русија:Седница на Советот за безбедност на ЕУ за штетата на гасоводот Северен тек

Вечер Прес

Русија побара итна седница на Советот за безбедност на ОН

МКД

24 Вести Сител Слободен Печат Р.С.Европа 24Инфо Точка 360 степени Сакам да кажам

Ќе може ли „Северен тек 1“ да се поправи?

Вечер Прес - 29.09.2022

Поправката на оштетениот гасовод „Северен тек 1“ е една од опциите откако ќе се процени штетата, рече операторот Nord Stream, а аналитичарите посочуваат дека гасот од Русија може да стигне до Европа и преку преостанатиот неоштетен гасовод Северен ...

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

MakPress

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

А1 On

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

Курир

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

OhridNews

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

Либертас

Операторот на Северен тек 1 вели дека прво ќе се процени штетата, а потоа ќе се поправаат истекувањата

Бриф

ТВ21 4NEWS Вечер Прес Опсервер

Норвешка и Данска ќе го засилат обезбедувањето на својата инфраструктура по саботажата на гасодоводот Северен поток

Телма - 28.09.2022

Норвешка и Данска ќе го зголемат обезбедувањето околу својата енергетска инфраструктура по информациите за саботажа на руските гасоводи Северен поток 1 и 2 во Балтичкото море. На три локации на двата подводни гасоводи со кои рускиот природен гас ...

Кремљ за истекувањето на гасот од Северен тек: Беше предвидливо дека некој ќе ја обвини Русија

МКД

Северен тек 1 може да е неповратно уништен, смета извор од германската влада (ВИДЕО)

МКД

Кремљ: Истекувањето на гасоводoт е голем проблем за Русија

Макфакс

Што ги предизвика експлозиите на гасоводите Северен тек 1 и 2

Телма

Анализа: Во Балтикот продолжува истекувањето на гас од „Северен тек“ – саботажа или несреќа?

Канал5

ЌЕ МУ СТАВАМ КРАЈ НА СЕВЕРЕН ТЕК 2 Ќе плаќа ли Европа американски гас пет пати поскапо? (ВИДЕО)

+инфо

Нова ТВ Фактор Нетпрес Во Центар Во Центар Пари Кумановски м. Телма

Германските разузнавачи стравуваат дека Северниот тек може да биде трајно неупотреблив

Макфакс - 28.09.2022

Германските безбедносни агенции стравуваат дека системот Северен тек ќе стане трајно неупотреблив по големата катастрофа на гасоводот во Балтичкото Море. Повикувајќи се на неименувани извори во германската влада, берлинскиот весник „Тагес Шпигел“ ...

Германија стравува дека Северен тек ќе биде засекогаш неупотреблив

А1 On

Германските власти стравуваат дека саботажата ќе го остави „Северен тек“ засекогаш неупотреблив

365

Руските гасоводи можеби се уништени засекогаш, пишува „Тагесшпигел“

Независен

Северен тек 1 неповратно уништен?

Вечер Прес

Германските разузнавачи стравуваат дека Северниот тек може да биде трајно неупотреблив

24Инфо

Германските разузнавачи стравуваат дека Северниот тек може да биде трајно неупотреблив

MTM

Точка Press24 Во Центар Скопје1

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и ...

Фактор - 28.09.2022

Ако се потврдат сомнежите - или едноставно растат - дека Русија стои зад експлозиите што предизвикаа три истекувања во понеделникот на двата гасоводи Северен тек под Балтичкото Море, безбедносните импликации за континентот би биле далекусежни, ...

Мистериозни дронови забележани пред експлозиите на Северен тек: „Нападите може да се повторат…“

Пулс24

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Кајгана

Германија со месеци имала дојава за напад на Северен тек

Оff.net

Гасоводот „Северен тек“е оштетен од подводни експлозии, Европа истражува

Канал5

Експлозиите на Северен тек носат нови стравувања

Кумановски м.

Подводни експлозии на гасоводот „Северен тек“?

Тера

+инфо

Полски европарламентарец по оштетувањето на Северен тек: „Благодарам САД“

МКД - 28.09.2022

Европарламентарецот и поранешен министер за надворешни работи на Полска Радослав Сикорски им се заблагодари на САД за оштетувањето на гасоводот Северен тек. „Мала работа, а толку радост. Благодарам САД“, објави Сикорски на Твитер со фотографија од ...

Полскиот пратеник им се заблагодари на САД за експлозијата во Баренцовото море која го оштети гасоводот Северен тек

Во Центар

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО САБОТИРАА СЕВЕРЕН ТЕК-СИКОРСКИ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ: ЦИА летово предупредила за можен напад

Фактор

САД, БЛАГОДАРИМЕ ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ЦЕВКИТЕ? Берлин бил предупреден од ЦИА за инцидентот во Северен тек (ВИДЕО)

+инфо

Захарова: Европратеникот Сикорски го признава терористичкиот акт врз Северен тек?!

Нетпрес

Полски министер и се заблагодари на Америка за оштетувањето на гасоводот

Скопје1

Захарова: Полскиот европратеник Сикорски призна терористички акт врз Северен тек?!

Република

ММС Денешен Пулс24

Површината на Балтичкото Море зоврела поради истекување на гасот

Во Центар - 28.09.2022

Балтичкото море беше потресено од експлозии пред да бидат откриени истекувања на гас од гасоводите Северен тек 1 и 2 што минуваат под вода од Русија до Германија. Протекување на површината на морето создава меурчиња до километар.

ЕУ најави единствен одговор за нарушувањето на протокот на гас по Северен тек 1 во Балтичкото море

Телма

Премиерката на Данска смета дека истекувањето на гас во Балтичкото Море е „намерно дејство“

Вечер Прес

Како изгледа кога Балтичкото Море врие од гас/ВИДЕО

Вечер Прес

Хаваријата на гасоводите „Северен поток“ Русите ја истражуваат како „меѓународен тероризам”

Слободен Печат - 28.09.2022

Руската безбедносна служба ФСБ ја истражува штетата врз гасоводите „Северен поток” под Балтичкото Море како „меѓународен тероризам”, јавија руските медиуми, повикувајќи се на изјава од канцеларијата на јавниот обвинител.

Русија го истражува оштетувањето на гасоводот Северен тек како „меѓународен тероризам“

А1 On

Русија го истражува оштетувањето на гасоводите Северен поток како „меѓународен тероризам“

Либертас

Русија го истражува оштетувањето на гасоводите Северен поток како „меѓународен тероризам“

Курир

Русија го истражува оштетувањето на гасоводите Северен поток како „меѓународен тероризам“

Република

Русија го истражува оштетувањето на гасоводите Северен поток како „меѓународен тероризам“

Опсервер

Русија го истражува оштетувањето на гасоводите Северен поток како „меѓународен тероризам“

Бриф

Фокус Н.Македонија Локално Вечер Прес MakPress Вечер Прес

„Шпигел“: ЦИА ја предупреди Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море

Курир - 28.09.2022

Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) ја предупредила Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море, објави германскиот магазин „Шпигел“, откако беа пријавени истекувања на гас од гасоводи од Русија до ...

ЦИА уште летово ја предупредила Германија за можен напад врз гасоводот „Северен тек“

Слободен Печат

Шпигл: ЦИА летово го предупредила Берлин за можни напади врз двата гасоводи

Република

„Шпигел“: ЦИА ја предупреди Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море

Република

„Шпигел“: ЦИА ја предупреди Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море

Lider

„Шпигел“: ЦИА ја предупреди Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море

Бриф

„Шпигел“: ЦИА уште пред неколку недели ја предупредила Германија за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море

365

Н.Македонија Опсервер Нетпрес Независен Во Центар MakPress

Шведската разузнавачка служба отвори истрага за „саботажа“ на Северен поток

Курир - 28.09.2022

Шведската разузнавачка служба (САПО) денеска соопшти дека води истрага за експлозиите и истекувањата на гасоводите „Северен поток“ во Балтичкото Море, нарекувајќи ги „саботажа“. САПО ја презема истрагата од полицијата затоа што „тоа може да се ...

Шведската разузнавачка служба отвори истрага за „саботажа“ на Северен поток

Опсервер

Шведската разузнавачка служба отвори истрага за „саботажа“ на Северен поток

Независен

Шведската разузнавачка служба отвори истрага за „саботажа” на Северен поток

24Инфо

Шведската разузнавачка служба отвори истрага за „саботажа“ на Северен поток

Република

Шведската разузнавачка служба отвори истрага за „саботажа“ на Северен поток

Вечер Прес

Шведска отвори истрага за саботажа на Северен тек

Денешен

Н.Македонија Нетпрес А1 On Во Центар Бриф MakPress

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

А1 On - 28.09.2022

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се глупави тврдењата дека Русија стои зад евентуалните напади врз гасоводите Северен поток 1 и Северен поток 2. Тој додаде дека Москва забележува нагло зголемување на профитот на американските ...

Кремљ: Тврдењата дека Русија го саботирала гасоводот се предвидливи и глупави

Кумановски м.

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

MakPress

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

Опсервер

Песков негира дека Русија стои зад инцидентот во „Северен тек“

Слободен Печат

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

24Инфо

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

Либертас

Денешен Кајгана Вечер Прес

Шведскиот институт регистрираше две експлозии на местото на истекување на руските нафтоводи

Во Центар - 28.09.2022

Шведскиот сеизмолошки институт објави дека се регистрирани две експлозии во близина на местото на истекување на нафтоводите Северен тек еден и два, кои треба да го префрлаат рускиот гас под Балтичкото Море во Европа.

Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит

Макфакс

Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит

MTM

Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит

Press24

Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит

Точка

Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит

Кумановски м.

Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит

Вечер Прес

За Борел е неприфатливо нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

Слободен Печат - 28.09.2022

Европската унија се сомнева дека оштетувањето на двата подводни гасоводи во Балтичкото Море е саботажа и предупредува дека ќе одговори на нападот врз европската енергетска мрежа, изјави шефот на европската диплоиматија, Жозеп Борел.

Борел: Неприфатливо е нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

Бизнис Вести

Борел: Неприфатливо е нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

Опсервер

Борел: Неприфатливо е нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

А1 On

Оштетувањето на двата подводни гасоводи во Балтичкото Море е саботажа, тврди Борел

Фокус

Борел: Неприфатливо е нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

MakPress

Борел: Неприфатливо е нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

Либертас

24 Вести Во Центар