TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најмногу заразени во Аеродром, Центар и Карпош, еве по колку има во другите скопски општини

Курир - 24.09.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17200, бројката на оздравени пациенти е 14312, на починати е 712, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2176.

Рекорден број новозаразени во Холандија

Канал5 - 24.09.2020

Бројот на новозаразени со коронавирус во Холандија соборува рекорди во последните четири дена, а минатата недела холандското Министерство за здравство предупреди дека капацитетот за тестирање не е доволен за очекуваниот бран во наредните месеци.

Ковид-19 во светот низ бројки: Над 32 милиона заразени лица, преку 23 милиони оздравени и повеќе од 983.000 починати

Слободен Печат - 24.09.2020

Над 32 милиона заразени лица, преку 23 милиони оздравени и повеќе од 983.000 починати се најновите податоци за ковид-19 на светско ниво . – Во Грција денеска се регистрирани 342 нови случаи на ковид-19 во изминатото деноноќие, а починаа девет лица.

Со коронавирус до сега се заразени 32.209.019 лицe, од нив починале 983.767

Курир - 24.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.209.019 лицe. Од нив починале 983.767 пациенти, а оздравеле 23.752.955 луѓе. – Во Грција денеска се регистрирани 342 нови случаи на Ковид-19, а починаа девет лица.

Рекорден број нови инфекции во Холандија, Полска и Русија

Независен - 24.09.2020

Луѓе со маски на улица во Амстердам Бројот на случаи со корона вирус во Холандија достигна дневен рекорд на 2.544 во четвртокот, покажаа податоците објавени од здравствените власти. Коронавирусните инфекции во земјата достигнаа рекордни нивоа речиси ...

Нови 235 случаи со корона вирус во Босна и Херцеговина, седум жртви

Независен - 24.09.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа направеи се повеќе од 2.000 тестови, а корона вирусот е потврден кај 235 лица. Во Федерацијата биле тестирани 1.487 примероци, од кои 154 позитивни.

Во Србија нови 83 заразени, еден пациент почина

Независен - 24.09.2020

На корона вирус во Србија во последните 24 часа тестирани се 6.663 лица, регистрирани се 83 новозаразени, а почина еден пациент. На респиратор се 22 пациенти, а 294 се во болница. Од почетокот на пандемијата со Ковид-19 во Србија починаа 745 лица.

Во Србија 83 заболени со корона од 6663 тестирани

Канал5 - 24.09.2020

Во последните 24 часа, во Србија биле тестирани 6663 лица за коронавирус, од кои 83 биле ново дијагностицирани. Едно лице починало, пренесува Блиц. 294 пациенти се хоспитализирани додека 22 биле на апарати за ...

58 новозаразени со коронавирус во Скопје, вкупно 625 активни случаи во главниот град

А1 On - 24.09.2020

Според последните податоци на Министерството за здравство, во моментов во Скопје има 625 лица заразени со коронавирусот, а најмногу од нив се во општините Аеродром – 93, Центар – 89 и Гази Баба – 74.

Детален преглед на активни случаи со Ковид-19 по скопските општини

еМагазин - 24.09.2020

Министерство за здравство информира дека денеска се регистрирани 152 нови активни случаи со Ковид-19, најмногу во Скопје 58. По општини во Скопје денеска активните случаи изгледаат вака: Чаир – 68 Гази Баба – 74 Аеродром – 93 Карпош – 71 Центар – 89 ...

Во Србија 83 новозаболени од коронавирус, еден починат

Макфакс - 24.09.2020

Во изминатите 24 часа во Србија се тестирани вкупно 6.673 лица, регистрирани се 83 новозаболени лица, а едно лице починало. Според најновите информации од Министерството за здравство, 22 пациенти се приклучени на апарати за дишење.

Во Косово 63 новозаразени лица од коронавирусот

24Инфо - 24.09.2020

Во изминатите 24 часа во Косово се регистирани 63 новоинфицирани случаи со коронавирусот од направени 592 тестови, соопшти Институтот за јавно здравје во Приштина. Како наведува ИЈЗ изминатиов ден не е евидентиран случај на починато лице како ...

Во БиХ над 230 новозаразени и шест починати, во Сараево смирување на заразите

Нетпрес - 24.09.2020

Во Босна и Херцеговина во четвртокот дека заразата со коронавирусот е потврдена кај 235 лица, а шест лица починале во последните 24 часа, соопштија ентитетските здравствени власти, а според најновите извештаи епидемиолошката ситуација во главниот ...

Србија преброја само 83 новозаболени од коронавирусот и еден починат

24Инфо - 24.09.2020

Во изминатите 24 часа во Србија се тестирани вкупно 6.673 лица, а регистрирани се само 83 новозаболени, додека едно лице починало. Според најновите информации од Министерството за здравство, 22 пациенти се приклучени на апарати за дишење.

Европа под слиен удар на новиот бран на корона вирусот – рекордни бројки во Шпанија и Франција

Press24 - 24.09.2020

Најавениот есенски бран на корона вирусот почна да зема замав. Европските земји бележат рекордни бројки на нови случаи. Во текот на вчерашниот ден Франција регистрираше над 13.000 нови случаи што е трета најлоша бројка за оваа земја откако почна ...

Во Словенија 122 нови случаи на коронаинфекции, нов пакет субвенции

Нетпрес - 24.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа со 2.848 тестови потврдени се 122 нови случаи на зараза со коронавирусот, 14 помалку отколку претходниот ден а забележани се и два смртни случаи, објави во четвртокот словенечката влада, која подготвува нов пакет ...

АЕРОДРОМ И ЦЕНТАР НА ВРВОТ ВО СКОПЈЕ - Еве ја состојбата на активни случаи по општини

Вечер - 24.09.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа регистрирани се 58 позитивни на коронавирус во Скопје, а 32 се оздравени. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Скопје од почетокот на епидемијата изнесува 6739 од кои активни ...

Во Финска состојбата со коронавирусот се влошува, половина од новозаболените на возраст под 30 години

Макфакс - 24.09.2020

Финските власти предупредуваат дека пандемијата на Ковид-19 брзо се шири во земјата и дека се движи во „алармантна“ насока. 14-дневниот кумулативен број на случаи на Ковид-19 на 100.000 жители во Финска остана меѓу најниските во Европа со 15,5, ...

Македонија со највисока смртност од корона во регионот

Р.С.Европа - 24.09.2020

Од почетокот на пандемијата со коронавирусот до денес се регистрирани 710 смртни случаи. Македонија е на врвот по бројот починати лица споредено со соседните земји. Министерот Венко Филипче изјави дека во тек се анализите за смртноста на пациентите ...

Повторно повеќе од 200 новозаболени во Хрватска

Макфакс - 24.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 232 новозаболени лица и четири починати пациенти, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Тестирани се 5.351 лице. Бројот на активни случаи во Хрватска е 1.200.

Повторно повеќе од 200 новозаразени во Хрватска

Независен - 24.09.2020

Во Хрватска во последните 24 часа регистрирани се 232 новозаразени лица, а четири пациенти починаа, соопшти националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни случаи е 1.200. Од нив 266 пацинти се во болница, а 24 на респиратори.

Коронавирусот се враќа во Европа

Н.Македонија - 24.09.2020

Западните европски земји што успешно се справија со првиот бран инфекции со ковид-19, сега повторно забележуваат пораст на новозаразени. Според бројките на универзитетот „Џонс Хопкинс“, бројот на заболени брзо расте во Шпанија и во Франција каде што ...

Ковид-19 во Скопје: Аеродром и натаму жариште, повторно се приближува до троцифрена бројка на активни случаи

MakPress - 24.09.2020

Согласно последните податоци на здравствените власти во главниот град се регистрирани вкупно 6739 случаи од кои активни се нешто под 10% односно 625. Од скопските општини на „врвот“ со активни случаи и натаму останува Аеродром.

Во регионот на Гостивар до сега потврдени вкупно 917 заразени со корона, изминатите два дена 10 нови случаи

Gostivarpress.mk - 24.09.2020

Од почетокот на пандемијата заклучно со 22 септември, во регионот на Гостивар (општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше) со коронавирус биле дијагностицирани вкупно 917 лица. Според податоците од Институтот за јавно здравје, од нив 761 се ...

Во Струга најголема смртност од Ковид-19

еМагазин - 24.09.2020

Според податоците на Институтот за јавно здравје за состојбата со Ковид-19 во земјава заклучно со 20.09.2020, пријавени се вкупно 16.779 заразени. Според место на постојано живеење/ повремен престој, случаи на Ковид-19 се регистрирани во 35 градови ...

Бројот на починати од Ковид-19 зголемен за 77,8% за една недела

еМагазин - 24.09.2020

Според податоците на Институтот за јавно здравје за состојбата со Ковид-19 во периодот 14.09-20.09.2020 пријавени се 48 смртни случаи од 17 градови што е зголемување од 77,8% во однос на претходната недела.

Во Израел над 9 илјади нови случаи на ковид-19, во Кина само 10

360 степени - 23.09.2020

Во текот на последните 24 часа во Израел се регистрирани 9 762 нови случаи на ковид-19, што е рекордно зголемување, кое доаѓа во време кога владата се подготвува да воведе построги ограничувања.

Трет ден по ред,над 13.000 новозаразени во Франција

Канал5 - 23.09.2020

Денеска во Франција се регистрирани 13.072 заразени со корона вирусот, што е трет пат оваа недела дневниот пораст на бројот на пациенти да биде поголем од 13.000. Во последните 24 часа починале 43 лица, пренесува Ројтерс.

Мерките не помагаат, Во Британија и натаму рекорден број новозаразени

Канал5 - 23.09.2020

Според последните податоци, во Велика Британија денеска се регистрирани 6.178 нови случаи на коронавирус. Ова е трет најголем дневен број на заболени лица од избувнувањето на пандемијата, втор од 1 мај, пренесува Ројтерс.

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

А1 On - 23.09.2020

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција 1.238 случаи на ковид-19

еМагазин - 23.09.2020

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Фокус - 23.09.2020

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Курир - 23.09.2020

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

Во Хрватска 204 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 23.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска евидентирани се 204 нови случаи на коронавирус, две лица починале, а бројот на активни случаи е 1.268, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита.

Во Хрватска 204 нови случаи на коронавирус

MTM - 23.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска евидентирани се 204 нови случаи на коронавирус, две лица починале, а бројот на активни случаи е 1.268, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита.

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Република - 23.09.2020

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Сител - 23.09.2020

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

За туристичката сезона регистрирани се 1.238 случаи на коронавирус во Грција, најголем број од нив се Албанци

Слободен Печат - 23.09.2020

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

ТВ21 - 23.09.2020

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

Во Хрватска 204 нови случаи на коронавирус

Вечер - 23.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска евидентирани се 204 нови случаи на коронавирус, две лица починале, а бројот на активни случаи е 1.268, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита.

КОВИД-19 беснее во Источна и Јужна Македонија

Вечер - 23.09.2020

Бројката на заразени од КОВИД-19 во источна и јужна Македонија е загрижувачка. Според секојдневните извештаи од министерството за здравство може да се увиди дека бројката на заболени од овој дел на земјата никако да се намали, но најстрашно е што ...

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

4NEWS - 23.09.2020

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

Во Хрватска регистрирани 204 нови случаи на коронавирус

24Инфо - 23.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска евидентирани се 204 нови случаи на коронавирус, две лица починале, а бројот на активни случаи е 1.268, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита.

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

24Инфо - 23.09.2020

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

Во Хрватска 204 нови случаи на коронавирус

Centar - 23.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска евидентирани се 204 нови случаи на коронавирус, две лица починале, а бројот на активни случаи е 1.268, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита.

Расте бројот на заразени и починати од коронавирус во светот

Локално - 23.09.2020

Бројот на американски жртви од коронавирус надмина 200.000 во вторникот – бројка која беше незамислива пред осум месеци, кога болеста стигна до најбогатата земја во светот, пишува „Гласот на Америка“ (ВОА).

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

MakPress - 23.09.2020

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Опсервер - 23.09.2020

– Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на ...

Во Хрватска 204 нови случаи на коронавирус

Точка - 23.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска евидентирани се 204 нови случаи на коронавирус, две лица починале, а бројот на активни случаи е 1.268, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита.