TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп воведе санкции за Хуавеи и ја стави кинеската компанија на црна листа

Сакам да кажам - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп им забрани на американските компании да продаваат опрема на странски компании кои можат да бидат закана по националната безбедност, соопшти Белата куќа.

Трамп прогласи вонредна состојба поради Хуавеј. Пристигна реакција од Кина

МКД - 16.05.2019

Кина денес, откако администрацијата на САД ја стави кинеската телекомуникациска компанија Хуавеј на црна листа, објави дека ќе ги заштити своите компании од „нефер" пристапот на САД, истовремено испраќајќи порака до странските компании во Кина дека ...

Трамп прогласи вонредна состојба поради Хуавеј – Кинезите му одговорија

Канал5 - 16.05.2019

Откако САД ја стави на црна листа телекомуникациската компанија Хуавеј, од Кина одговорија дека нема да бидат репресивни кон американските компании доколку работат законски. Кина побара од САД да заврши со погрешниот пристап , откако претседателот ...

Во САД прогласена вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

Глас на Америка - 16.05.2019

САД забрани изградба на 5-Г мрежите на Хуавеи поради безбедносни ризици Американски официјални претставници забранија кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеи да гради мобилни мрежи од следната 5-Г генерација во САД и ги предупредија другите држави ...

Реакција на „Хуавеј“ на најновите мерки на Доналд Трамп

Факултети - 16.05.2019

„Хуавеј“ е неспоредлив лидер во 5Г-технологијата. Ние сме подготвени да соработуваме со американската влада и да изнајдеме ефикасни мерки за да ја достигнеме ултимативната безбедност на производите.

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациите

Р.С.Европа - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба со цел да ја заштити телекомуникациската мрежа од „странски противници“. Со наредбата им се забранува на 15 американски компании да употребуваат странски телекомуникации за кои се ...

Трамп ги забрани меѓународните телекомуникациски системи

ММС - 16.05.2019

Претседателот на САД издаде наредба со цел американската мрежа да се заштити од нападите на „странските противници“, соопшти Белата Куќа. Претседателот Донал Трамп воведе вонредна ситуација за да ги заштити американските компјутерски мрежи од напади ...

САД го ставија на црната листа кинескиот гигант „Хуавеј“

Макфакс - 16.05.2019

Американското Министерство за трговија објави дека ги ставила на црната листа кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ и 70 поврзани компании поради наводна закана за националната безбедност, пренесува ТАСС.

Трамп прогласи вонредна состојба поради телекомуникациски закани

Макфакс - 16.05.2019

Американскиот претседател прогласи вонредна состојба во земјата, со цел да им забрани на американските телекомуникациски мрежи да купуваат од странските компании кои се оценети како ризични, што најмногу ја погодува Кина, пренесуваат светските ...

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

24Инфо - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани. Со указот им се забранува на американските компании да користат телекомуникациска ...

Трамп потпиша извршна наредба која го отвора патот за забрана на Хуавеј во САД

МКД - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи национална тревога за технологијата дизајнирана или произведена од страна на „националните противници“, акт кој се сфаќа обид да се блокираат кинеските компании ЗТЕ и Хуавеј да влезат на 5Г пазарот.

САД го ставија на црната листа кинескиот гигант „Хуавеј“

24Инфо - 16.05.2019

Американското Министерство за трговија објави дека ги ставила на црната листа кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ и 70 поврзани компании поради наводна закана за националната безбедност, пренесува ТАСС.

Трамп прогласи вонредна состојба поради телекомуникаци закани

Н.Македонија - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба во земјата со цел да им забрани на американските телекомуникациски мрежи да купуваат од странските компании кои се оценети како ризични, што најмногу ја погодува Кина, пренесуваат ...

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

Опсервер - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани. Со указот им се забранува на американските компании да користат телекомуникациска ...

САД започна војна со Хуавеј: Што ќе значи тоа?

Слободен Печат - 16.05.2019

Во средата, американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласи вонредна состојба за заштита на американската информациска и телекомуникациска технологија од надворешни закани.

Трамп прогласи вонредна состојба поради телекомуникациски закани

Точка - 16.05.2019

Американскиот претседател прогласи вонредна состојба во земјата, со цел да им забрани на американските телекомуникациски мрежи да купуваат од странските компании кои се оценети како ризични, што најмногу ја погодува Кина, пренесуваат светските ...

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

Независен - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани. Со указот им се забранува на американските компании да користат телекомуникациска ...

САД го ставија на црната листа кинескиот гигант „Хуавеј“

Centar - 16.05.2019

Американското Министерство за трговија објави дека ги ставила на црната листа кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ и 70 поврзани компании поради наводна закана за националната безбедност, пренесува ТАСС.

Трамп прогласи вонредна состојба поради телекомуникациски закани

Centar - 16.05.2019

Американскиот претседател прогласи вонредна состојба во земјата со цел да им забрани на американските телекомуникациски мрежи да купуваат од странските компании кои се оценети како ризични, што најмногу ја погодува Кина, пренесуваат светските ...

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

Нова ТВ - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани. Со указот им се забранува на американските компании да користат телекомуникациска ...

Трамп прогласи вонредна состојба поради телекомуникациски закани

Тера - 16.05.2019

Американскиот претседател прогласи вонредна состојба во земјата со цел да им забрани на американските телекомуникациски мрежи да купуваат од странските компании кои се оценети како ризични, што најмногу ја погодува Кина, пренесуваат светските ...

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

А1 On - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани. Со указот им се забранува на американските компании да користат телекомуникациска ...

Вонредна состојба во САД за заштита на телекомуникациските мрежи

Слободен Печат - 16.05.2019

Таа одлука се смета за дел од пошироките напори да се забрани пристапот на кинескиот технолошки гигант Хуавеи на американскиот пазар. Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на ...

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

+инфо - 16.05.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани. Со указот им се забранува на американските компании да користат ...

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

ММС - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани. Со указот им се забранува на американските компании да користат телекомуникациска ...

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

MakPress - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани. Со указот им се забранува на американските компании да користат телекомуникациска ...

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

Сител - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани. Со указот им се забранува на американските компании да користат телекомуникациска ...

Трамп прогласи вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи

MTM - 16.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани. Со указот им се забранува на американските компании да користат телекомуникациска ...