TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пет питбули и кангал се чуваат на диво за расплод и за борби

Вечер Прес - 11.06.2024

Кучињата се чувани на диво на јавен простор кај Музејот на современа уметност. Тие се лоцирани од Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ од каде велат дека кучињата биле во полна сила и мирни со луѓе, а едно било со тегови околу врат.

Градоначалникот на Приштина нуди третина од минималната месечна плата за вдомување на кучиња скитници

MakPress - 12.06.2024

Градоначалникот на главниот град на Косово им нуди на жителите да им исплаќа речиси една третина од минималната плата во земјата секој месец доколку посвојат куче во нов обид да се исчистат улиците од глутниците улични кучиња.

Тројца скопјани каснати од кучиња скитници во ист ден

Скопје инфо - 11.06.2024

На 10.06.2024 во 13.40 часот во Полициската станица Гази Баба, З.А.(28) од с.Синѓелиќ, скопско, пријавил дека во близина на автобуска постојка на подрачјето на с.Синѓелиќ бил каснат од куче скитник.

📷Нестерилизирани и опасни: Кучиња за борби повторно на улиците на Скопје со дозвола на АХВ и МВР

Локално - 11.06.2024

Неколку опасни кучиња од расите питбул и кангал, кои во Македонија се користат за незаконски борби, беа заловени од ЈП „Лајка“, но потоа беа вратени на сопствениците со дозвола од инспектори на Агенцијата за храна и ветеринарство и од МВР.

Шест опасни кучиња заловени од „Лајка“ со „амин“ на инспекторите вратени на сопствениците

Слободен Печат - 11.06.2024

Од „Анима Мунди“ нагласуваат дека ниту АХВ ниту МВР не увиделе потреба ниту за одземање на животните, ниту за мандаторна стерилизација. Иако кучињата кои се чуваат на јавна површина имаат сила со еден угриз да убијат животно и човек, инспекторите не ...

„Анима мунди“: Држење пет питбули и кангал на јавна површина помина само со 200 евра казна

Независен - 11.06.2024

Вид кучиња кои во Македонија секојдневно се користат во борби до смрт, за чиј одгој во ЕУ или постои трајна забрана, или (поради физичките предизпозиции и силата на животните, како и нивните злоупотреби и страдање на кое се изложени) строго ...

Дете искасано од куче скитник во Скопје

Press24 - 11.06.2024

Вчера во 23.00 часот во Полициската станица Аеродром, Р.П.(45) од с.Долно Лисиче пријавил дека на ул.„10“ во с.Долно Лисиче, неговиот малолетен син бил каснат од куче ...

Држење на питбули и кангал на јавна површина помина само со казна од 200 евра, обвинуваат од „Анима Мунди“

Локално - 11.06.2024

Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“ обвинува дека држење на пет питбули и кангал на јавна површина поминало со само казна за неодговорно сопствеништво. Информираат дека кучињата биле лоцирани дека се чувани на диво на јавен простор кај ...

6 КУЧИЊА ЗА БОРБИ ОТКРИЕНИ НА КАЛЕ, ПУШТЕНИ СО АМИН ОД МВР Новата влада итно да ги заштити и животните и граѓаните, ...

+инфо - 11.06.2024

Од ЈП Лајка инсистираа на стерилизација и одземање на сите кучиња укажувајќи дека ова се најексполатирани животни, сопствениците добија амин од АХВ и МВР да се вратат, да излезат од стационар нестерилизирани назад, и да одговараат со глоба од околу ...

АНИМА МУНДИ: Ни 100 Лајки не можат да ја намалат бројката ако нема контрола врз тие што чуваат и размножуваат опасни ...

Денешен - 11.06.2024

Вид кучиња кои во Македонија секојдневно се користат во борби до смрт, за чиј одгој во ЕУ или постои трајна забрана, или (поради физичките предизпозиции и силата на животните, како и нивните злоупотреби и страдање на кое се изложени) строго ...

Чуваат најопасен вид кучиња на јавна површина, а државата не им ги одзеде, реагира Анима мунди

МКД - 11.06.2024

Најопасен вид кучиња се чувани на диво, на јавна површина кај Музејот на современа уметност и тоа нестерилизирани и очигледно со цел размножување и користење за борби со кучиња до смрт, а сопствениците поминаа само со парична казна, наместо кучињата ...

„АНИМА МУНДИ“: Држење на пет пит були и кангал на јавна површина поминаа со само казна за неодговорно сопствеништвo

Либертас - 11.06.2024

Вид кучиња кои во Македонија секојдневно се користат во борби до смрт, за чиј одгој во ЕУ или постои трајна забрана, или (поради физичките предизпозиции и силата на животните, како и нивните злоупотреби и страдање на кое се изложени) строго ...

Шест опасни кучиња заловени од „Лајка“ со „амин“ на инспекторите вратени на сопствениците

Градска - 11.06.2024

Од „Анима Мунди“ нагласуваат дека ниту АХВ ниту МВР не увиделе потреба ниту за одземање на животните, ниту за мандаторна стерилизација. Иако кучињата кои се чуваат на јавна површина имаат сила со еден загриз да убијат животно и човек, инспекторите ...

Чуваат најопасен вид кучиња на јавна површина, а државата не им ги одзеде, реагира Анима мунди

MakPress - 11.06.2024

Вид кучиња кои во Македонија секојдневно се користат во борби до смрт, за чиј одгој во ЕУ или постои трајна забрана, или (поради физичките предизпозиции и силата на животните, како и нивните злоупотреби и страдање на кое се изложени) строго ...