TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пациентите на домашно лекување со два негативни теста се сметаат за излекувани

ТВ21 - 06.04.2020

За пациентите на домашно лекување важи истиот алгоритам како и за хоспитализираните, односно и тие треба да имаат два негативни теста за да се сметаат за излекувани, нагласи министерот за здравство Венко Филипче.

Од среда треба да почне асфалтирањето на пристапот до мобилната клиника

Алсат-М - 06.04.2020

Се расчитува теренот близу мобилната болница поставена до Инфективната клиника во Скопје. Од среда треба да почне асфалтирањето на пристапот до неа. Мобилнo – воената болница што ја подигна Армијата би се активирала ако се јави потреба од згрижување ...

Продолжен полициски час наместо изолација во струшко?

Алсат-М - 06.04.2020

Полициски час наместо изолација. Ова е една од опциите која е на маса за струшкиот регион и за населените места каде има инфицирани од корона вирус. Ова за Алсат го потврдија од Кризниот штаб во општина Струга.

Три нови смртни случаи од Ковид-19, заразени 15 лица

Радио МОФ - 06.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби денеска починаа тројца пациенти, соопшти министерот за здравство Венко Филипче . Се работи за пациент од Кочани на 40-годишна возраст кој е хоспитализиран на 29 март, за кој не е познати дека и ...

Филипче: Уште три лица починаа од коронавирус во Македонија - бројот на заразени се искачи на 570

Press24 - 06.04.2020

На Клиниката за инфективни болести починаа тројца пациенти, пациент од Кочани на 40-годишна возраст хоспитализаран на 29. март без претходни минати заболовуања, пациенти од Тетово 69-годишна возраст со тумор на мозокот и пациент на 65.

Нови 15 дијагностицирани, тројца починати, бројот на заразени со КОВИД-19 достигна 570

Бриф - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 15 нови случаи на пациенти со коронавирус во земјава: четири во Скопје, осум во Куманово и по еден во Тетово, Струга и Штип. Со тоа вкупниот број на дијагностицирани достигна 570.

Пациентите со коронавирус од Охридско-струшкиот Регион се префрлаат во болницата во Битола

360 степени - 06.04.2020

Еден пациент е хоспитализиран во болницата во Битола откако вчера беше донесена одлука таа да биде нов регионален центар за третман на пациенти со ковид-19, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Тројца пациенти починаа од коронавирусот, нови 15 заболени

А1 On - 06.04.2020

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Еден од пациентите е од Кочани, на 40 годишна возраст, без познати минати заболувања.

Тројца починати и 15 нови случаи на коронавирус во Македонија

Сител - 06.04.2020

На денешната прес конференција Венко Филипче ги соопшти најновите информации во врска со пациентите заболени од коронавирус во државата. На клиниката за Инфективни болести починале тројца пациенти од коронавирус, пациент од Кочани на 40-годишна ...

Уште три лица починаа од корона вирусот

Фокус - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа починаа уште тројца пациенти од корона вирусот, информираше министерот Венко Филипче. -На Клиниката за инфективни болести починаа тројца пациенти. Еден од Кочани на 40 годинишна возраст без претходно познати заболувања, пациент ...

Обновено:15 нови случаи на заболени со коронавирус во земјава, три лица починале

OhridNews - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа, во земјава се регистрирани 15 нови случаи на заболени лица со коронавирус од кои 4 во Скопје, 8 во Куманово, 1 во Тетово, 1 во Струга, 1 во Штип. Со тоа вкупниот број на заболени лица во земјава се искачи на 570.

Почина првозаразениот пациент од Тетово со ковид-19, семејството бара одговорност и правда за лекарските пропусти

Алфа - 06.04.2020

Почина 69 годишниот маж кој беше првиот пациент позитивен на ковид-19 од Тетово и случај за кој семејството обвинуваше за низа грешки и пропусти во здравствениот систем.Неговата ќерка вознемирена, утрото не извести за смртта на нејзиниот ...

Филипче: Тројца пациенти починаа, четири заминаа излекувани од Инфективната клиника (ВИДЕО)

Слободен Печат - 06.04.2020

Утрово на Клиниката за инфективни болсети се примени десет пациенти, истакна министерот, хоспитализирани се вкупо 70 пациенти, од кои осум се на механичка вентилација, а десет се со потешка клиничка слика, другите се со среднотешка клиничка слика.

Состојба до 06.04.2020: Во Македонија има нови 15 случаи и 7 излечени пациенти

Црнобело - 06.04.2020

Објавена е најновата состојба на заболени и излечени пациенти од корона вирус во земјава до 6-ти април 2020. Детална состојба во продолжение... На прес-конференцијата, Министерот за здравство, Венко Филипче ги даде следните информации: На клиниката ...

Тројца починати и 15 нови случаи на заразени од корона вирус

Независен - 06.04.2020

Фото: Б. Грданоски На Инфективната клиника во текот на последните 24 часа починати се тројца пациенти, еден од Кочани и двајца од Тетово, соопшти министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција.

Најнова состојба на коронавирус во Македонија: Починаа три лица, излекувани седум пациенти, регистрирани 15 нови случаи

ТВ21 - 06.04.2020

Венко Филипче ги искажа најновите бројки со коронавирусот во нашата земја. Три починати лица, седум излечени, и 15 нови случаи во Македонија во изминатите 24 часа. „Во измиантите 24 часа починаа тројца пациенти, еден пациент од Кочани на 40 годишна ...

(ВИДЕО) Филипче: Нови 15 случаи на коронавирус, нови 3 смртни случаи во последните 24 часа

Либертас - 06.04.2020

„На Инфективната клиника починаа тројца пациенти. Се работи за пациент од Кочани на 40-годишна возраст кој е хоспитализиран на 29 март без познати минати зболувања. Понатаму пациент од Тетово на возраст од 69 години со претходна состојба тумор на ...

Филипче: 15 новодијагностицирани, двајца починати, вкупно 570 заразени со Ковид 19

Frontline - 06.04.2020

„Едниот пациент е на возраст од 40 години. Двајцата пациенти се од Тетово, едниот на 69-годишна возраст, другиот имал 65 години. На домашно лекување заминуваат 4 пациенти, а 10 се со тешка клиничка слика“, изјави Филипче.

На Инфективна починаа 3 лица, нови 15 случаи позитивни на Ковид-19 во земјава

Локално - 06.04.2020

На Инфективна клиника починаа 3 лица позитивни на коронавирусот. Едниот пациент е на возраст од 40 години , и двајца пациенти од Тетово едниот на 69 години, а другиот на 65 годишна возраст.На домашно лекување си заминуваат 4 пациенти, 10 се со тешка ...

Четворица пациенти со Ковид 19 се лекуваат на штипското инфективно одделение

Press24 - 06.04.2020

На штипското Инфективно одделение во моментов се лекуваат четворица пациенти позитивни на Ковид 19. Директорот на Клиничка болница-Штип, Алем Ѓеорѓијев вели дека претходно на болничко лекување беа двајца пациенти од Штип, а во изминатите два дена на ...

Грчки инфектолог тврди дека ковид-19 предизвикува мозочен удар

+инфо - 06.04.2020

Освен високата температура, сувата кашлица и тешкотии во дишењето, некои заразени пациенти со ковид-19 развиваат и дисфункција на менталниот капациет, како што е летаргијата, епилепсијата, па дури и мозочниот удар.

НЛБ Банка донираше 50 илјади евра за поддршка на Министерството за здравство и Инфективната клиника во Скопје

Банкарство.мк - 06.04.2020

Со цел полесно справувањето на нашата земја со пандемијата предизвикана од коронавирусот, НЛБ Банка АД Скопје реализираше донација од 50 илјади евра, како првична парична помош за поддршка во напорите на надлежните институции во справување со ...

(ВИДЕО) Мобилната болница неделава треба да добие асфалтиран пристап

360 степени - 06.04.2020

Мобилната болница поставена близу Инфективната клиника во Скопје неделава ќе добие асфалтиран пристап. Градежните работници го расчистуваат теренот и велат дека од среда ќе почне асфалтирањето.

Медицинска сестра тврди дека сите пациенти со корона кои таа ги лекувала го имаат овој симптом

Женски магазин - 06.04.2020

Една од медицинските сестри во болницата “Центар за живот“ на Киркланд, Челси Ернест, во фокусот на епидемијата во Вашингтон, го откри уникатниот и најважниот симптом на „Ковид-19“ што го забележала кај секој пациент - црвени очи! Таа за Си-Ен-Ен ...

Чашуле: Заглави алгоритамот на Филипче, Малта со пола милион има 20 илјади тестирања од корона, а во Македонија само 5 ...

Курир - 06.04.2020

Деновиве сме сведоци на секојдневно прогресирање на бројот на заболени од коронавирусот во Република Македонија. Најстрашно е тоа што во голем дел се работи за здравствени работници, кои како резултат на немање заштита стапиле во контакт со заболен ...

Почина пациент од Кочани заразен од коронавирус

+инфо - 06.04.2020

Почина едно лице од Кочани на клиниките во Скопје, потврди градоначалникот Николчо Илијев, кој изутрината бил информиран од семејството на починатиот. Семејството, кое е во изолација, побарало помош од општината, бидејќи најблиските на починатиот не ...

Докторите во Австрија предупредуваат: Најголем проблем е долгиот престој на интензивна нега

Press24 - 06.04.2020

Австриските лекари истакнаа дека голем предизвик во лекувањето на потешко заболените од Ковид-19 е тоа што мора долго време пациентите да бидат приклучени на респиратори. На Одделението за интензивна нега при универзитетската клиника во Инсбрук ...

Почина пациент заразeн со коронавирус од Кочани

Нетпрес - 06.04.2020

Почина 40-годишно пацинт од Кочани, жртва на коронавирусот, кое било фоспитализирано на Инфективното одделение во Скопје. Станува збор за првиот пациент од Кочани кај кого беше дијагностициран ковид-19.

Болничар ја открива суровата реалност за пациентите со КОВИД-19 - Помислете на ова пред да излезете

Црнобело - 06.04.2020

Пред некој ден, еден болничар од САД решил да сподели со што се соочуваат оние кои се заразиле со новиот корона вирус. Џејк Савоје забележал дека луѓето сè уште не ја сфаќаат ситуацијата сериозно и не ги почитуваат мерките за безбедност, па се ...

Пациенти наидуваат на затворени врати: Татко ми почина од корона - никој не сакаше да го прегледа

Скопје инфо - 06.04.2020

Преку социјалните мрежи граѓаните искажуваат револт од нашето здравство. Постојано надлежните излегуваат со апели и препораки, но кога пацинетите ќе побараат помош наидуваат на затворени врати.

Коронавирус & Респиратори: Зошто оваа машина е клучна во битката против COVID-19?

Pedijatar.mk - 06.04.2020

Механичката вентилација го има водечкото место во третманот на пациенти на одделите за интензивна нега и се користи кај пациенти кои од која било причина не се во можност да дишат сами. Респираторите се главна алатка во борбата против Ковид-19 кај ...

Болничар опиша што преживуваат луѓе на респиратори: Стравот во нивните очи ме скрши

Машки магазин - 06.04.2020

Американски болничар кој работи во одделение за интензивна нега во болница, на Фејсбук сподели објава во која се открива низ што поминуваат пациенти кои заради коронавирусот мора да треба бидат ставени на респиратор.

Педесет годишен велешанец е десеттиот позитивен на „Ковид 19“ во Велес, се чекаат резултати на уште еден земен брис

ММС - 05.04.2020

Мажот е татко на инфицирано лице кое пред неколку дена е примено во ЈЗУ Општа болница Велес откако останатите членови на семејството се изолирани во домашни услови. Сепак за педесет годишниот велешанец, инфектолозите, веднаш одлучиле да биде ...

Болницата во Рим за првпат отпушти повеќе пациенти отколку што прими новозаразени

360 степени - 05.04.2020

Главната болница во Рим „Спаланзани“ за лекување на заразените од ковид-19 преку своите дневни билтени соопшти дека за првпат од почетокот на епидемијата регистрирала поголем број на отпуштени отколку примени нови пациенти, пренесуваат странските ...

Доктор од Лабуништа позитивен на корона вирус

Република - 05.04.2020

Доктор од Лабуништа е позитивен на тестот КОВИД 19, а се претпоставува дека вирусот е добиен од пациент кој докторот го лекувал од истото населено место, објави Охрид 1 . Денес има и смртен случај во истото село Лабуништа , починат е маж на 63 ...

Уште едно лице од Куманово почина од корона вирусот

еМагазин - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција информира дека освен починатиот 63-годишен маж од струшкото село Лабуништа, починало уште едно лице од Куманово во ГОБ „8 Септември“, потврден за позитивен на корона вирусот на 1 ...

Експерти: Како настануваат компликациите-на Инфективна се применуваат два типа на терапии

Нова ТВ - 05.04.2020

На Клиниката за инфективни болести пациенти со КОВИД-19 се лекуваат со два типа лекови. Едниот е комбинација на антималарици со антибиотикот Сумамед и втората, каде што не може да се даде првата терапија, е антиретровирусна терапија која се дава на ...

Почина уште еден пациент од коронавирус, вкупно пет во Куманово

Kumanovo News - 05.04.2020

- Уште едно лице од Куманово во болницата „8 Септември“ во Скопје е починато, потврден е за позитивен на вирусот КОВИД-19 на 1 април,- соопшти Филипче. Пациентот бил на 56-годишна возраст.

Две лица починаа од корона чекајќи да ги примат во болница- потребно ли е менување на начинот на лекување?

Алфа - 05.04.2020

Дали затајува системот за лекување на заразените од коронавирусот во Македонија? Од ден во ден бројот на починати расте, но најмногу загрижува што две од жртвите починаа во своите домови, воопшто не биле лекувани на Клиниката за инфективни болести, ...

Починаа 63 годишен жител од Лабуништа и еден кумановец, нови 72 случаи со коронавирус

Канал5 - 05.04.2020

И викендов на сила е забраната за движење од 16 часот, но министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести утре ќе разговараат и за воведување на порестриктивни мерки како превенција од ширењето на коронавирусот.

Коста јаневски објави: засега на територијата на Струмица нема ниту еден позитивен на вирусот, Двата случаи се од други ...

Струмица Денес - 05.04.2020

Почитувани сограѓани, Во ова неделно попладне кога сите сме во своите домови, сакам со вас да ја споделам информацијата дека на територијата на општина Струмица до сега нема ниту еден докажан позитивен пациент со корона вирус.

Струшки села од утре ќе формираат локални кризни штабови

Алсат-М - 05.04.2020

Во неколку струшки села од утре ќе се формираат локални кризни штабови, по драстичниот пораст на позитивни случаи од корона вирус во овој регион. Од досега потврдените 24 случаи во струшко, најголемиот дел се од Лабуништа.

ВИДЕО: Во Градската болница починал кумановец од Ковид – 19

А1 On - 05.04.2020

Освен 63-годишното лице од Лабуништа кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно лице од Куманово починало во Градската болница „8 Септември“ од Ковид-19, со што бројот на смртни случаи се ...

Пациент заболен со коронавирус почина во болницата „8 Септември“

360 степени - 05.04.2020

Едно лице од Куманово кое на 1 април беше потврдено дека е позитивно на коронавирусот, почина во болницата „8 септември“, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Министерот информацијата ја сподели на денешната прес-конференција, а ...

Нов починат од Ковид-19 од Лабуништа, општина Струга бара карантин

24 Вести - 05.04.2020

Бројката на заболени од Ковид 19 во струшко расте,само вчера беа регистрирани 14 позитивни граѓани на корона вирус а денеска Министерството информира дека на клиниката во Скопје починал уште еден жител од Лабуништа кој бил хоспитализиран во лоша ...

Тројца пациенти ја напуштаат Инфективната клиника, утре можно е да бидат пуштени уште четворица

Фокус - 05.04.2020

Тројца пациенти кои имале два контроли теста кои покажале дека се негативни на ковид 19, денеска ја напуштаат Инфективната клиника и си заминуваат дома, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Нови 72 случаи на Ковид-19 во земјава, пациент од струшко почина на инфективно

Алсат-М - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава, информираат од министерството за здравство. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, ...

Во болницата „8-ми Септември“ почина и кумановец позитивен на Ковид 19

Фокус - 05.04.2020

Освен пациентот од струшко Лабуништа кој почина на Инфективната клиника со тешкаклиничка слика, во болницата „8-ми Септември“ почина кумановец чиј тест, на 1 април бил позитивен, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Почина уште еден кумановец од коронавирус

+инфо - 05.04.2020

Почина едно лице од Куманово во болницата „8 Септември“ во Скопје, што знали дека во последните 24 час имаме двајца починати, затоа што во текот на денот почина и маж од струшко Лабуништа на 63-годишна возраст, кој бил донесен со тешка клиничка ...