TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО СТОРИЈА) „Фалангата“ беше во топ-форма, но една девојка ги освои симпатиите на Лазаров!

Дерби - 13.01.2018

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Капитенот на македонската ракометна селекција, Кирил Лазаров, им ја посвети победата над Словенија на навивачите кои ги бодреа од трибините во загрепската сала „Арена“, но една девојка доживеа да и се ...

ВИДЕО: „Златната“ рака на Филип Лазаров го најави рушењето на словенечкиот сон

Gol.mk - 13.01.2018

Кога на останатите на им одеше, тука беше помладиот брат на Кире, Филип Лазаров. Во првиот дел нашите репрезентативци имаа проблем со расположениот Матевж Скок, а токму 32-годишниот лев бек го пронајде лекот и ја прекина серијата без погодок на ...

Лазаров: Клучот за победата беше нашата публика

МКД - 13.01.2018

Капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров вели дека по победата над силната селекција Словенија, Македонија треба да остане на земја и и да продолжи да игра со срце. Македонија имаше големо отварање на Европското првенство, нашите ...

ВИДЕО: Словенците ја почувствуваа најдобрата светска левица! Еве ги СЕДУМТЕ гола на капитенот!

Gol.mk - 13.01.2018

Никој не го сопрел Кирил Лазаров, па така ни Вујо не успеа. По ланскиот пораз на Светското првенство, Македонија го смени „рувото“, се мотивира и им врати на Словенците, а истиот реванш го „сервираше“ и капитенот.

Од Загреб со љубов: Лазаров им испрати порака и благодарност на сите навивачи

Спортклуб - 13.01.2018

Еуфоријата ќе има во Македонија, но и во Хрватска до доцна во ноќта, по победата во Словенија во првото коло од Европското првенство. По тој повод, импресиите кај сите се големи, а капитенот Кире Лазаров испрати порака на својот профил на ...

Лазаров: Се чувствувам како да одигравме два натпревари

Дерби - 13.01.2018

Кире Лазаров повторно беше вистински лидер на македонската репрезентација и еден од најзаслужните што ЕП во Хрватска го започнавме со победа над Словенија. По натпреварот, Лазаров истакна дека победиле против квалитетна репрезентација, што му дава ...

Лазаров: Навивачите нè понесоа кон победата

+инфо - 13.01.2018

Одиме малку да се одмориме и уште посилно против Црна Гора. Во никој случај не смееме да ги потцениме Црногорците, изјави Лазаров. Капитенот на Македонија, Кире Лазаров триумфот над Словенија (25:24) го посвети на навивачите кои им дадоа голема ...

Загреб се тресе, Словенија е на колена

SportMedia - 13.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Македонската репрезентација со победа го отвори Европското првенство, откако ја совлада Словенија со 25-24 во првото коло од групнаа фаза. Воведните 12. минути не блескавме, ниту во нападот, ниту во одбраната.

ЛАЗАРОВ: Одигравме два натпревара, не еден

Спортклуб - 13.01.2018

Кире Лазаров и на речиси 38 години е предводник на ракометната репрезентација на Македонија. Уште еден одличен натпревар и важна победа на стартот на Европското првенство во Хрватска. “Клучна беше публиката, се чувствуваме како да играме во Скопје и ...

Миркуловски: Среќни сме што го положивме овој психолошки тест, навистина беше исцрпувачки

Gol.mk - 13.01.2018

Ветеранот на македонската репрезентација, Филип Миркуловски учествуваше со три гола во денешната дебитантска победа на Европското првенство (ЕП) во Хрватска. По мечот, тој алудираше на исправање на грешките и максимален одмор пред предизвикот ...

Миркуловски: Дадовме повеќе од 100 посто, горд сум што го добивме овој психолошки меч

Спортклуб - 13.01.2018

sportclub.mk, директно од Загреб. Македонија победнички го отвори ЕП по триумфот од 25-24 против Словенија. Одличен меч како и останатите одигра Филип Миркуловски кој мечот го заврши со два гола.

Лазаров: Секоја чест на навивачите, игравме како дома и победивме само поради нив!

Sport 1 - 13.01.2018

Капитенот на ракометната селекција на Македонија, Кирил Лазаров, веднаш го потенцира клучниот момент за победата над Словенија на вечерашното, за нас, отворање на Европското првенство (ЕП) во Хрватска.

Лазаров: Одигравме машки, вакви мечеви се добиваат со срце!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македоија стартуваше со пораз/победа/реми на Европското првенство (ЕП) во Хрватска. Свое гледиште на тешко извојуваната победа даде нашиот лидер и капитен Кирил Лазаров, кој ги поздрави соиграчите, особено карактерот во вториот ...

Манасков: Првото полувреме бев во грч, но успеав да се консолидирам

Спортклуб - 13.01.2018

Македонија дојде до голема победа против Словенија со 25:24 и дојде до првата победа на Европското првенство во Хрватска, што е повеќе од важно за пласман во следната фаза од континенталниот шампионат.

Манасков: Играв во грч, но во вториот дел се сконцентрирав и – победивме!

Sport 1 - 13.01.2018

Дејан Манасков се изнапромашува во првото полувреме, разбранувајќи го голманот на Словенците, Матјаж Скок, но во вториот дел со осум гола беше еден од најзаслужните за големата победа на Македонија на отвотањето на Европското првенство во Хрватска.

Лазаров: Публиката беше клучна, се чувствувавме како да играме дома

SportMedia - 13.01.2018

Капитенот Кирил Лазаров уште еднаш одигра како вистински предводник на теренот. лазаров заврши со шест погодоци, а знаеше да погоди кога беше најпотребно. Веднаш по мечот, Лазаров потенцираше дека публиката е клучна за триумфот „Најклучно за ...

Лазаров е одговорот за Скок, храбрата Македонија со егал на полувреме

Gol.mk - 13.01.2018

Првото полувреме од дебито на Македонија на Европското првенство (ЕП) помина со променлива игра и минимална негатива против Словенија (11-11). Играта во офанзива не беше на посакуваното ниво, што за нијанса беше надополнето со одбранбените реакции ...

Филип Миркуловски: Сега е важно да се одмориме

24 Ракомет - 13.01.2018

Филип Миркуловски како и секогаш одигра неверојатно борбено. И во нападот и во одбраната тој понесе голем товар, па на крајот од средбата имаше огромен придонес во понедата. „Направивме неколку глупави грешки на почетокот.

Лазаров: Клучни за победата беа нашите навивачи, се заблагодарувам од срце!

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија забележа голема победа над Словенија, а капитенот Лазаров како и секогаш беше на висина на задачата. Кире беше стрелец на седум погодици и беше втор стрелев зад Манасков. По завршувањето на натпреварот Лазаров со свое видување за големта ...

Капитенот Лазаров: Фановите беа клучни за победата, се чувствувавме како да играме во Македонија

Курир - 13.01.2018

Тој кажа дека победена била една многу квалитетна репрезентација, која игра многу цврсто. Кире Лазаров после натпреварот против Словенија и се заблагодари на публиката и македонските фанови за кои кажа дека биле клучни за победата.

Манасков: Во првото полувреме бев во грч

Курир - 13.01.2018

Знаеме каква традиција имаме против Словенија, се мачиме секогаш, тешко ни оди, изјави Мансков по мечот По натпреварот против Словенија своите импресии ги кажа и Дејан Манасков, кој по катастрофалното прво полувреме, каде што промаши неколку зицери, ...

Кире Лазаров – Европскиот „бомбардер“ од македонски ков

Екипа - 13.01.2018

Кире Лазаров е ракометарот со најмногу настапи на големите натпреварувања во дресот на македонската репрезентација, воедно и лидер на селекцијата што го одржува континуитететот од настапи на светските и европските првенства уште од ЕП во Србија во ...

Јубилеен натпревар за Кире Лазаров во дресот на Македонија

24 Ракомет - 13.01.2018

Капитенот на Македонија, Кире Лазаров денеска има мал јубилеј во дресот на репрезентацијата на Македонија. Лазаров се најде во националниот тим уште во 1999 година, а досега има учество на осум големи шампионати.

ЕП - Хрватска 2018: Митков овојпат на трибините

Сител - 13.01.2018

Долгогодишниот репрезентативец на Македонија Влатко Митков ова Европско првенство ќе го следи од трибините заедно со големата армија македонски навивачи. Митков во јуни минатата година се прости од репрезентативениот дрес на натпреварот против Чешка.

Капитенот Лазаров доминира на насловните страници во Хрватска, очекуваме да блесне и протов Словенија (Фото)

SportMedia - 13.01.2018

Кирил Лазаров е добро познато име и презиме во Хрватска, па тамошните медиуми му посветија големо внимание пред стартниот дуел на нашата репрезентација со Словенија. Реномираниот медиум „Спортске Новости“ му псовети цела страница на нашиот капитен, ...

Лазаров: Посакуваме победа на почетокот на Првенството

Exclusive.mk - 13.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров преку социјалните мрежи денеска посака победа во првиот натпревар кој треба да започне за помалку од еден час. Тој исто така сподели и фотографии од македонските навивачки кои на ...

Словенците се бодрат: Никој не се плаши од Кирил Лазаров

SportMedia - 13.01.2018

Словенците се полни со самодоверба дека ќе победат вечерва против Македонија, во првиот меч од групата на Европското првенство во Хрватска. Противникот на „црвено-жолтите“ верува дека ќе ги освои двата бода и на тој начин ќе ја зголеми самодовербата ...

Лазаров: Червар направи многу за нашиот ракомет, затоа сите го обожаваме

МКД - 12.01.2018

Капитенот на „Црвено-жолтите", Кире Лазаров има многу пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, Лино Червар, вели дека е горд што соработувал со хрватскиот стратег ино Червар ја разбранува македонската ракометна јавност откако пред ...

Кире Лазаров: Горд сум што Лино беше наш селектор, никогаш нема да заборавиме што направи за нас!

Спортклуб - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во изјава за хрватскиот портал „24 сата“ имаше само пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, а сега „изборник“ на хрватската репрезентација и тренер на Металург, Лино ...

Лазаров објасни зошто Червар е најдобар тренер во светот: Никогаш нема да заборавиме што направи!

Дерби - 12.01.2018

Лино Червар пред само два дена излезе со доста провокативна изјава во јавноста алудирајќи на тоа дека Македонија немала да има репрезентација ако тој не беше дел од македонскиот ракомет во изминативе десетина години, став кој секако брзо наиде на ...

Лазаров меѓу петте фаворити за најдобар стрелец на ЕП

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Билјана Благоеска Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Кире Лазаров е играч за големи мечеви и за големи натпреварувања, македонскиот ас тоа го има потврдено во бројни наврати, па неслучајно повторно се вбројува меѓу главните ...

Лазаров: Горд сум и среќен што Червар ни беше селектор!

Sport 1 - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров е една од десетте најголеми ѕвезди на Европското првенство во Хрватска, кое почнува денеска, а првата наша ѕвезда за хрватските меидуми изјави дека е горд што во еден период од ...

ФОТО: Оваа девојка ги освои симпатиите на Лазаров

Курир - 13.01.2018

Капитенот на македонската ракометна селекција, Кирил Лазаров, им ја посвети победата над Словенија на навивачите кои ги бодреа од трибините во загрепската сала „Арена“, но една девојка доживеа да и се исполни сонот и да го сретне „македонскиот ...

(Галерија) Лазаров: Имавме чувство како да играме во Скопје...

Н.Македонија - 13.01.2018

(Галерија) Лазаров: Имавме чувство како да играме во Скопје Наши известувачки од Загреб Тања Димитриоска Маја Јаневска-Илиева Капитенот на Македонија, Кирил Лазаров триумфот над Словенија (25-24) го посвети на навивачите кои им дадоа голема поддршка ...

Лазаров: Најклучно за победата беше нашата публика, тие беа мотив за нас

Република - 13.01.2018

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров, од сѐ срце им се заблагодари на навивачите кои одвоија време и пари да дојдат во Загреб и да им помогнат на патот кон успехот. – Најклучно за победата беше нашата публика.

Лазаров: Ваквите натпревари се тешки, но ги добива срцето!

Шеталиште - 14.01.2018

Победата над Словенија ја израдува нацијата, а не ги криеше емоциите ни капитенот Кирил Лазаров, кој одигра уште една професорска партија, зачинета со седум гола. „Честитки за сите, одигравме еден машки натпревар, а сега ни следува Црна Гора која ...

Манасков: Игравме под грч, предизвикот е голем

Република - 13.01.2018

Македонија дојде до голема победа против Словенија со 25:24 и дојде до првата победа на Европското првенство во Хрватска, што е повеќе од важно за пласман во следната фаза од континенталниот шампионат.

Манасков: Играв во грч, но во вториот дел се сконцентрирав

Sport M - 13.01.2018

Манасов во првото полувреме не беше оној Манасов кој ние го знаеме, тоа и самиот го призна. Но, затоа во второто полувреме се сконцентрира и се варти на победничката патека. „Првите мечеви секогаш се тешки, под голем притисок, кои се играат во грч.

Миркуловски: Направивме неколку глупави грешки, ни требаше време да влеземе во ритам

Република - 13.01.2018

Филип Миркуловски како и секогаш одигра неверојатно борбено. И во нападот и во одбраната тој понесе голем товар, па на крајот од средбата имаше огромен придонес во понедата. – Направивме неколку глупави грешки на почетокот.

МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ: Најдоброто од Кирил Лазаров (ВИДЕО)

Курир - 12.01.2018

На Светското првенство во Хрватска, во 2009 година, Лазаров го сруши рекордот во вкупен број постигнати голови на некој шампионат и постави нов – 92 голови. Нашиот Кирил Лазаров е еден од најдобрите десни бекови во светот години наназад.

ФОТО: Долгогодишниот репрезентативец Митков Македонија ќе ја бодри од трибините во Загреб

Sport M - 13.01.2018

Репрезентативецот на Македонија, Влатко Митков допатува во Загреб од каде во живо од трибините ќе го следи успехот на Македонската ракометна репрезентација. Митков во јуни минатата година се прости од репрезентативениот дрес на натпреварот против ...

Лазаров за Червар и хрватската репрезентација: Со Лино се на сигурно

Република - 13.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во изјава за хрватскиот портал „24 сата“ имаше само пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, а сега „изборник“ на хрватската репрезентација и тренер на Металург, Лино ...

Ракометната репрезентација со триумф го започна настапот на ЕП

Телма - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. Капитенот на Македонија, Кире Лазаров победата над Словенија ја посвети на навивачите кои им дадоа голема ...

Лазаров: Ваквите натпревари се тешки, но ги добива срцето!

Тера - 14.01.2018

Победата над Словенија ја израдува нацијата, а не ги криеше емоциите ни капитенот Кирил Лазаров, кој одигра уште една професорска партија, зачинета со седум гола. „Честитки за сите, одигравме еден машки натпревар, а сега ни следува Црна Гора која ...

Манасков: Игравме под грч, предизвикот е голем

Макфакс - 13.01.2018

„Знаете дека секогаш е тешко на првите натпревари на големите шампионати. Играме под грч, предизвикот е голем. Знаете каква ни е традицијата против Словенија, секогаш се мачиме и тешко ни оди.

Миркуловски: Подготвени ќе го дочекаме дуелот против Црна Гора

Макфакс - 13.01.2018

„Направивме неколку глупави грешки на почетокот. Ни требаше време за да влеземе во мечот. Потоа откако се вративме се играше гол за гол. Успеавме да се снајдеме и кога беше најпотребно да го покажеме најдоброто.

Лазаров: Навивачите не понесоа кон победата

Канал5 - 13.01.2018

Капитенот на Македонија, Кире Лазаров триумфот над Словенија (25:24) го посвети на навивачите кои им дадоа голема поддршка на „црвено-жолтите“ во „Арена Загреб“. - Уште на загревање кога истрчавме на паркетот ја почувствувавме поддршката од нашите ...

Манасков: Игравме под грч, предизвикот е голем

Вечер - 13.01.2018

„Знаете дека секогаш е тешко на првите натпревари на големите шампионати. Играме под грч, предизвикот е голем. Знаете каква ни е традицијата против Словенија, секогаш се мачиме и тешко ни оди.

Миркуловски: Подготвени ќе го дочекаме дуелот против Црна Гора

Вечер - 13.01.2018

„Направивме неколку глупави грешки на почетокот. Ни требаше време за да влеземе во мечот. Потоа откако се вративме се играше гол за гол. Успеавме да се снајдеме и кога беше најпотребно да го покажеме најдоброто.

Лазаров: Навивачите нè понесоа кон победата

Идивиди - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска.. Капитенот на Македонија, Кире Лазаров триумфот го посвети на навивачите кои им дадоа голема поддршка на ...