TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Медиумите во Иран го поздравија нападот на писателот Ружди

Слободен Печат - 14.08.2022

Неколку тврдокорни ирански весници деновиве насобраа пофалби за човекот кој го нападна и сериозно го рани британскиот автор Салман Ружди , чиј роман „Сатански стихови“ повикуваше на смртни закани од Иран од 1989 година, пишува „ Ројтерс “.

Четвртата сопруга му го скршила срцето на Салман Ружди, а објавила „одмазнички мемоари“ по разводот

Слободен Печат

Бурната љубовна приказна на Салман Ружди и убавицата Падма Лакшми: „Таа му го скрши срцето како што тој ѝ го скрши срцето на Елизабет“

Еспресо

Францускиот филозоф Леви: Ружди треба да добие Нобелова награда за литература

Канал5

Бајден шокиран од нападот врз Салман Ружди

Макфакс

РУЖДИ ОТСТРАНЕТ ОД РЕСПИРАТОР: Познатиот писател може да зборува, дури и се шегува

Екран

Салман Ружди веќе не е на респиратор и може да зборува

Мета

Фактор Независен Телма Точка Независен Deutsche Welle Еспресо Опсервер

Ружди пред нападот: Живеам релативно нормално

Канал5 - 14.08.2022

Британскиот автор Салман Ружди во интервју само неколку недели пред да биде сериозно повреден на бина во Америка изјави дека неговиот живот сега е „релативно нормален“ по години криење поради смртни закани.

Салман Ружди симнат од респиратор, а може и да зборува

Р.С.Европа

Салман Ружди тргнат од респиратор и повторно зборува: Обвинителот оценил дека нападот е однапред планиран

360 степени

Салман Ружди веќе не е на респиратор и може да зборува

Сакам да кажам

Ружди веќе не е на респиратор, може да зборува, напаѓачот не признава вина

А1 On

РУЖДИ БИЛ ИЗБОДЕН ДУРИ 12 ПАТИ, УЖАСНИ ДЕТАЛИ ЗА НАПАДОТ ВРЗ ПИСАТЕЛОТ: Состојбата му критична, но е изваден од респиратор

Фактор

Ружди е изваден од респиратор, може да зборува

Во Центар

Во Центар Еспресо Канал5 360 степени А1 On Слободен Печат Сакам да кажам Во Центар

„Ти си следна“ – авторката на „Хари Потер“ доби смртна закана по изкажаната поддршка за Ружди

Канал5 - 14.08.2022

Ј.К. Роулинг се огласи на Твитер по нападот врз Салман Ружди и доби јавна закана во еден од коментарите под нејзината објава. „Ужасни вести. Ми се гади од ова. Оздравете“, напиша Роулинг по веста за нападот на писателот.

Авторката на „Хари Потер“, Џ. К. Роулинг, доби закана по живот откако го поддржа Ружди

Вечер Прес

(ФОТО) НЕ СЕ ГРИЖИ, ТИ СИ СЛЕДНАТА! СТРАШНИ СМРТНИ ЗАКАНИ ЗА АВТОРКАТА НА ХАРИ ПОТЕР: Им се пожалила, ја „откачиле“ и се поради Ружди!

Екран

„Ти си следна по Салман Ружди“: Смртни закани од естремист за писателката Џ.К.Роулинг

Еспресо

„Ти си следнaтa“: Џ. К. Роулинг доби смртни закани откако го поддржа Ружди

Локално

„Ти си следна“: Авторката на „Хари Потер“ добила закани по нападот на Салман Ружди

Курир

Авторката на „Хари Потер“ добила закани по нападот на Салман Ружди – „Не се грижи, ти си следна

Либертас

Република Нетпрес Макфакс

Расте продажбата на Сатански стихови по нападот на Ружди

МКД - 14.08.2022

Нападот со нож врз Салман Ружди во САД предизвика јавен интерес за неговите дела, особено неговиот роман Сатански стихови, објавен во 1988 година, за кој доби смртна закана пред триесет години. Продажбата на тој роман денес е зголемена.

ПРОДАЖБАТА НА „САТАНСКИ СТИХОВИ“ ПОЧНА ДА УРИВА РЕКОРДИ: Делото на Ружди најбарано 24 часа откако е избоден со нож

Фактор

Продажбата на „Сатански стихови“ се зголеми по нападот врз Ружди

Локално

„Сатаната на патот кон пеколот“ – дел од иранците не ја заборавија фатвата и го величаат нападот на Салман Ружди

Сакам да кажам

Наградата за неговата глава била 4.000.000 долари: Зошто на Ружди му се заканувале со смрт?

Кумановски м.

НАГРАДАТА ЗА НЕГОВАТА ГЛАВА Е 4.000.000 ДОЛАРИ: Зошто на Ружди му се заканувале со смрт?

Фактор

Сатански стихови, делото на Ружди најбарано 24 часа откако е избоден со нож

Република

24Инфо