TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција ја нападна северната граница на Сирија

Телма - 09.10.2019

Почна „Операцијата мирна пролет“, со која ќе се елиминра терористичкиот коридор долж јужната граница на Турција. Вака турскиот претседател на Твитер ја најави воената офанзива во северна Сирија.

Најмалку еден загинат Курд, Египет ги повика ОН да ја запрат „бесрамната агресија“ (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Египет ја осуди турската воена операција во северна Сирија, нарекувајќи ја „агресија “ врз сирискиот суверенитет. Најмалку еден борец на СДФ е убиен, а шестмина се повредени. Египетскиот министер за надворешни работи во соопштение „со најостри ...

Курдските милиции во Сирија ги запреа операциите против Исламската држава

А1 On - 09.10.2019

Сириските демократски сили, групацијата која ги предводи Курдите во оваа земја, соопшти дека ги запреле сите воени операции против терористичката Исламска држава по почетокот на турската офанзива, јави ДПА, повикувајќи се не неименмувани курдски ...

Турција ја почна офанзивата во Сирија, Курдите возвраќаат (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Турските воени авиони бомбардираат делови од североисточна Сирија на почетокот на офанзивата што може да доведе до конфликт со американските сојузници предводени од Курдите. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека целта на операцијата е ...

Седница на Совет на безбедност на ОН за ситуацијата во Сирија

Нова ТВ - 09.10.2019

Советот за безбедност на ОН ќе одржи утре седница зад затворени врати, на која ќе разговара за ситуацијата во Сирија, истакнаа неименувани дипломати, откако Турција денеска започна воена интервенција против курдските борци во североисточниот дел на ...

Офанзивата на Турција во Сирија започна со отоманска музика

Deutsche Welle - 09.10.2019

Турција денеска ја започна воената операција против курдските борци во североисточна Сирија откако САД се повлекоа од регионот, со серија воздушни удари врз градови на сириската страна од границата Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го најави ...

(Видео) Сообраќаен колапс на северот од Сирија, илјадници Курди бегаат од турскoто бомбардирање

Макфакс - 09.10.2019

Светските и локалните медиуми ги објавија првите слики и снимки од турската воена операција во Сирија која започна денеска. Според Си-ен-ен во нападнатите области има сообраќаен колапс, бидејќи патиштата се полни со колони луѓе што се обидуваат да ...

Останал само град на духови: Погледнете како изгледа напуштената американска база во Сирија! Сè е празно по изненадното ...

Точка - 09.10.2019

Американската воена база на северот на Сирија, само неколку километри од турската граница, е во целост напуштена, а осамените курдски борци го надгледуваат празниот објект чекајќи ја најавената офанзива на Анкара.

Ердоган во телефонски разговор со Путин: Турската офанзива ќе донесе мир и стабилност во Сирија

Канал5 - 09.10.2019

Турската офанзива против сириската курдска милиција ќе донесе мир и стабилност во Сирија , му рекол во телефонскиот разговор претседателот Реџеп Таип Ердоган на неговиот руски колега Владимир Путин.

Ракети, авиони и чад: Турците напаѓаат, цивилите бегаат, а Курдите возвратија со гранатирање на турски град!

Точка - 09.10.2019

Пристигнуваат првите снимки од северозападот на Сирија каде што започна инвазијата на турската армија. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во текот на денешниот ден соопшти дека започнува турската воена операција на северот на Сирија, по што ...

ВИДЕО: Први снимки од нападот на Турција врз Сирија, паѓаат бомби, луѓето бегаат во паника

А1 On - 09.10.2019

Светските и локалните медиуми ги објавија првите слики и снимки од местата каде што започна турската воена операција во Сирија. Си-Ен-Ен известува дека се случил колапс на сообраќајот во северна Сирија, бидејќи патиштата се полни со колони луѓе што ...

Утре седница на Советот за безбедност на ОН: Сирија како главна тема

iPortal - 09.10.2019

Советот за безбедност на Обединетите Нации (ОН) утре ќе расправа зад затворени врати. Главна тема на состанокот ќе биде ситуацијата во Сирија, истакнаа неименувани дипломати, откако Турција започна воени операции против курдските борци во ...

Американскиот Конгрес ќе направи напори Турција скапо да ја плати офанзивата во Сирија

А1 On - 09.10.2019

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон, предупреди денеска влијателниот републикански сенатор Линдзи Греам.

ТРТ: Турски авиони почнаа да ја бомбардираат курдската милиција во Сирија

+инфо - 09.10.2019

Портпаролот на курдските сили Мустафа Бали изјави денеска дека турските авиони почнале да напаѓаат „цивилни подрачја“ во северниот дел на Сирија. Тој на Твитер објави дека нападите предизвикале „огромна паника меѓу луѓето во регионот“.

Поглед во напуштена американска база во Сирија

Кајгана - 09.10.2019

Ова е американската база на северот од Сирија, само неколку километри оддалечена од турската граница. Празна, напуштена, по повлекувањето на војската на САД. Американците се повлекоја од Сирија, а прзаните бази им дозволија на Турците да почнат ...

Ердоган објави почеток на турската операција во Сирија

Р.С.Европа - 09.10.2019

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска објави дека почнале офанзива во североисточна Сирија. Како што јавуваат медиумите неколку силни експлозии веќе се слушнале во сирискиот град Рас Ал Аин на границата со Турција.

Како што се закани Ердоган кон Трамп , почна турската офанзива во Сирија

Канал5 - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави дека вооружебните сили почнаа воена офанзива на северот на Сирија, што би можело да доведе до судир со Курдите , кои се американски сојузници во регионот.

Започна офанзивата на турската армија против курдите во северна Сирија

Телма - 09.10.2019

Турската војска започна офанзива во северна Сирија, што може да ги доведе во директен конфликт со курдските сили, сојузници на Соединетите држави. Одлуката ја објави претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

Се огласи Ердоган: Инвазијата на Сирија започна!

Точка - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи и порача дека започнува турската воена операција на североистокот на Сирија. Потврдата на Ердоган за турската инвазија источно од реката Еуфрат во Сирија доаѓа непосредно откако американската армија ...

Турција ја почна воената операција во Сирија, потврди Ердоган

Сакам да кажам - 09.10.2019

Турската војска го почна својот упад во североисточна Сирија, потврди претседателот Реџеп Таип Ердоган, што би можело да доведе до директен судир со курдските сили, кои досега важеа за сојузник на САД.

Рохани ја повика Турција на воздржаност во Сирија

МКД - 09.10.2019

Претседателот на Иран, Хасан Рохани ја повика денес Турција на воздржаност и да избегне воени дејствија во северна Сирија, додека силите на Анкара треба да напредуваат во областа која е ослободена од американските војници.

Сирија: Турција грубо го прекршува меѓународното право

Слободен Печат - 09.10.2019

Сириското Министерство за надворешни работи го осуди планот на Турција за упад на североистокот на Сирија и тој чин го нарече „грубо прекршување” на меѓународното право и истакна дека на тоа ќе одговори со сите средства.

Русија инсистира на преговори меѓу СДФ и Дамаск пред најавеното турско влегување во Сирија

Макфакс - 09.10.2019

Москва инсистира на итен дијалог меѓу курдските власти во северна Сирија и централната власт во Дамаск, рече министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, во очекување на претстојната турска воена операција во областите под контрола на ...

Турција изјави дека е подготвена за напад во Сирија

Глас на Америка - 09.10.2019

Од вчера е распоредена артилерија покрај сисриската граница ВАШИНГТОН — Турски воени официјални лица изјавија дека нивните војници се подготвени за планираниот напад врз Курдите во Сирија кои, Анкара ги нарече терористи, а кои се видени од Западот ...

Турција натрупува војска на границата со Сирија, Курдите прогласија мобилизација

Сакам да кажам - 09.10.2019

Турција го засили своето воено присуство на границата со Сирија во пресрет на долго најавуваниот упад, чија цел ќе биде да се избркаат тамошните курдски милиции. „ Војската наскоро ќе влезе во Сирија за да ја неутрализира долготрајната закана по ...

Како Курдите се подготвуваат за инвазијата на Ердоган: Луѓето во паника, а од оваа работа се плашат најмногу

Точка - 09.10.2019

И покрај стравот од инвазијата на турската армија, животот во градовите на североистокот на Сирија засега продолжува со вообичаено темпо. Сепак, стравот од нападот е присутен кај цивилното население, а исто така владее и конфузија од тоа што би ...

Први снимки од напуштена американска воена база во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Американска воена база во северна Сирија, неколку километри од турската граница, е целосно напуштена, се гледа на снимките од руската агенција Рипли. Курдските борци, кои останаа сами, го надгледуваат празниот објект и ја чекаат офанзивата на ...

Сириски курди: Сите опции се отворени во случај на напад на Сирија

Локално - 09.10.2019

Портпаролот на Сириските демократски сили предводени од Курдите, Кино Габриел денеска изјави дека „сите опции се отворени“ доколку Турција ја нападне североисточна Сирија. Габриел рече дека борците предводени од Курдите ќе ги искористат сите свои ...

Макрон изрази солидарност со сириските Курди и нивната борба против ИД

24Инфо - 09.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска се сретна со портпаролот на Сириските демократски сили, групацијата која ги предводи Курдите во оваа земја, Џихан Ахмед, за да му изрази солидарност со нив и нивната борба против таканаречнета Исламска ...

ИСИС ја нападна Рака, општа мобилизација на Курдите

МКД - 09.10.2019

Курдските сили и две сириски активистички групи објавија дека екстремистите на Исламска држава рано утрово извршиле напад во Рака, северна Сирија. Локалните власти предводени од Курдите повикаа на општа мобилизација во пресрет на најавената турска ...

Губитници се повторно Курдите

Deutsche Welle - 09.10.2019

Со повлекувањето од северна Сирија, САД ги оставаат на цедило своите најверни сојузници во борбата против ИД. Тоа за идната безбедносна состојба во Европа би можело да биде голем проблем, оценува Матијас фон Хајн.

Сириски курди се ЗАКАНИЈА: Сите опции се отворени ако се нападне Сирија

Слободен Печат - 09.10.2019

Борците предводени од Курдите ќе ги искористат сите свои можности за да возвратат, вели нивниот ...

Алтун: Турската армија наскоро влегува во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Високиот турски функционер Фахретин Алтун денеска рече дека турската армија заедно со сојузничките бунтовници „наскоро“ ќе влезе во Сирија, откако претседателот Доналд Трамп најави повлекување на САД од областа.

Трамп се премисли – сега е против турска операција во Сирија

Н.Македонија - 09.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ја уништи турската економија доколку Анкара ги нападне курдските бунтовници во северна Сирија. Трамп исто така го предупреди турскиот колега Реџеп Таип Ердоган дека ќе се најде во голема ...

Лавров: САД играат многу опасна игра со Курдите

Р.С.Европа - 09.10.2019

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, ги обвини САД дека играат „многу опасна игра“ со сириските Курди, чии борци беа најголеми сојузници на САД во војната против Исламска држава во Сирија, пренесе новинската агенција Асошиејтед прес.

Рохани ја повика Турција на воздржаност во Сирија

Макфакс - 09.10.2019

Иранскиот претседател, Хасан Рохани, ја повика денеска Турција да покаже воздржаност и да избегне воена акција на северот во Сирија. Тој истовремено порача дека американските сили треба да го напуштат регионот, пренесе „Ројтерс“.

Рохани ја повика Турција на воздржаност

Независен - 09.10.2019

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска апелираше до Турција да покаже воздржаност и да избегне воена акција во северниот дел на Сирија. Истовремено тој им порача на американските сили дека треба да го напуштат регионот.

Почнаа нападите на ИД во Сирија, општа мобилизација на Курдите

Макфакс - 09.10.2019

Курдските сили и две сириски групи активисти објавија дека екстремистите на Исламска држава извеле напад рано утрово во градот Рака, во северна Сирија. Локалните власти предводени од Курдите повикаа на општа мобилизација.

Врие околу Турција

Независен - 09.10.2019

Иранската армија почна со ненајавени воени вежби во северозападниот дел од државата во близина на границата со Турција, јавија ирански медиуми. Воените вежби се спроведуваат во момент кога турските сили се подготвуваат да навлезат во територијата на ...

Лавров: САД играат „многу опасна игра“ со сириските Курди

Локално - 09.10.2019

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги обвини САД дека играат „многу опасна игра“ со сириските Курди, чии борци беа главни американски сојузници во војната против Исламска држава во Сирија.

Курдите повикаа на општа мобилизација во североисточниот дел на Сирија

А1 On - 09.10.2019

Курдската администрација во североисточна Сирија денеска ги повика цивилите да го одбранат регионот од евентуален турски напад, за кој се верува дека е неминовен. – Најавуваме тридневна општа мобилизација во северниот и источниот дел на Сирија, се ...

Први снимки од напуштената американска воена база во Сирија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.10.2019

Снимката покажува што останало од базата на САД во Тел Аграм, а „Раша Тудеј“ пишува дека сега таа изгледа како „град на духовите“. Американската воена беза на север во Сирија, која се наоѓа на неколку километри од турската граница, во потполност е ...

Трамп изолиран меѓу републиканците по одлуката за Сирија

Независен - 09.10.2019

Одлуката на претседателот Трамп да ги повлече преостанатите американски трупи од североисточниот дел на Сирија може да ја оживее терористичката група „Исламска држава“ и да ја дестабилизира нестабилната област, соопштија во понеделникот високи ...

ПОЧНАА НАПАДИТЕ ВО СИРИЈА: Исламската држава удри по Курдите, Турција најави упад

Слободен Печат - 09.10.2019

Курдските борци наведуваат дека Исламската држава извела три самоубиствени напади на нејзините позиции во Раки. Курдските сили и две сириски групи на активисти, објавија дека екстремистите на Исламската држава рано утринава извршиле напад во Раки, ...

Туската армија распоредува борбени трупи долж границата со Сирија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.10.2019

По најавите на Ердоган за воена интервенција, турската армија со 130 борбени возила наскоро ќе ја започне битката против Курдите во Сирија. Турција ја префрлила борбената оклопна техника на сириската граница, а светските медиуми објавија снимки од ...

Наскоро почеток на турската офанзива во Сирија

Р.С.Европа - 09.10.2019

Турската војска заедно со Слободната сириска армија набрзо ќе ја мине сириската граница, изјави Фахретин Алтун, директор, за комуникации на претседателот Реџеп Таип Ердоган за новинската агенција Ројтерс.

Американски сенатор: Турција нема зелено светло за влегување во Сирија

Локално - 09.10.2019

Републиканскиот сенатор Линдзи Греам, близок на американскиот претседател Доналд Трамп, ја предупреди Турција дека „нема зелено светло“ за воена операција во северна Сирија, по низата контрадикторни пораки испратени од официјалните лица на САД во ...

Турскиот парламент ѝ ја продолжи дозволата на владата за упади во Сирија

МКД - 09.10.2019

Турскиот парламент изгласа вчера едногодишно продолжување на дозволата на владата да наредува прекугранични воени офанзиви во Ирак и Сирија кога е соочена со безбедносни закани. Пратениците го одобрија предлогот во момент кога Турција изјавува дека ...

Трамп тврди дека САД не ги напуштиле Курдите

МКД - 09.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека Вашингтон не ги „напуштил“ Курдите, и покрај неодамнешното објавување на повлекувањето на американските сили од регионот на северна Сирија, покрај границата со Турција.

За Трамп повлекувањето на САД од Сирија е победа. Исто и за Путин

МКД - 08.10.2019

Претседателот Доналд Трамп рече дека за неговата одлука да ги повлече американските војници од Сирија најмногу ќе им биде криво на Русија и Кина. Тие „обожаваат да нè гледаат заглавени“ во скапите воени мочуришта, рече тој во понеделникот.