TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ревизија на одлуките за финансирање проекти во Годишната програма за култура

Нова ТВ - 11.02.2019

Комисиите во Министерството за култура од денеска почнуваат со разгледување на сите одбиени апликации на на конкурсите за финансирање за 2019 година, по бурните реакции во јавноста по направениот избор на добитниците на годишните конкурси во ова ...

Ќе се разгледуваат одбиените апликации од годишните конкурси за проекти од културата

Курир - 11.02.2019

Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. Министерот Адеми вчера најави дека сите проекти, сите апликации за кои ...

Адеми: Јас одлучувам онака како што ми наложува Законот за култура и не сум го измислил

Фокус - 10.02.2019

Сите проекти, сите апликации за кои има трошка сомнеж ќе бидат отворени пред јавноста, и сите апликанти кои се одбиени пак ќе се анализираат, тоа го побарав од Комисијата, тоа го имаат прифатено и утре од 10 часот ќе почнат со работа, вели ...

Комисиите ќе ги преразгледуваат одбиените апликации од програмата за култура

Телма - 10.02.2019

Утре во 10 часот во просториите на Министерството за култура, ќе започнат со работа сите стручни комисии по одделни дејности кои ќе имаат задача повторно да ги разгледаат сите апликации кои беа одбиени на Годишните конкурси на Министерството за ...

Министерството за култура утре ќе ги разгледува одбиените проекти

24 Вести - 10.02.2019

Засрамен сум од чинот на Министерство за култура, ова не е скандал, ова е срам! Денес изгуби уметноста, денес уметникот е на маргините на сопствената почит, вели актерот Един Јакуповиќ за одлуката да се укинат финансиите за реномираните фестивали.

Адеми за ТВ 24: Ова е скандал, се бара поврзаност, се креира хајка!

24 Вести - 10.02.2019

„Ова е срамота што се случува од страна на медиумите“... Министерот за култура, чија сестра Хидаете Алили од неодамна е вработена во ЕЛЕМ ги обвинува медиумите за хајка. Не гледа непотизам, а го оценува како скандал известувањето на новинарите за ...

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од министерот за култура

Сител - 10.02.2019

Министерството за култура итно и неодложно да ја повлече целата Годишната програма за 2019 година, а не само дел од неа како што најави министерот Асаф Адеми, и поднесување на негова неотповиклива оставка од функцијата.

Адеми: Јавно ќе бидат преиспитани сите одбиени апликации

Канал5 - 10.02.2019

Министерството за култура утре повторно ќе ги преразгледа сите одбиени апликации за финансирање на проекти од национален интерес, вели во интервју за Канал 5 министерот Асаф Адеми. Тој е во Берлин, каде вечерва премиерно ќе биде прикажан филмот ...

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од министерот за култура

МКД - 10.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ го повика министерот за култура, Асаф Адеми, да поднесе неотповиклива оставка, а Министерството за култура итно и неодложно да ја повлече Годишната програма за работа во културата за 2019 година.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонската култура ја живее својата трагедија

Канал5 - 10.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ и денеска побара оставка од министерот Адеми како и итно повлекување на целата годишна програма за работа во културата за 2019 ...

Адеми: Сестра ми не беше примена на многу конкурси, сега конечно ја примија

Фактор - 10.02.2019

Министерот за култура, Асаф Адеми, чија сестра Хидаете Алили од неодамна е вработена на работно место во АД ЕЛЕМ за 24 Вести изјави дека таа долго време чекала на нејзиното вработување. Не гледа непотизам, а го оценува како скандал известувањето на ...

Асаф Адеми: Како што ми беше донесен финалниот предлог, јас така го потпишав

Фактор - 10.02.2019

Организатори на фестивали и претстави и денес продолжија со своите реакции преку медиумите за Годишната програма од Министерството за култура за проекти кои финансиски ќе бидат поддржани во 2019 година.

Повтоно ќе се разгледуваат одбиените апликации од годишните конкурси за проекти од културата

Локално - 11.02.2019

Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. Министерот Адеми вчера најави дека сите проекти, сите апликации за кои ...

Во Беса врие кога дознале дека Адеми си ја вработил сестра си во ЕЛЕМ

Република - 09.02.2019

Врие во Беса Гпстивар откако членовите дознале дека министерот за култура Асаф Адеми ја вработил својата сестра во Електрани на Македонија, објави Тeтовасот . Активисти на коалицискиот партнер на СДСМ, матичната партија на Адеми – Беса, се ...

Скандалозната програма за култура ќе биде ревидирана, Адеми попушта по бурата реакции од јавноста и уметниците

Сител - 09.02.2019

Сите одбиени апликации ќе бидат поништени и повторно разгледани, вели во соопштение министерот за култура Асаф Адеми, по реакциите на јавноста за распределбата на пари за проекти од Годинашната програма на Министерството за култура.

Адеми: Ќе поднесам оставка ако треба, но прво да видиме зошто некои се одбиени

24 Вести - 09.02.2019

Министерот за култура Асаф Адеми – за Телевизија 24 тврди дека ако треба ќе понесе политичка одговорност за скандалот со распределбата на државните субвенции во културата. Адеми кој е на службен пат во Берлин во телефонски разговор за Телевизија 24 ...

Адеми: Ќе поднесам оставка ако треба

+инфо - 09.02.2019

Министерот за култура Асаф Адеми во Берлин каде е во работна посета, изјави дека е подготвен да поднесе оставка на функцијата по реакциите во јавноста во врска со распределбата на државните субвенции во културата.

Во културата повторно реакции по објавената Годишна програма на поддржани проекти

А1 On - 09.02.2019

Како и минатата година, и овој февруари е бурен за Министерството за култура, зашто Годишната програма за проекти кои финансиски ќе бидат поддржани во 2019 година повторно вчера предизвика бројни реакции, неколку часа по објавувањето на резултатите.

(ВИДЕО) Адеми: Сите документи за одлуките на Комисиите ќе бидат повторно јавно разгледани

А1 On - 09.02.2019

Независно од кредибилитетот на Институцијата или поединецот што конкурирал за средства во Министерството за култура, ако тој не доставил соодветна документација, нормално е Комисијата да одлучи негативно, вели министерот за култура, Асаф Адеми.

Адеми: Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани

Канал5 - 09.02.2019

Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани, изјави денес во Берлин министерот за култура Асаф Адеми, по реакциите на јавноста за резулатите од годишната програма за национален интерес на министерството за ...

Сестрата на министерот за култура вработена во ЕЛЕМ

24 Вести - 09.02.2019

И додека во јавноста не стивнуваат реакциите за распредлбата на парите во секторот култура – нов скандал ја треесе фотелјата на министерот за култура. Неговата сестра е вработена во ЕЛЕМ на неопределено време и тоа на почетокот на месецов.

Адеми од Берлин порача дека повторно и тоа јавно ќе се разгледуваат само одбиените проекти

Телма - 09.02.2019

За разлика од премиерто Заев, министерот за култура Асаф Адеми од Берлин порача дека повторно и тоа јавно ќе се разгледуваат само одбиените ...

Министерот за култура Адеми: Со големо внимание ги следам критиките, но во ниту еден случај не сум вршел притисок за ...

Фокус - 09.02.2019

Многу прашина се крена околу Министерството за култура и доделувањето на финансии за одредени културни настани и концерти низ Македонија. Познати фестивали не добија пари од министерството, што го навлече гневот на граѓаните низ Македонија.

Ќе се ревидира конкурсот на Министерството за култура

Р.С.Европа - 09.02.2019

Сите одлуки за одбиени апликации ќе бидат поништени и повторно разгледани и доколку се утврдат недоследности, листата на поддржани проекти ќе биде дополнета, стои во писмената изјава на министерот за култура Асаф Адеми.

Адеми: Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани

+инфо - 09.02.2019

Министерот за култура Асаф Адеми денеска во Берлин, во врска со реакциите на јавноста за резултатите од годишните конкурси на Министерството за култура, пред медиумите рекол дека сите одбиени прокети повторно ќе бидат разгледани.

Асаф Адеми си ја вработил сестрата во ЕЛЕМ

Република - 09.02.2019

Министерот за култура во владата на Заев, Асаф Адеми ќе остане запаметен по последната распределба на средства од министерството при годишната програма за култура. Сепак после овој мега скандал во јавноста се појави уште еден скандал во кој е вмешан ...

Адеми ја вработи сестра му во ЕЛЕМ, членството на движењето Беса во Гостивар револтирано

Курир - 09.02.2019

Асаф Адеми ја вработи неговата сестрата во ЕЛЕМ, и со тоа го проби револтот во членството на движењето Беса во Гостивар, објави Тетовасот. Во редакцијата на порталот стигнаа пораки од активисти на Движењето Беса кои сметаат дека министерот Асаф ...

Сестрата на министерот за култура се скрасила во ЕЛЕМ

+инфо - 09.02.2019

Сестрата на министерот за култура Асаф Адеми се скрасила во ЕЛЕМ на неопределено време и тоа на почетокот на ...

Финансирањето на проекти од културата за едни скандалозни за други сосема регуларни

ТВ21 - 09.02.2019

Министерството за култура вчера ги објави резултатите од годишните конкурси за финансирање на проекти од национален интерес за 2019 година. За дел од оние кои конкурирале, резултатите од конкурсот се скандалозни, за други пак се сосема регуларни.

Адеми: Не сум вршел никаков притисок за избор на некој проект

Опсервер - 09.02.2019

По првите реакции од објавената Годишна програма за поддршка на проекти од културата, ресорниот министер Асаф Адеми во фејсбук-статус кој Министерството за култура го објави на својата веб-страница, напиша дека одлуките за секој проект се земени врз ...

Адеми: Јавно ќе бидат преиспитани апликациите за кои има сомнеж, како и одбиените

Вечер - 10.02.2019

Сите проекти, сите апликации за кои има трошка сомнеж ќе бидат отворени пред јавноста, и сите апликанти кои се одбиени пак ќе се анализираат, тоа го побарав од Комисијата, тоа го имаат прифатено и утре од 10 часот ќе почнат со работа, вели ...

Во БЕСА врие откако Адеми си ја вработил сестрата во АД ЕЛЕМ

Фактор - 09.02.2019

Во членството на движењето Беса вриело откако дознале дека министерот за култура Асаф Адеми ја вработил неговата сестрата во Електрани на Македонија, објави, Тeтовасот . Активисти на владиниот коалиционен партнер, од чии редови доаѓа Адеми, се ...

Министерство за култура: Од утре под лупа сите одбиени апликации на конкурсите

+инфо - 10.02.2019

Утре започнуваат со работа комисиите кои ќе ги разгледаат сите одбиени апликации на Годишните конкурси. Одлуките за сите одбиени апликации ќе бидат поништени, и по нивното повторно разгледување, доколку се утврдат недоследности, листата на поддржани ...

Адеми: Сестра ми аплицираше на многу конкурси, но не ја примија – сега конечно е примена на работа

Вечер - 10.02.2019

Министерот за култура, Асаф Адеми, чија сестра Хидаете Алили од неодамна е вработена на работно место во АД ЕЛЕМ во изјава за 24 Вести вели дека таа долго време чекала на нејзиното вработување.

Ќе се разгледуваат одбиените апликации од годишните конкурси за проекти од културата

А1 On - 11.02.2019

Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година. Министерот Адеми вчера најави дека сите проекти, сите апликации за кои ...

Врие во Беса Гостивар откако членовите дознале дека Адеми ја вработил својата сестра

Скопје1 - 10.02.2019

Врие во Беса Гостивар откако членовите дознале дека министерот за култура Асаф Адеми ја вработил својата сестра во Електрани на Македонија, објави Тeтовасот . Активисти на коалицискиот партнер на СДСМ, матичната партија на Адеми – Беса, се ...

Адеми: Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани

Нетпрес - 09.02.2019

Министерот за култура Асаф Адеми – за Телевизија 24 тврди дека ако треба ќе понесе политичка одговорност за скандалот со распределбата на државните субвенции во културата. Адеми кој е на службен пат во Берлин во телефонски разговор за Телевизија 24 ...

Адеми: Ако треба ќе поднесам оставка

А1 On - 09.02.2019

Министерот за култура, Асаф Адеми во Берлин каде е во работна посета, изјави дека е подготвен да поднесе оставка на функцијата по реакциите во јавноста во врска со распределбата на државните субвенции во културата.

„Не ја ставивте културата под точка разно, вие ја жртвувавте“: повторно реакции по објавената Годишна програма

МКД - 09.02.2019

Како и минатата година, и овој февруари е бурен за Министерството за култура, зашто Годишната програма за проекти што финансиски ќе бидат поддржани во 2019 година повторно вчера предизвика многубројни реакции , неколку часа по објавувањето на ...

(Видео) Адеми: Сите документи за одлуките на Комисиите ќе бидат повторно јавно разгледани

Макфакс - 09.02.2019

Независно од кредибилитетот на Институцијата или поединецот што конкурирал за средства во Министерството за култура, ако тој не доставил соодветна документација, нормално е Комисијата да одлучи негативно, вели министерот за култура Асаф Адеми.

Адеми: Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани

Бриф - 09.02.2019

Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани, изјави денес во Берлин министерот за култура Асаф Адеми, по реакциите на јавноста за резулатите од годишната програма за национален интерес на министерството за ...

Телевизија 24: Сестрата на министерот за култура вработена во ЕЛЕМ

Фокус - 09.02.2019

И додека во јавноста не стивнуваат реакциите за распредлбата на парите во секторот култура, нов скандал ја тресе фотелјата на министерот за култура Асаф Адеми. Неговата сестра е вработена во ЕЛЕМ на неопределено време и тоа на почетокот на месецот, ...

Се огласи и министерот за култура Адеми: За мене функцијата министер не е света

Сител - 09.02.2019

Многу прашина се крена околу Министерството за култура и доделувањето на финансии за одредени културни настани и концерти низ Македонија. Познати фестивали не добија пари од министерството, што го навлече гневот на граѓаните низ Македонија.

Сите одбиени проекти повторно ЌЕ бидат разгледани, ВЕЛИ министерот ЗА КУЛТУРА Адеми

Сакам да кажам - 09.02.2019

Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани, изјави денес во Берлин министерот за култура Асаф Адем, по реакциите на јавноста за резулатите од Годишната програма за национален интерес на Министерството за култура.

Министерот за култура ја вработил својата сестра во ЕЛЕМ

Нетпрес - 09.02.2019

Асаф Адеми, министерот за култура, ја вработил својата сестра во ЕЛЕМ, објави Тетовасот. Во редакцијата на порталот стигнаа пораки од активисти на Движењето Беса кои сметаат дека министерот Асаф Адеми неодамна ја ангажирал својата сестра во ЕЛЕМ, ...

Сестрата на министерот Адеми се вработила во ЕЛЕМ на неопределено

Вечер - 10.02.2019

Сестрата на министерот за култура Асаф Адеми се скрасила во ЕЛЕМ на неопределено време и тоа на почетокот на ...

Финансирањето на проекти од културата за едни скандалозни за други сосема регуларни

4NEWS - 09.02.2019

Министерството за култура вчера ги објави резултатите од годишните конкурси за финансирање на проекти од национален интерес за 2019 година. За дел од оние кои конкурирале, резултатите од конкурсот се скандалозни, за други пак се сосема регуларни.

Асаф Адеми: За мене политичката функција ‘Министер’ не е света

Скопје1 - 09.02.2019

Министерот за култура, Асаф Адеми по реакциите во јавноста од објавените резултати по Годишните конкурси на Министерството за култура се огласи на Фејсбук. „После реакциите на еден дел на здружениjата и медиуми, би сакал да ве известам: – Одлуките ...

Адеми: Јавно ќе бидат преиспитани апликациите за кои има сомнеж, како и одбиените

Курир - 10.02.2019

Сите проекти, сите апликации за кои има трошка сомнеж ќе бидат отворени пред јавноста, и сите апликанти кои се одбиени пак ќе се анализираат, тоа го побарав од Комисијата, тоа го имаат прифатено и утре од 10 часот ќе почнат со работа, вели ...

Министерство за култура: Одново ќе се разгледуваат одбиените апликации

Нова ТВ - 10.02.2019

Од утре комисиите во Министерството за култура почнува ќе почнат со разгледување на сите одбиени апликации на на конкурсите за финансирање за 2019 година. Одлуките за сите одбиени апликации ќе бидат поништени, и по нивното повторно разгледување, ...