TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК поништи гласање на повеќе избирачки места поради вишок ливчиња

24 Вести - 25.04.2019

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од бројот на гласачи во избирачкото место. Поднесени беа 14 приговори, а усвоени седум.

25 април: Поништени гласови, вработувања и откази

CivilMedia - 25.04.2019

Државната изборна комисија поништи едно гласачко место во Кавадарци поради неправилности во гласањето. Станува збор за гласачкото место 0684/1 каде што гласале 368 гласачи, но при пребројувањето биле најдени 369 ливчиња.

ДИК поништи гласање на 7 места -Во Зајас на секоја 24 секунда гласало по едно лице?

Алфа - 25.04.2019

Дали се репризира референдумското сценарио? Во неделата во Зајас, меѓу 15 и 17 часот , на местото 0816 гласале неверојатни 297 граѓани, или едно лице на секоја 24 секунда- констатирал тимот на Силјановска Давкова.

ДИК го поништи гласањето на 7 избирачки места - во Зајас се гласало за 24 секунди

Сител - 25.04.2019

Државната изборна комисија го поништи гласањето на седум избирачки места по првиот круг гласање на претседателските избори. На денешната јавна седница членовите на ДИК констатираа повреда на избирачкиот процес на две изборни места во Кавадарци и по ...

ДИК поништи седум избирачки места

Телма - 25.04.2019

Пребројувањето на гласачките ливчиња покажа дека на едно избирачко место во Зајас гласале 412 гласачи, а во кутијата имало 416 гласачки ливчиња. ДИК го поништи по службена должност. Поради несовпаѓање на бројот на потпишани гласачи и гласачки ...

ДИК поништи седум избирачки места по приговорите на штабот на Силјановска Давкова

1tv - 25.04.2019

Државната изборна комисија поништи седум избирачки места откако штабот на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова поднесе 14 приговори за, како што тврдат оттаму изборни неправилности.

ДИК: Поништено гласањето на седум избирачки места

Нова ТВ - 25.04.2019

Државната изборна комисија на денешната седница го поништи гласањето на седум од 14 избирачки места за колку имаше поднесено приговори. Поништени се гласањата на две избирачки места во Кавадарци, и по едно во Центар, Куманово, Охрид и Аеродром и ...

ДИK- поништено гласањето на седум избирачки места, но нема да се прегласува

Р.С.Европа - 25.04.2019

Државната изборна комисија на денешната седница го поништи гласањето на седум од 14 избирачки места за колку имаше поднесено приговори. Поништени се гласањата на две избирачки места во Кавадарци, на по едно во Центар, Куманово, Охрид, Аеродром и ...

Гласањето поништено, но прегласување нема – ДИК прифати 7 од 14 приговори

А1 On - 25.04.2019

Од 14, ДИК прифати 7 приговори поднесени од штабот на Гордана Сиљановска Давкова кои се однесуваа на изборни нерегуларности. ДИК одлучи да се поништи гласањето на избирачки места во Куманово, Кавадарци, Охрид, Кичево, како и во општините Аеродром и ...

ДИК – Поништено гласањето на седум избирачки места! Прифатени половина од приговорите од штабот на Давкова

Алсат-М - 25.04.2019

На денешната отворена седница Државната изборна комисија ги разгледа 14-тте приговори поднесени од штабот на кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова. Половината од нив се прифатени, но на спорните гласачки места нема да ...

Поништено гласањето на седум избирачки места

Сител - 25.04.2019

Државната изборна комисија го поништи гласањето на седум избирачки места по првиот круг гласање на претседателските избори. На денешната јавна седница членовите на ДИК констатираа повреда на избирачкиот процес на две изборни места во Кавадарци и по ...

Лоша распределба на избирачките места

CivilMedia - 25.04.2019

Државната изборна комисија за секој изборен процес одредува упатство за начин на гласање на избирачки места со помалку од 10 гласачи. Според Изборниот законик, член 166 став 1, односно избирачкото место по правило не смее да биде оддалечено повеќе ...

ВИДЕО: Сомнежи за полнење гласачки кутии во Зајас, за два часа гласале 297 лица

А1 On - 25.04.2019

На денешната јавна седница ДИК го поништи гласањето на избирачкото место 0816 во Зајас, општина Кичево, откако утврди дека на списокот биле потпишани дека гласале 412 лица, а во избирачката кутија имало 416 гласачки ливчиња.

Поништено гласачко место во Охрид

Нетпрес - 25.04.2019

На гласачкото место 1338 во Охрид каде се изведуваа истовремено и локални и претседателски избори гласачите се запишувале само на едниот список. Гласале 82, а запишани гласачи имало 42. Приговорот е прифатен.

Поништено гласачко место во Кичево – гласале на секои 24 секунди

Република - 25.04.2019

ДИК поништи едно гласачко место во Кичево со 412 гласачи. Пријавата беше поднесена од страна на ВМРО-ДПМНЕ, затоа што во периодот од 15 до 17 часот, на тоа гласачко место гласале 297 гласачи или во превод на секој 24 секунди, што според нив е ...

Добивале по две гласачки ливчиња, а се потпишувале на еден список на избирачко место во Охрид

А1 On - 25.04.2019

На избирачко место 1338 во општина Охрид се делеле по две гласачки ливчиња, за претседател и за градоначалник, а гласачите се потпишувале само на изводот на избирачкиот списокот за локалните избори.

82 гласачки ливчиња на избирачко место во Охрид, а 42 потпишани во списокот

Либертас - 25.04.2019

На избирачкото место 1338 во општина Охрид се делеле по две гласачки ливчиња за претседател и за градоначалник, а гласачите се потпишувале само на изводот на избирачкиот списокот за локалните избори, соопшти денеска на својата седница Државната ...

Вишок ливчиња во гласачките кутии, ДИК поништи гласање на повеќе избирачки места

А1 On - 25.04.2019

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од бројот на гласачи во избирачкото место. Од шест приговори, гласањето е поништено на три избирачки места, две во ...

ДИК поништи две гласачки места, во Кавадарци и во Куманово

Нетпрес - 25.04.2019

Државната изборна комисија поништи едно гласачко место во Кавадарци поради неправилности во гласањето. Станува збор за гласачкото место 0684/О1 каде што гласале 368 гласачи, но при пребројувањето биле најдени 369 ливчиња.

Поништено гласањето на едно избирачко место во Куманово

Кумановски м. - 25.04.2019

Едно избирачко место во Куманово е поништено, соопшти денеска Државната изборна комисија. Како што информираат од таму, на избирачкото место требало да гласаат 280 луѓе, а во избирачката кутија имало 281 ливче.

Изборен лов на вештерки

CivilMedia - 25.04.2019

Помина и првиот круг од овој изборен процес, онака како што помина, со сите недостатоци и недоследности кои, ете, веројатно сме ги наследиле од скандинавските изборни искуства, со оглед на оценката и првите впечатоци на учесниците и организаторите.

Река испадна од трката - На 5. Мај се бира претседател на Македонија

Press24 - 24.04.2019

Државната изборна комисија целосно ги обработи податоците од шестите по ред претседателски избори. Според конечните резултати, Блерим Река има 79.921 глас, Силјановска 319.224 и Стево Пендаровски 323.709 гласа.

Разрешен избирачки одбор во Берово

1tv - 24.04.2019

Поради пропуст да се евидентира идентитет на гласач, Државната изборна комисија го разреши избирачкиот одбор за избирачкото место 0006 во Берово. Како што потврдија од ОИК Берово, причината за ваквата постапка е тоа што за време на гласањето, ...

ДИК поништи седум избирачки места по приговорите на штабот на Силјановска Давкова

Либертас - 25.04.2019

Државната изборна комисија поништи седум избирачки места откако штабот на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова поднесе 14 приговори за, како што тврдат оттаму изборни неправилности.

Поништено гласањето на седум избирачки места

Независен - 25.04.2019

Државната изборна комисија на денешната седница го поништи гласањето на седум од 14 избирачки места за колку имаше поднесено приговори. Поништени се гласањата на две избирачки места во Кавадарци, и по едно во Центар, Куманово, Охрид и Аеродром и ...

Двојни аршини на изборната администрација

CivilMedia - 24.04.2019

По вчерашната објава на ЦИВИЛ Медиа за две избирачки места каде што членовите на Избирачките одбори заборавале да стават печати на дел од гласачките ливчиња, до тимот на ЦИВИЛ стигна информација за уште едно избирачко место, овој пат во Штип, каде ...

ДИК поништи гласањето на седум од 14 избирачки места за колку имаше поднесено приговори

Скопје1 - 25.04.2019

Државната изборна комисија на денешната седница го поништи гласањето на седум од 14 избирачки места за колку имаше поднесено приговори. Поништени се гласањата на две избирачки места во Кавадарци, и по едно во Центар, Куманово, Охрид и Аеродром и ...

Изборниот законик да се фрли во канта!

CivilMedia - 24.04.2019

Немало печат на гласачките ливчиња, поништи ги… Ама изборната администрација заборавила да стави печат! Па што ако, поништи ги, тоа се само гласови, ништо особено. Целото семејство отсекогаш гласа на истото избирачко место.

Гласањето поништено, но прегласување нема – ДИК прифати 7 од 14 приговори

Макфакс - 25.04.2019

Од вкупно 14 приговори, Државната-изборна комисија (ДИК) прифати 7 приговори поднесени од штабот на Гордана Сиљановска Давкова кои се однесуваа на изборни нерегуларности. ДИК одлучи да се поништи гласањето на избирачки места во Куманово, Кавадарци, ...

ДИК: Поништено гласањето на седум избирачки места

1tv - 25.04.2019

Државната изборна комисија го поништи гласањето на седум избирачки места по првиот круг гласање на претседателските избори. На денешната јавна седница членовите на ДИК констатираа повреда на избирачкиот процес на две изборни места во Кавадарци и по ...

(Видео) Во Зајас за два часа гласале 297 лица, постојат сомнежи за полнење гласачки кутии

Макфакс - 25.04.2019

На денешната јавна седница ДИК го поништи гласањето на избирачкото место 0816 во Зајас, општина Кичево, откако утврди оти на списокот биле потпишани дека гласале 412 лица, а во избирачката кутија имало 416 гласачки ливчиња.

42 потпишани во списокот, а 82 гласачки ливчиња на избирачко место во Охрид

Макфакс - 25.04.2019

На избирачкото место 1338 во општина Охрид се делеле по две гласачки ливчиња за претседател и за градоначалник, а гласачите се потпишувале само на изводот на избирачкиот списокот за локалните избори, соопшти денеска на својата седница Државната ...

Вишок ливчиња во гласачките кутии, ДИК поништи гласање на повеќе избирачки места

Макфакс - 25.04.2019

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од бројот на гласачи во избирачкото место. Од шест приговори, гласањето е поништено на три избирачки места, две во ...

ИМАЛО ПОВЕЌЕ ЛИВЧИЊА ОД ГЛАСАЧИ: ДИК го поништи гласањето на три гласачки места

ТВ21 - 25.04.2019

Државната изборна комисија го поништи гласањето на две гласачки места во Кавадарци, и на едно во Куманово, поради тоа што во кутиите имало повеќе ливчиња од запишани гласачи на списоците. Комисијата исто така одлучи да се разреши избирачкиот одбор ...

ДИК: На три избирачки места имало вишок ливчиња во гласачките кутии

Фокус - 25.04.2019

Државната изборна комисија (ДИК) поништи три избирачки места во Кавадарци и Куманово, бидејќи во сите три случаи било пронајдени по едно гласачко ливче плус. Па така ДИК поништи едно избирачко место во Кавадарци каде што гласале 368 гласачи, но при ...

Разрешен избирачки одбор во Берово

Вечер - 24.04.2019

Поради пропуст да се евидентира идентитет на гласач, Државната изборна комисија го разреши избирачкиот одбор за избирачкото место 0006 во Берово. Како што потврдија од ОИК Берово, причината за ваквата постапка е тоа што за време на гласањето, ...

ДИК: Поништено гласањето на седум избирачки места

24Инфо - 25.04.2019

Државната изборна комисија на денешната седница го поништи гласањето на седум од 14 избирачки места за колку имаше поднесено приговори. Поништени се гласањата на две избирачки места во Кавадарци, и по едно во Центар, Куманово, Охрид и Аеродром и ...

Гласањето поништено, но прегласување нема – ДИК прифати 7 од 14 приговори

Точка - 25.04.2019

Од вкупно 14 приговори, Државната-изборна комисија (ДИК) прифати 7 приговори поднесени од штабот на Гордана Сиљановска Давкова кои се однесуваа на изборни нерегуларности. ДИК одлучи да се поништи гласањето на избирачки места во Куманово, Кавадарци, ...

ДИК го поништи гласањето на вкупно седум избирачки места

ТВ21 - 25.04.2019

Државната изборна комисија денеска донесе одлука да го поништи гласањето на седум избирачки места по првиот круг од претседателските избори. На јавна седница, членовите на ДИК констатираа повреди на избирачкиот процес на седум избирачки места, и ...

Во Зајас за два часа гласале 297 лица, постојат сомнежи за полнење гласачки кутии

Точка - 25.04.2019

На денешната јавна седница ДИК го поништи гласањето на избирачкото место 0816 во Зајас, општина Кичево, откако утврди оти на списокот биле потпишани дека гласале 412 лица, а во избирачката кутија имало 416 гласачки ливчиња.

42 потпишани во списокот, а 82 гласачки ливчиња на избирачко место во Охрид

Точка - 25.04.2019

На избирачкото место 1338 во општина Охрид се делеле по две гласачки ливчиња за претседател и за градоначалник, а гласачите се потпишувале само на изводот на избирачкиот списокот за локалните избори, соопшти денеска на својата седница Државната ...

Вишок ливчиња во гласачките кутии - ДИК поништи гласања на повеќе избирачки места

Press24 - 25.04.2019

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од бројот на гласачи во избирачкото место. Од шест приговори, гласањето е поништено на три избирачки места, две во ...

ДИК: На три избирачки места имало вишок ливчиња во гласачките кутии

Либертас - 25.04.2019

Државната изборна комисија поништи три избирачки места во Кавадарци и Куманово, бидејќи во сите три случаи било пронајдени по едно гласачко ливче плус. ДИК поништи едно избирачко место во Кавадарци каде што гласале 368 гласачи, но при пребројувањето ...

ДИК разреши избирачки одбор во Берово

MakPress - 24.04.2019

Поради пропуст да се евидентира идентитет на гласач, Државната изборна комисија го разреши избирачкиот одбор за избирачкото место 0006 во Берово. Како што потврдија од ОИК Берово, причината за ваквата постапка е тоа што за време на гласањето, ...

ДИК: Поништено гласањето на седум избирачки места

24 Вести - 25.04.2019

Државната изборна комисија на денешната седница го поништи гласањето на седум од 14 избирачки места за колку имаше поднесено приговори. Поништени се гласањата на две избирачки места во Кавадарци, и по едно во Центар, Куманово, Охрид и Аеродром и ...

Поништено гласањето во седум избирачки места

Фактор - 25.04.2019

Државната изборна комисија денеска донесе одлука да го поништи гласањето на седум избирачки места по првиот круг од претседателските избори. На јавна седница, членовите на ДИК констатираа повреди на избирачкиот процес на седум избирачки места, и ...

Поништено гласањето на едно избирачко место во Охрид

OhridNews - 25.04.2019

Како пто денес соопшти ДИК, на избирачкото место 1338 во општина Охрид се делеле по две гласачки ливчиња за претседател и за градоначалник, а гласачите се потпишувале само на изводот на избирачкиот списокот за локалните избори.

ДИК разреши неколку избирачки одбори поради неправилности во првиот круг

Магазин - 25.04.2019

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од бројот на гласачи во избирачкото место. Од шест приговори, гласањето е поништено на три избирачки места, две во ...

Поништени три гласачки места во Кавадарци и Куманово

CivilMedia - 25.04.2019

Државната изборна комисија поништи едно гласачко место во Кавадарци поради неправилности во гласањето. Станува збор за гласачкото место 0684/1 каде што гласале 368 гласачи, но при пребројувањето биле најдени 369 ливчиња.

ДИК: Поништено гласањето на седум избирачки места

Канал5 - 25.04.2019

Државната изборна комисија на денешната седница го поништи гласањето на седум од 14 избирачки места за колку имаше поднесено приговори. Поништени се гласањата на две избирачки места во Кавадарци, и по едно во Центар, Куманово, Охрид и Аеродром и ...